EN

Polska Handlowcy dbają o klimat

ESG
Jak wynika z raportu JLL „Ocena rynku komercyjnego na globalnej drodze do zeroemisyjności” właściciele obiektów handlowych coraz częściej wskazują na korzyści płynące z wdrożonych „zielonych” funkcjonalności i projektów. Rosnąca świadomość i znaczenie ESG wśród interesariuszy oznacza, że wszystkie aktywa będą kształtowane przez długoterminowe wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem.

Zielona transformacja i związane z nią wdrożenia nowych technologii, alokacja kapitału, optymalizacja zasobów, zaangażowanie pracowników, a także projektowanie środowiska pracy – to jedno z ważniejszych wyzwań dla organizacji i inwestorów w tej dekadzie. Pandemia Covid-19, a następnie wojna w Ukrainie przyniosły nowe realia dla wszystkich, w tym uczestników rynku retail. Jednak nowe warunki tylko umocniły transformację w kierunku zrównoważonego rozwoju. Ryzyko klimatyczne jest równoznaczne z ryzykiem inwestycyjnym, ponieważ istnieją realne fizyczne zagrożenia wynikające ze zmian klimatycznych. Badania ONZ pokazują, że globalne katastrofy związane z klimatem wzrosły o 83 proc. w ciągu dwóch dekad między 2000 a 2020 rokiem. Zagrożenia związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, powodziami i ociepleniem stanowią poważne ryzyko nie tylko dla ludzi, ale także dla infrastruktury i budynków.

Zainicjowanie strategicznego dialogu z liderami biznesu stawia nas w wyjątkowej pozycji do wspierania wysiłków rynku handlowego. Aby pomóc naszym klientom w osiągnięciu ich celów rozwojowych, staramy się dostarczać im informacji i zasobów, których potrzebują, aby przekształcić swoje firmy w kierunku ESG. Dodatkowo, aby rządy poszczególnych krajów mogły wypełnić zobowiązania wynikające z Porozumienia Paryskiego muszą zostać zrealizowane określone wymogi dotyczące zrównoważonego rozwoju przekładające się również na zmiany w branży retail – mówi Dagmara Filipiak, liderka działu wynajmu powierzchni handlowych, JLL Poland.

Dylemat, przed którym stoją właściciele obiektów handlowych, polega na tym, jak efektywnie wdrożyć zmiany, które zarówno zmniejszą wpływ obiektu na środowisko, jak i będą opłacalne.

Zmiany napędzane przez dynamikę podaży i popytu będą stanowiły okazję do zrealizowania zwrotu z inwestycji. Na przykład, inwestowanie w obszary lub usługi publiczne, takie jak możliwość ładowania pojazdów elektrycznych, może przełożyć się na wydłużenie czasu przebywania odwiedzających w danym centrum handlowym – dodaje Dagmara Filipiak.

Wiele firm – w tym centra handlowe, które chcą zapewnić sobie przewagę konkurencyjną dbając o przyszłość swojego biznesu, podejmuje własne zobowiązania dotyczące zerowej emisji, daleko wykraczające poza wymogi prawnie. Dzięki organizacjom takim jak BREEAM czy GRESB są w stanie pokazać interesariuszom, że podejmują realne działania. Coraz częściej przedstawiciele branży handlowej decydują się więc na poddanie organizacji międzynarodowej certyfikacji. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami i nie wszystkich właścicieli nieruchomości stać na skorzystanie z tej formy przejrzystości. Inaczej wygląda sytuacja z „zielonymi” klauzulami do umów z najemcami – wymagają one małego nakładu finansowego, a dają wynajmującemu dużą przejrzystość i większą kontrolę nad tym jak jego aktywa są wykorzystywane. Podpisując umowę, najemca zobowiązuje się do dzielenia się z wynajmującym danymi dotyczącymi na przykład zużycia energii.

Istotną kwestią w ograniczaniu wpływu na środowisko stanowi wydajność energetyczna budynków. Im większa elektrooszczędność obiektu, tym mniejsze jest jego oddziaływanie na środowisko. Według ekspertów JLL dobrym przykładem wysokiej optymalizacji energetycznej centrum handlowego są warszawskie Złote Tarasy. Przeprowadzono tam audyt energetyczny, na podstawie którego zrealizowany został szereg działań mający na celu obniżenie zużycia energii. W ramach nich wymienione zostały m. in. oprawy oświetleniowe starej generacji na rozwiązania nowego typu o niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną (oświetlenie LED) i zainstalowane zostały baterie kondensatorów. Dodatkowo, centrum handlowe zapewniło sobie dostawy w pełni „zielonej energii” i zaopatrzyło użytkowników obiektu w stacje ładowania aut elektrycznych.

Innym dobry przykładem firmy z branży, która znacznie podniosła efektywność energetyczną w swoich obiektach jest EPP, największy zarządca centrów handlowych w Polsce. Przedsiębiorstwo od 2021 roku wdraża strategię zrównoważonego rozwoju. W ramach niej EPP instaluje panele fotowoltaiczne, wymienia oświetlenie na LED, czy rozbudowuje systemy monitorowania emisji dwutlenku węgla. Do 2025 roku spółka planuje zwiększenie udziału energii pochodzącej z OZE do 100 proc. w budynkach biurowych i do 35 proc. w centrach handlowych. Inną formą zmniejszania śladu węglowego jest wykorzystywanie światła dziennego w przestrzeni budynku w celu zmniejszenia zależności od światła sztucznego. Centra handlowe decydują się na renowacje tradycyjnych brył uwzględniając w nowym projekcie większą ilość przeszkleń, w tym przeszklenia dachu. Modernizacja może także obejmować poprawę poziomu wentylacji budynku, minimalizując tym samym proces chłodzenia i ogrzewania przestrzeni. Ponadto, dzięki specjalnym systemom przechwytującym wodę deszczową, centra handlowe zyskują możliwość wykorzystania jej do nawadniania zieleni bądź zasilania toalet. Oszczędności mogą przełożyć się na niższe koszty operacyjne, co z kolei potencjalnie skutkuje niższym kosztem całkowitym.

Coraz więcej obiektów handlowych wdraża idee gospodarki obiegu zamkniętego, m.in. poprzez rozwiązania mające na celu redukcję odpadów. Przykładem może być tutaj Nepi Rockcastle, właściciel i zarządca centrów handlowych w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej. Spółka prowadzi politykę zero waste i inspiruje swoich klientów do wprowadzania zrównoważonych rozwiązań w gospodarce odpadami. Firma planuje do 2025 roku poddawać 60 proc. odpadów recyklingowi i całkowicie zaprzestać przekazywania odpadów na wysypiska. W podobnym duchu działa również wspomniane wcześniej EPP, które ogranicza ilość generowanych odpadów w swoich obiektach. Spółka ogranicza także zużycie wody bieżącej. W technologie pozwalające na redukcję zużycia wody inwestują także Centra Designer Outlet. Transport stanowi także ważny element całkowitego śladu węglowego danego obiektu. Wdrożenie udogodnień w zakresie „zielonych” sposobów mobilności jest istotnym aspektem budującym nie tylko możliwość, lecz przede wszystkim, świadomość i odpowiedzialność społeczną związaną z ochroną środowiska naturalnego, która jest istotnym elementem marketingowym właścicieli, zarządców a także najemców. Ścieżki rowerowe, stojaki, punkty serwisowe to przykłady wyjścia naprzeciw potrzebom konsumenta. Kluczowe znaczenie ma także edukowanie i zachęcanie do korzystania z takich rozwiązań.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Onde kupuje wielką farmę

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Onde kupiło projekt PV o mocy 63 MWp. Zlokalizowana w woj. zachodniopomorskim farma ma zostać skomercjalizowana w połowie 2027 roku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Prologis kupuje hektary pod BTS

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Prologis kupił grunt o powierzchni ponad 23 ha pod realizację nowych inwestycji BTS w centrum dystrybucyjnym Prologis Park Nadarzyn II. Działka znajduje się bezpośrednio przy zjeździe z trasy S8 w Siestrzeniu, w gminie Żabia Wola. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Mała aktywność w Krakowie

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Kraków pozostaje liderem wśród rynków regionalnych pod kątem nowoczesnej powierzchni biurowej. Zasoby biurowe miasta stanowią 14 proc. udziału w krajowym wolumenie – podają eksperci firmy Knight Frank.

Rynek mieszkaniowy

Polska Trzeci raz Przy Unii

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Spravia wybuduje III etap osiedla mieszkaniowego Przy Unii w Poznaniu. W tej fazie inwestycji powstaną dwa ośmiopiętrowe budynki, w których znajdzie się około 180 mieszkań.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Mercer zostaje w Nimbusie

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by JC

Firma Mercer renegocjowała umowę najmu w budynku Nimbus, należącym do warszawskiego kompleksu myhive. Spółka nadal będzie zajmować w obiekcie powierzchnię 7,3 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska CPIPG refinansuje się na zielono

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Firma CPI Property Group Poland przeprowadziła z Aareal Bankiem transakcję zielonego refinansowania trzech warszawskich nieruchomości biurowych na łączną kwotę ponad 277 mln euro.

Budownictwo

Europa Środkowo-Wschodnia Nieefektywna branża budowlana

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Produktywność w sektorze budownictwa jest niższa niż w 1995 roku, choć w całej gospodarce UE zwiększyła się w tym okresie o 40 proc. Jednocześnie trendowi temu towarzyszy brak rąk do pracy - oceniają autorzy raportu badawczego przygotowanego przez PlanRadar.

