EN

Polska Ładowarki pomogą zarobić

ESG
Jak wynika z najnowszego raportu firmy Savills, "European EV Supercharging: the turning point", Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce zestawienia krajów o największym potencjale wzrostu dla rozwoju infrastruktury do ładowania aut z napędem elektrycznym.

Obecna sytuacja Polski w tym segmencie stwarza szanse m.in. dla właścicieli nieruchomości komercyjnych oraz inwestorów aktywnych na tym rynku. Największe zapotrzebowanie na punkty ładowania samochodów elektrycznych występuje natomiast w Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Jak podaje Savills, na te pięć krajów przypada ponad trzy czwarte zapotrzebowania na stacje ładowania, które powinny powstać w ciągu najbliższych dwóch lat. W Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji związane to jest z dużą liczbą ludności oraz prognozowanym wysokim popytem na samochody elektryczne w stosunku do istniejącej infrastruktury. W Norwegii i Szwecji liczba aut z napędem elektrycznym na jednego mieszkańca jest już stosunkowo duża, ale funkcjonuje tam niewiele punktów ładowania.

Według Savillsa, aktualna sytuacja stanowi okazję dla właścicieli nieruchomości i inwestorów do nawiązania współpracy z prywatnymi operatorami punktów ładowania samochodów elektrycznych lub innymi podmiotami w zakresie instalacji infrastruktury przeznaczonej dla pojazdów z napędem elektrycznym. Umożliwiłaby im ona uzyskiwanie przychodów z najmu tego rodzaju urządzeń, podniesienie atrakcyjności nieruchomości biurowych, a także zwiększenie odwiedzalności i wydłużenie czasu pobytu klientów w obiektach handlowych. To z kolei może przełożyć się na wzrost przychodów. W ramach takiej współpracy operatorzy punktów ładowania zazwyczaj ponoszą koszt uruchomienia instalacji, natomiast właściciele obiektów mogą liczyć – w zależności od lokalizacji – na przychody z najmu rzędu 1-5 tys. euro z jednej stacji rocznie, w okresie 20-25 lat.

W odpowiedzi na regulacje UE związane z ochroną środowiska wiele krajów europejskich oferuje wsparcie fiskalne w celu stymulowania popytu na rynku na samochody elektryczne, który dzięki temu rozwija się bardzo dynamicznie. Ze względu na częsty brak dostępu do indywidualnych punktów ładowania pojazdów konieczne staje się zapewnienie infrastruktury ogólnodostępnej. Wielu właścicieli nieruchomości dysponuje znaczną liczbą miejsc parkingowych, na których mogłyby powstać tego typu instalacje. To stwarza szansę na monetyzację aktywów, które obecnie w dużej mierze nie są w pełni wykorzystywane, i jednocześnie na zwiększenie potencjalnych przychodów z innych obiektów w ramach współpracy z operatorami punktów ładowania aut – mówi Tristam Larder, dyrektor działu europejskich rynków kapitałowych w Savillsie.

Polska znalazła się na czternastym miejscu zestawienia krajów o największym potencjale dla rozwoju stacji ładowania samochodów elektrycznych w Europie. Współczynnik nasycenia punktami ładowania w raporcie, który został wyliczony poprzez podzielenie liczby pojazdów elektrycznych (EV) przez liczbę ładowarek, w przypadku Polski znajduje się na poziomie poniżej europejskiej średniej, który wynosi 18 pojazdów elektrycznych na jedną ładowarkę. Według Unii Europejskiej optymalny współczynnik nasycenia to 10 pojazdów elektrycznych na jedną publiczną ładowarkę.

Savills podaje, że w Polsce w perspektywie najbliższego roku zapotrzebowanie na punkty ładowania samochodów elektrycznych przekroczy liczbę 10,7 tys. ładowarek. Infrastruktura w naszym kraju jest relatywnie młoda, co dobrze pokazuje wysoki współczynnik ładowarek prądem stałym DC, które w większości krajów europejskich nie zostały jeszcze wdrożone na tak szeroką skalę jak ładowarki AC. Dynamika wzrostu tego segmentu rynku jednoznacznie pokazuje, że nisko- i zeroemisyjność to kierunek, w którym nasz kraj również będzie podążał. Aby tak się stało, konieczne jest pilne wprowadzenie zmian regulacyjnych związanych z kwestią przyłączeń, która oprócz sektora energetycznego dotyczy również właścicieli nieruchomości komercyjnych i ich zarządców. Obecnie zauważamy pewne opóźnienia w procesie decyzyjnym ze strony spółek odpowiedzialnych za wydawanie pozwoleń i budowę przyłączy sieci energetycznej do stacji ładowania. Operatorzy sieci dystrybucyjnej informują obecnie o wydłużeniu czasu na podjęcie decyzji nawet o pół roku, co w znaczący sposób opóźnia proces inwestycyjny. Usprawnienie procesów z tym związanych będzie kluczowe dla dalszego rozwoju tej branży oraz wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces transformacji energetycznej – komentuje Michał Bryszewski, członek zarządu oraz dyrektor działu zarządzania nieruchomościami w polskim oddziale Savillsa.

Ze względu na zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 roku, większość producentów samochodów oraz firmy uczestniczące w ich łańcuchach dostaw przeznaczyły miliardy funtów czy euro na inwestycje w elektryfikację pojazdów. W związku z tym przedstawiciele branży motoryzacyjnej oczekują stworzenia odpowiedniej infrastruktury ułatwiającej proces transformacji oraz chętnie wspierają inicjatywy, które mogłyby przynieść właścicielom nieruchomości zysk dzięki instalacji sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych na terenie ich obiektów – dodaje Bobby Barfoot, starszy rzeczoznawca w dziale ds. sektora motoryzacyjnego w Savillsie.

Pomimo niezbyt rozbudowanej sieci ładowarek, Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem dostępności do szybkich ładowarek prądem stałym DC. Istnieją cztery różne typy ładowarek, z dwoma rodzajami prądu. Ładowarki z prądem zmiennym AC są najczęstszym typem publicznych ładowarek. Punkty ładowania prądem stałym DC odpowiadają za zaledwie 11 proc. całkowitej liczby ładowarek w Europie, a w Polsce jest to 24 proc., przy czym jedynymi krajami o większej ich liczbie są Rumunia (28 proc.) i Norwegia (27 proc.).

Podaż punktów ładowania samochodów z napędem elektrycznym musi znacząco wzrosnąć w najbliższej dekadzie we wszystkich krajach europejskich, aczkolwiek z naszej analizy wynika, że początkowo najwięcej na tym zyskać mogą właściciele nieruchomości w krajach z czołówki naszego zestawienia, tzn. w Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Pomimo wyzwań takich jak przepustowość sieci i duże wstępne koszty jej modernizacji oraz budowy przyłączy, uważamy, że dzięki współpracy właściciele nieruchomości i operatorzy punktów ładowania pojazdów mogą wspólnie ponosić ryzyko, a także cieszyć się dużym potencjalnym zwrotem z inwestycji – komentuje Lydia Brissy, dyrektorka w dziale badań rynków europejskich w Savillsie.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Ciąg dalszy Syntezy na Morenie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Euro Styl rozpoczął sprzedaż mieszkań w kolejnych dwóch budynkach osiedla Synteza na Morenie w Gdańsku. W ofercie jest ponad 140 mieszkań z terminem odbioru w III kwartale 2026 roku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

ESG

Polska Była dyskusja, będzie raport

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Okam zakończył dialog o I etapie planowanej inwestycji F.S.O. Park. W sześciu spotkaniach wzięło udział łącznie 109 osób. Dodatkowo zostały zgłoszone 43 opinie i zapytania dotyczące m.in. infrastruktury komunikacyjnej czy placówki edukacyjnej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ekspansja Sfinksa

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Grupa Sfinks Polska w nadchodzących tygodniach otworzy pięć nowych restauracji. Będą to lokale pod szyldami Sphinx i The Burgers. Nowe restauracje ruszą w Rzeszowie, Poznaniu i podpoznańskich Komornikach, a także w Gorzowie Wielkopolskim i w Jarocinie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kraftowo w Browarach

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

W Browarach Warszawskich otworzył się nowy craft bar Veselka. Koncept gastronomiczno-rozrywkowy uzupełni ofertę gastronomiczną Browarów Warszawskich. Pierwszy lokal Veselka powstał Odessie w Ukrainie, warszawski jest drugą lokalizacją marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Maxima zbada wzrok w Rybniku

