EN

Polska Problemy z raportowaniem ESG

ESG
Tylko 56 ze 100 największych firm działających na polskim rynku opublikowało ujawnienia klimatyczne i środowiskowe – wynika z raportu KPMG pt. „Benchmark klimatyczno-środowiskowy. Analiza raportowania zrównoważonego rozwoju”. 

Średni wynik uzyskany przez organizacje raportujące działania pozafinansowe to 5,08 w 10-stopniowej skali. Jest to pogorszenie w stosunku do zeszłego roku, kiedy średnia wyniosła 5,27 punktu. Jak podkreślają eksperci KPMG, organizacje muszą uważniej przyjrzeć się swojej działalności pod kątem kwestii ESG – środowiskowych, społecznych i związanych z ładem korporacyjnym.

Stopień wdrożenia nowych przepisów powinno stymulować wejście w życie unijnej dyrektywy CSRD oraz opracowanie towarzyszących jej wskaźników ESRS, które mają podnieść jakość raportowania w kwestii zrównoważonego rozwoju. Już w 2025 roku spółki, które objęte były do tej pory obowiązkiem raportowym, wynikającym z poprzedniej regulacji NFRD, mają zaprezentować pierwsze raporty zgodnie z dyrektywą.

Dbanie o kwestie ESG nie powinno ograniczać się tylko do ich raportowania. Ważne jest również zrozumienie, że wymaga to działań praktycznych i integrowania ich z głównymi strategiami organizacji, aby miały one realny wpływ na globalne wyzwania środowiskowe i społeczne. Raport KPMG nie tylko prezentuje analizy, ale także identyfikuje kluczowe dla przedsiębiorstw zagadnienia dotyczące klimatu i środowiska w kontekście raportowania i budowania modelu biznesowego, przyjaznego dla ludzi i planety – zaznacza dr Grzegorz W. Cimochowski, partner i szef Działu Consultingu, lider ESG w KPMG w Polsce.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy dyskusje na temat raportowania zrównoważonego rozwoju przeszły od przygotowań do opracowania pełnego zestawu wskaźników ESRS oraz określenia obowiązkowego zakresu ujawnień. W rezultacie przygotowanie spójnego zestawu strategii, praktyk i raportowania kwestii ESG staje się coraz bardziej pilnym wyzwaniem. Tymczasem badanie KPMG wykazało, że jedynie 56 na 100 największych, działających w Polsce firm, prezentuje ujawnienia klimatyczne i środowiskowe. To tylko jedna firma więcej niż w badaniu z 2023 roku. Ogólny wynik firm raportujących te kwestie spadł z 5,27 do 5,08, co jest zaskakującym obniżeniem jakości ujawnień w porównaniu do wyników pierwszej edycji badania.

Pokazuje to wyraźnie, ile jeszcze pracy pozostało do zrobienia. Tym bardziej, że wraz z pojawieniem się regulacji prawnych i związanych z nimi standardów znika argument za tym, by nie ujawniać danych i ryzykować rychłe ponoszenie kosztów związanych ze zmianą formatu raportowania. Argument – dodajmy – który mógł prowadzić do odwlekania procesów zbierania i analizy danych, a tym samym uczenia się i nabywania przydatnych i pożądanych na rynku doświadczeń – zauważa Justyna Wysocka-Golec, partner associate, liderka Zespołu ESG, Dekarbonizacji i Bioróżnorodności w KPMG w Polsce.

Eksperci KPMG w Polsce przeanalizowali ujawnienia niefinansowe 100 największych podmiotów działających na polskim rynku. W 2024 roku do najbardziej aktywnych raportowo firm należą spółki z branży chemicznej i budowlanej, które prześcignęły zeszłorocznych zwycięzców, czyli przedstawicieli branż wydobywczej i energetycznej. Firmy chemiczne i budowlane osiągnęły 6,33 na 10 punktów, co jest nieznacznie gorszym wynikiem w stosunku do zwycięzców z zeszłego roku. Na drugim miejscu uplasowały się firmy z sektora finansowego i ubezpieczeniowego (zwłaszcza banki), zdobywając przeciętnie 5,94 punktu. Trzecie miejsce zajęły firmy działające w przemyśle naftowym, wydobywczym i energetycznym, z wynikiem 5,89 punktu – liderzy z ubiegłego roku.

Spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych osiągają lepsze wyniki benchmarku i wyższy wskaźnik transparentności. Wyniki badania KPMG wskazują, że tylko 13 proc. z nich miało braki danych, a ich benchmarkowy wynik ujawnień wyniósł średnio 5,8 punktu, przewyższając firmy spoza GPW o prawie dwa punkty. W 2023 roku zaobserwowano podobną, choć nieznacznie mniejszą różnicę.

Lepsze wyniki firm notowanych na giełdzie wynikają z większej zależności od interesariuszy oraz wnikliwej analizy rynkowej. Dodatkowo w inwestycjach coraz większą rolę odgrywać będą zielone aktywa, które już teraz wyraźnie zyskują na wartości finansowej. Trend ten będzie wzmacniany również przez postawę sektora bankowego, który w swojej działalności zamierza promować firmy przechodzące przez transformację w kierunku bardziej zrównoważonych modeli. Przedsiębiorcy aktywni na giełdzie mają świadomość tych procesów, dlatego są bardziej zmotywowani do dbania o odpowiedni poziom ujawnień ESG – przekonuje Justyna Wysocka-Golec.

Ostatnie nowości

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Palma zmienia właściciela

schedule 06 września 2024
Opr./edited by ANZ

Najsłynniejsza palma w Polsce będzie własnością Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Niebawem jedna z najbardziej lubianych warszawskich instalacji artystycznych przejdzie gruntowny remont.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Świat Najlepsze lokalizacje dla dostaw typu nearshore

schedule 06 września 2024
Opr./edited by ANZ

Według zestawienia Savills Nearshoring Index z 2024 roku, najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla najemców z sektora przemysłowego, którzy poszukują łańcuchów dostaw typu nearshore, jest Portugalia. Drugie miejsce zajmują Czechy, a trzecie Polska.

Rynek mieszkaniowy

Polska Na wynajem nad Odrą

schedule 06 września 2024
Opr./edited by MR

Wystartowała budowa czwartego osiedla spółki PFR Nieruchomości we Wrocławiu. Przy ul. Białowieskiej powstaje prawie 480 mieszkań na wynajem, na terenie należącym do PKP. Generalnym wykonawcą jest Eiffage Budownictwo Polska.

Rynek mieszkaniowy

Polska Koncepcja rozbudowy Portu Praskiego

schedule 06 września 2024
Opr./edited by ANZ

Trwają przygotowania do rozbudowy Portu Praskiego. Wzdłuż nabrzeży dawnego warszawskiego portu zaplanowano osiedle mieszkaniowe i atrakcyjną przestrzeń publiczną. Projekt w ramach dialogu o inwestycji zaopiniują mieszkańcy.

Hotele

Niemcy Hilton z historią i jeziorem

schedule 06 września 2024
Opr./edited by MR

Hilton podpisał umowy o zarządzanie hotelem Hilton Frankfurt Gravenbruch. Obiekt z 225 pokojami zostanie po modernizacji otwarty w październiku tego roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kamień węgielny na Krzykach

schedule 06 września 2024
Opr./edited by ANZ

Na budowie osiedla Nowa Pabianicka we Wrocławiu odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Budynek mieszkalny realizuje RealCo Property Investment and Development przy wsparciu Strabag.

Infrastruktura

Polska Sztuczna inteligencja w szafie

schedule 06 września 2024
Opr./edited by MR

Beyond.pl pracuje nad niemal dwukrotnym zwiększeniem docelowej mocy swojego centrum danych w Poznaniu – z 86 do 150 MW. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Moda, dom i sport

schedule 06 września 2024
Opr./edited by MR

H&M w krakowskiej Galerii Kazimierz ponownie otworzył swoje drzwi dla klientów. Sklep przeszedł przebudowę, a nowa aranżacja obejmuje również duży dział H&M Home i sportową sekcję H&M Move.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bialcon nie zostawia Torunia

schedule 06 września 2024
Opr./edited by MR

Polska marka modowa Bialcon przedłużyła współpracę z Greenman Poland i zostaje w Nowych Bielawach w Toruniu na kolejne lata.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sieciowa moda i lokalne koncepty

schedule 06 września 2024
Opr./edited by MR

W ostatnich miesiącach w Centrum Riviera w Gdyni pojawiły się nowe marki: Molton, Tatuum, Recman i Terranova. Klienci centrum mają też do dyspozycji nowe punkty w strefie gastronomicznej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Rumunia Odbicie popytu w Bukareszcie

schedule 05 września 2024
Opr./edited by ANZ

Według danych Cushman & Wakefield Echinox, popyt netto na powierzchnie biurowe w Bukareszcie w II kwartale po raz pierwszy w ciągu ostatnich dwóch lat przekroczył wolumen renegocjacji, co miało pozytywny wpływ na średni wskaźnik pustostanów, biorąc pod uwagę, że w I półroczu nie oddano do użytku żadnych nowych projektów biurowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Supersam gorąco poleca

schedule 05 września 2024
Opr./edited by JC

Sieć Gorąco Polecam. Smaki z piekarni otworzyła lokal w katowickim Supersamie. Umowa została zawarta pomiędzy grupą Enata Bread oraz Globalworth Poland.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska/kraje bałtyckie Sunly z finansowym doładowaniem

schedule 05 września 2024
Opr./edited by MR

Producent energii odnawialnej Sunly pozyskał 300 mln euro, czyli ponad 1,2 mld zł finansowania dłużnego na przyspieszenie budowy parków solarnych, wiatrowych i hybrydowych wraz z magazynami energii o łącznej mocy 1,3 GW na terenie Polski i krajów bałtyckich.

Rynek mieszkaniowy

Polska Można zamieszkać Na Wzgórzu

schedule 05 września 2024
Opr./edited by ANZ

Kolejny budynek powstający w ramach osiedla Apartamenty na Wzgórzu w Sosnowcu uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Deweloperem realizującym inwestycję jest Murapol.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Węgry Fabryka między Budapesztem a Segedynem

schedule 05 września 2024
Opr./edited by MR

VGP na Węgrzech przekazało nową siedzibę firmie Linde + Wieman. Niemiecki producent części samochodowych zajmuje 16 tys. mkw. w VGP Park Kecskemét, w centralnej części kraju.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Rumunia Trochę historii w One Gallery

schedule 05 września 2024
Opr./edited by JC

One United Properties prowadzi prace renowacyjne w dawnej fabryce Forda w Bukareszcie. Oprócz biur i gastronomii, w wielofunkcyjnej One Gallery znajdzie się przestrzeń muzealna i sala eventowa.

Style i wnętrza

Polska Ørsted na pokładzie Varso

schedule 05 września 2024
Opr./edited by MR

Firma Ørsted po raz trzeci powierzyła zaprojektowanie swojej powierzchni biurowej pracowni Workplace. Biuro o powierzchni 2,4 tys. mkw. znajduje się na trzecim piętrze Varso II i jest przeznaczone dla pracowników IT. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Garbe inwestuje w brownfield

schedule 05 września 2024
Opr./edited by ANZ

Garbe, w ramach spółki joint venture z funduszem zarządzanym przez BlackRock, nabyło teren typu brownfield o powierzchni prawie 200 tys. mkw. w Salzgitter w Dolnej Saksonii.

Rynek mieszkaniowy

Polska Syrena buduje w stolicy

schedule 05 września 2024
Opr./edited by JC

Syrena Invest pozyskała pozwolenie na budowę dla nowej inwestycji mieszkaniowej na warszawskim Grochowie. Przy ul. Siennickiej 29 powstanie prawie 50 lokali.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Estonia Konkursowy park logistyczny

schedule 05 września 2024
Opr./edited by MR

East Capital Real Estate realizuje w Tallinie centrum logistyczno-przemysłowego Park Rae. Za koncepcję architektoniczną inwestycji o docelowej powierzchni 140 tys. mkw. odpowiada wyłoniona w konkursie firma DagOpen. 

Najnowsze w ESG

schedule 04 września 2024

Imagine w złotej sieci

Kompleks biurowy Imagine otrzymał certyfikat WiredScore, przyznawany budynkom zaawansowanym technologicznie w zakresie łączności cyfrowej, jakości rozwiązań teletechnicznych i planów awaryjnych.

schedule 03 września 2024

TBS z precertyfikatem

Katowickie osiedle przy ul. Kosmicznej otrzymało precertyfikat na poziomie Premium w ramach certyfikacji Zielony Dom, przyznawanej przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Inwestycja powstaje w ramach modelu budownictwa społecznego.

schedule 03 września 2024

Zasadzili przed Q22

Projekt rewitalizacji przestrzeni przed budynkiem biurowym Q22 został zakończony. Wprowadzono tam wielopoziomową strukturę zieleni, w tym wysokie drzewa, krzewy i byliny.

schedule 03 września 2024

WELL dla BE Czackiego

Budynek biurowy BE Czackiego otrzymał certyfikat WELL v2 New and Existing Buildings na poziomie Gold. Program honoruje obiekty, które dbają o komfort użytkowników oraz ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

schedule 30 sierpnia 2024

Platynowo we wrocławskim Business Garden

Zrealizowany przez Vastint biurowiec B10 we Wrocławiu otrzymał certyfikat LEED v4 na poziomie Platinum. To trzeci obiekt w Polsce, który uzyskał to wyróżnienie. Z wynikiem 89 punktów, B10 jest obecnie najwyżej ocenianym budynkiem LEED v4 w kraju.

schedule 28 sierpnia 2024

MOD21 przechodzi na zieloną energię

Należąca do grupy Erbud spółka MOD21 zredukowała do zera swoją emisyjność w obszarze energii elektrycznej.

schedule 22 sierpnia 2024

Nasz Dom dla Polaków i Ukraińców

Grupa Dom Development powołała Fundację Nasz Dom, która skupi aktywności o charakterze charytatywnym realizowane przez dewelopera.

schedule 16 sierpnia 2024

Akcja dekarbonizacja

Dzięki współpracy z firmą Ekovoltis wszystkie budowy Erbudu będą zasilane zieloną energią. Z jej konwencjonalnych źródeł firma ma zamiar całkowicie zrezygnować jeszcze w tym roku.

schedule 16 sierpnia 2024

Kieszonki pełne zieleni

W outlecie Factory Poznań powstał park kieszonkowy. Wyposażona w małą architekturę strefa zieleni ma powierzchnię 2 tys. mkw.

schedule 13 sierpnia 2024

Olivia czuje się doceniona

Olivia Centre uzyskała certyfikaty WELL Health-Safety Rating dla wszystkich swoich obiektów. Siedem budynków gdańskiego centrum biznesowego uzyskało maksymalne noty w 22 podstawowych i trzech dodatkowych kategoriach.

schedule 08 sierpnia 2024

Certyfikaty dla Warimpexu

Warimpex uzyskał certyfikat WELL Health-Safety dla biurowca Mogilska 35, a odnowił go w budynkach Mogilska 43 i Ogrodowa 8. Obiekty oferują łącznie ponad 50 tys. mkw. powierzchni.

schedule 01 sierpnia 2024

Port Łódź z certyfikatem

Centrum handlowe Port Łódź należące do Ingka Centres otrzymało certyfikację BREEAM In-Use z wynikiem Excellent.

schedule 31 lipca 2024

Blue City na zielonym zasilaniu

Blue City podpisało umowę z Polenergią na dostawy zielonej energii z gwarancjami jej pochodzenia. Od 1 stycznia 2025 roku warszawska galeria handlowa będzie korzystać w 100 proc. z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

schedule 31 lipca 2024

Skyliner jest Outstanding

Skyliner II uzyskał certyfikację BREEAM New Construction na poziomie Outstanding, uzyskując wynik 91,9 proc. Biurowiec powstał w drugim etapie kompleksu warszawskich wysokościowców, których właścicielem jest Grupa Karimpol. Projekt dostarczy na rynek biurowy blisko 24 tys mkw. powierzchni najmu.

schedule 30 lipca 2024

Na branżę można liczyć

Przy ul. Dąbrowskiego w Warszawie powstaje wyjątkowe miejsce. Przystań – siedziba fundacji Portus Vitae, jeszcze nie powitała pierwszych gości, ale już łączy ludzi, co jest w dużej mierze zasługą niezawodnej postawy branży nieruchomości.

schedule 30 lipca 2024

Rośnie znaczenie ESG w transakcjach

Aż 80 proc. inwestorów deklaruje, że ESG stanowi istotny element w ramach transakcji M&A, zaś ponad połowa planuje przeprowadzać badanie ESG due diligence w odniesieniu do większości planowanych transakcji w ciągu najbliższych 24 miesięcy – wynika z raportu KPMG pt. „Global ESG Due Diligence+ study 2024”.

schedule 24 lipca 2024

Problemy z raportowaniem ESG

Tylko 56 ze 100 największych firm działających na polskim rynku opublikowało ujawnienia klimatyczne i środowiskowe – wynika z raportu KPMG pt. „Benchmark klimatyczno-środowiskowy. Analiza raportowania zrównoważonego rozwoju”. 

schedule 18 lipca 2024

Outstanding w Pilznie

Firma AEW uzyskała ocenę BREEAM New Construction na poziomie Outstanding z wynikiem 88,1 proc. dla niedawno ukończonej inwestycji logistycznej The Platform. Nieruchomość o powierzchni 36,4 tys. mkw. powstała w czeskim Pilznie.

schedule 17 lipca 2024

W Dąbrowie recyklingują beton

W Dąbrowie Górniczej wystartowała inwestycja spółki Heidelberg Materials Polska, która będzie służyć do recyklingu odpadów betonowych na skalę przemysłową. 

schedule 15 lipca 2024

Szóstka znowu certyfikowana

Portfel sześciu budynków biurowych, należący do PineBridge Benson Elliot i Sharow Capital, uzyskał odnowienie oceny WELL Health and Safety Rating.

Wydanie 7 (290) lipiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie