Polska Problemy z raportowaniem ESG
ESGŚredni wynik uzyskany przez organizacje raportujące działania pozafinansowe to 5,08 w 10-stopniowej skali. Jest to pogorszenie w stosunku do zeszłego roku, kiedy średnia wyniosła 5,27 punktu. Jak podkreślają eksperci KPMG, organizacje muszą uważniej przyjrzeć się swojej działalności pod kątem kwestii ESG – środowiskowych, społecznych i związanych z ładem korporacyjnym.
Stopień wdrożenia nowych przepisów powinno stymulować wejście w życie unijnej dyrektywy CSRD oraz opracowanie towarzyszących jej wskaźników ESRS, które mają podnieść jakość raportowania w kwestii zrównoważonego rozwoju. Już w 2025 roku spółki, które objęte były do tej pory obowiązkiem raportowym, wynikającym z poprzedniej regulacji NFRD, mają zaprezentować pierwsze raporty zgodnie z dyrektywą.
Dbanie o kwestie ESG nie powinno ograniczać się tylko do ich raportowania. Ważne jest również zrozumienie, że wymaga to działań praktycznych i integrowania ich z głównymi strategiami organizacji, aby miały one realny wpływ na globalne wyzwania środowiskowe i społeczne. Raport KPMG nie tylko prezentuje analizy, ale także identyfikuje kluczowe dla przedsiębiorstw zagadnienia dotyczące klimatu i środowiska w kontekście raportowania i budowania modelu biznesowego, przyjaznego dla ludzi i planety – zaznacza dr Grzegorz W. Cimochowski, partner i szef Działu Consultingu, lider ESG w KPMG w Polsce.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy dyskusje na temat raportowania zrównoważonego rozwoju przeszły od przygotowań do opracowania pełnego zestawu wskaźników ESRS oraz określenia obowiązkowego zakresu ujawnień. W rezultacie przygotowanie spójnego zestawu strategii, praktyk i raportowania kwestii ESG staje się coraz bardziej pilnym wyzwaniem. Tymczasem badanie KPMG wykazało, że jedynie 56 na 100 największych, działających w Polsce firm, prezentuje ujawnienia klimatyczne i środowiskowe. To tylko jedna firma więcej niż w badaniu z 2023 roku. Ogólny wynik firm raportujących te kwestie spadł z 5,27 do 5,08, co jest zaskakującym obniżeniem jakości ujawnień w porównaniu do wyników pierwszej edycji badania.
Pokazuje to wyraźnie, ile jeszcze pracy pozostało do zrobienia. Tym bardziej, że wraz z pojawieniem się regulacji prawnych i związanych z nimi standardów znika argument za tym, by nie ujawniać danych i ryzykować rychłe ponoszenie kosztów związanych ze zmianą formatu raportowania. Argument – dodajmy – który mógł prowadzić do odwlekania procesów zbierania i analizy danych, a tym samym uczenia się i nabywania przydatnych i pożądanych na rynku doświadczeń – zauważa Justyna Wysocka-Golec, partner associate, liderka Zespołu ESG, Dekarbonizacji i Bioróżnorodności w KPMG w Polsce.
Eksperci KPMG w Polsce przeanalizowali ujawnienia niefinansowe 100 największych podmiotów działających na polskim rynku. W 2024 roku do najbardziej aktywnych raportowo firm należą spółki z branży chemicznej i budowlanej, które prześcignęły zeszłorocznych zwycięzców, czyli przedstawicieli branż wydobywczej i energetycznej. Firmy chemiczne i budowlane osiągnęły 6,33 na 10 punktów, co jest nieznacznie gorszym wynikiem w stosunku do zwycięzców z zeszłego roku. Na drugim miejscu uplasowały się firmy z sektora finansowego i ubezpieczeniowego (zwłaszcza banki), zdobywając przeciętnie 5,94 punktu. Trzecie miejsce zajęły firmy działające w przemyśle naftowym, wydobywczym i energetycznym, z wynikiem 5,89 punktu – liderzy z ubiegłego roku.
Spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych osiągają lepsze wyniki benchmarku i wyższy wskaźnik transparentności. Wyniki badania KPMG wskazują, że tylko 13 proc. z nich miało braki danych, a ich benchmarkowy wynik ujawnień wyniósł średnio 5,8 punktu, przewyższając firmy spoza GPW o prawie dwa punkty. W 2023 roku zaobserwowano podobną, choć nieznacznie mniejszą różnicę.
Lepsze wyniki firm notowanych na giełdzie wynikają z większej zależności od interesariuszy oraz wnikliwej analizy rynkowej. Dodatkowo w inwestycjach coraz większą rolę odgrywać będą zielone aktywa, które już teraz wyraźnie zyskują na wartości finansowej. Trend ten będzie wzmacniany również przez postawę sektora bankowego, który w swojej działalności zamierza promować firmy przechodzące przez transformację w kierunku bardziej zrównoważonych modeli. Przedsiębiorcy aktywni na giełdzie mają świadomość tych procesów, dlatego są bardziej zmotywowani do dbania o odpowiedni poziom ujawnień ESG – przekonuje Justyna Wysocka-Golec.
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...