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Salon Optyczny Maxima wynajął powierzchnię w DL Shopping Rybnik.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dobrze im w Północnej

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Od początku roku dziewięciu wieloletnich najemców Galerii Północnej w Warszawie przedłużyło umowy najmu w obiekcie. Łącznie podpisane aneksy opiewają na ponad 1,6 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Venezia w Piasecznie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W Designer Outlet Warszawa, po kilkuletniej przerwie, ponownie pojawił się salon marki Venezia. Sklep otwarty w nowym koncepcie zajął lokal o powierzchni ponad 200 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Cargus otwiera oddział w Sybinie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

CTP rozszerza swoją współpracę z rumuńską firmą kurierską Cargus,  która otworzyła swoją nową placówkę w parku logistycznym w Sybinie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza trzeci etap Osiedla Poematu

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Atal wprowadza do sprzedaży trzeci etap osiedla Poematu w warszawskiej dzielnicy Wawer. W ramach inwestycji powstanie 166 mieszkań o metrażach od 29 do 120 mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cavatina w złotówkach albo euro

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

KNF zatwierdziła prospekt nowego programu emisji obligacji Cavatina Holding, co pozwala spółce wyemitować obligacje o łącznej wartości do 150 mln zł (lub równowartość tej kwoty w EUR).

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Kredyt na fotoelektrownie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Photon Energy Group pozyskało 15 mln euro wielotranszowego finansowania z EBOR. Fundusze ostaną wykorzystane m.in. na budowę sześciu elektrowni fotowoltaicznych w Rumunii o łącznej mocy 29 MWp.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Modernizują w Alejach Jerozolimskich

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Warszawski budynek biurowy Alfa w kompleksie Eurocentrum przechodzi modernizację systemów technicznych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Potrójnie w Zielonej Górze

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Intermarché otworzyło swój trzeci supermarket w Zielonej Górze. Placówka ma ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Łódź w centrum uwagi

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska UBC II znowu będzie nowoczesny

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żabka gotowa na sezon

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Żabka w miejscowościach turystycznych uruchomi latem ponad 140 sklepów sezonowych, czyli o blisko 20 proc. więcej niż w 2023 roku. Pierwsze z nich już zostały otwarte.

Infrastruktura

Polska Domkną obwodnicę Sanoka

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

GDDKiA podpisała umowę z firmą Budimex na budowę II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28. Wartość kontraktu to 152,3 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Branża nieruchomości za biurkiem

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowi w wieży

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

Najnowsze w ESG

schedule 17 maja 2024

Była dyskusja, będzie raport

Okam zakończył dialog o I etapie planowanej inwestycji F.S.O. Park. W sześciu spotkaniach wzięło udział łącznie 109 osób. Dodatkowo zostały zgłoszone 43 opinie i zapytania dotyczące m.in. infrastruktury komunikacyjnej czy placówki edukacyjnej.

schedule 14 maja 2024

LEED w Trójmieście

Sopot Marriott Resort & Spa otrzymał certyfikat LEED Gold w kategorii Operations & Maintenance. Hotel, zlokalizowany bezpośrednio przy plaży, działa od 2012 roku.

schedule 14 maja 2024

Colliers na zielonym rynku

Do oferty Colliersa dołączyła usługa Renewable Energy Investment. W jej ramach inwestorzy będą mogli zdywersyfikować swój portfel nieruchomości poprzez rozbudowanie go o projekty z sektora OZE.

schedule 13 maja 2024

Certyfikowany najem instytucjonalny

Osiedle Żupnicza w Warszawie otrzymało certyfikat BREEAM. To druga inwestycja PRS Heimstaden, które przeszło certyfikację.

schedule 13 maja 2024

Globalworth ma gwarancje

Globalworth nabył gwarancje pochodzenia na 100 proc. prognozowanego zużycia energii elektrycznej w polskim portfelu firmy w 2024 roku.

schedule 06 maja 2024

Panattoni dla literatury

Panattoni zostało głównym mecenasem nagrody literackiej „Nike”. W maju zostanie zaprezentowana dwudziesta nominowanych w tegorocznej edycji.

schedule 25 kwietnia 2024

Mniej inwestycji, mniej certyfikacji

PLGBC opublikowało raport "Zrównoważone certyfikowane budynki 2024". W badanym okresie przybyło nieco ponad 2,1 mln mkw. certyfikowanej powierzchni, co stanowi najmniejszy przyrost obserwowany na przestrzeni ubiegłych lat.

schedule 23 kwietnia 2024

Park kieszonkowy przy dużym centrum

W podpoznańskim Luboniu w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Factory powstaje park kieszonkowy. Na 2 tys. mkw. inwestor zaplanował strefę zieleni z małą architekturę. Otwarcie parku nastąpi w połowie lata tego roku.

schedule 22 kwietnia 2024

Czerwona wieża, zielony certyfikat

Łódzki budynek Red Tower otrzymał certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Very Good. Biurowiec należący do Warimpexu oferuje 11,5 tys. mkw. powierzchni.

schedule 19 kwietnia 2024

Niskoemisyjny cykl życia u MDC²

Analiza cyklu życia przeprowadzona przez PM Services wykazała, że MDC² Park Łódź South redukuje ilość wbudowanego węgla o 49 proc. w porównaniu do średniej krajowej.

schedule 19 kwietnia 2024

Siłownia dla mózgu

Ingka Centres otwiera w zarządzanych przez siebie centrach nowe, interaktywne przestrzenie ‒ Umysłową Siłkę. Siłka oferuje różnorodne aktywności poprawiające sprawność umysłową, by efektywniej przetwarzać i zapamiętywać informacje.

schedule 18 kwietnia 2024

Kreo sięga po BREEAM Outstanding

Kreo, krakowski projekt Ghelamco, uzyskał certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding. Biurowiec ma również precertyfikat WELL i Green Building Standard, jest także w procesie certyfikacji Smart Score, Wired Score oraz „Obiekt bez barier”.

schedule 16 kwietnia 2024

BREEAM dla Plazy

Centrum handlowe Plaza Rzeszów otrzymało certyfikat BREEAM In-Use. Nieruchomość została doceniona za proekologiczne rozwiązania i efektywność zarządzania obiektem.

schedule 15 kwietnia 2024

Zielony certyfikat dla BIK

Magazyn BIK Park Sosnowiec II pomyślnie przeszedł proces oceny w systemie BREEAM In-Use, uzyskując certyfikat na poziomie Very Good.

schedule 11 kwietnia 2024

Echo zmniejsza emisję

Grupa Echo Investment zaprezentowała raport zrównoważonego rozwoju, który podsumowuje jej działania i osiągnięcia w obszarze ESG w 2023 roku. Dokument został przygotowany zgodnie z nowym standardem wprowadzonym przez unijną dyrektywę CSRD.

schedule 11 kwietnia 2024

Porr zasilany odnawialnie

Porr podpisał umowę PPA na dostawę zielonej energii z Ignitis Polska. Dostawcą energii dla firmy budowlanej jest elektrownia wodna z woj. śląskiego. 

schedule 11 kwietnia 2024

LifeSpot ma zielone papiery

Inwestycje LifeSpot Pustelnicka oraz LifeSpot Nasypowa otrzymały certyfikaty BREEAM In-Use na poziomie Very Good. Platforma LifeSpot jest zarządzana przez Griffin Capital Partners.

schedule 10 kwietnia 2024

Platynowy Domeq od CTP

CTP i Ruby Project Management otrzymały najwyższy poziom certyfikacji WELL dla swojego projektu Domeq w Brnie. Jest to pierwsza spełniająca te kryteria inwestycja mieszkaniowa w kraju.

schedule 05 kwietnia 2024

Plac Centralny z wodą z drugiego obiegu

Na terenie warszawskiego placu Defilad zaplanowano miejsce dla dwóch podziemnych zbiorników retencyjnych. Będą one wykorzystywane do zbierania wody deszczowej, która następnie posłuży do podlewania roślin.

schedule 04 kwietnia 2024

Zoptymalizowany The Warsaw Hub

Agencja doradcza Cushman & Wakefield wdrożyła system zarządzania i optymalizacji energii w The Warsaw Hub. Pozwoli to na znaczące ograniczenie emisji CO2, oszczędność energii i redukcję kosztów, co przyniesie korzyści środowisku i najemcom biurowca.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie