EN

Polska Handlowcy dbają o klimat

ESG
Jak wynika z raportu JLL „Ocena rynku komercyjnego na globalnej drodze do zeroemisyjności” właściciele obiektów handlowych coraz częściej wskazują na korzyści płynące z wdrożonych „zielonych” funkcjonalności i projektów. Rosnąca świadomość i znaczenie ESG wśród interesariuszy oznacza, że wszystkie aktywa będą kształtowane przez długoterminowe wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem.

Zielona transformacja i związane z nią wdrożenia nowych technologii, alokacja kapitału, optymalizacja zasobów, zaangażowanie pracowników, a także projektowanie środowiska pracy – to jedno z ważniejszych wyzwań dla organizacji i inwestorów w tej dekadzie. Pandemia Covid-19, a następnie wojna w Ukrainie przyniosły nowe realia dla wszystkich, w tym uczestników rynku retail. Jednak nowe warunki tylko umocniły transformację w kierunku zrównoważonego rozwoju. Ryzyko klimatyczne jest równoznaczne z ryzykiem inwestycyjnym, ponieważ istnieją realne fizyczne zagrożenia wynikające ze zmian klimatycznych. Badania ONZ pokazują, że globalne katastrofy związane z klimatem wzrosły o 83 proc. w ciągu dwóch dekad między 2000 a 2020 rokiem. Zagrożenia związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, powodziami i ociepleniem stanowią poważne ryzyko nie tylko dla ludzi, ale także dla infrastruktury i budynków.

Zainicjowanie strategicznego dialogu z liderami biznesu stawia nas w wyjątkowej pozycji do wspierania wysiłków rynku handlowego. Aby pomóc naszym klientom w osiągnięciu ich celów rozwojowych, staramy się dostarczać im informacji i zasobów, których potrzebują, aby przekształcić swoje firmy w kierunku ESG. Dodatkowo, aby rządy poszczególnych krajów mogły wypełnić zobowiązania wynikające z Porozumienia Paryskiego muszą zostać zrealizowane określone wymogi dotyczące zrównoważonego rozwoju przekładające się również na zmiany w branży retail – mówi Dagmara Filipiak, liderka działu wynajmu powierzchni handlowych, JLL Poland.

Dylemat, przed którym stoją właściciele obiektów handlowych, polega na tym, jak efektywnie wdrożyć zmiany, które zarówno zmniejszą wpływ obiektu na środowisko, jak i będą opłacalne.

Zmiany napędzane przez dynamikę podaży i popytu będą stanowiły okazję do zrealizowania zwrotu z inwestycji. Na przykład, inwestowanie w obszary lub usługi publiczne, takie jak możliwość ładowania pojazdów elektrycznych, może przełożyć się na wydłużenie czasu przebywania odwiedzających w danym centrum handlowym – dodaje Dagmara Filipiak.

Wiele firm – w tym centra handlowe, które chcą zapewnić sobie przewagę konkurencyjną dbając o przyszłość swojego biznesu, podejmuje własne zobowiązania dotyczące zerowej emisji, daleko wykraczające poza wymogi prawnie. Dzięki organizacjom takim jak BREEAM czy GRESB są w stanie pokazać interesariuszom, że podejmują realne działania. Coraz częściej przedstawiciele branży handlowej decydują się więc na poddanie organizacji międzynarodowej certyfikacji. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami i nie wszystkich właścicieli nieruchomości stać na skorzystanie z tej formy przejrzystości. Inaczej wygląda sytuacja z „zielonymi” klauzulami do umów z najemcami – wymagają one małego nakładu finansowego, a dają wynajmującemu dużą przejrzystość i większą kontrolę nad tym jak jego aktywa są wykorzystywane. Podpisując umowę, najemca zobowiązuje się do dzielenia się z wynajmującym danymi dotyczącymi na przykład zużycia energii.

Istotną kwestią w ograniczaniu wpływu na środowisko stanowi wydajność energetyczna budynków. Im większa elektrooszczędność obiektu, tym mniejsze jest jego oddziaływanie na środowisko. Według ekspertów JLL dobrym przykładem wysokiej optymalizacji energetycznej centrum handlowego są warszawskie Złote Tarasy. Przeprowadzono tam audyt energetyczny, na podstawie którego zrealizowany został szereg działań mający na celu obniżenie zużycia energii. W ramach nich wymienione zostały m. in. oprawy oświetleniowe starej generacji na rozwiązania nowego typu o niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną (oświetlenie LED) i zainstalowane zostały baterie kondensatorów. Dodatkowo, centrum handlowe zapewniło sobie dostawy w pełni „zielonej energii” i zaopatrzyło użytkowników obiektu w stacje ładowania aut elektrycznych.

Innym dobry przykładem firmy z branży, która znacznie podniosła efektywność energetyczną w swoich obiektach jest EPP, największy zarządca centrów handlowych w Polsce. Przedsiębiorstwo od 2021 roku wdraża strategię zrównoważonego rozwoju. W ramach niej EPP instaluje panele fotowoltaiczne, wymienia oświetlenie na LED, czy rozbudowuje systemy monitorowania emisji dwutlenku węgla. Do 2025 roku spółka planuje zwiększenie udziału energii pochodzącej z OZE do 100 proc. w budynkach biurowych i do 35 proc. w centrach handlowych. Inną formą zmniejszania śladu węglowego jest wykorzystywanie światła dziennego w przestrzeni budynku w celu zmniejszenia zależności od światła sztucznego. Centra handlowe decydują się na renowacje tradycyjnych brył uwzględniając w nowym projekcie większą ilość przeszkleń, w tym przeszklenia dachu. Modernizacja może także obejmować poprawę poziomu wentylacji budynku, minimalizując tym samym proces chłodzenia i ogrzewania przestrzeni. Ponadto, dzięki specjalnym systemom przechwytującym wodę deszczową, centra handlowe zyskują możliwość wykorzystania jej do nawadniania zieleni bądź zasilania toalet. Oszczędności mogą przełożyć się na niższe koszty operacyjne, co z kolei potencjalnie skutkuje niższym kosztem całkowitym.

Coraz więcej obiektów handlowych wdraża idee gospodarki obiegu zamkniętego, m.in. poprzez rozwiązania mające na celu redukcję odpadów. Przykładem może być tutaj Nepi Rockcastle, właściciel i zarządca centrów handlowych w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej. Spółka prowadzi politykę zero waste i inspiruje swoich klientów do wprowadzania zrównoważonych rozwiązań w gospodarce odpadami. Firma planuje do 2025 roku poddawać 60 proc. odpadów recyklingowi i całkowicie zaprzestać przekazywania odpadów na wysypiska. W podobnym duchu działa również wspomniane wcześniej EPP, które ogranicza ilość generowanych odpadów w swoich obiektach. Spółka ogranicza także zużycie wody bieżącej. W technologie pozwalające na redukcję zużycia wody inwestują także Centra Designer Outlet. Transport stanowi także ważny element całkowitego śladu węglowego danego obiektu. Wdrożenie udogodnień w zakresie „zielonych” sposobów mobilności jest istotnym aspektem budującym nie tylko możliwość, lecz przede wszystkim, świadomość i odpowiedzialność społeczną związaną z ochroną środowiska naturalnego, która jest istotnym elementem marketingowym właścicieli, zarządców a także najemców. Ścieżki rowerowe, stojaki, punkty serwisowe to przykłady wyjścia naprzeciw potrzebom konsumenta. Kluczowe znaczenie ma także edukowanie i zachęcanie do korzystania z takich rozwiązań.

Ostatnie nowości

Eurobuild FM

Polska Samuel Vetrak o rynku PBSA w Polsce

schedule 05 czerwca 2023
Anna Zamyłka

W kolejnej odsłonie Eurobuild FM, Samuel Vetrak z firmy doradczej Bonard w ekskluzywnej rozmowie z Eurobuildem mówi o dynamicznie rozwijającym się rynku mieszkań studenckich w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Czterysta Żabek w Krakowie

schedule 02 czerwca 2023
Opr./edited by MR

W Krakowie został otwarty 400. sklep sieci Żabka. W Krakowie z siecią współpracuje blisko 350 przedsiębiorców, a w całym województwie małopolskim – ponad 650.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Antczak dopłynął do brzegu

schedule 02 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Grupa Antczak zakończyła budowę nowego basenu w Kaliszu. Obiekt o powierzchni 1,8 tys. mkw. zlokalizowany jest przy ul. Wyszyńskiego, na osiedlu Dobrzec.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Zachodniopomorskie na fali

schedule 02 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield „Na fali biznesu logistyczno-magazynowego w zachodniopomorskim", ostatnie lata to dla regionu okres dynamicznego rozwoju. Wciąż pojawiają się też kolejne szanse na przyciągnięcie nowych inwestycji.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Wybiegną z Warmińskiej

schedule 02 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Marka New Balance powiększyła powierzchnię swojego salonu w Galerii Warmińskiej. Nowym najemcą obiektu jest od niedawna również sieć Eurofirany.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Koneser z nową siódemką

schedule 02 czerwca 2023
Opr./edited by MR

W Centrum Praskim Koneser w całym 2023 roku przybędzie siedmiu nowych najemców. Są wśród nich m.in. koncepty gastronomiczne, apteka i nowa przestrzeń edukacyjna dla dzieci. Nowi najemcy łącznie zajmą około 4,5 tys. mkw. powierzchni najmu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Wracają do Renomy

schedule 02 czerwca 2023
Opr./edited by JC

We wrocławskiej Renomie ponownie otworzyły się salony marek Tous, Intimissimi i Calzedonia. Sklepy zlokalizowane są w jednej linii pasażu wschodniego, w sąsiedztwie powstającej strefy Pedet.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska The Beer Store debiutuje w Północnej

schedule 02 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

W warszawskiej Galerii Północnej otwarto nowy lokal łączący pub sportowy oraz specjalistyczny sklep z alkoholami. The Beer Store zajmuje ponad 173 mkw. i jest 26 najemcą gastronomicznym w obiekcie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska CH Rondo otwiera na okrągło

schedule 02 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Do grona najemców bydgoskiego CH Rondo dołączyło trzech nowych najemców. Gudi Home, Pink Box oraz Piekarnia Grochola Prawdziwy Chleb podpisały umowy na lokale o łącznej powierzchni blisko 1,7 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po raz czwarty we Wrocławiu

schedule 02 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

W Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu otwarto kolejny sklep eobuwie.pl ze strefą Modivo. Nowa placówka zajmuje powierzchnię 300 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Change zagląda do outletu

schedule 02 czerwca 2023
Opr./edited by JC

W centrum outletowym Factory Gliwice pierwszy sklep w mieście otworzyła marka Change Lingerie. Salon zajmuje w obiekcie powierzchnię około 100 mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Z Islandii do Focusa

schedule 02 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Ambasada Republiki Islandii została najemcą warszawskiego biurowca Focus. To kolejna instytucja dyplomatyczna, po Ambasadzie Norwegii i Norwegian Refugee Council, która doceniła zalety budynku przy al. Armii Ludowej.

Wydarzenia

Polska Doradztwo szyte na miarę

schedule 02 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Na rynek wchodzi nowa, butikowa firma doradcza – Navimo. Współzałożycielami firmy są Piotr Litwin i Jakub Szymanowski. Spółka specjalizuje się we wsparciu klientów indywidualnych i instytucjonalnych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rituals będzie świętować trzydziestkę

schedule 02 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Rituals Cosmetics zaplanowało trzy nowe otwarcia sklepów – marka pojawi się w Toruniu, Lesznie i Koszalinie. Salon w Koszalinie będzie 30. sklepem marki w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej Hebe w parkach handlowych

schedule 02 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Hebe w ostatnim czasie otworzyła dwie nowe drogerie – w Piotrkowie Trybunalskim, w parku handlowym N-Park i w Nakle nad Notecią, w centrum handlowym Aura Park.

