Rumunia Drogo w Bukareszcie
Biura i projekty wielofunkcyjneCzynsze w głównym obszarze biznesowym miasta wzrosły do 22 euro/mkw. miesięcznie, co wpłynęło również na podwyżki w innych rejonach. W Bukareszcie wzrost czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe wyniósł 15,8 proc. w ujęciu rok do roku, podczas gdy w Europie zaledwie 5,6 proc. Tempo wzrostu opłat w Bukareszcie przewyższyły jedynie podwyżki w Dusseldorfie (26,8 proc.) i Rotterdamie (22,4 proc.).
Bukareszt odnotował najwyższy wzrost czynszów w porównaniu z innymi stolicami w Europie Środkowo-Wschodniej. Praga odnotowała wzrost czynszów o 5,6 proc., Sofia o 6,7 proc., Budapeszt i Warszawa o 2 proc., a Bratysława o 2,9 proc.
Jak przypomina Cushman & Wakefield Echinox, w Bukareszcie czynsze wywoławcze w latach 2015-2022 utrzymywały się na stałym poziomie, w przedziale 18,50-19,00 euro/mkw. miesiękcznie. Podwyżki rozpoczęły się na początku 2022 roku.
W II kwartale 2023 roku czynsze nadal rosły, osiągając najwyższy poziom w ciągu ostatnich siedmiu lat. Rosnąca inflacja, wzrost kosztów budowy, a także niepewność co do pozwoleń realizację nowych projekty w Bukareszcie, były głównymi czynnikami napędzającymi zmiany na rynku. Presja inflacyjna będzie nadal odczuwalna, nawet jeśli ceny zaczęły się stabilizować. Biorąc pod uwagę utrzymujący się popyt i ograniczoną podaż, zwłaszcza od 2024 roku, możemy spodziewać się kontynuacji trendu wzrostowego czynszów - ocenia Mădălina Cojocaru, partner w agencji Cushman & Wakefield Echinox.
Obecnie w Bukareszcie w budowie jest 112 tys. mkw. GLA. Na różnych etapach planowania jest około 300 tys. mkw. projektów, w tym U-Center II, ARC Project, Promenada Offices czy Afi Loft, które mają zostać oddane do użytku do 2025 roku.
Nowa podaż w I połowie 2023 roku obejmowała drugi budynek @Expo (28 tys. mkw. GLA), One Cotroceni Park II (34,5 tys. mkw.) oraz Muse (7,5 tys. mkw.), dzięki czemu łączna podaż nowej powierzchni w I połowie roku wyniosła 70 tys. mkw. Bukareszt jest czwartym co do wielkości rynkiem biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej, po Warszawie (6,25 mln mkw.), Budapeszcie (4,33 mln mkw.) i Pradze (3,85 mln mkw.).
W I połowie 2023 roku firmy wynajęły w Bukareszcie łącznie ponad 190 tys. mkw. powierzchni, co oznacza wzrost o 21 proc. w porównaniu z I pierwszą połową 2022 roku. Jak wskazują eksperci Cushman & Wakefield Echinox, jeśli ten wysoki poziom utrzyma się w II połowie roku, 2023 może być rekordowy pod względem popytu, przewyższając wynik z 2019 roku (390 tys. mkw.).
Jak podaje Cushman & Wakefield Echinox, w II kwartale 2023 roku zawarto cztery transakcje dotyczące powierzchni minimum 10 tys. mkw. W 2023 roku odnotowano 16-procentowy wzrost średniej wielkości transakcji (1,5 tys. mkw.) w porównaniu ze średnią z lat 2021-2022.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...