Polska Inwestycyjne ożywienie
Rynek inwestycyjny i finansowyWartość transakcji w ciągu sześciu pierwszych miesięcy wyniosła ponad 1,65 mld euro, co stanowi wzrost o 86,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku. W ramach ponad 50 zawartych umów, rynek zbliżył się do osiągnięcia 85 proc. łączonego wolumenu inwestycji z całego ubiegłego roku. Autorzy raportu zwracają uwagę, że rynkowi gracze chętnie inwestowali w sektorze biurowym, a w orbicie ich zainteresowań znalazły się również budynki w miastach regionalnych.
Większość transakcji miała miejsce w II kwartale, który odpowiadał aż za 80 proc. wartości wszystkich transakcji. W całym I półroczu inwestorzy krajowi zrealizowali 12 proc. wszystkich zakupów, wydając na wszystkie typy nieruchomości kwotę przekraczającą 206 mln euro. Inwestorzy z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej odpowiadali za 21 proc. wartości transakcyjnego wolumenu. W I półroczu Warszawa była miejscem, w którym fundusze zrealizowały zakupy o wartość bliskiej 50 proc. całkowitej wartości wszystkich transakcji. Mimo że inwestorzy działali wybiórczo, skupiając się na aktywach o wysokim potencjale wzrostu, to liczba aktywnych kupujących na rynku wzrosła.
Obecny wolumen transakcji nie odzwierciedla w pełni nastrojów inwestycyjnych. Te prawdopodobnie ulegną poprawie w ciągu najbliższego roku, zwłaszcza, gdy do gry mocniej wejdą fundusze o strategiach paneuropejskich i rozpoczną transakcje na rynkach Europy Zachodniej. Mimo tego, różnica między oczekiwaniami sprzedających a kupujących pozostaje znaczna, co będzie miało odzwierciedlenie w liczbie zawieranych transakcji, szczególnie w segmencie najwyższej klasy aktywów – ocenia Mark Richardson, head of Investment, Savills Polska.
Sektor biurowy zdominował rynek inwestycyjny w Polsce, osiągając wartość transakcji przekraczającą 800 mln euro, co stanowi wzrost o 301 proc. w porównaniu do I półrocza 2023 roku. W sumie od stycznia do końca czerwca podpisano 22 umowy sprzedaży, w tym sześć transakcji dotyczyło budynków biurowych w miastach regionalnych. W odróżnieniu do 2023 roku, w 2024 roku inwestorzy sfinalizowali transakcje dotyczące nieruchomości typu premium. Choć z drugiej strony, autorzy raportu zaznaczają, że wciąż zdecydowanie popularniejsze były biurowce dysponujące potencjałem do wzrostu wartości nieruchomości (biurowce typu value-add).
W sektorze nieruchomości handlowych zawarto transakcje o łącznej wartości 497 mln euro, co stanowi wzrost o 149 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Znaczący wpływ na wyniki miała sprzedaż portfela sześciu centrów handlowych do Star Capital Finance. Łączna wartość transakcji wyniosła 285 mln euro. W I półroczu inwestorzy nadal wykazywali spore zainteresowanie parkami handlowymi i mniejszymi obiektami.
Pomimo większej aktywności inwestorów, sektor odnotował spadek wartości transakcji do 294 mln euro, co stanowi spadek o 33 proc. w porównaniu do I połowy 2023 roku. Liczba aktywnych inwestorów rośnie, ale w pierwszej kolejności kierują oni swoją uwagę na nowoczesne obiekty z rozwiązaniami pomagającymi realizować cele ESG, a do tego zlokalizowanymi w głównych hubach logistycznych.
Autorzy raportu obserwują znaczący wzrost zainteresowania inwestorów prywatnymi domami studenckimi, a wydarzeniem półrocza było uruchomienie platformy prywatnych akademików w którą zaangażowały się Signal Capital Partners, Griffin Capital Partners oraz Echo Investment. W ciągu najbliższych trzech-pięciu lat tercet ten planuje inwestycje w rozwój portfela do poziomu 5 tys. łóżek w prywatnych, nowoczesnych i energooszczędnych akademikach w najważniejszych miastach akademickich w Polsce. Sektor najmu instytucjonalnego mieszkań (BtR) również przyciąga uwagę, jednak aktywność transakcyjna była ograniczona. W I połowie 2024 roku operatorzy dysponowali pulą 1,4 tys. tego typu mieszkań.
Oczekujemy, że aktywność inwestycyjna na polskim rynku będzie rosła w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy. Spodziewamy się, że obniżenie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny może wpłynąć na poprawę nastrojów inwestorów i zwiększyć aktywność na rynku. Polska pozostaje atrakcyjnym rynkiem dla kapitału z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Czech i krajów bałtyckich. Postrzeganie przez inwestorów rynku nad Wisłą nie zmieniło się, wciąż patrzą na Polskę jak na dojrzały, rozwinięty i stabilny rynek, na którym inwestowanie wciąż jest opłacalne – przekonuje Mark Richardson, head of Investment, Savills Polska.
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...
Jak Nowa Ustawa Planistyczna zmieni rynek nieruchomości?
Jak Nowa Ustawa Planistyczna zmieni rynek nieruchomości?
Axi Immo
Wraz z wejściem w życie nowej ustawy planistycznej, uchwalonej 24 września 2023, polski rynek nieruchomości staje przed znaczącymi zmianami, które mogą wpłynąć na sposób, w jaki de ...