Eurobuild FM

Polska Gianluca Romano o rynku inwestycyjnym w Europie

schedule 01 czerwca 2023
Magda Rachwald

Gianluca Romano, szef działu Capital Raising Catelli w nowym odcinku Eurobuild FM opowiada nam o aktualnej sytuacji na rynku inwestycyjnym w Europie, regionie CEE i w Polsce – a także o oczekiwaniach i prognozach na 2023 rok.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Nexity Polska przejęte za pół miliarda

schedule 01 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Develia podpisała przedwstępną umowę nabycia 100 proc. udziałów polskich spółek zależnych francuskiej firmy deweloperskiej Nexity. Cena sprzedaży to 100 mln euro, czyli około 453 mln zł.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Catella z polskim partnerem

schedule 01 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Warsaw Property Partners wchodzi w struktury grupy Catella i zmienia nazwę na Catella Poland. W 2022 roku szwedzki inwestor przejął większościowy udział w polskiej firmie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Popeyes nakarmi po raz pierwszy w Polsce

schedule 01 czerwca 2023
Opr./edited by MR

W lipcu w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu amerykańska sieć Popeyes otworzy swoją pierwszą restaurację w Polsce. Popeyes oferuje kuchnię w stylu luizjańskim.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Poradnia nie tylko na Dzień Dziecka

schedule 01 czerwca 2023
Opr./edited by MR

W warszawskim centrum handlowym Westfield Arkadia została otwarta największa w Polsce przychodnia dziecięcej enel-med w galerii handlowej. Wyróżnikiem oddziału jest pracownia diagnostyczna umożliwiająca wykonanie badania EEG.

Najnowsze w ESG

schedule 31 maja 2023

Wilanów Park z korzyścią dla społeczności

Realizowana przez zespół Nhood Polska inwestycja Wilanów Park otrzymała certyfikat BREEAM Communities w kategorii Interim. Certyfikat potwierdza, że oceniany projekt mixed-use korzystnie wpłynie na lokalną społeczność, środowisko i gospodarkę. 

schedule 30 maja 2023

Q22 zapunktował w certyfikacjach

Q22 otrzymał certyfikaty WiredScore oraz SmartScore, które potwierdzają zastosowanie w budynku najnowocześniejszych technologii oraz rozwiązań sprzyjających użytkownikom. 

schedule 30 maja 2023

Biurowce wciąż zdrowe

Budynki biurowe klasy A należące do PineBridge Benson Elliot i Sharow Capital: Diamentum Office we Wrocławiu, Okrąglak i Kwadraciak w Poznaniu, Forum 76 w Łodzi, Opera Office w Gdańsku oraz Centrum Biurowe Vinci w Krakowie, po raz kolejny uzyskały certyfikat WELL Health-Safety Rating.

schedule 23 maja 2023

Excellent dla biurowca Cavatiny

Największy z budynków kompleksu Ocean Office Park w Krakowie uzyskał certyfikat BREEAM z oceną Excellent. Biurowiec oddany do użytku w lutym tego roku, oferuje ponad 26,5 tys. mkw. powierzchni.

schedule 17 maja 2023

Najpierw oszczędności, potem ekologia

Dla inwestorów i użytkowników nieruchomości mniejsze zużycie energii to kluczowa przewaga budynku wpływająca na jego wybór. Na drugim miejscu pojawia się certyfikat potwierdzający ekologiczność, a podium domyka wysoka odporność na skutki zmian klimatu – wynika z raportu CBRE.

schedule 15 maja 2023

Potrójny certyfikat w Bielefeld

Budynek Schüco One w Bielefeld uzyskał certyfikaty w aż trzech standardach: LEED, BREEAM i DGNB. Nowa siedziba główna firmy Schüco ma siedem kondygnacji i 7,2 tys. mkw. 

schedule 15 maja 2023

Robyg raportuje

Robyg opublikował Raport ESG za 2022 rok. Do osiągnięć grupy należy obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 27 proc. z roku na rok oraz wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych o ponad 30 proc. Deweloperowi udało się wyposażyć wszystkie nowo budowane osiedla w elementy wspierające bioróżnorodność.

schedule 11 maja 2023

Zaczytani z Globalworth

Fundacja Globalworth wspólnie z Fundacją Zaczytani.org otworzyły cztery Zaczytane Biblioteki w szpitalach i ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci w Katowicach, Krakowie Warszawie i we Wrocławiu.

schedule 09 maja 2023

GXO raportuje ESG

GXO opublikowało raport ESG za 2022 rok. Firma zaprezentowała postępy w realizacji prowadzonych przez sobie inicjatyw i określiła nowe cele dotyczące bezpieczeństwa publicznego.

