EN

Polska Ładowarki pomogą zarobić

ESG
Jak wynika z najnowszego raportu firmy Savills, "European EV Supercharging: the turning point", Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce zestawienia krajów o największym potencjale wzrostu dla rozwoju infrastruktury do ładowania aut z napędem elektrycznym.

Obecna sytuacja Polski w tym segmencie stwarza szanse m.in. dla właścicieli nieruchomości komercyjnych oraz inwestorów aktywnych na tym rynku. Największe zapotrzebowanie na punkty ładowania samochodów elektrycznych występuje natomiast w Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Jak podaje Savills, na te pięć krajów przypada ponad trzy czwarte zapotrzebowania na stacje ładowania, które powinny powstać w ciągu najbliższych dwóch lat. W Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji związane to jest z dużą liczbą ludności oraz prognozowanym wysokim popytem na samochody elektryczne w stosunku do istniejącej infrastruktury. W Norwegii i Szwecji liczba aut z napędem elektrycznym na jednego mieszkańca jest już stosunkowo duża, ale funkcjonuje tam niewiele punktów ładowania.

Według Savillsa, aktualna sytuacja stanowi okazję dla właścicieli nieruchomości i inwestorów do nawiązania współpracy z prywatnymi operatorami punktów ładowania samochodów elektrycznych lub innymi podmiotami w zakresie instalacji infrastruktury przeznaczonej dla pojazdów z napędem elektrycznym. Umożliwiłaby im ona uzyskiwanie przychodów z najmu tego rodzaju urządzeń, podniesienie atrakcyjności nieruchomości biurowych, a także zwiększenie odwiedzalności i wydłużenie czasu pobytu klientów w obiektach handlowych. To z kolei może przełożyć się na wzrost przychodów. W ramach takiej współpracy operatorzy punktów ładowania zazwyczaj ponoszą koszt uruchomienia instalacji, natomiast właściciele obiektów mogą liczyć – w zależności od lokalizacji – na przychody z najmu rzędu 1-5 tys. euro z jednej stacji rocznie, w okresie 20-25 lat.

W odpowiedzi na regulacje UE związane z ochroną środowiska wiele krajów europejskich oferuje wsparcie fiskalne w celu stymulowania popytu na rynku na samochody elektryczne, który dzięki temu rozwija się bardzo dynamicznie. Ze względu na częsty brak dostępu do indywidualnych punktów ładowania pojazdów konieczne staje się zapewnienie infrastruktury ogólnodostępnej. Wielu właścicieli nieruchomości dysponuje znaczną liczbą miejsc parkingowych, na których mogłyby powstać tego typu instalacje. To stwarza szansę na monetyzację aktywów, które obecnie w dużej mierze nie są w pełni wykorzystywane, i jednocześnie na zwiększenie potencjalnych przychodów z innych obiektów w ramach współpracy z operatorami punktów ładowania aut – mówi Tristam Larder, dyrektor działu europejskich rynków kapitałowych w Savillsie.

Polska znalazła się na czternastym miejscu zestawienia krajów o największym potencjale dla rozwoju stacji ładowania samochodów elektrycznych w Europie. Współczynnik nasycenia punktami ładowania w raporcie, który został wyliczony poprzez podzielenie liczby pojazdów elektrycznych (EV) przez liczbę ładowarek, w przypadku Polski znajduje się na poziomie poniżej europejskiej średniej, który wynosi 18 pojazdów elektrycznych na jedną ładowarkę. Według Unii Europejskiej optymalny współczynnik nasycenia to 10 pojazdów elektrycznych na jedną publiczną ładowarkę.

Savills podaje, że w Polsce w perspektywie najbliższego roku zapotrzebowanie na punkty ładowania samochodów elektrycznych przekroczy liczbę 10,7 tys. ładowarek. Infrastruktura w naszym kraju jest relatywnie młoda, co dobrze pokazuje wysoki współczynnik ładowarek prądem stałym DC, które w większości krajów europejskich nie zostały jeszcze wdrożone na tak szeroką skalę jak ładowarki AC. Dynamika wzrostu tego segmentu rynku jednoznacznie pokazuje, że nisko- i zeroemisyjność to kierunek, w którym nasz kraj również będzie podążał. Aby tak się stało, konieczne jest pilne wprowadzenie zmian regulacyjnych związanych z kwestią przyłączeń, która oprócz sektora energetycznego dotyczy również właścicieli nieruchomości komercyjnych i ich zarządców. Obecnie zauważamy pewne opóźnienia w procesie decyzyjnym ze strony spółek odpowiedzialnych za wydawanie pozwoleń i budowę przyłączy sieci energetycznej do stacji ładowania. Operatorzy sieci dystrybucyjnej informują obecnie o wydłużeniu czasu na podjęcie decyzji nawet o pół roku, co w znaczący sposób opóźnia proces inwestycyjny. Usprawnienie procesów z tym związanych będzie kluczowe dla dalszego rozwoju tej branży oraz wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces transformacji energetycznej – komentuje Michał Bryszewski, członek zarządu oraz dyrektor działu zarządzania nieruchomościami w polskim oddziale Savillsa.

Ze względu na zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 roku, większość producentów samochodów oraz firmy uczestniczące w ich łańcuchach dostaw przeznaczyły miliardy funtów czy euro na inwestycje w elektryfikację pojazdów. W związku z tym przedstawiciele branży motoryzacyjnej oczekują stworzenia odpowiedniej infrastruktury ułatwiającej proces transformacji oraz chętnie wspierają inicjatywy, które mogłyby przynieść właścicielom nieruchomości zysk dzięki instalacji sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych na terenie ich obiektów – dodaje Bobby Barfoot, starszy rzeczoznawca w dziale ds. sektora motoryzacyjnego w Savillsie.

Pomimo niezbyt rozbudowanej sieci ładowarek, Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem dostępności do szybkich ładowarek prądem stałym DC. Istnieją cztery różne typy ładowarek, z dwoma rodzajami prądu. Ładowarki z prądem zmiennym AC są najczęstszym typem publicznych ładowarek. Punkty ładowania prądem stałym DC odpowiadają za zaledwie 11 proc. całkowitej liczby ładowarek w Europie, a w Polsce jest to 24 proc., przy czym jedynymi krajami o większej ich liczbie są Rumunia (28 proc.) i Norwegia (27 proc.).

Podaż punktów ładowania samochodów z napędem elektrycznym musi znacząco wzrosnąć w najbliższej dekadzie we wszystkich krajach europejskich, aczkolwiek z naszej analizy wynika, że początkowo najwięcej na tym zyskać mogą właściciele nieruchomości w krajach z czołówki naszego zestawienia, tzn. w Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Pomimo wyzwań takich jak przepustowość sieci i duże wstępne koszty jej modernizacji oraz budowy przyłączy, uważamy, że dzięki współpracy właściciele nieruchomości i operatorzy punktów ładowania pojazdów mogą wspólnie ponosić ryzyko, a także cieszyć się dużym potencjalnym zwrotem z inwestycji – komentuje Lydia Brissy, dyrektorka w dziale badań rynków europejskich w Savillsie.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Resi4Rent przy Parku Zachodnim

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Resi4Rent rozbudowuje swoją ofertę mieszkań w abonamencie we Wrocławiu. Dzięki najnowszej inwestycji – Resi4Rent Wrocław Park Zachodni - oferta firmy w mieście zwiększyła się o 20 proc.  

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska MCP wybiera Newtona

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości wprowadzi się do należącego do GTC kompleksu Korona w Krakowie. MCP zajmie ponad 3 tys. mkw. w budynku Newton. 

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Instytut Głuchoniemych rozpoczyna modernizację

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zawarł umowę na modernizację Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego. Prace obejmą zarówno budynek przy placu Trzech Krzyży 4/6, jak i teren wokół niego. Inwestycja pozwoli zapewnić podopiecznym ośrodka nowoczesne, dostosowane do ich potrzeb warunki do nauki i mieszkania.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Polska nasyca się powierzchnią handlową

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield „Trends Radar. Rynek nieruchomości od stabilizacji do optymizmu”, polski rynek zajął w 2024 roku drugie miejsce w Europie pod względem wielkości oddanej do użytku powierzchni handlowej i ustąpił miejsca jedynie Francji.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przybyło biur we Wrocławiu

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Nowa podaż na rynku biurowym we Wrocławiu w pierwszych III kwartałach 2024 roku należała do najwyższej spośród głównych miast regionalnych - podaje Knight Frank.

Rynek mieszkaniowy

Polska Błonia w Rumi

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Euro Styl z grupy Dom Development wprowadza do sprzedaży kolejny etap Osiedla przy Błoniach w Rumi Janowo. W trzech nowych budynkach powstanie łącznie około 170 mieszkań z planowanym terminem odbioru w IV kwartale 2026 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Biurowiec i hala dla Fey

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Dobiegła końca rozbudowa zakładu produkcyjnego firmy Fey, producenta łóżek i materaców. Generalnym wykonawcą inwestycji, która polegała na budowie biurowca oraz hali produkcyjnej, było WPIP Construction.

Rynek mieszkaniowy

Polska Towarowa22 kusi luksusem

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Budowa miastotwórczego projektu Towarowa22, realizowanego w Warszawie przez Archicom, Echo Investment i AFI Europe, nabiera tempa. Dobiega końca budowa biurowca Office Housa, rozpoczęła się również realizacja budynku apartamentowego M7.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska M Park Mrągowo skomercjalizowany

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

LCP Properties, inwestor i deweloper będący częścią międzynarodowej grupy M Core, we współpracy z Green Hills Investment zakończył komercjalizację M Parku w Mrągowie. Dzięki umowom z Half Price oraz Diverse projekt jest w 100 proc. wynajęty.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowa Aura w Garwolinie

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Garwolinie został otwarty nowy park handlowy. Obiekt o powierzcni 11 tys. mkw. zrealizowała firma PKB Inwest Budowa. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Cztery sklepy w czterech miastach

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W listopadzie RTV Euro AGD otworzy cztery nowe sklepy w czterech miastach: Wrocławiu, Mikołowie, Bydgoszczy i Szczecinie. Tym samym sieć posiadać będzie 341 salonów sprzedaży w 229 miastach w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kamienice i buk na Jesionowej

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła sprzedaż mieszkań w nowej inwestycji Develii Jesionowa Vita we Wrzeszczu w Gdańsku. Deweloper wprowadził do sprzedaży 77 mieszkań w dwóch budynkach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska TK Maxx zajmie dwa tysiące metrów

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Ferio Konin zostanie otwarty sklep TK Maxx. Marka zajmie 2 tys. mkw. powierzchni w rozbudowywanej części centrum handlowego.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przejmują klucze na Bernardyńskiej

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Pierwsi właściciele mieszkań Bernardyńska 4 we Wrocławiu odebrali klucze do swoich mieszkań. Wkrótce uruchomione zostaną także pierwsze lokale usługowe znajdujące się w realizowanej przez Toscom inwestycji.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Parki i galerie handlowe mają się dobrze

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Zgodnie z danymi BNP Paribas Real Estate rynek nieruchomości handlowych w Polsce w III kwartale 2024 roku urósł o kolejne 116 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać w Stoczni

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Spółka Stocznia Cesarska Development otrzymała pozwolenie na budowę pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych na terenie historycznej części terenów postoczniowych w Gdańsku. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku. 

Technologie

Świat Ruukki sięga po stal z odzysku

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruukki wprowadza na rynek produkty LowCarbon. Płyty warstwowe i okładziny elewacyjne wykonane ze stali SSAB Zero przeznaczone są dla zrównoważonego budownictwa.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Patrizia żegna się z Oval Office

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Patrizia sprzedała nieruchomość biurową Oval Office w Hamburgu firmie Gold Tree. Biurowiec oferuje około 25 tys. mkw. powierzchni, w tym 23,5 tys. mkw. biur. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

ESG

Polska Chipsy napędzane słońcem

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

PepsiCo uruchomiło swoją największą jak dotąd farmę fotowoltaiczną w Polsce, o mocy 3,5 MWp w Świętem na Dolnym Śląsku. Instalacja będzie zasilać zlokalizowaną w tej miejscowości fabrykę PepsiCo.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Posejdon zatrzymuje Pomeranię

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Fundusz Pomerania przedłużył umowę najmu i pozostaje na kolejne lata w biurowcu Posejdon w Szczecinie.

Najnowsze w ESG

schedule 20 listopada 2024

Chipsy napędzane słońcem

PepsiCo uruchomiło swoją największą jak dotąd farmę fotowoltaiczną w Polsce, o mocy 3,5 MWp w Świętem na Dolnym Śląsku. Instalacja będzie zasilać zlokalizowaną w tej miejscowości fabrykę PepsiCo.

schedule 20 listopada 2024

Pracodawcy nie wspierają osób z niepełnosprawnościami

75 proc. polskich pracodawców nie wprowadza udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami – wynika z badania eRecruiter „Candidate Experience w Polsce”.

schedule 08 listopada 2024

Portfolio LeadCrest certyfikowane

LeadCrest Capital Partners uzyskał certyfikację BREEAM dla całego portfela logistycznego w Polsce. Wszystkie nieruchomości spółki otrzymały ocenę "Very Good".

schedule 08 listopada 2024

Zielony Dom zgodny z Taksonomią

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC wprowadziło aktualizacje w certyfikacji Zielony Dom. Umożliwią one weryfikację zgodności certyfikowanych inwestycji mieszkaniowych z wymogami Taksonomii UE.

schedule 07 listopada 2024

Certyfikat dla Wschodu Słońca

Osiedle Heimstaden Wschodu Słońca otrzymało certyfikat BREEAM. Inwestycja u zbiegu dzielnic Włochy i Ochota obejmuje 400 mieszkań przeznaczonych na wynajem długoterminowy.

schedule 07 listopada 2024

Certyfikat dla Malta Office Parku

Poznański kompleks Malta Office Park uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding w kategorii Asset Performance i Excellent w kategorii Management Performance.

schedule 06 listopada 2024

Ogrody Ulricha certyfikowane

Trzy budynki wchodzące w skład Ogrodów Ulricha na warszawskiej Woli uzyskały certyfikaty BREEAM.

schedule 06 listopada 2024

Re:Generacja z Castoramą

Castorama dołączyła do grona partnerów programu Re:Generacja, którego celem jest pomoc w odbudowie zniszczonych ekosystemów, ale także ochrona tych, które są nadal w dobrym stanie.

schedule 28 października 2024

Platynowo pod Monachium

Cztery hale produkcyjne i jeden budynek biurowy w VGP Park Munich uzyskały certyfikat DGNB na najwyższym poziomie Platinum. Wszystkie cztery obiekty otrzymały również certyfikat potwierdzający zgodność z Taksonomią EU.

schedule 25 października 2024

Ślad i kompensacja w Marriotcie

Marriott International w ramach programu Connect Responsibly, wdrażanego we współpracy z Marriott Bonvoy Events, zaoferuje organizatorom spotkań raport z oddziaływania środowiskowego wydarzenia oraz dostęp do wybranych projektów kompensacji emisji dwutlenku węgla.

schedule 25 października 2024

Budowy Strabaga zasilane OZE

Strabag podpisał umowę z Polenergią na dostawę zielonej energii. Odnawialne źródła zasilą budowy firmy w Polsce. Kontrakt z Polenergią obejmuje też doradztwo energetyczne oraz wsparcie w zakresie optymalizacji zużycia energii. 

schedule 18 października 2024

Trzy tysiące drzew na trzydziestolecie

Baumit z okazji 30-lecia firmy na polskim rynku posadził prawie 3 tys. drzew w ramach współpracy z Tree Rebel.

schedule 17 października 2024

WSRE i BRDA ratują przed wysypiskiem

White Star Real Estate zakończył projekt realizowany we współpracy z Fundacją BRDA , ukierunkowany na wspieranie zrównoważonego rozwoju poprzez ponowne wykorzystanie materiałów budowlanych i mebli biurowych. W ramach inicjatywy ocalono materiały o wartości prawie 40 tys. zł.

schedule 15 października 2024

Studio B zbiera laury

Warszawski budynek Studio B uzyskał certyfikaty SmartScore i WiredScore. Skanska stała się w ten sposób pierwszą firmą w Polsce, która otrzymała te wyróżnienia dla zbudowanego przez siebie, użytkowanego już budynku.

schedule 11 października 2024

Odpowiedzialna i zrównoważona

Biedronka wylicza w swoim "Raporcie Zrównoważonego Rozwoju", że w 2023 roku udało się jej przekazać do odzysku ponad 90 proc. wytworzonych odpadów, sześciokrotnie zwiększyć liczbę sklepów z panelami fotowoltaicznymi i wesprzeć ponad 650 organizacji pomocowych.

schedule 10 października 2024

Centrum danych ogrzeje Poznań

Veolia Energia Poznań i Beyond.pl rozpoczęły współpracę przy projekcie odzysku ciepła pochodzącego z centrów danych Beyond.pl zlokalizowanych w Poznaniu.

schedule 09 października 2024

Apsys raportuje

Apsys Polska opublikował kolejny Raport ESG, podsumowujący działania w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w 2023 roku i postępy w realizacji strategicznych celów grupy, założonych do 2030 roku.

schedule 08 października 2024

Świadomość ekologiczna w logistyce rośnie

Panattoni ponownie nawiązało współpracę z kancelarią HFW oraz firmami Pledge i Analytiqa, aby opublikować III edycję raportu na temat zrównoważonego rozwoju w europejskiej logistyce w 2024 roku. Wyniki wskazują na istotne postępy w dążeniach do obniżania śladu węglowego w sektorze.

schedule 08 października 2024

Bezpieczna przestrzeń w Forcie Wola

Fort Wola jest pierwszym centrum handlowym w Warszawie, w którym w całości wdrożono system TotuPoint - nowoczesne rozwiązanie, które wspiera osoby niewidome i słabowidzące, pomagając im w poruszaniu się po przestrzeni publicznej.

schedule 08 października 2024

Partnerstwo dla dostępności

Fundacja Integracja i platforma Redd ogłosiły rozpoczęcie strategicznej współpracy. Celem partnerstwa jest promowanie idei inkluzywności i zwiększenie świadomości na temat istoty dostępności w budynkach biurowych.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia