Polska Luka podażowa coraz bliżej
Biura i projekty wielofunkcyjneJednocześnie największe miasta poza Warszawą już w przyszłym roku mogą wejść w okres luki podażowej, która będzie wywołana obserwowanym od pewnego czasu spadkiem wolumenu realizowanych inwestycji. Całkowita aktywność najemców w stolicy w I połowie 2023 roku wyniosła 325,7 tys. mkw. i była niższa o 32 proc. w skali roku. Warto zauważyć, że w przypadku Warszawy spadek wynika głównie z wysokiego efektu zeszłorocznej bazy z uwagi na zawarcia wielu transakcji wielkopowierzchniowych w 2022 roku. Liczba transakcji była natomiast zaledwie o 3 proc. mniejsza od I połowy zeszłego roku.
W I półroczu 2023 roku w strukturze popytu w Warszawie przeważały nowe umowy, które stanowiły około 61 proc. wszystkich zawartych transakcji. Renegocjacje i ekspansje odpowiadały odpowiednio za 35 i 4 proc. wszystkich zawartych umów.
Na rynkach regionalnych aktywność najemców była relatywnie duża i wyniosła około 334 tys. mkw. w I półroczu 2023 roku, co stanowi jedynie 2 proc. spadku względem bardzo dobrego wyniku z I półrocza roku poprzedniego. W dyskusjach z najemcami wielokrotnie słyszę głosy niezadowolenia ze stopnia wykorzystania biura przez pracowników. Wiele firm zredukowało wielkość biura, a część najemców mimo wzrostu zatrudnienia zdecydowała się nie dobierać nowej powierzchni. Tym bardziej ciekawa wydaje się analiza danych makro, która w mojej ocenie wskazuje na to, że faktyczny obraz rynku to kontynuacja stopniowej odbudowy zainteresowania najemców powierzchniami biurowymi w miastach regionalnych – komentuje Michał Galimski, partner, head of Regional Markets, Cushman & Wakefield.
Na koniec II kwartału całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na dziewięciu największych rynkach w kraju wyniosły niemal 12,8 mln mkw.
W I połowie 2023 roku skala oddanych projektów była relatywnie niewielka, z czego najwięcej powierzchni powstało w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście – komentuje Vitalii Arkhypenko, ekspert rynku biurowego, Cushman & Wakefield.
Do największych ukończonych w ciągu sześciu miesięcy budynków biurowych należała rozbudowa kompleksu Ocean Office Park w Krakowie (28,6 tys. mkw., Cavatina), ukończenie kolejnego etapu poznańskiego kompleksu Nowy Rynek E (25,1 tys. mkw., Skanska) oraz oddanie trzeciego budynku wrocławskiego kompleksu Centrum Południe (20,9 tys. mkw., Skanska).
W ciągu ostatnich trzech lat na rynku widoczny jest spadek wolumenu nowej powierzchni realizowanych inwestycji. Mimo nieznacznego odbicia, z uwagi na rozpoczęcie budowy pojedynczych biurowców w stolicy i miastach regionalnych, trend ten jest nadal widoczny zwłaszcza w Warszawie, gdzie obecnie w budowie znajduje się około 221 tys. mkw. W miastach regionalnych w realizacji pozostaje natomiast około 450 tys. mkw., w porównaniu do 850 tys. mkw. sprzed pandemii – tłumaczy Ewa Derlatka-Chilewicz, head of Research at Cushman & Wakefield.
Spadek liczby realizowanych nowych inwestycji wynika z utrzymania się wysokiego poziomu kosztów budowy i wykończenia powierzchni, niepewności spowodowanej wojną w Ukrainie oraz ogólnego trudniejszego klimatu gospodarczego w Polsce i na świecie. Według szacunków firmy Cushman & Wakefield, warszawski rynek biurowy powiększy się w tym roku o około 66 tys. mkw., wchodząc jednocześnie w okres luki podażowej, który może potrwać nawet do 2025 roku.
W miastach regionalnych łączna nowa podaż w 2023 wyniesie prawdopodobnie 350 tys. mkw., co jest wartością o 15 proc. niższą w porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat. Efekt luki w regionach będzie opóźniony względem rynku warszawskiego o około rok i może się rozpocząć już w 2024 roku. Średni wskaźnik pustostanów w Polsce na koniec czerwca wyniósł 14,2 proc., co stanowi wzrost o 0,4 p.p. względem I kwartału tego roku i oznacza kontynuację trendu wzrostowego. W stolicy wskaźnik niewynajęcia spadł o 0,2 p.p. względem poprzedniego kwartału i wyniósł 11,4 proc., natomiast wzrosty odnotowano w większości miast regionalnych poza Wrocławiem i Lublinem, osiągając średni wskaźnik 16,8 proc. Na wszystkich rynkach biurowych objętych analizą dostępna powierzchnia wyniosła 1,81 mln mkw. co oznacza wzrost o 3 proc. względem początku roku.
Stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w strefie Centrum w Warszawie wynosiły przeciętnie 22-26 euro/mkw. miesięcznie, najwyższe zaś osiągały poziom nawet 28 euro/mkw. miesięcznie, natomiast w lokalizacjach poza centrum oscylowały w granicach 13,50-16,50 euro/mkw. miesięcznie.
W miastach regionalnych najlepsze biura w centrum były oferowane średnio w przedziale cenowym 12,50-16,50 euro/mkw. miesięcznie. Jednocześnie od początku roku obserwowany jest wzrost stawek czynszu zwłaszcza w budynkach nowo oddawanych – podsumowuje Jan Szulborski, ekspert rynku biurowego, Cushman & Wakefield.
Elektryzujące stawki nie tylko dla elektryków
Elektryzujące stawki nie tylko dla elektryków
LeasingTeam Professional
W całej Polsce brakuje elektromonterów, projektantów i inżynierów budowlanych specjalizujących się w budownictwie energetycznym i inwestycjach związanych z OZE. Firmy z tej branży ...
Na Expo całkiem optymistycznie
Na Expo całkiem optymistycznie
Walter Herz
Na tegorocznych targach Expo Real w Monachium widoczny jest umiarkowany optymizm wśród inwestorów działających na rynku nieruchomości w Polsce. W trakcie spotkań i paneli szczególn ...
Czy najemcy oczekują zrównoważonych biur?
Czy najemcy oczekują zrównoważonych biur?
Knight Frank
Branża nieruchomości ma ogromny wpływ na środowisko. Budynki odpowiadają za około 40 proc. globalnego zużycia energii oraz 30 proc. emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym, dą ...