EN

Polska Dobre prognozy dla rynku hotelowego

Hotele
Rynek hotelowy w Polsce notuje wzrost popytu i kluczowych wskaźników dotyczących wyników obiektów – wynika z raportu Cushman & Wakefield. Eksperci spodziewają się utrzymania tego trendu również w 2024 roku.

Autorzy raportu Trends Radar „Nieruchomości na fali zmian” wskzują, że długoterminowo rynek mocniej skoncentruje się na modernizacjach istniejących obiektów hotelowych, wdrażaniu w nich nowoczesnych rozwiązań technologicznych i tych związanych z ESG.

Jak podaje Trends Radar, w 2022 roku sektor zanotował 23-procentowy wzrost r-d-r liczby noclegów, a prognozy na zamknięcie 2023 roku mówią o spodziewanych 5 proc. na plusie r-d-r.

Tak pozytywne tendencje są przede wszystkim rezultatem wzmocnienia popytu krajowego, natomiast odbudowa liczby noclegów udzielanych gościom zagranicznym jest spodziewana w 2024 roku. Według prognoz, w przyszłym roku liczba noclegów w polskich hotelach ma szansę przekroczyć o 7 proc. poziom zanotowany w 2019 roku – zapowiada Maciej Prończuk, ekspert ds. rynku hotelowego, Cushman & Wakefield.

Dalsze ożywienie na polskim rynku hotelowym będzie w dużej mierze zależało również od wzrostu liczby podróży biznesowych. Podczas gdy Oxford Economics prognozuje powrót do przedpandemicznego poziomu popytu w segmencie biznesowym w Polsce w 2027 roku, autorzy raportu wskazują, że może to nastąpić znacznie wcześniej.

Warszawskie hotele już odnotowują wzrost popytu generowanego ze strony firm. Na koniec III kwartału tego roku liczba noclegów oraz przychody związane z popytem biznesowym stanowiły odpowiednio 81 i 98 proc. poziomów odnotowanych w 2019 roku. Z kolei popyt konferencyjny w warszawskich hotelach wzrósł w tym czasie o prawie 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i choć był o 25 proc. niższy od poziomu z 2019 roku, to warto zauważyć, że jednocześnie wygenerował przychody o zaledwie 5 proc. mniejsze niż w tym samym okresie w 2019 roku – dodaje Maciej Prończuk.

Na większą liczbę gości mogą też liczyć hotele zlokalizowane przy polskich lotniskach. Dane pokazują, że liczba pasażerów linii lotniczych na polskich lotniskach powróciła do poziomów sprzed pandemii, a nawet je przekroczyła – w I połowie 2023 roku była wyższa o 4 proc. w porównaniu z I półroczem 2019 roku. Według prognoz ten korzystny trend utrzyma się w najbliższych miesiącach.

Jak podaje Trends Radar, wskaźnik przychodu na jeden dostępny pokój (RevPAR) w polskich hotelach w okresie od stycznia do października 2023 wzrósł o ponad 19 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2022 roku, był też o 23 proc. wyższy od poziomu odnotowanego w tym samym okresie w roku 2019.

Trend ten może utrzymać się w 2024 roku, ale musimy mieć też na uwadze, że spodziewane tempo wzrostu spowolni. Wskaźniki obłożenia już teraz są zbliżone do poziomów sprzed pandemii, a możliwości podnoszenia średnich stawek dziennych (ADR) będą ograniczone, na co wpływ będzie mieć m.in. inflacja. Po okresie dynamicznego ożywienia rynek hotelowy w Polsce stabilizuje się, co oznacza bardziej umiarkowany wzrost wyników – tłumaczy Maciej Prończuk.

Mimo iż hotelarze borykają się z wieloma wyzwaniami wynikającymi z między innymi inflacji, wzrostu kosztów wynagrodzeń i mediów, hotele pozostają rentowne. Na przykład, według danych HotStats, całkowite koszty od początku tego roku do września w hotelach w Warszawie wzrosły o 25-30 proc. Jednocześnie jednak dzięki silnemu wzrostowi przychodów zysk operacyjny brutto na jeden zajęty pokój wzrósł w warszawskich hotelach od 7 do nawet 17 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku.

Pomimo coraz lepszych wyników hoteli w Polsce, na rynku nie ma wielu nowych inwestycji hotelowych w budowie. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, skumulowany średni roczny wskaźnik wzrostu liczby pokoi hotelowych w latach 2015-2023 wyniósł 3 proc. W najbliższych latach prognozowany jest dalszy średni przyrost bazy hotelowej w Polsce. Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield "Hotel Operator Beat H1 2023", pomimo znacznej aktywności deweloperskiej w regionie CEE, realizacja około 17 proc. projektów opóźnia się, a kolejnych 11 proc. zostało wstrzymanych. Jest to spowodowane przede wszystkim wysokimi kosztami budowy i trudnościami związanymi z pozyskaniem finansowania dłużnego, na co zwraca uwagę odpowiednio 65 i 35 proc. ankietowanych operatorów. Według 40 proc. respondentów, opóźnienia w realizacji inwestycji hotelowych najczęściej wynoszą od 6 do 12 miesięcy.

Rosnące oczekiwania gości hotelowych, coraz wyższe koszty operacyjne, a także konieczność sprostania kryteriom ESG sprawia, że coraz więcej inwestorów działających na rynku hotelowym decyduje się na modernizację istniejących instalacji, systemów i procedur oraz inwestowanie w nowe technologie.

Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield oraz CMS „Hotel Investment Scene in CEE: Getting Real about ESG in Hotel Real Estate”, Warszawa znalazła się w pierwszej dziesiątce największych rynków europejskich pod względem udziału hoteli posiadających uznane certyfikaty ekologiczne, który w stolicy sięga niemal 10 proc. Co więcej, pomimo niższego poziomu certyfikacji w porównaniu z sektorem nieruchomości biurowych, Polska jest liderem wśród sześciu państw CEE pod względem liczby hoteli, które posiadają certyfikat BREEAM lub LEED. Mimo to operatorzy wciąż mają dużo do zrobienia, aby ograniczyć ślad węglowy hoteli – zauważa Maciej Prończuk.

Aspekty związane z ESG stanowią wyzwanie, ale jednocześnie i szansę, ponieważ realizacja polityki zrównoważonego rozwoju może mieć pozytywny wpływ na wysokość przychodów oraz umożliwić obniżenie kosztów operacyjnych.

ESG staje się również istotnymi kryterium w procesach decyzyjnych operatorów oraz instytucji udzielających finansowania dłużnego. Z badania Cushman & Wakefield „Hotel Operator Beat H1 2023”, wynika, że 42 proc. ankietowanych operatorów jest skłonnych zaoferować wyższy czynsz, a 30 proc. – zaproponować właścicielom wyższy depozyt zabezpieczający (key money) w przypadku hoteli spełniających najwyższe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG – podsumowuje Maciej Prończuk.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Akademik na Górze Gellerta

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Forestay i Recorde Asset Management uruchamiają nowy akademik w Budapeszcie. Móricz Student Living, łączący funkcję domu studenckiego, jesienią przyjmie pierwszych lokatorów, głównie studentów z zagranicy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Nowy wymiar projektowania fabryk

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Trwa rozbudowa zakładu producenta wody mineralnej Nałęczów Zdrój. Obiekt powiększy się o dodatkowe 4 tys. mkw. Za projekt rozbudowy odpowiada Arup, międzynarodowa firma specjalizująca się w zrównoważonym projektowaniu.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wzgórze Hoplity            

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Euro Styl z grupy Dom Development rozpoczął sprzedaż mieszkań w drugim i ostatnim etapie osiedla Wzgórza Hoplity - inwestycji mieszkaniowo-usługowej zlokalizowanej w Gdańsku, u zbiegu ulic Kartuskiej i Myśliwskiej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kreatywny e-commerce w Atlasie

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by MR

Displate przedłużyło umowę najmu w wieżowcu Atlas Tower w centrum Warszawy. Firma korzysta z biura o powierzchni 1,7 tys. mkw. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Koniec budowy na Wzgórzu Bernadowo

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by MR

BPI Real Estate Poland zakończyło budowę inwestycji Bernadovo. Projekt powstaje blisko centrum Gdyni i Sopotu, ale jeszcze bliżej natury, w otoczeniu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kion zostaje w Bonarce

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Spółka Kion Business Services Polska przedłużyła umowę najmu w krakowskim kompleksie biurowym Bonarka for Business. Kion zajmuje łącznie 3,9 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynkach E i F.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Wysyłka od LPP spod Bukaresztu

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by MR

LPP Logistics uruchomiło w Rumunii drugi magazyn do obsługi e-commerce. Obiekt o powierzchni 40 tys. mkw. to już drugie fulfillment center zarządzane przez LPP Logistics w tym kraju. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Sto procent Skylinera

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by MR

Karimpol Polska podpisał umowę najmu na ostatnią wolną przestrzeń biurową w warszawskim biurowcu Skyliner. Najemca, deweloper energii odnawialnej, zajmie w budynku około 1,5 tys. mkw., czyli całe siódme piętro. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Najemcy wolą renegocjace

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by MR

Liczba wynajętej powierzchni biurowej w Warszawie w I połowie roku wyniosła ponad 316 tys. mkw. Mimo stabilnego popytu najemcy ostrożnie podchodzą do relokacji, częściej wybierając renegocjacje kończących się umów – podają eksperci Knight Franka.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska RTV Euro AGD po raz pierwszy w Skarżysku

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by MR

W parku handlowym Vendo Park II otwarty zostanie pierwszy w Skarżysku-Kamiennej salon sieci RTV Euro AGD.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Psary w gotowości

schedule 22 lipca 2024
Opr./edited by MR

III etap DL Invest Parku Psary, obejmujący ponad 120 tys. mkw., jest już gotowy. DL Invest Group PM zrealizowało tę fazę inwestycji jako generalny wykonawca we współpracy z Dekpol Budownictwo.

Grunty inwestycyjne

Polska Rośnie bank ziemi Develii

schedule 22 lipca 2024
Opr./edited by MR

Develia kupiła w I półroczu 2024 roku grunty na ponad 3,2 tys. mieszkań. Inwestycje będą realizowane w Warszawie, Trójmieście i we Wrocławiu. Grupa weszła w posiadanie ponad 172 tys. mkw. powierzchni użytkowej.  

Hotele

Polska Kameralne wille i luksusowy hotel

schedule 22 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Pod Jelenią Górą oddano do użytku I etap inwestycji Termy Karkonosze Resort & Spa. W tej fazie projektu powstały wille z jacuzzi oraz restauracja. Część hotelowa ma zostać otwarta jeszcze w 2024 roku, natomiast druga strefa willowa – w przyszłym roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Drewniane hale w Bawarii

schedule 22 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

W porcie Straubing-Sand rozpoczęła się budowa jednej z największych nieruchomości logistycznych powstających całkowicie w technologii drewnianej. Obiekt jest realizowany przez firmę Garbe i jej partnera joint venture Logicenters, platformę rozwoju i zarządzania nieruchomościami firmy Nrep.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Indukcja przy Mahoniowej

schedule 22 lipca 2024
Opr./edited by MR

Panattoni rozpoczyna w Łodzi budowę nowego obiektu BTO dla grupy E.G.O., dostawcy komponentów dla firm produkujących urządzenia gospodarstwa domowego. Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2025 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pop-art znalazł miejsce na Powiślu

schedule 22 lipca 2024
Opr./edited by MR

W Elektrowni Powiśle została otwarta nowa kreatywna przestrzeń – Kawai Art Gallery. Na powierzchni 73 mkw. można podziwiać dzieła współczesnych artystów pop-artu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Tworzywa sztuczne w Multiparku

schedule 22 lipca 2024
Opr./edited by MR

Spółka Tuplex, działająca w branży tworzyw sztucznych, została nowym najemcą Multiparku Bydgoszcz. W obiekcie przedsiębiorstwo wynajęło około 1,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwszy Popeyes w Wielkopolsce

schedule 22 lipca 2024
Opr./edited by MR

1 sierpnia Popeyes otworzy się w Posnani. Poznańska restauracja będzie pierwszą placówką w w Wielkopolsce i siódma w Polsce. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Global Vision myśli o zielonej przyszłości

schedule 22 lipca 2024
Opr./edited by MR

Global Vision będzie rozwijać projekty związane z OZE i uruchamia własną platformę inwestycyjną. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Renegocjowali w Podium Parku

schedule 22 lipca 2024
Opr./edited by MR

TechnipFMC przedłużyło umowę najmu powierzchni biurowej w biurowcu Podium Park w Krakowie. W wyniku renegocjacji umowy, najemca będzie nadal wynajmował w kompleksie zarządzanym przez Globalworth prawie 7 tys. mkw.

Najnowsze w Hotele

schedule 22 lipca 2024

Kameralne wille i luksusowy hotel

Pod Jelenią Górą oddano do użytku I etap inwestycji Termy Karkonosze Resort & Spa. W tej fazie projektu powstały wille z jacuzzi oraz restauracja. Część hotelowa ma zostać otwarta jeszcze w 2024 roku, natomiast druga strefa willowa – w przyszłym roku.

schedule 17 lipca 2024

W tempie slow na Kaszubach

Sun & Snow zostało operatorem nowej lokalizacji, tym razem na Pojezierzu Pomorskim. Barkocin Village  oferuje 30 domków w sąsiedztwie lasu.

schedule 10 lipca 2024

Apartamenty na cyplu

Euro Styl uruchamia sprzedaż w projekcie Marina Hel Apartamenty na Półwyspie Helskim. Budowa ruszy jeszcze w tym roku.

schedule 26 czerwca 2024

Spa, basen i lodowisko nad samym morzem

Rusza budowa aparthotelu The Elements Resort w Dźwirzynie. Za realizację kompleksu liczącego 351 apartamentów odpowiada deweloper Peninsula Property, a finansuje ją spółka IBI Polska Secured Funding.

schedule 26 czerwca 2024

Cztery gwiazdki w Unity

Zakończono realizację budynków Radisson Red Hotel oraz Radisson Red Apartments – kolejnych obiektów w ramach wielofunkcyjnego kompleksu Unity Centre w Krakowie.

schedule 24 czerwca 2024

Pierwszy Curio Collection w Chorwacji

W Opatiji został otwarty pierwszy w Chorwacji obiekt pod marką Curio Collection by Hilton - Keight Hotel Opatija. Chorwacja to 40. kraj, w którym marka jest obecna.

schedule 19 czerwca 2024

Dobry Hotel planuje zagraniczną ekspansję

Grupa Dobry Hotel wprowadza na rynek własną markę dla hoteli i obiektów. Działanie pod nową marką Destigo Hotels jest m.in. elementem planowanej ekspansji zagranicznej firmy. 

schedule 12 czerwca 2024

Wybudują resort i posadzą drzewa

W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się budowa górskiego resortu pod marką Nickel. Trzy powstające właśnie budynki mieścić będą około 90 apartamentów wypoczynkowych, a także restaurację i przestrzenie rekreacyjne.

schedule 06 czerwca 2024

Lato wśród sosen

II etap Pinea Resort & Apartments w Pobierowie otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Inwestycja powstaje na ponad 2 ha terenu przy brzegu morza i głównym deptaku miejscowości. 

schedule 31 maja 2024

Accor otworzy hotel nad laguną

Accor planuje otworzyć pierwszy obiekt pod marką Swissôtel na Węgrzech. Swissôtel Budapest Lagoon zostanie otwarty w Budapeszcie w 2028 roku.

schedule 14 maja 2024

B&B otwiera w Wielkopolsce

Sieć B&B Hotels planuje otwarcie dwóch kolejnych obiektów na terenie Polski. Hotele, łącznie oferujące blisko 200 pokoi, powstaną w Kaliszu i Lesznie.

schedule 16 kwietnia 2024

IHG razem z Novum Hospitality

IHG Hotels & Resorts wraz z Novum Hospitality podpisały umowę, która dwukrotnie zwiększa liczbę hoteli IHG w Niemczech, a także inauguruje współpracę Holiday Inn - the niu oraz wprowadza na rynek marki Garner i Candlewood Suites.

schedule 13 marca 2024

Na pięć gwiazdek w Międzyzdrojach

Na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach wmurowano kamień węgielny pod budowę The Sea Resort. Inwestorem budowanego w pięciogwiazdkowym standardzie kompleksu jest spółka Minde. 

schedule 08 marca 2024

Red zaprasza do Belgradu

Radisson Red Belgrade otworzył swoje podwoje w stolicy Serbii, co oznacza debiut marki Radisson Red w Europie Południowo-Wschodniej.

schedule 26 lutego 2024

Rosną wskaźniki efektywności

Eksperci firmy Cushman & Wakefield spodziewają się zwiększenia aktywności transakcyjnej inwestorów na rynku hotelowym w Polsce w 2024 roku. Warszawski rynek hotelowy jest liderem ożywienia w 2023 roku wśród sześciu stolic Europy Środkowo-Wschodniej.

schedule 22 lutego 2024

Remont u Leonarda

Leonardo Royal Warsaw zapowiada otwarcie nowego skrzydła. Oferta czterogwiazdkowego hotelu na rogu ulic Grzybowskiej i Żelaznej powiększy się o 184 pokoje.

schedule 19 lutego 2024

Kąpiel z widokiem na góry

Pomiędzy Szklarską Porębą a Karpaczem powstaje kompleks Termy Karkonosze Resort & Spa. Najnowsza inwestycja HSP Management zaoferuje 265 pokoi.

schedule 19 lutego 2024

Nowy design na pięćdziesiąte urodziny Novotelu

W Novotelu Warszawa Centrum kończą się prace remontowe. Zmodernizowanych zostanie 14 pięter warszawskiego hotelu, który w tym roku obchodzi 50 rocznicę działalności.

schedule 05 lutego 2024

Holiday Inn & Suites po raz pierwszy w Europie

W Budapeszcie powstanie pierwszy hotel marki Holiday Inn & Suites w Europie. Holiday Inn & Suites Budapest Centrale zaoferuje 170 pokoi i zacznie działać w II połowie 2026 roku.

schedule 01 lutego 2024

Accor szykuje otwarcia

Wśród hoteli, które grupa Accor planuje otworzyć w 2024 roku, znalazł się m.in. Mövenpick Wrocław, pierwszy obiekt tej marki w Polsce. Na liście są również obiekty w Pradze, Budapeszcie, Tbilisi, Hamurgu i Düsseldorfie, a także w czeskich i rumuńskich kurortach.

Wydanie 7 (290) lipiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie