Polska Rusza budowa Skylinera II
Biura i projekty wielofunkcyjneSkyliner II na 28 kondygnacjach pomieści 24 tys. mkw., większość powierzchni (23 tys. mkw.) zajmą biura, na lokale handlowo-usługowe przeznaczono blisko 1 tys. mkw. Wieżę zaprojektowało studio APA Wojciechowski, budynek będzie nawiązywał bryłą do I fazy kompleksu oddanej do użytku na początku 2021 roku.
Oba wieżowce połączy podium, to przy II fazie inwestycji będzie w pełni przeszklonym foyer wejściowym z otwartym, podświetlonym, dwukondygnacyjnym holem i antresolą. Podobnie jak w pierwszej fazie, poprowadzą na nią reprezentacyjne schody. Całość wnętrza wypełni naturalna roślinność. Łącznie ogólnodostępne podium będzie mieć 4,5 tys. mkw. przeznaczone na strefę handlowo-usługową.
To będzie nowoczesny i zrównoważony projekt, który wpisze się w najnowsze trendy związane z ESG. Feedback dotychczasowych najemców i rozmowy z potencjalnymi użytkownikami nowego projektu wyraźnie pokazują, że Warszawa to doskonałe miejsce do tworzenia atrakcyjnych przestrzeni biurowych uzupełnionych dodatkowymi funkcjami służącymi pracownikom – deklarują Andreas Prokes i Harald Jeschek, partnerzy zarządzający Grupy Karimpol.
Chcieliśmy, żeby oba budynki były spójne, uzupełniały się architektonicznie i dobrze się wspólnie czytały, ale także, by każdy z nich miał swój charakter i był wyjątkowy. W drugiej odsłonie zobaczymy m.in. charakterystyczną górę budynku podkreśloną wyjątkowymi, zielonymi ogrodami zlokalizowanymi w południowo-zachodniej części, na uskokowo zaprojektowanych tarasach, z których będzie można korzystać nie tylko w czasie pracy – tłumaczy Michał Sadowski, architekt, współwłaściciel i wiceprezes zarządu, APA Wojciechowski Architekci.
Na najwyższych kondygnacjach budynku zostały zaprojektowane tarasy-ogrody o łącznej powierzchni blisko 900 mkw. zaprojektowane przez RS Architekturę Krajobrazu. Taras na najwyższym poziomie budynku (570 mkw.) będzie miał mini amfiteatr ze sceną, zewnętrzne przestrzenie coworkingowe, a także przestrzeń na eventy. Wszystkie tarasy połączą zewnętrzne schody i winda. W całej inwestycji znajdzie się w sumie 10 szybów windowych – siedem głównych, dwa obsługujące garaż i jeden pożarowy.
Również przestrzeń wokół inwestycji będzie zielona i ogólnodostępna, wzdłuż biurowca zostaną posadzone drzewa, krzewy i inne rośliny, które stworzą przyjemny deptak łączący inwestycje biurowe przy rondzie Daszyńskiego z sąsiednimi projektami mieszkaniowymi.
Zwieńczeniem Skylinera II będzie – charakterystyczna również dla pierwszej fazy – "latarnia", podkreślająca jego najwyższy architektoniczny fragment w północno-wschodnim narożniku biurowca. Dominanta budynku, podobnie jak w pierwszej inwestycji Karimpolu, zostanie podświetlona i dodatkowo podkreślona charakterystyczną "żyletką" z betonu ryflowanego.
Kompleks Skyliner korzysta z aplikacji budynkowej dla najemców, która zostanie zaimplementowana także w II etapie. SkylinerAPP umożliwia m.in. mobilny dostęp do przestrzeni biurowej i parkingowej, rezerwację biurek, sal konferencyjnych i miejsc postojowych, generowanie raportów używalności modułów rezerwacyjnych oraz zgłaszanie usterek. Dodatkowo, aplikacja została w pełni zintegrowana z innymi systemami budynku. Obecnie z aplikacji korzysta aktywnie blisko 2 tys. zarejestrowanych użytkowników.
Dla zmotoryzowanych w Skylinerze II przewidziano 5-kondygnacyjny parking podziemny na ponad 200 samochodów oraz strefą rowerową na 100 jednośladów.
W 2022 roku rozpoczęto prace przygotowawcze w części podziemnej, Warbud zrealizował ściany szczelinowe pod przyszły parking podziemny oraz przebudował istniejące sieci. Skyliner II ma prawomocne pozwolenie na budowę, obecnie Karimpol rozpoczął proces wyłonienia generalnego wykonawcy. Inwestor będzie ubiegał się o certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding i – podobnie jak w przypadku I etapu – planuje zasilanie budynku z odnawialnych źródeł energii.
Kluczowe liczby kompleksu Skyliner:
- 0,8 ha - powierzchnia działki, na którym znajduje się kompleks
- 73.000 mkw. – łączna powierzchnia wynajmu
- 4.500 mkw. ogólnodostępna strefa handlowo-usługowa w podium kompleksu
- 645 miejsc dla samochodów na 5-kondygnacyjnym parkingu podziemnym
- 430 miejsc parkingowych dla jednośladów z pełną infrastrukturą dla rowerzystów
- 31 szybkobieżnych wind
- 2 lobby wejściowe
- Najemcy pierwszej fazy: Aon, Bolt, Booksy, Capital.com, Coca-Cola Poland Services, Colonnade Insurance Oddział w Polsce, Dom Maklerski X-Trade Brokers (XTB), DXC Technology, ENATA Bread, iTechArt, Luxoft, Meet & Eat, MicroStrategy, Onwelo, Tarkett, Villa Foksal, Wento, Mindspace
Pierwsza część flagowej inwestycji Grupy Karimpol zostałą zrealizowana w 2021 roku. Szósty pod wzgleem wysokości budynek Warszawy oferuje 49 tys. mkw. powierzchni biurowej i retailowej na 42 kondygnacjach. Lobby Skylinera o wysokości 16 m to najwyższe lobby biurowe w Polsce. Na 165 metrze wysokości położony jest dwupoziomowy Skybar z panoramą Warszawy, w którym jesienią tego roku zostanie otwarte nowe centrum eventowo-konferencyjne Villi Foksal. Biurowiec jest obsługiwany przez 21 wind (o prędkości do 7 m/s) wyposażonych w system obsługi bezdotykowej, pięciopoziomowy parking Skylinera mieści 428 samochodów, ma stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych, a także miejsca parkingowe dla 330 rowerów z infrastrukturą dla rowerzystów. Skyliner uzyskał certyfikat BREEAM Excellent, budynek jest zasilany w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...