Rynek mieszkaniowy

Rumunia Rusza trzeci etap The Level Apartments

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Rumuński deweloper mieszkaniowy Redport Capital ogłosił rozpoczęcie budowy III etapu kompleksu The Level Apartments. Projekt otrzymał pozwolenie na realizację 105 mieszkań w ramach inwestycji o wartości 13 mln euro.

Zarządzanie nieruchomościami

Czechy Cushman rządzi w Opatovskiej

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by JC

Cushman & Wakefield objął zarządzanie centrum handlowym Opatovská w czeskiej Pradze. Właścicielem obiektu jest fundusz nieruchomościowy Conseq.

Rynek mieszkaniowy

Polska Pierwsze mieszkania w Towarowej 22

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Startuje mieszkaniowa część projektu Towarowa 22 w Warszawie. Archicom rozpoczyna sprzedaż apartamentów w pierwszym budynku pod marką Archicom Collection, który stanie w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego Parku Słowa.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Spadki na początek roku

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Początek roku 2024 na wiodących rynkach regionalnych rozpoczął się zmniejszeniem zarówno popytu, jak i podaży – podaje JLL.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Bufet dla labradora

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by JC

PsiBufet i Butternut Box wybudują w Zabrzu fabrykę, w której będą przygotowywać świeżą karmę dla psów. Obiekt o powierzchni najmu 40 tys. mkw. powstaje na terenie CTParku Zabrze.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Omega Pilzno może się wprowadzać

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni ukończyło budowę Panattoni Park Kraków East IV. Realizacja będzie sfinansowana kredytem w wysokości 10,5 mln euro, udzielonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Obiekt został w całości wynajęty przez firmę Omega Pilzno.

Infrastruktura

Polska Centra danych z potencjałem

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

Rynek centrów danych w Polsce będzie w najbliższych latach rósł w tempie dwucyfrowym – przewidują eksperci DLA Piper.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Grzegórzki dla programistów

schedule 22 maja 2024
Opr./edited by MR

SoftServe otworzyła biuro w budynku Lubicz Park na krakowskich Grzegórzkach. Firma programistyczna zajęła około 660 mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Atal zadomowi się w Szczecinie

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by MR

Atal otwiera filię w Szczecinie, który jest ósmym regionalnym rynkiem ogólnopolskiego dewelopera. W stolicy woj. zachodniopomorskiego w przygotowaniu ma dwie inwestycje.

Rynek mieszkaniowy

Polska Mokotów nie tylko dla sportowców

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by JC

Dom Development rusza z inwestycją Mokotów Sportowy, rozpoczynając tym samym realizację nowej dzielnicy mieszkaniowej w Warszawie. Spółka planuje wybudować w tej lokalizacji przynajmniej 1,3 tys. lokali.

Rynek mieszkaniowy

Polska Skarbiec w remoncie

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by JC

Zabytkowa kamienica przy Placu Wolności 15 w Poznaniu zostanie poddana rewitalizacji. Inwestycja Skarbiec obejmie łącznie niemal 60 mieszkań o zróżnicowanych metrażach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Inwestorzy nadal wolą parki

schedule 21 maja 2024
Opr./edited by JC

BNP Paribas Real Estate Poland przygotował raport „Rynek nowoczesnego handlu w Polsce”. W I kwartale 2024 najpopularniejszym oddawanym i budowanym formatem pozostają parki handlowe, a na rynku pojawiają się kolejne debiuty i rozwiązania wykorzystujące AI.

Najnowsze w ESG

schedule 17 maja 2024

Była dyskusja, będzie raport

Okam zakończył dialog o I etapie planowanej inwestycji F.S.O. Park. W sześciu spotkaniach wzięło udział łącznie 109 osób. Dodatkowo zostały zgłoszone 43 opinie i zapytania dotyczące m.in. infrastruktury komunikacyjnej czy placówki edukacyjnej.

schedule 14 maja 2024

LEED w Trójmieście

Sopot Marriott Resort & Spa otrzymał certyfikat LEED Gold w kategorii Operations & Maintenance. Hotel, zlokalizowany bezpośrednio przy plaży, działa od 2012 roku.

schedule 14 maja 2024

Colliers na zielonym rynku

Do oferty Colliersa dołączyła usługa Renewable Energy Investment. W jej ramach inwestorzy będą mogli zdywersyfikować swój portfel nieruchomości poprzez rozbudowanie go o projekty z sektora OZE.

schedule 13 maja 2024

Certyfikowany najem instytucjonalny

Osiedle Żupnicza w Warszawie otrzymało certyfikat BREEAM. To druga inwestycja PRS Heimstaden, które przeszło certyfikację.

schedule 13 maja 2024

Globalworth ma gwarancje

Globalworth nabył gwarancje pochodzenia na 100 proc. prognozowanego zużycia energii elektrycznej w polskim portfelu firmy w 2024 roku.

schedule 06 maja 2024

Panattoni dla literatury

Panattoni zostało głównym mecenasem nagrody literackiej „Nike”. W maju zostanie zaprezentowana dwudziesta nominowanych w tegorocznej edycji.

schedule 25 kwietnia 2024

Mniej inwestycji, mniej certyfikacji

PLGBC opublikowało raport "Zrównoważone certyfikowane budynki 2024". W badanym okresie przybyło nieco ponad 2,1 mln mkw. certyfikowanej powierzchni, co stanowi najmniejszy przyrost obserwowany na przestrzeni ubiegłych lat.

schedule 23 kwietnia 2024

Park kieszonkowy przy dużym centrum

W podpoznańskim Luboniu w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Factory powstaje park kieszonkowy. Na 2 tys. mkw. inwestor zaplanował strefę zieleni z małą architekturę. Otwarcie parku nastąpi w połowie lata tego roku.

schedule 22 kwietnia 2024

Czerwona wieża, zielony certyfikat

Łódzki budynek Red Tower otrzymał certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Very Good. Biurowiec należący do Warimpexu oferuje 11,5 tys. mkw. powierzchni.

schedule 19 kwietnia 2024

Niskoemisyjny cykl życia u MDC²

Analiza cyklu życia przeprowadzona przez PM Services wykazała, że MDC² Park Łódź South redukuje ilość wbudowanego węgla o 49 proc. w porównaniu do średniej krajowej.

schedule 19 kwietnia 2024

Siłownia dla mózgu

Ingka Centres otwiera w zarządzanych przez siebie centrach nowe, interaktywne przestrzenie ‒ Umysłową Siłkę. Siłka oferuje różnorodne aktywności poprawiające sprawność umysłową, by efektywniej przetwarzać i zapamiętywać informacje.

schedule 18 kwietnia 2024

Kreo sięga po BREEAM Outstanding

Kreo, krakowski projekt Ghelamco, uzyskał certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding. Biurowiec ma również precertyfikat WELL i Green Building Standard, jest także w procesie certyfikacji Smart Score, Wired Score oraz „Obiekt bez barier”.

schedule 16 kwietnia 2024

BREEAM dla Plazy

Centrum handlowe Plaza Rzeszów otrzymało certyfikat BREEAM In-Use. Nieruchomość została doceniona za proekologiczne rozwiązania i efektywność zarządzania obiektem.

schedule 15 kwietnia 2024

Zielony certyfikat dla BIK

Magazyn BIK Park Sosnowiec II pomyślnie przeszedł proces oceny w systemie BREEAM In-Use, uzyskując certyfikat na poziomie Very Good.

schedule 11 kwietnia 2024

Echo zmniejsza emisję

Grupa Echo Investment zaprezentowała raport zrównoważonego rozwoju, który podsumowuje jej działania i osiągnięcia w obszarze ESG w 2023 roku. Dokument został przygotowany zgodnie z nowym standardem wprowadzonym przez unijną dyrektywę CSRD.

schedule 11 kwietnia 2024

Porr zasilany odnawialnie

Porr podpisał umowę PPA na dostawę zielonej energii z Ignitis Polska. Dostawcą energii dla firmy budowlanej jest elektrownia wodna z woj. śląskiego. 

schedule 11 kwietnia 2024

LifeSpot ma zielone papiery

Inwestycje LifeSpot Pustelnicka oraz LifeSpot Nasypowa otrzymały certyfikaty BREEAM In-Use na poziomie Very Good. Platforma LifeSpot jest zarządzana przez Griffin Capital Partners.

schedule 10 kwietnia 2024

Platynowy Domeq od CTP

CTP i Ruby Project Management otrzymały najwyższy poziom certyfikacji WELL dla swojego projektu Domeq w Brnie. Jest to pierwsza spełniająca te kryteria inwestycja mieszkaniowa w kraju.

schedule 05 kwietnia 2024

Plac Centralny z wodą z drugiego obiegu

Na terenie warszawskiego placu Defilad zaplanowano miejsce dla dwóch podziemnych zbiorników retencyjnych. Będą one wykorzystywane do zbierania wody deszczowej, która następnie posłuży do podlewania roślin.

schedule 04 kwietnia 2024

Zoptymalizowany The Warsaw Hub

Agencja doradcza Cushman & Wakefield wdrożyła system zarządzania i optymalizacji energii w The Warsaw Hub. Pozwoli to na znaczące ograniczenie emisji CO2, oszczędność energii i redukcję kosztów, co przyniesie korzyści środowisku i najemcom biurowca.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie