Polska Na Marynarskiej będzie park zamiast betonu
Biura i projekty wielofunkcyjneRewitalizacja kompleksu Marynarska Business Park jest kontynuacją prowadzonej przez Syrena Real Estate i PineBridge Benson Elliot strategii nadawania nowego życia starszym budynkom biurowym.
Modernizację kompleksu zaczęliśmy od przeprowadzenia audytu efektywności energetycznej. Wprowadzimy szereg rozwiązań w wentylacji oraz klimatyzacji, które będą miały realny wpływ zarówno na komfort przebywania w biurowcach, jak i na wydajność energetyczną i tym samym niższe koszty eksploatacji budynków. Model energetyczny pokazuje, że rozwiązania, które zaimplementujemy, zmniejszą zużycie energii oraz ograniczą emisję dwutlenku węgla w kompleksie – podsumowuje Witold Zatoński, partner zarządzający w Syrena Real Estate.
Dzięki przebudowie nowe oblicze zyskają przestrzenie wspólne Marynarska Business Park oraz teren zewnętrzny, gdzie 6 tys. mkw. betonowego parkingu zamienia się właśnie w ogólnodostępny park. Planowany termin zakończenia prac to II kwartał 2023 roku.
Na dziedzińcu posadzonych zostanie około 50 drzew rodzimych gatunków oraz krzewy, pojawią się strefy relaksu, fontanna i strumyk, a także otwarty pawilon z zielonym dachem, służący jako miejsce spotkań i wydarzeń. Obiekt będzie pełnił również funkcję edukacyjną związaną z ekologią. W całym parku będzie działać system retencji wody, który pomoże w utrzymaniu mikroklimatu, pojawią się też budki dla ptaków i hotele dla owadów. Dziedziniec będzie wyłączony z ruchu samochodowego, możliwe tu będą jedynie dojazdy taksówek i parkowanie krótkoterminowe.
Głównym projektantem nowej odsłony Marynarska Business Park jest Pracownia Architektoniczna MJZ, projekt zieleni opracowało iGreen Architektura Krajobrazu, projekt wnętrz to dzieło Łoskiewicz Studio. Za przebudowę odpowiada grupa Reesco, a za project management cmT.
Chcieliśmy, by nowa przestrzeń była nie tylko użyteczna i piękna, ale też zrealizowana z korzyścią dla najemców, lokalnej społeczności i ekosystemu. Jednym z największych wyzwań, przed którym stoją obecnie miasta, są wyspy ciepła tworzone przez betonowe nawierzchnie. W modernizowanym kompleksie również mieliśmy do czynienia właśnie z takim przypadkiem. Odwróciliśmy ten efekt zamieniając parking naziemny w pełen zieleni park. Przy projektowaniu pawilonu oraz ścieżek na patio wykorzystaliśmy materiały pochodzące z rozbiórek. Poza tym nie ma bardziej ekologicznego rozwiązania niż adaptowanie i przywrócenie do życia w efektywny sposób już istniejącego budynku – przekonuje Maciej Zawadzki z MJZ.
W ramach rewitalizacji inwestycji Marynarska Business Park metamorfozie poddane zostaną także hole wejściowe każdego z czterech budynków kompleksu. Główna recepcja kompleksu zlokalizowana zostanie w biurowcu B usytuowanym od ulicy Taśmowej. W biurowcu B zaprojektowane zostało także centrum konferencyjne. Na 250 mkw. najemcy będą mieli do dyspozycji cztery sale konferencyjne, pokój dla rodzica z dzieckiem oraz kuchnię. Zorganizowana została tu również sala fitness do ćwiczeń. W planach jest także poszerzenie oferty gastronomicznej biurowca.
Rowerzyści będą mieli w Marynarska Business Parku pełną infrastrukturę: parking na 120 miejsc na poziomie podziemnym razem z szatnią z prysznicami oraz czterema ładowarkami dla rowerów elektrycznych, a także stojaki naziemne i stację do samodzielnej naprawy pojazdów. Parking dla zmotoryzowanych na 1,3 tys. miejsc dostępny jest na trzech poziomach podziemnych. Wkrótce pojawią się na nim stacje do ładowania pojazdów elektrycznych.
Marynarska Business Park ma certyfikat BREEAM In Use 2015 na poziomie Excellent. Po zakończonej modernizacji kompleks będzie ubiegał się o kolejne certyfikaty: Breeam In-Use w nowym systemie v6, certyfikat WELL, WELL Health & Safety oraz WiredScore. Za doradztwo w procesie certyfikacji projektu odpowiada zespół ekspertów z JW+A. Inwestor współpracuje także z Fundacją Integracja w celu jak najlepszego dostosowania inwestycji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Marynarska Business Park to kompleks czterech budynków biurowych o łącznej powierzchni użytkowej 46 tys. mkw. Od 2020 roku znajduje się w portfolio spółek Syrena Real Estate i PineBridge Benson Elliot. Swoje siedziby mają m.in.: Accord, Colgate, Daikin Europe, Eurocash, Ford, JDE, Oceanic, S.C Johnson, Sitel oraz WDX.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...