Polska Cushman sprawdza się sam
ESGW miarę, jak wiedza na temat neuroróżnorodności staje się coraz bardziej powszechna, pracodawcy powinni bliżej przyjrzeć się, na ile ich organizacje sprzyjają rozwojowi osób o różnych potrzebach. Jak pokazał raport Cushman & Wakefield: „Biuro czy dom? Co przyciąga Polaków do pracy w biurze?”, estetyczna i nowoczesna aranżacja zachęca do przychodzenia 38 proc. badanych. Ponadto aż 85 proc. jest otwartych na przekształcenia biur w sposób lepiej odpowiadający potrzebom modelu hybrydowego, w tym kładziony jest większy nacisk na działania zespołowe, a także pokoje i strefy do cichej pracy.
To, w jaki sposób przestrzeń biurowa oddziałuje na dobrostan pracowników, jest w centrum zainteresowania pracodawców i projektantów, którzy podążają za zmieniającymi się oczekiwaniami w tym obszarze. Dni, które spędzamy w biurze różnią się od siebie, a wpływ na to ma nasze samopoczucie, rodzaj zadań, jakie w danym momencie mamy do wykonania czy życie prywatne, ale także styl poznawczy związany np. z diagnozą ADHD, dysleksją czy zaburzoną integracją sensoryczną. Co to oznacza? Że nasze potrzeby w miejscu pracy podlegają ciągłym zmianom. Warto przeanalizować nasze przestrzenie biurowe i odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim stopniu odpowiadają one faktycznym oczekiwaniom zespołu i dają wybór, w jaki sposób chcemy danego dnia pracować i czego potrzebujemy do efektywnej pracy – tłumaczy Mariola Bitner, head of Workplace, Cushman & Wakefield.
Dobrym narzędziem jest w tym przypadku przeprowadzenie audytu biura pod kątem różnorodnych potrzeb. W takiej analizie brany jest pod uwagę cały szereg elementów związanych z projektem i aranżacją biura, czyli akustyka pomieszczeń, ilość światła dziennego i rodzaje sztucznego oświetlenia, jakość powietrza, zapach w biurze, temperatura, wzory zastosowane w elementach wystroju wnętrz, faktura mebli czy liczba miejsc służących nie tylko wyciszeniu, ale też dostymulowaniu. Ważnym tematem jest również właściwe oznakowanie.
Właściwe parametry akustyczne, które osiąga się m.in. poprzez zastosowanie materiałów pochłaniających dźwięki, odpowiednią konstrukcję ścian i podział przestrzeni, przekładają się na mniejsze rozpraszanie pracownika hałasem i większą produktywność. Może to być szczególnie pomocne dla osób z nadwrażliwością na dźwięk, która wywołuje niepokój czy reakcję stresową. Jeśli w naszym biurze hałas jest sporym wyzwaniem w codziennej pracy, warto udostępnić zespołowi słuchawki oraz stopery, wprowadzić etykietę pracy na open space czy zapewnić w biurze m.in. przestrzenie do pracy w skupieniu i wideokonferencji – wyjaśnia Mariola Bitner.
Neutralny design i stonowana kolorystyka zmniejszają z kolei nasze przeciążenie sensoryczne. U osób z zaburzoną integracją wzrokową agresywne wzory, czarno-białe pasy lub kropki na wykładzinach czy ścianach mogą powodować zawroty głowy i poczucie braku równowagi.
Jednym z najbardziej pożądanych przez pracowników elementów w przestrzeniach biurowych jest zieleń, zarówno ta naturalna, jak również w formie wzorów na tapetach czy tapicerce mebli. Design biofiliczny, który integruje elementy natury, takie jak rośliny, naturalne materiały oraz wzory, może mieć działanie terapeutyczne, a np. zapewnienie większej ilości roślin jest stosunkowo prostym zabiegiem, który podniesie komfort pracy. Co więcej, zieleń w biurze poprawia też akustykę oraz jakość powietrza – dodaje Mariola Bitner.
Zlokalizowana w Warsaw Hub siedziba Cushmana ma certyfikat WELL. Dodatkowo, wraz ze wzrostem świadomości na temat neuroróżnorodności, firma zdecydowała się na zweryfikowanie jej pod kątem ewentualnych dalszych ulepszeń, aby odpowiednio zaprojektowana przestrzeń rozwijała unikalne talenty wszystkich pracowników.
Tworząc nasze biuro w Warszawie wyszliśmy od założenia, że każdy z nas jest inny i ma różne style działania. Przestrzenie biurowe powinny tworzyć klimat zarówno do pracy indywidualnej, jak i wspólnej; zachęcać do kreatywności, ale też umożliwiać pracę w skupieniu. Nie traktujemy atrakcyjnego, funkcjonalnego biura jako dodatkowego benefitu – to jedno z podstawowych narzędzi wspierania rozwoju pracowników. Przede wszystkim jego organizacja przekłada się na efektywność działania nas wszystkich. Przyjazne, ciekawe środowisko pracy pozwala budować długofalowo przewagę konkurencyjną i przyciągać talenty – mówi Krzysztof Misiak, dyrektor zarządzający Cushman & Wakefield w Polsce.
W biurze Cushman & Wakefield znajduje się wiele salek do kameralnych spotkań, rozmów telefonicznych i pracy indywidualnej. Przestrzenie te są izolowane akustycznie i częściowo wizualnie od reszty pomieszczeń, mają możliwość regulacji natężenia światła i temperatury oraz są wyposażone w pełną infrastrukturę techniczną, pozwalającą na przeprowadzanie spotkań hybrydowych. Co ważne, posiadają różną stylistykę, co pozwala na znalezienie miejsca odpowiedniego dla własnych potrzeb.
W naszym biurze znajduje się też kilka nietypowych miejsc, np. pomieszczenie do medytacji i jogi, masażu, salki typu focus room – co spotkało się z pozytywną oceną. Audyt pomógł nam także zidentyfikować elementy wymagające poprawy, np. oznakowanie ułatwiające nawigację po biurze czy zastosowanie rozwiązań umożliwiających zmianę barwy światła – zauważa Mariola Bitner.
Audyt był ciekawym ćwiczeniem dla nas samych i pokazał, na jakim poziomie udało nam się zaprojektować biuro dostosowane do potrzeb naszych pracowników. Inkluzywność jest jednym z priorytetów i wdrażamy ją w każdym z obszarów naszej organizacji. Dzięki audytowi zrozumieliśmy przede wszystkim, że przestrzeń biurowa musi być spójna z kulturą i wartościami firmy – podsumowuje Krzysztof Misiak.
Co oznacza implementacja CSRD dla polskich przedsiębiorstw?
Co oznacza implementacja CSRD dla polskich przedsiębiorstw?
Wolf Theiss
Termin na implementację w Polsce dyrektywy CSRD minął 6 lipca tego roku. Projekt ustawy implementującej z kwietnia tego roku jest jednak dopiero na etapie uzgodnień i nie należy si ...
Polska na trzecim miejscu w Indeksie Nearshoringu 2024
Polska na trzecim miejscu w Indeksie Nearshoringu 2024
Savills
Indeks Nearshoringu 2024 opracowany przez Savillsa klasyfikuje 26 krajów na podstawie czynników, które mogą być istotne dla firm poszukujących nowych lokalizacji w celu skrócenia l ...
Logistyczne konsekwencje strajków w amerykańskich portach
Logistyczne konsekwencje strajków w amerykańskich portach
Rohlig SUUS Logistics
Rozpoczęty 1 października strajk objął 36 amerykańskich portów na Wschodnim Wybrzeżu oraz w Zatoce Meksykańskiej, od Maine aż po Teksas. Protest ten niewątpliwie wpłynie na globaln ...