Polska Budowy Strabaga zasilane OZE
ESGUmowę podpisano ze spółką Polenergia Sprzedaż, która jest częścią grupy Polenergia i dostawcą energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Dzięki kontraktowi projekty budowlane firmy Strabag będą zasilane czystą energią z farmy wiatrowej i farm fotowoltaicznych. Celem współpracy jest również wsparcie realizacji strategii zrównoważonego rozwoju Strabaga przez Polenergię oraz redukcja emisji dwutlenku węgla w projektach budowlanych firmy.
Coraz większa liczba dużych przedsiębiorstw dostrzega szereg korzyści wynikające z zakupu energii pochodzącej z OZE. Energia z farm wiatrowych i fotowoltaicznych należących do Polenergii pozwala na realizację projektów budowlanych ze znacząco niższym śladem węglowym. Współpraca z największą polską prywatną grupą energetyczną oznacza także realne oszczędności, które rosną wraz z rosnącą efektywnością energetyczną całej firmy – podkreśla Ireneusz Sawicki, prezes zarządu Polenergii Sprzedaż.
Energia dla Strabaga będzie pochodzić z farmy wiatrowej Rajgród o mocy 25,3 MW, zespołu farm fotowoltaicznych Sulechów o łącznej mocy około 30 MW oraz farmy fotowoltaicznej Buk o mocy 6,4 MW. Wszystkie trzy inwestycje należą do grupy Polenergia.
Strabag wykorzystuje nowoczesne technologie, wdraża rozwiązania cyfrowe na budowach oraz stosuje proekologiczne materiały budowlane. Firma podejmuje wyzwanie zawiązane związane z osiągnięciem neutralności klimatycznej w całym łańcuchu wartości do 2040 roku. Jednym z elementów strategii firmy jest osiągnięcie do 2025 roku neutralności klimatycznej biur i administracji. Dotyczy to wszystkich spółek należących do grupy w Europie, także w Polsce.
Współpraca z Polenergią w zakresie zakupu zielonej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych pozwoli nam przybliżyć się do pierwszego celu, którym jest osiągnięcie neutralności klimatycznej naszych biur. Dostawy zielonej energii pozwolą nam zaspokoić nasze zapotrzebowanie na energię w 50 proc. – informuje Peter Dirnberger, pełnomocnik ds. zrównoważonego rozwoju, Strabag w Polsce.
Strabag inwestuje w rozwój instalacji przenośnych modułów fotowoltaicznych, montowanych na dachach kontenerów budowlanych, które stają się normą w inwestycjach prowadzonych przez firmę. Rozwiązania te pozwalają zaspokoić do 50 proc. zapotrzebowania na energię biur budowy w miejscach z trudnym dostępem do przyłączy, ale także w innych lokalizacjach na placach budów. Drugim elementem jest zakup zielonej energii pochodzącej z farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych. Wśród innych działań Strabaga jest też rozbudowa floty samochodowej.
Polenergia to polska prywatna grupa energetyczna. Składa się ze spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł oraz sprzedaży energii elektrycznej dla klientów biznesowych i detalicznych. Strategicznym projektem realizowanym przez grupę przy współpracy z Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3 tys. MW.
Strabag jest częścią europejskiego koncernu budowlanego. Jest generalnym wykonawcą w zakresie infrastruktury drogowej, kolejowej, lotniskowej, budownictwa kubaturowego, hydrotechnicznego, energetycznego, przemysłowego i ochrony środowiska. Laboratoria Wartość zleceń grupy wynosi ponad 9,5 mld zł.
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...