Polska Norblin z zielonymi papierami
ESG
Już na etapie projektu Fabryki Norblina, zarówno część biurowa, jak i powierzchnia retailowa otrzymały pre-certyfikaty BREEAM na poziomie Very Good. Retailowa część flagowej inwestycji grupy Capital Park finalnie została oceniona tak samo. Część biurowa kompleksu natomiast ostateczny certyfikat uzyskała na poziomie Excellent, awansując tym samym o stopień wyżej. Nie bez wpływu na ostateczną ocenę pozostały wdrożone w ostatnim czasie nowe rozwiązania. Jednym z nich jest instalacja na budynku biurowym Galwan 88 paneli fotowoltaicznych, które wpłyną na obniżenie zużycia energii elektrycznej. Instalacja ma moc 44,44 kWp i rocznie przyniesie 45,9 MWh energii. Dostawcą rozwiązania była firma Solare Energy.
Kolejną innowacją jest wprowadzenie w Fabryce Norblina zamkniętego obiegu plastiku. Ograniczenie emisji odpadów polega na zamianie jednorazowych opakowań środków czystości na te wielokrotnego użytku. W przypadku kompleksu przy Żelaznej nowy system pozwoli zaoszczędzić w ciągu roku około 680 kg jednorazowego tworzywa sztucznego, a co za tym idzie, ograniczyć ślad węglowy o 2670 kilogramów. Za realizację tej zmiany w Fabryce Norblina odpowiada start-up DOT.
W 2022 roku powołaliśmy w firmie zespół ds. zrównoważonego rozwoju i na bieżąco dokonujemy szczegółowego przeglądu podejmowanych inicjatyw we wszystkich trzech obszarach: ekologicznym, społecznym i zarządczym, a także dokonujemy oceny w odniesieniu do standardów ESG przyjętych przez naszych inwestorów. Ostatnie zmiany w Fabryce Norblina pokazują, że regularnie wprowadzamy kolejne rozwiązania, mające na celu dbanie o naturę i nasze otoczenie – mówi Kinga Nowakowska, członkini zarządu i dyrektor operacyjna Grupy Capital Park.
Kompleks promuje także zrównoważony transport. W ubiegłym roku na terenie Fabryki Norblina powstał pierwszy w Polsce zautomatyzowany parking podziemny dla rowerów, który mieści 96 jednośladów. Znajdują się w nim również cztery stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych. Mimo że Fabryka Norblina to blisko 2 ha terenów pofabrycznych, nie brakuje tu także zieleni. Na całym obszarze udało się posadzić ponad 100 drzew. Na budynkach biurowych powstały dachy zazielenione poprzez nasadzenie roślin ekstensywnych, odpornych na przesuszenie, wywiewanie czy ekspozycję słońca. W kompleksie znajdują się także dwie pasieki miejskie.
Fabryka Norblina to wielofunkcyjny kompleks w sercu warszawskiej Woli, który po wieloletnim procesie rewitalizacji przeprowadzonej przez Grupę Capital Park ponownie otworzył się na miasto. Łączna powierzchnia kompleksu wnosi ponad 65 tys. mkw., z czego 41 tys. mkw. stanowi powierzchnia biurowa. Dla gości Fabryki Norblina dostępne są koncepty kulturalne, rozrywkowe i gastronomiczne, w tym m.in. butikowe kino KinoGram, ekologiczny BioBazar, Piano Bar z muzyką na żywo, restauracja i klub Moxo, galeria Art Box Experience i Apple Muzeum Polska, a także sklepy, lokale usługowe oraz strefa zdrowia i urody.