Świat Inwestorzy czekają na stabilizację
Rynek inwestycyjny i finansowyAnkietowani przez Colliersa inwestorzy wymienili wysokie stopy procentowe (88 proc.), inflację (74 proc.) i zakłócenia w łańcuchach dostaw (68 proc.) jako główne wyzwania makroekonomiczne na nadchodzący rok. Na całym świecie 85 proc. badanych inwestorów stwierdziło, że rosnące koszty budowy miałyby najbardziej negatywny wpływ na ich zdolność do realizacji strategii inwestycyjnych. Na drugim miejscu wskazali wyższe koszty operacyjne aktywów (77 proc.).
Rynki nieruchomości oferują solidne, długoterminowe inwestycje. Lokalne wydarzenia i makroekonomiczne czynniki nadal mogą zaburzyć pozytywne rynkowe tendencje. Na rynkach, które pozostają podatne na dalsze wstrząsy, inwestorzy powinni być przygotowani na przejściowe pogorszenie sytacji. Spodziewamy się, że aktywność inwestycyjna wzrośnie, gdy banki centralne zakończą podwyżki stóp procentowych i nastąpi większa ekonomiczna stabilizacja. Na razie inwestorzy będą nadal szukać okazji inwestycyjnych, angażując w swoje działania znaczne fundusze – ocenia Tony Horrell, head of Global Capital Markets.
78 proc. inwestorów, którzy wzięli udział w badaniu, ocenia jako duży problem rosnące koszty długu i podaje, że wpłynie to negatywnie na ich strategię dotyczącą nieruchomości w 2023 roku. 63 proc. ankietowanych wskazuje jako taki czynnik również dostępność finansowania dłużnego. W regionie EMEA widać większe obawy związane z kosztami i dostępnością energii – 78 proc. inwestorów wskazało to jako swoją główną obawę. Pozostałe czynniki, które zgodnie z oceną inwestorów mogą wpłynąć negatywnie na ich działalność na rynku nieruchomości w tym regionie, to rosnące napięcie geopolityczne (wskazane przez 72 proc. ankietowanych) i wahania kursów walut (61 proc.).
W ocenie ekspertów Colliersa, inwestorzy mogą mieć trudności z refinansowaniem, co wymusza poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie instrumentów dłużnych i finansowania projektów.
Spodziewamy się, że w Europie pojawią się scenariusze typu „take-private”, w których inwestorzy będą przejmować pakiet kontrolny w REIT-ach, a następnie wycofają się z giełdy – przewiduje Luke Dawson, dyrektor zarządzający ds. transgranicznych rynków kapitałowych w regionie EMEA, Colliers.
W prognozie na 2022 rok, tylko 10 proc. ankietowanych inwestorów miało strategię podniesienia wartości kapitału, sprzedaży lub kupna aktywów uwzględniającą kryteria ESG. W badaniu obejmującym plany na 2023 rok, ten udział wzrósł do 17 proc., przy czym 45 proc. respondentów chce zbyć do 20 proc. swojego obecnego portfela w ciągu najbliższych pięciu lat.
W odpowiedzi na preferencje najemców, rosnące wymagania regulacyjne i rosnące koszty operacyjne, w tym roku inwestorzy kładą większy nacisk na szereg czynników ESG. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że aktywa spełniające wymogi zrównoważonego rozwoju będą zyskiwać na wartości, a inne zostaną mocno przecenione – wskazuje Damian Harrington, szef działu badań globalnych rynków kapitałowych i regionu EMEA.
Zmienność rynku skłoniła inwestorów do skupienia się na defensywnych strategiach. We wszystkich badanych regionach inwestorzy w swoich planach na 2023 rok wskazywali jako preferowane trzy sektory nieruchomości: biura (60 proc.), przemysł i logistykę (60 proc.) oraz mieszkaniowe (48 proc.). Główny nacisk inwestorzy kładą na duże miasta, ale zwracają uwagę również na regionalne, rozwijające się ośrodki.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...