EN

Polska Odbicie na rynku nieruchomości

Rynek inwestycyjny i finansowy
Polski rynek nieruchomości inwestycyjnych spodziewa się odbicia – takie wnioski płyną z raportu „Investing in Poland 2024” przygotowanego przez analityków BNP Paribas Real Estate Poland.  

Jak wskazują autorzy raportu, w 2023 roku inwestorzy wstrzymywali się z decyzjami inwestycyjnymi, głównie ze względu na wysokie koszty finansowania i niestabilną sytuację geopolityczną. Wojna w Ukrainie, wyzwania geopolityczne w innych regionach świata nie sprzyjały inwestycjom i finalizacji transakcji. Ponadto oczekiwania cenowe sprzedających często nie pokrywały się z warunkami transakcji proponowanymi przez kupujących. W tym roku prognozowane jest odbicie.

Polska gospodarka rozpoczęła 2024 rok w lepszej kondycji niż oczekiwano. Inflacja spada, a NBP, choć ostrożniej niż EBC, zasygnalizował możliwość obniżek stóp procentowych. Ekonomiści prognozują zauważalny wzrost PKB. Zespół Analiz BNP Paribas prognozuje, że wyniesie on 4 proc. w 2024 roku i 3,5 proc. w kolejnym. Oczekuje się, że stopy procentowe w strefie euro będą stopniowo obniżane w II połowie 2024 roku, co powinno stymulować zainteresowanie inwestorów nieruchomościami komercyjnymi.

Punktem wyjścia jest zrozumienie, że era bardzo niskich stóp procentowych dobiegła końca i pomimo oczekiwanych zmian trendów, inwestorzy będą musieli dostosować się do obecnego środowiska. Będzie to stanowić wyzwanie dla większości rynków europejskich. W Polsce, gdzie rynek najmu pozostaje stabilny oraz relatywnie miało miejsce mniej przeszacowań w porównaniu z innymi krajami europejskimi, większość inwestorów i system bankowy raczej nie doświadczą trudności z refinansowaniem kredytów w nieruchomości komercyjne. Kraje, które napotykają największe wyzwania w tym zakresie, to Niemcy, kraje nordyckie i Francja. W tym obszarze Polska wydaje się żeglować na stosunkowo spokojnych wodach – podkreśla Erik Drukker, CEO BNP Paribas Real Estate Poland.

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce zmienia się. Obecnie na jego kształt wpływają nie tylko cykle gospodarcze, ale także wzrost popularności pracy hybrydowej, ewolucja wymagań ESG oraz postęp technologiczny, w tym AI. Rosnące koszty energii i pracy, a także ogólna presja inflacyjna w znacznym stopniu wpłynęły na koszty operacyjne wielu obiektów, tym samym podnosząc marże właścicieli i najemców. Może to stanowić bodziec do szerszego stosowania nowych technologii w celu optymalizacji składników opłat eksploatacyjnych, w tym zużycia energii.

Biorąc pod uwagę tempo i skalę przeceny aktywów nieruchomościowych pod koniec 2022 roku i na początku 2023 roku, według analityków BNP Paribas Real Estate Poland, obecna sytuacja powinna pomału ulegać poprawie. Jednak różnica między oczekiwaniami kupujących i sprzedających pozostaje duża, co znalazło wyraźne odzwierciedlenie w zeszłorocznych inwestycjach biurowych, które stanowiły zaledwie 21 proc. całkowitego wolumenu transakcji w porównaniu ze średnią z lat 2020-2022 wynoszącą prawie 35 proc. W przeciwieństwie do poprzednich lat, nie odnotowano transakcji typu prime office, a aktywność inwestycyjną zdominowały zakupy starszych budynków.

Polska od kilku lat jest liderem wzrostu gospodarczego, co jest mocnym atutem w oczach zagranicznych przedsiębiorców. Jak wskazują eksperci BNP Paribas Real Estate Poland, kraj nad Wisłą charakteryzuje się stabilną sytuacją polityczną i gospodarczą oraz przewidywalnym otoczeniem regulacyjnym. Co bardzo istotne, Polska ma jeden z największych rynków pracy w Europie, a także wysokiej jakości wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w sektorach takich jak produkcja i usługi. Poczynione znaczne inwestycje w infrastrukturę sprzyjają także inwestycjom w Polsce.

Rynek biurowy w Warszawie. Rok 2024 zapowiada się jako kolejny rok ze znacznie niższym poziomem nowej podaży. Na koniec ubiegłego roku całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły 6,2 mln mkw., z czego zaledwie 61 tys. mkw. zostało oddane do użytku w 2023 roku – to najniższy wskaźnik nowej podaży w ciągu ostatnich pięciu lat. Dostępność powierzchni biurowej w Warszawie kurczy się, zwłaszcza w centralnych lokalizacjach. Mimo że aktywność deweloperska w ostatnim czasie wzrosła, nowa podaż wciąż nie nadąża za popytem na powierzchnię biurową w Warszawie. Wynika to z ograniczonej nowej podaży w 2023 roku, stosunkowo dużej aktywności najemców w ubiegłym roku oraz dojrzałości rynku, na którym starsze budynki biurowe są stopniowo wycofywane z użytku lub modernizowane.

Rynek biurowy w regionach. Spośród wszystkich klas aktywów, biura regionalne, które były jedną z najsilniejszych sił napędowych rynku, okazały się najmniej odporne na gwałtownie spadające stopy kapitalizacji. W 2023 r. tylko 18 budynków biurowych zmieniło właściciela, a łączny wolumen inwestycji wyniósł prawie 430 mln euro, co oznacza ponad pięciokrotny spadek rok do roku. Około 367 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej ma zostać ukończone w latach 2024-2026, w porównaniu do zaledwie 238 tys. mkw. w Warszawie. Całkowity popyt brutto w 2023 roku wyniósł ponad 750 tys. mkw., co oznacza wzrost o prawie 19 proc. w porównaniu z 2022 rokiem. Aktywność najemców w 2024 roku będzie zależeć od ogólnej sytuacji makroekonomicznej i planów ekspansji firm. Ponadto oczekuje się, że wiele firm skupi się na zapewnieniu zgodności z ESG.

Rynek handlowy. W 2023 roku polski rynek handlowy odnotował wysoką aktywność deweloperską. Chociaż jest mocno nasycony, jego całkowite zasoby handlowe wzrosły o prawie 440 tys. mkw. w ramach nowych projektów, jak i przebudów. Wolumen inwestycji handlowych w 2023 roku przekroczył 430 mln euro. Prognozy na 2024 rok są pozytywne, a nowa podaż powinna dorównać, a nawet przekroczyć ubiegłoroczny wolumen. Ponad 74 proc. wszystkich transakcji na rynku handlowym w Polsce dotyczyło aktywów o wartości poniżej 20 mln euro, co wskazuje na koncentrację inwestorów na mniejszych formatach handlowych w miastach regionalnych. Ostatnie lata pokazują dominację otwarć parków handlowych, które w 2023 roku odpowiadały za ponad 80 proc. ubiegłorocznej nowej podaży. Oczekuje się, że trend ten utrzyma się w 2024 roku.

Rynek przemysłowo-logistyczny. W 2023 roku aktywność transakcyjna była zdominowana przez nieruchomości przemysłowe i logistyczne, a wolumen inwestycyjny w tym sektorze wyniósł prawie 966 mln euro, co stanowiło około 46 proc. wszystkich transakcji w nieruchomości komercyjne. Rynek najmu powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce doświadczył spowolnienia w 2023 roku, ale są oznaki, że w 2024 roku powróci na ścieżkę wzrostową. Na koniec grudnia 2023 roku popyt brutto na powierzchnie magazynowe wyniósł 5,6 mln mkw., co oznacza spadek o 15 proc. rok do roku. Spadek aktywności najemców przypisuje się efektowi wysokiej bazy, ponieważ lata 2021-2022 były szczytowymi latami popytu na powierzchnie przemysłowe i logistyczne. Z kolei w samym ostatnim kwartale 2023 roku zawarto transakcje na 1,9 mln mkw. powierzchni. Jeśli chodzi o nowe obiekty, w IV kwartale 2023 roku oddano do użytku prawie 0,58 mln mkw. powierzchni magazynowej, co zwiększyło całkowitą podaż w ubiegłym roku do ponad 3,7 mln mkw.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Francuzi budują na Pradze

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Francuski deweloper Bouygues Immobilier Polska rozpoczyna realizację nowej inwestycji w warszawskiej dzielnicy Praga Południe. Osiedle Neo Praga powstanie przy ul. Drwęckiej, niedaleko planowanej stacji metra Mińska.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wprowadzają się do Famy Jeżyce

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Monday Development, poznański deweloper należący do grupy Unidevelopment, rozpoczął przekazywanie mieszkań w III etapie osiedla Fama Jeżyce. W dwóch siedmiopiętrowych budynkach powstało łącznie około 370 mieszkań oraz 12 lokali usługowych. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Wszystkie zalety Łodzi

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Aglomeracja łódzka to jedna z najbardziej obiecujących lokalizacji dla nearshoringu w Europie – taki obraz regionu rysuje nowy raport „Towards Łódź” przygotowany przez KPMG w partnerstwie z Urzędem Miasta Łodzi.

Rynek mieszkaniowy

Polska Miejskie wille przy plaży

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Atal rozpoczął budowę i sprzedaż inwestycji w nadmorskiej dzielnicy Gdańska, w Stogach. Zawiślańska Wille Miejskie to 16 budynków z łącznie 64 lokalami.

Eurobuild FM

Polska Sebastian Sołtys o planach rozwoju LPP Logistics

schedule 19 czerwca 2024
Magda Rachwald

Najnowszy odcinek Eurobuild FM pachnie słonym wiatrem, jako że nagrywaliśmy go w Pruszczu Gdańskim, zwiedzając największy obiekt LPP Logistics. Ambitne plany, gigantyczny kapitał, nowe powierzchnie magazynowe i setki nowych salonów sprzedaży - szczegóły w najnowszej odsłonie podkastu.

Hotele

Polska Dobry Hotel planuje zagraniczną ekspansję

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Dobry Hotel wprowadza na rynek własną markę dla hoteli i obiektów. Działanie pod nową marką Destigo Hotels jest m.in. elementem planowanej ekspansji zagranicznej firmy. 

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Cushman bierze cały portfel

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Firma Cushman & Wakefield została wybrana na zarządcę trzech warszawskich budynków biurowych należących do Vig Fund. Tym samym zespół agencji będzie zarządzał całym portfelem funduszu w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Tata pod dachem Woli

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Do warszawskiego budynku Wola Center wprowadził się nowy najemca – firma z branży IT, Tata Consultancy Services. Jednocześnie właściciel budynku, fundusz Hines European Value Fund, przedłużył umowę ze spółką FaktorOne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Skok temperatury w Boosterze

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Nagel-Group, firma zajmująca się logistyką produktów spożywczych, wynajmie jeden z budynków należących do kompleksu Booster Zabrze. Najemca wprowadzi się do obiektu w II kwartale 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni buduje w Szczecinie

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Panattoni ruszyło z budową nowej inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Panattoni Park Szczecin V przy ul. Lubczyńskiej będzie dysponować powierzchnią 30 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Szykują klucze w Neo Natolinie

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Real Management finalizuje budowę I etapu osiedla domów jednorodzinnych Neo Natolin. Przekazywanie lokali pierwszym mieszkańcom rozpocznie się w sierpniu. Inwestycja jest realizowana w warszawskim Wilanowie. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Multibox pod Wołominem

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W Nowych Lipinach pod Wołominem otwarto park handlowy Multibox. Nowy obiekt oferuje powierzchnię 1,3 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Chorwacja Studenac rośnie niedaleko stolicy

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Studenac, chorwacki detalista spożywczy, zbuduje nowe centrum dystrybucyjne w pobliżu Zagrzebia. Obiekt o powierzchni 36 tys. mkw. ma zostać otwarty w 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska WPIP rozbuduje dla WRI

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Wkopano kamień węgielny pod rozbudowę Chylonia Business Parku w Gdyni. W ramach nowej inwestycji WRI Investment powstanie hala magazynowo-usługowa o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Ambitne plany LPP

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

LPP Logistics planuje 50 proc. wzrost powierzchni magazynowej do końca 2025 roku. Operator logistyczny przewiduje wydatki na rozwój na poziomie 450 mln zł i wzrost powierzchni magazynowej do 700 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Młynówka się rozkręca

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Rusza budowa osiedla Młynówka w Jeleniej Górze. W ramach I fazy inwestycji Redkom Development i grupa Europlan zrealizują dwa pięciokondygnacyjne budynki.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dwadzieścia lat minęło

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

JLL podsumowuje sytuację na polskim rynku mieszkaniowym w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jak zauważają eksperci, wejście Polski do UE stanowiło ważny czynnik rozwoju dla branży deweloperskiej, gdyż znacznie zwiększyło skalę napływu zagranicznego kapitału i know-how w tym sektorze.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Vittera wybrała Olivię

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W gdańskim kompleksie Olivia Centre swoją nową siedzibę otworzyła Viterra, firma z branży handlu roślinami. Spółka zajęła przestrzeń na najwyższym piętrze najnowszego budynku Olivii – Olivia Prime.

ESG

Polska Precertyfikacja dla Saskiego

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Butikowy biurowiec Nowy Saski Crescent z portfolio CA Immo uzyskał precertyfikację WELL. Stanowi to potwierdzenie, że budynek spełnia najwyższe standardy w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników, a także minimalnego wpływu obiektu na środowisko naturalne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe jest bardzo zajęte

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate wynajęło w całości nieruchomość logistyczną położoną w niemieckim Duisburgu. Do obiektu wprowadzi się spółka TST.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 19 czerwca 2024

Wszystkie zalety Łodzi

Aglomeracja łódzka to jedna z najbardziej obiecujących lokalizacji dla nearshoringu w Europie – taki obraz regionu rysuje nowy raport „Towards Łódź” przygotowany przez KPMG w partnerstwie z Urzędem Miasta Łodzi.

schedule 18 czerwca 2024

CTPark Warsaw West będzie większy

CTP zakupił działkę inwestycyjną o powierzchni 85 tys. mkw. w podwarszawskiej gminie Wiskitki, nabycie terenu pozwoli firmie rozbudować kompleks CTPark Warsaw West o dodatkowe 36 tys. mkw.

schedule 17 czerwca 2024

Ulice handlowe zaczną tętnić życiem

Jak zwracają uwagę eksperci firmy Cushman & Wakefield, rynek handlowy w Polsce znajduje się teraz w interesującym momencie rozwoju. Umowy najmu podpisane w ostatnich miesiącach w Warszawie mogą stanowić zapowiedź odrodzenia ulic handlowych nie tylko w stolicy.

schedule 17 czerwca 2024

Kredyt na Park Zgierz

Panattoni uzyskało finansowanie bankowe na inwestycję Panattoni Park Zgierz. Kredytu w wysokości 23,3 mln euro udzielił PKO Bank Polski.

schedule 17 czerwca 2024

Nowy właściciel i nowa koncepcja Liberty Residence

Resi Capital, spółka z grupy deweloperskiej Cavatina Group, nabyła działkę u zbiegu ul. Grzybowskiej i Żelaznej w Warszawie. Zgodnie z przedstawioną wstępną koncepcją, Liberty Residence ma być projektem wysokościowym i dostarczyć około 500 mieszkań.

schedule 14 czerwca 2024

Immofinanz sprzedał biurowce na Mordorze

Immofinanz sfinalizował sprzedaż trzech budynków biurowych na warszawskim Mokotowie firmie Archicom z grupy Echo Investment. Cena transakcji wyniosła 28,5 mln euro. Kompleks ma około 43 tys. mkw. powierzchni użytkowej, Archicom planuje jego wyburzenie i budowę budynków mieszkalnych.

schedule 12 czerwca 2024

W oczekiwaniu na kolejne transakcje

Całkowity wolumen transakcji ogłoszonych na polskim rynku inwestycyjnym w ciągu ostatnich pięciu miesięcy kształtuje się obecnie na poziomie około 885 mln euro, co zbliża nas do ubiegłorocznego wyniku – podają eksperci Avison Young.

schedule 11 czerwca 2024

Szwedzi na zakupach w Poznaniu

Skanska sprzedała poznański biurowiec Nowy Rynek E szwedzkiej firmie Eastnine AB, skupiającej się na wybranych rynkach w krajach bałtyckich i w Polsce. Wartość transakcji wyniosła ponad 79 mln euro.

schedule 11 czerwca 2024

Odbicie na rynku nieruchomości

Polski rynek nieruchomości inwestycyjnych spodziewa się odbicia – takie wnioski płyną z raportu „Investing in Poland 2024” przygotowanego przez analityków BNP Paribas Real Estate Poland.  

schedule 10 czerwca 2024

Kupili sobie szpital

Grupa Lux Med kupiła krakowski szpital Ortopedicum. To 16. szpital działający w ramach struktur grupy w Polsce.

schedule 10 czerwca 2024

Kasa płynie do Cityflow

Okam Academicus, spółka należąca do grupy Okam Capital, podpisała umowę z PKO BP. Pozyskane w ten sposób środki przeznaczone zostaną na finansowanie realizacji II etapu warszawskiej inwestycji Cityflow.

schedule 10 czerwca 2024

mBank finansuje Karuzelę

Mitiska REIM pozyskała od mBanku refinansowanie w wysokości 40 mln euro dla czterech obiektów: we Wrześni, Turku, Lublińcu i Wodzisławiu Śląskim. Centra typu convenience zajmują łącznie niemal 34 tys. mkw. GLA.

schedule 06 czerwca 2024

Pozytywne prognozy na drugie półrocze 

W raporcie „At A Glance – Rynek inwestycyjny w Polsce, I kwartał 2024 roku”, analitycy BNP Paribas Real Estate Poland zauważają, że pomimo trudnego początku roku, rynek wykazuje oznaki stabilizacji, a prognozy wskazują na wzrost aktywności inwestycyjnej w II połowie 2024.

schedule 06 czerwca 2024

Park handlowy w Bielsku-Białej sprzedany

Powstający w miejscu sklepu Tesco, przy ul. Warszawskiej, park handlowy w Bielsku-Białej ma nowego właściciela. Redkom Development odpowiedzialny za budowę i komercjalizację obiektu sprzedał projekt firmie Newgate Investment.

schedule 05 czerwca 2024

Polska w pierwszej trójce

Aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości komercyjnych będzie stopniowo odżywać w II połowie 2024 roku. Skorzystać na tym może Polska, znajdująca się w pierwszej trójce europejskich krajów, w których inwestorzy oczekują najwyższego zwrotu z nieruchomości – wynika z raportu CBRE.

schedule 05 czerwca 2024

Nowy projekt LCP

LCP Properties, należący do grupy M Core inwestor i deweloper na polskim rynku parków handlowych, sfinalizował zakup działki od Genesis Property. Inwestor rozpoczyna budowę kolejnego M Parku.

schedule 05 czerwca 2024

Śląsk kopalnią biznesu

Jak czytamy w raporcie "Kopalnie Biznesu", opublikowanym przez agencję Cushman & Wakefield, w latach 2021-2023 nigdzie w Polsce nie powstało tak dużo magazynów jak w regionie śląskim. Podaż nowoczesnej powierzchni przemysłowej w tym obszarze sięga już prawie 5,5 mln mkw.

schedule 05 czerwca 2024

Na wynajem dla Czechów

Mint Residential Fund nabył od firmy Metrostav Development około 300 mieszkań, które powstają w ramach III etapu kompleksu Vysočanský Mlýn. Dzięki transakcji portfel funduszu obejmuje obecnie około 1 tys. mieszkań na wynajem.

schedule 05 czerwca 2024

Transakcja na berlińskim rynku

Grupa BlueRock nabyła w Berlinie portfel składający się z czterech nieruchomości z mieszkaniami na wynajem. Transakcja została przeprowadzona na polecenie rodzinnej firmy, która chciała rozszerzyć swoje udziały w stolicy Niemiec. Sprzedającym był prywatny inwestor.

schedule 04 czerwca 2024

Sprzedaż wielkiego Formatu

Greenstone, fundusz specjalizujący się w inwestycjach private equity, zakupił pakiet blisko 80 proc. udziałów w spółce celowej będącej właścicielem budynku Format w Gdańsku. Obiekt dysponuje niemal 16 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie