Polska Mniej inwestycji, mniej certyfikacji
ESGPolskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC prowadzi bazę budynków certyfikowanych w obecnych w Polsce systemach certyfikacji wielokryterialnej: BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i Zielony Dom. Opublikowany raport jest analizą rocznych zmian na rynku zrównoważonych, certyfikowanych obiektów w naszym kraju i obejmuje dane rynkowe z okresu marzec 2023 - marzec 2024.
Tegoroczne zestawienie odwzorowuje wyraźnie koniunkturę na rynku: obserwujemy dużo mniejszy wzrost certyfikowanej powierzchni niż w latach poprzednich, co jest efektem mniejszej liczby nowych inwestycji. Jednakże nadal utrzymuje się stabilny wzrost liczby nowych certyfikowanych budynków, który przekroczył już liczbę 2 tys. Kontynuowany jest trend dynamicznego przyrostu certyfikowanych obiektów magazynowo-przemysłowych. Już w zeszłym roku certyfikowana powierzchnia magazynowa wyprzedziła powierzchnię biurową, a obecnie zbliża się do objęcia połowy całkowitej certyfikowanej powierzchni w Polsce – podkreśla Alicja Kuczera, dyrektorka zarządzająca PLGBC.
W marcu 2024 roku certyfikowana powierzchnia wynosiła niemal 38,6 mln mkw., z czego ponad 86 proc. certyfikowanych jest w systemie BREEAM. W porównaniu do ubiegłego roku zanotowano najmniejszy przyrost certyfikowanej powierzchni obserwowany na przestrzeni ostatnich lat. W przeciwieństwie do poprzedniego roku, certyfikowano natomiast większą liczbę budynków. Jak podkreśla PLGBC, można więc zauważyć ogólny trend certyfikowania obiektów o znacznie mniejszych powierzchniach.
W analizowanym okresie zaobserwowano znaczący wzrost liczby certyfikowanych budynków w sektorze mieszkaniowym. Certyfikowanych zostało 105 nowych domów, z czego niemal 70 w systemie Zielony Dom, który pod względem liczby budynków, stanowi już trzeci największy system w Polce.
Od lat obserwujemy wzrost zainteresowania certyfikacją i zapewne ten kierunek dalej będzie się utrzymywał. Oprócz wcześniejszych sił napędowych, takich jak oczekiwania funduszy inwestycyjnych i najemców, dobry, zrównoważony projekt czy chociażby aspekty marketingowe, dostajemy kolejne argumenty. Systemy oceny budynków to bardzo dobre narzędzia do realizacji strategii ESG oraz pozyskiwania finansowania. Zawierają szereg elementów, które można po niewielkiej transformacji przełożyć np. na kryteria zawarte w standardzie ESRS czy w Taksonomii UE. Dają też solidne podstawy do obliczeń śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego (będących fundamentami dekarbonizacji), a także aspektów związanych z cyrkularnością i gospodarką o obiegu zamkniętym oraz bioróżnorodnością. Liczymy, że naprzeciw oczekiwaniom i działaniom sektora budownictwa wyjdą zmiany legislacyjne (np. w obszarze GOZ) i transformacyjne (przede wszystkim energetyka), które pomogą bardziej radykalnie przyśpieszyć proces dekarbonizacji polskich budynków - podkreśla Marcin Gawroński, prezydent PLGBC.
Dziewiątą edycję raportu przygotował zespół autorów: Dawid Franke i Alicja Kuczera z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
PLGBC stanowi część globalnej społeczności blisko 80 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...