schedule 26 kwietnia 2023

Troska, czułość, empatia

Skanska zaprezentowała opracowanie „Neuroróżnorodni w biurze. Jak projektować neuroinkluzywne przestrzenie pracy?” Raport jest efektem wspólnej pracy grupy architektów, neurobiologów i przedstawicieli biznesu, którzy przeanalizowali potrzeby osób neuroatypowych i przyjrzeli się możliwościom przystosowania przestrzeni biurowych ich do potrzeb.

schedule 26 kwietnia 2023

Certyfikaty dla Marynarskiej

Kompleks biurowy Marynarska Business Park modernizowany na warszawskim Służewcu przez firmę Syrena Real Estate i PineBridge Benson Elliot otrzymał właśnie certyfikaty WELL Health-Safety oraz WiredScore na poziomie Silver.

schedule 26 kwietnia 2023

Inwestorzy muszą brać pod uwagę ESG

Inwestorzy przykładają rosnącą wagę do ESG. 78 proc. z nich uważa, że ryzyko związane ze zmianami klimatycznymi to również ryzyko finansowe - wynika z przygotowanego przez JLL raportu poświęconemu ESG w branży nieruchomości.

schedule 20 kwietnia 2023

Polska coraz bardziej zrównoważona

Pomimo nieprzewidywalnych czynników zewnętrznych, takich jak wojna w Ukrainie, nowych certyfikacji na polskim rynku przybywa w stabilnym tempie – wynika z raportu "Zrównoważone certyfikowane budynki 2023", opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

schedule 19 kwietnia 2023

Zielone papiery dla MLP Czeladź

MLP Group – Green Industrial Real Estate – działająca na europejskim rynku nieruchomości magazynowych otrzymała dla dwóch budynków w centrum logistycznym MLP Czeladź certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

schedule 13 kwietnia 2023

Zbudują magazyn z klocków Lego

Prologis ufundował renowację i wyposażenie nowo powstałej pracowni Lego w Szkole Podstawowej nr 14 w Chorzowie. Do uczniów trafiły m.in. zestawy Lego, z których można zbudować mniejszą wersję magazynu Prologisu.

schedule 12 kwietnia 2023

Kaufland podwójnie certyfikowany

Siedziba główna firmy Kaufland – Centrum Usług Wspólnych przy al. Armii Krajowej we Wrocławiu – zdobyła certyfikat BREEAM In-Use. Weryfikacja rozwiązań zaimplementowanych w obiekcie skoncentrowana była wokół takich obszarów, jak m.in. zużycie energii i wody, zrównoważona gospodarka materiałami, czystość powietrza i komfort użytkowników.

schedule 12 kwietnia 2023

Doskonale dla GLP

Budynek zrealizowany w zeszłym roku przez GLP w ramach Pomorskiego Centrum Logistycznego otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

schedule 12 kwietnia 2023

Rozwój coraz bardziej zrównoważony

Znaczenie zrównoważonego rozwoju w działalności biznesowej przybiera na sile nie tylko ze względu na większą świadomość i cele wizerunkowe. Są ku temu także powody związane z prawem, gospodarką i geopolityką. Najważniejszy, wymieniany przez ponad 70 proc. inwestujących w nieruchomości komercyjne w Europie, to wymóg raportowania realizowanych celów ESG – wynika z raportu CBRE „Zwiększanie wartości dzięki ESG”.

schedule 11 kwietnia 2023

Handlowcy dbają o klimat

Jak wynika z raportu JLL „Ocena rynku komercyjnego na globalnej drodze do zeroemisyjności” właściciele obiektów handlowych coraz częściej wskazują na korzyści płynące z wdrożonych „zielonych” funkcjonalności i projektów. Rosnąca świadomość i znaczenie ESG wśród interesariuszy oznacza, że wszystkie aktywa będą kształtowane przez długoterminowe wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem.

schedule 06 kwietnia 2023

Archicom znów raportuje

Archicom zaprezentował drugie wydanie swojego raportu ESG. Deweloper podsumowuje w nim inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju, które miały miejsce w minionym roku, a także deklaruje dalsze działania zgodnie z przyjętą strategią Grupy Echo-Archicom 2030.

Kategorie