EN

Polska Polskie inwestycje pod presją

Rynek inwestycyjny i finansowy
W I połowie 2023 roku inwestorzy wydali na polskie nieruchomości około 801 mln euro. To cztery razy mniej niż przed rokiem. Poziom inwestycji był mocno uzależniony od presji wywieranej przez rosnące w Europie stopy procentowe oraz wzrost rentowności obligacji skarbowych – wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland.

Autorzy raportu wskazują, że udział transakcji zamkniętych od kwietnia do czerwca tego roku wyniósł jedynie 19 proc. To oznacza spadek o 74 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku, kiedy to zanotowano znacznie większą wartość transakcji. W porównaniu z I półroczem ubiegłego roku spadła też liczba zawartych transakcji, ale mniej drastycznie, bo o około 43 proc.

Dane odzwierciedlają presję, jaką na inwestorów wywierają rosnące stopy procentowe w Europie oraz wzrost rentowności obligacji skarbowych. Tendencje te to jeden z głównych powodów, dla których inwestorzy zachowują ostrożność przy zakupie aktywów, zwłaszcza z segmentu biurowego. Z raportu BNP Paribas Real Estate Poland można wyczytać, że inwestorzy koncentrują się przede wszystkim na projektach, które oferują możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zwrotów. Dotyczy to szczególnie projektów z potencjałem do dodania wartości przez zmianę funkcji czy repozycjonowanie.

Analitycy z BNP Paribas Real Estate Poland zwracają uwagę, że cykl podwyżek stóp procentowych w Europie prawdopodobnie szybko się nie skończy, a szans na odwrócenie trendu koniunkturalnego dla rynku nieruchomości komercyjnych należy oczekiwać nie wcześniej niż na początku przyszłego roku. Jednym z motorów napędzających obroty może być odbudowa dynamiki podaży nowych projektów biurowych. Można się jej spodziewać po ustabilizowaniu się stóp kapitalizacji, które w ujęciu kwartalnym znów wzrosły dla większości klas aktywów o 0,25 p.p.

Obecnie na rynku widać sporą lukę cenową wynikającą z rozbieżności między oczekiwaniami sprzedających i kupujących. Pomimo wzrostu stawek czynszowych, dynamiczne zwiększanie stóp kapitalizacji nie pozala na utrzymania wartości budynków, co blokuje obecnych właścicieli chcących wyjść z inwestycji przy zachowaniu wymaganej rentowność – podkreśla Marta Gorońska-Wiercioch, zastępca dyrektora w dziale Rynków Kapitałowych.

Ostatnie półrocze potwierdziło mocną pozycję sektora przemysłowo-logistycznego, który dalej jest na fali i korzysta ze zmian w globalnych łańcuchach dostaw. Zdaniem ekspertów BNP Paribas Real Estate, w przypadku tej klasy aktywów można liczyć na szybszą odbudowę wysokich wolumenów transakcyjnych.

Do końca roku spodziewamy się stabilizacji cen dla większości klas aktywów, co powinno zwiększyć szansę na osiągnięcie konsensusu rynkowego i stać się katalizatorem nowych transakcji – ocenia Marta Gorońska-Wiercioch.

W ujęciu rok do roku, stopy kapitalizacji dla kluczowych projektów urosły przeciętnie o 1 p.p., przy czym sektor centrów handlowych odnotował największy wzrost na poziomie 1,5 punktu procentowego.

Ten trend może zostać wyhamowany przez szybkie zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych w Europie, ale prognozy wskazują, że nie nastąpi to wcześniej niż pod koniec bieżącego roku – przestrzega Bolesław Kołodziejczyk, business and data director z działu Business Intelligence Hub & Consultancy, odpowiedzialny za obszar analiz i badań rynkowych oraz konsultingu strategicznego.

Dodatkowym czynnikiem stabilizującym dla polskiego rynku jest utrzymujące się zaufanie inwestorów do krajowej gospodarki. Potwierdzają to najnowsze dane Banku Centralnego, które pokazują, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w Polsce wzrosły w 2022 roku o 3,8 proc., osiągając wartość 25,43 mld euro.

Jak oceniają eksperci BNP Paribas Real Estate, wszystko wskazuje na to, że sektor biurowy nie będzie w stanie powtórzyć swojego rekordowego rezultatu z 2022 roku. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tylko osiem biurowców zmieniło właściciela, co stanowi 53 proc. liczby transakcji z tego samego okresu ubiegłego roku. Łączna wartość tych transakcji wyniosła 190 mln euro, co jest wartością czterokrotnie niższą (nie uwzględniając unikalnej transakcji nabycia przez Google budynku Warsaw Hub za 585 mln euro w 2022 roku) niż wartość osiągnięta w I półroczu poprzedniego roku. Wszystkie umowy dotyczyły rynku warszawskiego, a największą z nich był zakup budynku Wola Retro przez Adventum International za blisko 70 mln euro.

Transakcje w handlu w I półroczu były zdominowane przez niewielkie umowy o średniej wysokości na poziomie 23 mln euro. Największą z nich był zakup parku handlowego Matarnia w Gdańsku przez francuską spółkę Frey za 105 mln euro. II kwartał przyniósł wyniki porównywalne do tych z analogicznego okresu 2022 roku, a od początku roku podpisano umowy na łączną kwotę blisko 175 mln euro, co stanowi 22 proc. wyniku z I połowy 2022 roku.

W I półroczu sektor przemysłowo-logistyczny zdominował konkurencję pod względem wolumenu transakcji inwestycyjnych, z umowami na łączną wartość przekraczającą 436 mln euro. Warte zauważenia jest, że aż 92 proc. tej kwoty dotyczyło transakcji zawartych w I kwartale roku. Najbardziej aktywnym graczem w tym okresie była firma Panattoni, która dostarczyła inwestorom aktywa o wartości stanowiącej 81 proc. całkowitego wolumenu. Na uwagę zasługuje transakcja sprzedaży obiektu Campus we Wrocławiu – o powierzchni 185 tys. mkw. – przez P3 za kwotę 138,5 mln euro.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska 2023 był rokiem renegocjacji

schedule 28 lutego 2024
Opr./edited by JC

Jak podają eksperci JLL, w 2023 roku całkowity popyt brutto na rynku magazynowym w Polsce osiągnął 5,1 mln mkw., co jest wynikiem powyżej średniej z ostatnich pięciu lat. Wyjątkowa aktywność deweloperów wpłynęła za to na utrzymanie tendencji wzrostowej wskaźnika pustostanów.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Informatycy wybrali Saski Crescent

schedule 28 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Firma z branży IT, zajmie ponad 6 tys. mkw., czyli trzy piętra, w położonym w centrum Warszawy biurowcu Saski Crescent. W budynku dobiega końca proces gruntownej modernizacji.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Elastycznie w Krakowie

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Na koniec IV kwartału 2023 roku na rynku krakowskim funkcjonowało ponad 51 tys. mkw. elastycznych powierzchni biurowych, oferujących łącznie około 7,3 tys. stanowisk pracy — podają w swoim raporcie eksperci BNM Real Estate Advisory.

Eurobuild FM

Polska Joanna Mroczek o drugim życiu budynków

schedule 27 lutego 2024
Magda Rachwald

Jak sprawić, żeby starsze nieruchomości nie traciły na wartości i odpowiadały na potrzeby najemców, a przy okazji wpasowały się w idee ESG – na te i inne pytania w kolejnym odcinku Eurobuild FM odpowiada Joanna Mroczek, szefowa działu doradztwa strategicznego CBRE.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Podwyżki w centrach handlowych

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Budżety service charge obiektów handlowych w latach 2019-2024 wzrosły średnio o 45 proc. – wynika z analizy agencji Cushman & Wakefield.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Wynajęli w Świdniku

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Panattoni oddaje do użytku Panattoni Park Lublin IV w Świdniku. Kolejny projekt dewelopera na Lubelszczyźnie ma już czterech najemców z różnych branż: automotive, produkcji suplementów, FMCG i papierniczej (wytwarzanie opakowań).

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Wmurowali w Pionkach

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by JC

Wmurowano kamień węgielny pod budowę M Parku Pionki. W kompleksie, który zajmie powierzchnię niemal 9,3 tys. mkw., siedzibę znalazło 14 najemców.

Rynek mieszkaniowy

Polska Bouygues z trzema nowymi projektami

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Bouygues Immobilier Polska wprowadza do sprzedaży nowe mieszkania w Warszawie. Łącznie do końca I kwartału firma wystartuje ze sprzedażą trzech inwestycji na terenie stolicy - dwóch na Chrzanowie i jednej w dzielnicy Włochy.

Rynek mieszkaniowy

Rumunia Z widokiem na jezioro w Bukareszcie

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Firma Kész przygotowuje się do realizacji projektu mieszkaniowego Corallis, zlokalizowanego w północnej części Bukaresztu, przy ul. Coralilor. Budowa zgodnie z planami ma się rozpocząć w I połowie 2024 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zostają w Lumenie

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Orbis i Accor Services Poland podpisały kolejne umowy najmu w warszawskim biurowcu Lumen. Firmy przedłużyły umowy łącznie na blisko 2,5 tys. mkw. powierzchni.

Technologie

Polska CBRE włącza apkę

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by JC

CBRE wprowadza pierwszą kompleksową aplikację internetową DigitalRFP, służącą do obsługi procesu składania zapytań ofertowych. Nowe narzędzie usprawnia m.in. wysyłanie wielu rund zapytań ofertowych, zapewnia szybką analizę danych, tworzenie raportów oraz możliwość współpracy z SI.

Rynek mieszkaniowy

Polska PRS na Żoliborzu

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by JC

Przy ul. Słowackiego 12 w Warszawie do użytku zostanie oddana inwestycja PRS, która zaoferuje 50 mieszkań jedno- i dwupokojowych. Pierwsi najemcy mają wprowadzić się jeszcze w lutym.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska MLP Łódź ma nowego najemcę

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Bohnenkamp, dostawca opon i kół do zastosowań profesjonalnych, dołączy do grona najemców parku logistycznego MLP Łódź. Firma zajmie ponad 6 tys. mkw. powierzchni.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska B4B ma kolejne umowy

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Podpisano dwie nowe umowy dotyczące najmu przestrzeni biurowych w kompleksie Bonarka for Business w Krakowie. Łącznie wynajęte zostało 825 mkw. powierzchni.

ESG

Polska Złoto dla Puro

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by MR

Siedem budynków sieci Puro Hotels, uzyskało certyfikaty LEED v4.1 Operation and Maintenance na poziomie Gold. Certyfikacja wszystkich obiektów została przeprowadzona we współpracy z firmą doradczą JWA.

Hotele

Polska Rosną wskaźniki efektywności

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Eksperci firmy Cushman & Wakefield spodziewają się zwiększenia aktywności transakcyjnej inwestorów na rynku hotelowym w Polsce w 2024 roku. Warszawski rynek hotelowy jest liderem ożywienia w 2023 roku wśród sześciu stolic Europy Środkowo-Wschodniej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Transakcje coraz dłuższe

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by JC

Firma Drooms, dostawca pokoi danych, opublikował swój coroczny Real Estate Transaction Barometer. Europejscy eksperci ds. rynku nieruchomości wypowiedzieli się w badaniu na temat prognoz rynkowych i własnych planów inwestycyjnych na 2024 rok.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Spodziewany powrót równowagi cenowej 

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Jak wynika z analizy firmy Colliers wolumen inwestycji w regionie CEE-6 spadł o około 52 proc. do 5,1 mld euro w 2023 roku, osiągając najniższy poziom od dziesięciu lat. Kapitał czeski utrzymuje jednak najsilniejszą pozycję w regionie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielone światło dla Riverview II

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by JC

Pomorski wojewódzki konserwator zabytków zatwierdził rozwiązania projektowe dla budowy osiedla Riverview II w Gdańsku. Inwestycja Vastinta zlokalizowana jest nad Motławą, w sąsiedztwie Wyspy Spichrzów.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Renegocjacja na osłodę

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by JC

Firma Agart-Pro przedłużyła umowę najmu w podwrocławskim obiekcie Eurologis Centrum Logistyczne. Najemca zajmuje w obiekcie prawie 1,8 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 26 lutego 2024

Transakcje coraz dłuższe

Firma Drooms, dostawca pokoi danych, opublikował swój coroczny Real Estate Transaction Barometer. Europejscy eksperci ds. rynku nieruchomości wypowiedzieli się w badaniu na temat prognoz rynkowych i własnych planów inwestycyjnych na 2024 rok.

schedule 26 lutego 2024

Spodziewany powrót równowagi cenowej 

Jak wynika z analizy firmy Colliers wolumen inwestycji w regionie CEE-6 spadł o około 52 proc. do 5,1 mld euro w 2023 roku, osiągając najniższy poziom od dziesięciu lat. Kapitał czeski utrzymuje jednak najsilniejszą pozycję w regionie.

schedule 26 lutego 2024

Miliony na Green Saver 7R

Magazyn powstający w Kątach Wrocławskich jest pierwszym produktem 7R w kategorii Green Saver, ograniczającym zarówno emisje CO2, jak i koszty operacyjne. Projekt uzyskał właśnie finansowanie w wysokości 87 mln zł od Banku Pekao S.A.

schedule 23 lutego 2024

IT wciąż króluje w biurach

Jak podaje Axi Immo w raporcie "Rynek biurowy w Regionach 2023”, w minionym roku na ośmiu największych regionalnych rynkach biurowych w Polsce deweloperzy oddali łącznie 280 tys. mkw. Pozwoliło to na powiększenie całkowitych zasobów sektora do poziomu 6,68 mln mkw.

schedule 22 lutego 2024

CPIPG ma o jeden biurowiec mniej

CPI Property Group sfinalizowało sprzedaż Concept Tower. Nowym właścicielem 15-piętrowego biurowca na warszawskiej Woli jest Wood & Company Real Estate Fund. Budynek należał do CPIPG od 2020 roku.

schedule 22 lutego 2024

Miliony na tony zielonego wodoru

Polenergia planuje na Górnym Śląsku budowę fabryki zielonego wodoru. Projekt H2Silesia o mocy około 105 MW ma szansę na unijne finansowanie w maksymalnej wysokości około 143 mln euro.

schedule 20 lutego 2024

Łódź pełna talentów

Czwarta edycja raportu Business Environment Assessment Study, którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, wskazuje, że Polska utrzymuje i umacnia pozycję lidera w przyciąganiu kolejnych inwestycji, a wśród miast na prowadzenie wysuwa się Łódź.

schedule 15 lutego 2024

Dobre perspektywy dla Trójmiasta

Trójmiasto znalazło się na pierwszym miejscu kluczowych ośrodków inwestycyjnych w Polsce – wynika z raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield.

schedule 15 lutego 2024

Indeksacja bez tajemnic

Kwestia waloryzacji czynszu w komercyjnych umowach najmu nieruchomości nabiera na znaczeniu zwłaszcza w I kwartale roku. Eksperci firmy Cushman & Wakefield wskazują, jak zadbać o doprecyzowanie warunków indeksacji i uniknąć ewentualnych sporów między właścicielami a najemcami.

schedule 14 lutego 2024

Magazyny wciąż na prowadzeniu

Eksperci firmy Avison Young podsumowali 2023 rok na polskim rynku inwestycyjnym. Pomimo stabilnego wolumenu utrzymującego się przez trzy trudne lata, które zapoczątkował wybuch pandemii, w ubiegłym roku nastąpiło nieuchronne spowolnienie.

schedule 14 lutego 2024

Czekając na stabilizację

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej całkowity wolumen transakcji wyniósł 5,1 mld euro. W obliczu przyjęcia ostrożnej strategii przez niektórych globalnych graczy, inwestorzy z Europy Środkowo-Wschodniej pozostali aktywni na rynku – wskazują eksperci JLL i iO Partners.

schedule 09 lutego 2024

Immofinanz bez biurowca w Zagrzebiu

Immofinanz sfinalizował sprzedaż nieruchomości biurowej Grand Center Zagreb chorwackiej firmie z branży nieruchomości. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

schedule 07 lutego 2024

Trigea kupiła Arkády Pankrác

Fundusz Trigea sfinalizował zakup centrum handlowego Arkády Pankrác w Pradze. To największa w historii transakcja na rynku nieruchomości handlowych dokonana przez krajowe fundusze w Czechach, o wartości przekraczającej 6 mld koron czeskich.

schedule 07 lutego 2024

Sandecja sprzedana

Spółka z grupy Agat Ejendomme (dawniej TK Development) sfinalizowała transakcję sprzedaży galerii handlowej Sandecja w Nowym Sączu. Nowym właścicielem obiektu został fundusz Focus Estate.

schedule 06 lutego 2024

Resort z bankowym finansowaniem

SGB Bank przyznał kredyt spółce realizującej inwestycję hotelową Nickel Resort & Spa Grzybowo pod Kołobrzegiem.

schedule 06 lutego 2024

Zielone obligacje od CTP

CTP wyemitowało zielone obligacje o wartości 750 mln euro, o stałym kuponie w wysokości 4,750 proc. Termin zapadalności wynosi sześć lat.

schedule 31 stycznia 2024

Palmira kupuje w Kragoli

Palmira Capital Partners nabyła nieruchomość w miejscowości Kragola, w powiecie konińskim między Poznaniem a Łodzią, dla funduszu European Core Logistics Fund (ECLF). Obiekt, którego najemcą jest spółka Eurocash, oferuje około 40 tys. mkw. powierzchni najmu.

schedule 30 stycznia 2024

Ożywienie najwcześniej latem

Jak prognozuje Colliers, region Europy Środkowo-Wschodniej odnotuje w 2024 roku trzykrotny wzrost PKB. Motorem wzrostu mają pozostać parki handlowe, a mniejsza podaż nowych powierzchni biurowych pomoże w wypełnieniu pustostanów.

schedule 29 stycznia 2024

Holendrzy rozwijają polski PRS

Holenderski fundusz inwestycyjny Van der Vorm kupił od polskiego dewelopera około 120 mieszkań na warszawskiej Pradze Południe. Gotowe mieszkania przy ul. Siennickiej przeznaczone są do wynajmu długoterminowego.

schedule 29 stycznia 2024

ZDR robi zakupy

Grupa ZDR Investments sfinalizowała swoje pierwsze przejęcie w tym roku. Firma kupiła sklep spożywczy Billa z przyległym lokalem handlowym w praskiej dzielnicy Kunratice dla swojego kwalifikowanego funduszu inwestorskiego.

Wydanie 1 (285) styczeń 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie