EN

Polska Ładowarki pomogą zarobić

ESG
Jak wynika z najnowszego raportu firmy Savills, "European EV Supercharging: the turning point", Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce zestawienia krajów o największym potencjale wzrostu dla rozwoju infrastruktury do ładowania aut z napędem elektrycznym.

Obecna sytuacja Polski w tym segmencie stwarza szanse m.in. dla właścicieli nieruchomości komercyjnych oraz inwestorów aktywnych na tym rynku. Największe zapotrzebowanie na punkty ładowania samochodów elektrycznych występuje natomiast w Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Jak podaje Savills, na te pięć krajów przypada ponad trzy czwarte zapotrzebowania na stacje ładowania, które powinny powstać w ciągu najbliższych dwóch lat. W Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji związane to jest z dużą liczbą ludności oraz prognozowanym wysokim popytem na samochody elektryczne w stosunku do istniejącej infrastruktury. W Norwegii i Szwecji liczba aut z napędem elektrycznym na jednego mieszkańca jest już stosunkowo duża, ale funkcjonuje tam niewiele punktów ładowania.

Według Savillsa, aktualna sytuacja stanowi okazję dla właścicieli nieruchomości i inwestorów do nawiązania współpracy z prywatnymi operatorami punktów ładowania samochodów elektrycznych lub innymi podmiotami w zakresie instalacji infrastruktury przeznaczonej dla pojazdów z napędem elektrycznym. Umożliwiłaby im ona uzyskiwanie przychodów z najmu tego rodzaju urządzeń, podniesienie atrakcyjności nieruchomości biurowych, a także zwiększenie odwiedzalności i wydłużenie czasu pobytu klientów w obiektach handlowych. To z kolei może przełożyć się na wzrost przychodów. W ramach takiej współpracy operatorzy punktów ładowania zazwyczaj ponoszą koszt uruchomienia instalacji, natomiast właściciele obiektów mogą liczyć – w zależności od lokalizacji – na przychody z najmu rzędu 1-5 tys. euro z jednej stacji rocznie, w okresie 20-25 lat.

W odpowiedzi na regulacje UE związane z ochroną środowiska wiele krajów europejskich oferuje wsparcie fiskalne w celu stymulowania popytu na rynku na samochody elektryczne, który dzięki temu rozwija się bardzo dynamicznie. Ze względu na częsty brak dostępu do indywidualnych punktów ładowania pojazdów konieczne staje się zapewnienie infrastruktury ogólnodostępnej. Wielu właścicieli nieruchomości dysponuje znaczną liczbą miejsc parkingowych, na których mogłyby powstać tego typu instalacje. To stwarza szansę na monetyzację aktywów, które obecnie w dużej mierze nie są w pełni wykorzystywane, i jednocześnie na zwiększenie potencjalnych przychodów z innych obiektów w ramach współpracy z operatorami punktów ładowania aut – mówi Tristam Larder, dyrektor działu europejskich rynków kapitałowych w Savillsie.

Polska znalazła się na czternastym miejscu zestawienia krajów o największym potencjale dla rozwoju stacji ładowania samochodów elektrycznych w Europie. Współczynnik nasycenia punktami ładowania w raporcie, który został wyliczony poprzez podzielenie liczby pojazdów elektrycznych (EV) przez liczbę ładowarek, w przypadku Polski znajduje się na poziomie poniżej europejskiej średniej, który wynosi 18 pojazdów elektrycznych na jedną ładowarkę. Według Unii Europejskiej optymalny współczynnik nasycenia to 10 pojazdów elektrycznych na jedną publiczną ładowarkę.

Savills podaje, że w Polsce w perspektywie najbliższego roku zapotrzebowanie na punkty ładowania samochodów elektrycznych przekroczy liczbę 10,7 tys. ładowarek. Infrastruktura w naszym kraju jest relatywnie młoda, co dobrze pokazuje wysoki współczynnik ładowarek prądem stałym DC, które w większości krajów europejskich nie zostały jeszcze wdrożone na tak szeroką skalę jak ładowarki AC. Dynamika wzrostu tego segmentu rynku jednoznacznie pokazuje, że nisko- i zeroemisyjność to kierunek, w którym nasz kraj również będzie podążał. Aby tak się stało, konieczne jest pilne wprowadzenie zmian regulacyjnych związanych z kwestią przyłączeń, która oprócz sektora energetycznego dotyczy również właścicieli nieruchomości komercyjnych i ich zarządców. Obecnie zauważamy pewne opóźnienia w procesie decyzyjnym ze strony spółek odpowiedzialnych za wydawanie pozwoleń i budowę przyłączy sieci energetycznej do stacji ładowania. Operatorzy sieci dystrybucyjnej informują obecnie o wydłużeniu czasu na podjęcie decyzji nawet o pół roku, co w znaczący sposób opóźnia proces inwestycyjny. Usprawnienie procesów z tym związanych będzie kluczowe dla dalszego rozwoju tej branży oraz wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces transformacji energetycznej – komentuje Michał Bryszewski, członek zarządu oraz dyrektor działu zarządzania nieruchomościami w polskim oddziale Savillsa.

Ze względu na zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 roku, większość producentów samochodów oraz firmy uczestniczące w ich łańcuchach dostaw przeznaczyły miliardy funtów czy euro na inwestycje w elektryfikację pojazdów. W związku z tym przedstawiciele branży motoryzacyjnej oczekują stworzenia odpowiedniej infrastruktury ułatwiającej proces transformacji oraz chętnie wspierają inicjatywy, które mogłyby przynieść właścicielom nieruchomości zysk dzięki instalacji sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych na terenie ich obiektów – dodaje Bobby Barfoot, starszy rzeczoznawca w dziale ds. sektora motoryzacyjnego w Savillsie.

Pomimo niezbyt rozbudowanej sieci ładowarek, Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem dostępności do szybkich ładowarek prądem stałym DC. Istnieją cztery różne typy ładowarek, z dwoma rodzajami prądu. Ładowarki z prądem zmiennym AC są najczęstszym typem publicznych ładowarek. Punkty ładowania prądem stałym DC odpowiadają za zaledwie 11 proc. całkowitej liczby ładowarek w Europie, a w Polsce jest to 24 proc., przy czym jedynymi krajami o większej ich liczbie są Rumunia (28 proc.) i Norwegia (27 proc.).

Podaż punktów ładowania samochodów z napędem elektrycznym musi znacząco wzrosnąć w najbliższej dekadzie we wszystkich krajach europejskich, aczkolwiek z naszej analizy wynika, że początkowo najwięcej na tym zyskać mogą właściciele nieruchomości w krajach z czołówki naszego zestawienia, tzn. w Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Pomimo wyzwań takich jak przepustowość sieci i duże wstępne koszty jej modernizacji oraz budowy przyłączy, uważamy, że dzięki współpracy właściciele nieruchomości i operatorzy punktów ładowania pojazdów mogą wspólnie ponosić ryzyko, a także cieszyć się dużym potencjalnym zwrotem z inwestycji – komentuje Lydia Brissy, dyrektorka w dziale badań rynków europejskich w Savillsie.

Ostatnie nowości

Wydarzenia

Polska Maluchy, syrenki i polonezy na Żeraniu

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Na terenie planowanej przez Okam inwestycji F.S.O. Park na warszawskiej Pradze Północ, oficjalnie otwarto "Wystawę w Fabryce". Obejmuje ona ponad 300 eksponatów, m.in. pojazdy wyprodukowane w byłej Fabryce Samochodów Osobowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lajkonik rusza na Medweckiego

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Oferta centrum handlowego Nowe Czyżyny w Krakowie niebawem wzbogaci się o piekarnię i kawiarnię Lajkonik. Otwarcie lokalu zaplanowano na listopad tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sportowo w krakowskim outlecie

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Marka New Balance wybrała jako lokalizację swojego kolejnego sklepu powstający u zbiegu ulic Nowohuckiej i Galicyjskiej Designer Outlet Kraków.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Drony nad Vlněną

schedule 13 września 2024
Opr./edited by ANZ

CTP otworzyło biurowiec Building I, który powstał na terenach poprzemysłowych w brneńskim kompleksie Vlněna. Budynek, zaprojektowany przez studio architektoniczne acht, oferuje innowacyjne technologie, w tym lądowisko dla dronów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy dyskont i domowe zoo w Olsztynie

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Należący do EPP Power Park Olsztyn rozszerzył portfolio najemców o Action i Maxi Zoo. Sklepy nowych najemców zajmują łącznie ponad 1,6 tys. mkw. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska W klimacie denim

schedule 13 września 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców warszawskiego centrum handlowego Blue City dołączył salon sieci C&A. Będzie to siódmy sklep marki w stolicy.

Eurobuild CEE

Polska Wrześniowe wydanie "Eurobuildu" już do czytania!

schedule 13 września 2024
Eurobuild CEE

Wrześniowy "Eurobuild" jest już dostępny w wersji drukowanej i online – jak zawsze pełen komentarzy i analiz ekspertów, ciekawych tematów i najnowszych wiadomości. Zapraszamy do lektury!

Rynek mieszkaniowy

Polska Inpro gotowe na drugą połowę roku

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Łączny przychód ze sprzedaży netto grupy kapitałowej Inpro w I połowie 2024 roku wyniósł blisko 137 mln zł. Był o 12 proc. niższy w odniesieniu do tego samego okresu w roku ubiegłym.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zostają w biurach na Podgórzu

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Apollo-Rida, właściciel i zarządca kompleksu biurowego Equal Business Park w Krakowie, przedłużył część umów najmu, obejmujących łącznie ponad 5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Technologie

Rumunia Wirtualne spacery po luksusie

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Firma Bright Spaces nawiązała współpracę z BHB Properties. Klienci dewelopera będą mogli odbywać wirtualne spacery po apartamentach premium w inwestycji BHB Avenue w Bukareszcie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Autostradą do Hillwooda

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Industrial Park Poland by Hillwood uzyskał dostęp do autostrady A2. Hillwood Polska uzyskał pozwolenie na użytkowanie rozbudowanych i zmodernizowanych dróg dojazdowych, które łączą powstający park przemysłowo-logistyczny z autostradą.

ESG

Polska Lakeside również jest Outstanding

schedule 13 września 2024
Opr./edited by ANZ

Biurowiec Lakeside, którego deweloperem jest Atenor, uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding. Warszawski biurowiec zaprojektowała pracownia Grupa5 Architekci, a generalnym wykonawcą był Porr. Proces certyfikacji na etapie projektowania oraz realizacji prowadzi JWA.

ESG

Polska Magazyn 7R jest Outstanding

schedule 13 września 2024
Opr./edited by ANZ

7R Park Wrocław West II, pierwszy magazyn z linii 7R Green Saver, uzyskał wynik 95,6 proc. w certyfikacji BREEAM International New Construction w wersji 6. To najwyższa ocena przyznana budynkowi przemysłowemu w Europie kontynentalnej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Citylink sprzedaje grunt w Łodzi

schedule 12 września 2024
Opr./edited by ANZ

CL Property, polski deweloper specjalizujący się w wielofunkcyjnych powierzchniach przemysłowo-logistycznych, poinformował o transakcji z DSV dotyczącej projektu Citylink Łódź. Na nieruchomości o powierzchni 5,7 ha zlokalizowanej przy ul. Zakładowej powstanie nowe centrum logistyczne DSV.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Ożywienie w biurach i handlu

schedule 12 września 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje JLL, w I połowie 2024 polski rynek inwestycyjny odnotował znaczny wzrost aktywności. Pomimo utrzymujących się wyzwań związanych z kosztami kapitału, odnotowano powrót dużych transakcji, co sugeruje potencjalny koniec fazy spowolnienia.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowe lokalizacje i modernizacje

schedule 12 września 2024
Opr./edited by ANZ

Marka odzieżowa Venezia przeprowadziła relokacje i remodelingi w trzech lokalizacjach: w Auchan Port Rumia, w Silesia City Center w Katowicach oraz w centrum handlowym Alfa Białystok.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska MediaMarkt wybiera MultiBox

schedule 12 września 2024
Opr./edited by ANZ

MediaMarkt dołączył do grona najemców parku handlowego MultiBox, powstającego w Ostrowie Wielkopolskim. Sklep marki zajmie powierzchnię 900 mkw. Za komercjalizację obiektu odpowiada zespół RG Leasing.

ESG

Polska Zieleń to standard

schedule 12 września 2024
Opr./edited by JC

Warszawa przyjęła zielony standard, dzięki któremu miejskie budownictwo będzie bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne. Stolica jest pierwszym miastem w Polsce, które wdrożyło takie rozwiązanie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejne CCC na Kaszubach

schedule 12 września 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Galerii Rumia dołączyła sieć obuwnicza CCC. Sklep o powierzchni 450 mkw. ma zostać otwarty w listopadzie 2024.

Technologie

Polska Nowe imię Velisa

schedule 12 września 2024
Opr./edited by JC

Velis Real Estate Tech oficjalnie zmienia nazwę na Singu, przyjmując tytuł swojego produktu do zarządzania nieruchomościami. Rebranding ma na celu zarówno odświeżenie wizerunku firmy, jak i ujednolicenie jej działalności.

Najnowsze w ESG

schedule 13 września 2024

Lakeside również jest Outstanding

Biurowiec Lakeside, którego deweloperem jest Atenor, uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding. Warszawski biurowiec zaprojektowała pracownia Grupa5 Architekci, a generalnym wykonawcą był Porr. Proces certyfikacji na etapie projektowania oraz realizacji prowadzi JWA.

schedule 13 września 2024

Magazyn 7R jest Outstanding

7R Park Wrocław West II, pierwszy magazyn z linii 7R Green Saver, uzyskał wynik 95,6 proc. w certyfikacji BREEAM International New Construction w wersji 6. To najwyższa ocena przyznana budynkowi przemysłowemu w Europie kontynentalnej.

schedule 12 września 2024

Zieleń to standard

Warszawa przyjęła zielony standard, dzięki któremu miejskie budownictwo będzie bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne. Stolica jest pierwszym miastem w Polsce, które wdrożyło takie rozwiązanie.

schedule 11 września 2024

Śmieci nie wypłyną w morze

Przedstawiciele grupy Żabka, wraz z członkami UNEP/GRID-Warszawa i Fundacji Mare, zainicjowali wodowanie kosza morskiego w porcie w Dziwnowie. Urządzenie będzie oczyszczać Bałtyk ze śmieci. W ciągu roku jest w stanie zebrać do 1,4 tony odpadów. 

schedule 10 września 2024

Cushman sprawdza się sam

Eksperci firmy Cushman & Wakefield, którzy na co dzień zajmują się m.in. procesem tworzenia środowisk pracy dla innych, przeprowadzili audyt swojej warszawskiej siedziby. W jego procesie wskazano usprawnienia, jakie mogą przynieść dodatkowe korzyści osobom o różnych stylach poznawczych.

schedule 09 września 2024

LCP certyfikuje wszystko

LCP Properties rozpoczął pracę w zakresie certyfikacji swojego portfela w systemie BREEAM. Projekt, którego finalizacja przewidziana jest na koniec 2025 roku, obejmie swoim zasięgiem prawie setkę nieruchomości.

schedule 09 września 2024

Lepiej na placu Bema

Bema Plaza we Wrocławiu uzyskała certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Excellent w kategoriach asset i management performance.

schedule 04 września 2024

Imagine w złotej sieci

Kompleks biurowy Imagine otrzymał certyfikat WiredScore, przyznawany budynkom zaawansowanym technologicznie w zakresie łączności cyfrowej, jakości rozwiązań teletechnicznych i planów awaryjnych.

schedule 03 września 2024

TBS z precertyfikatem

Katowickie osiedle przy ul. Kosmicznej otrzymało precertyfikat na poziomie Premium w ramach certyfikacji Zielony Dom, przyznawanej przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Inwestycja powstaje w ramach modelu budownictwa społecznego.

schedule 03 września 2024

Zasadzili przed Q22

Projekt rewitalizacji przestrzeni przed budynkiem biurowym Q22 został zakończony. Wprowadzono tam wielopoziomową strukturę zieleni, w tym wysokie drzewa, krzewy i byliny.

schedule 03 września 2024

WELL dla BE Czackiego

Budynek biurowy BE Czackiego otrzymał certyfikat WELL v2 New and Existing Buildings na poziomie Gold. Program honoruje obiekty, które dbają o komfort użytkowników oraz ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

schedule 30 sierpnia 2024

Platynowo we wrocławskim Business Garden

Zrealizowany przez Vastint biurowiec B10 we Wrocławiu otrzymał certyfikat LEED v4 na poziomie Platinum. To trzeci obiekt w Polsce, który uzyskał to wyróżnienie. Z wynikiem 89 punktów, B10 jest obecnie najwyżej ocenianym budynkiem LEED v4 w kraju.

schedule 28 sierpnia 2024

MOD21 przechodzi na zieloną energię

Należąca do grupy Erbud spółka MOD21 zredukowała do zera swoją emisyjność w obszarze energii elektrycznej.

schedule 22 sierpnia 2024

Nasz Dom dla Polaków i Ukraińców

Grupa Dom Development powołała Fundację Nasz Dom, która skupi aktywności o charakterze charytatywnym realizowane przez dewelopera.

schedule 16 sierpnia 2024

Akcja dekarbonizacja

Dzięki współpracy z firmą Ekovoltis wszystkie budowy Erbudu będą zasilane zieloną energią. Z jej konwencjonalnych źródeł firma ma zamiar całkowicie zrezygnować jeszcze w tym roku.

schedule 16 sierpnia 2024

Kieszonki pełne zieleni

W outlecie Factory Poznań powstał park kieszonkowy. Wyposażona w małą architekturę strefa zieleni ma powierzchnię 2 tys. mkw.

schedule 13 sierpnia 2024

Olivia czuje się doceniona

Olivia Centre uzyskała certyfikaty WELL Health-Safety Rating dla wszystkich swoich obiektów. Siedem budynków gdańskiego centrum biznesowego uzyskało maksymalne noty w 22 podstawowych i trzech dodatkowych kategoriach.

schedule 08 sierpnia 2024

Certyfikaty dla Warimpexu

Warimpex uzyskał certyfikat WELL Health-Safety dla biurowca Mogilska 35, a odnowił go w budynkach Mogilska 43 i Ogrodowa 8. Obiekty oferują łącznie ponad 50 tys. mkw. powierzchni.

schedule 01 sierpnia 2024

Port Łódź z certyfikatem

Centrum handlowe Port Łódź należące do Ingka Centres otrzymało certyfikację BREEAM In-Use z wynikiem Excellent.

schedule 31 lipca 2024

Blue City na zielonym zasilaniu

Blue City podpisało umowę z Polenergią na dostawy zielonej energii z gwarancjami jej pochodzenia. Od 1 stycznia 2025 roku warszawska galeria handlowa będzie korzystać w 100 proc. z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Wydanie 9 (291) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie