Polska Kobiety robią kariery w nieruchomościach
ESGCoraz większe zainteresowanie kobiet karierą w sektorze budownictwa i nieruchomości znajduje odzwierciedlenie w składach rad nadzorczych i zarządów spółek. Największy wzrost w ostatnich latach odnotowały podmioty tworzące indeks mWIG40 – jak podaje Deloitte, obecnie 20 proc. z nich jest współzarządzanych przez kobiety. Istotny wpływ na ten obszar miały również programy mentoringowe, natomiast wyzwaniem pozostaje zmiana podejścia decydentów, uwzględniająca kompetencje jako główne kryterium awansu.
Druga część raportu „Women in the Boardroom” została opracowana na podstawie analizy danych za 2023 rok, dotyczących rad nadzorczych i zarządów 408 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2023 roku kobiety były członkiniami łącznie 17 proc. zarządów i rad nadzorczych spółek nieruchomościowych oraz budowlanych notowanych na GPW. To o 4 p.p. więcej w porównaniu z rokiem 2021, co stanowi jeden z największych wzrostów wśród sektorów objętych badaniem. Organy nadzorcze zarządzane przez kobiety nadal stanowią 8 proc. badanych podmiotów, a zarządów kierowanych przez prezeski jest 4 proc. (+ 1 p.p.).
Przytoczona w publikacji analiza z podziałem na indeksy wskazuje, że co piąta spółka nieruchomościowa lub budowlana tworząca indeks średnich spółek mWIG40 posiada przynajmniej jedną kobietę w gronie członków kluczowych organów decyzyjnych. Jest to zmiana aż o 10 p.p. w porównaniu z rokiem 2021. Większość analizowanych spółek również odnotowała wzrost w tym obszarze, jednak był on mniej dynamiczny. W przypadku WIG-budownictwo odsetek kobiet w zarządach i radach nadzorczych wyniósł 12 proc. – o 1 p.p. więcej niż dwa lata wcześniej. Większa dynamika zmiany dotyczyła spółek zajmujących się m.in. sprzedażą, wyceną czy zarządzaniem nieruchomościami, które wchodzą w skład indeksów opisanych w raporcie jako „inne”. Tu zanotowano zmianę o 5 p.p. W przypadku małych spółek wliczanych do indeksu sWIG80 odsetek podmiotów współzarządzanych przez kobiety zmniejszył się z 19 proc. w 2021 roku do 13 proc. w roku 2023.
W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby kobiet obejmujących najwyższe stanowiska zarządcze w spółkach nieruchomościowych. Podstawowym powodem jest z pewnością przełamanie wielu myślowych stereotypów po stronie członków zarządów i rad nadzorczych, jak i inspirujące kariery kobiet, które były pionierkami w obejmowaniu kluczowych stanowisk w branży. Wsparciem w tym procesie są inicjatywy wyrównujące szanse płci w biznesie, programy mentoringowe dla kobiet i intensywny rozwój sektora nieruchomości – wskazuje Dominik Stojek, partner, lider grupy nieruchomościowej oraz szef zespołu doradztwa nieruchomościowego, Deloitte.
Autorzy raportu wskazują, że istotny wpływ na wzrost obecności kobiet w organach decyzyjnych miały jednostkowe kariery ekspertek, które przełamały wiele stereotypów funkcjonujących w tradycyjnie męskim sektorze. Zmiana nie byłaby możliwa, gdyby nie profesjonalizm i determinacja kobiet oraz stała presja na docenianie ich kompetencji. Podkreślono także znaczenie programów mentoringowych oraz inicjatyw branżowych, mających na celu wsparcie rozwoju specjalistek w branży budowlanej i nieruchomości. Czynnikiem, który w największym stopniu może przyczynić się do dalszego wzrostu obecności kobiet w zarządach i radach spółek nieruchomościowych jest zmiana podejścia do kandydatów. Jak wskazują eksperci Deloitte, kierowanie się przede wszystkim kompetencjami jako głównym kryterium awansu ma być najistotniejszym elementem zmiany, która właśnie się dokonuje.
W Polsce udział kobiet na stanowiskach zarządzających w branży nieruchomości jest wysoki na tle innych krajów europejskich. Jako prezeski czy dyrektorki zarządzające mają one realny wpływ na strategię i kierunek rozwoju zarządzanych organizacji. Nie brak też przykładów firm, które pod rządami kobiet stawały się liderami w swoich dziedzinach. Dotychczasowe sukcesy menadżerek w połączeniu z rosnącym od kilku dekad zainteresowaniem polskich kobiet karierą w sektorze nieruchomości i budownictwa mogą przyczynić się do dalszego wzrostu ich obecności w kluczowych organach decyzyjnych spółek giełdowych – ocenia Sylwia Toczyska, partnerka associate, liderka zespołu Business Process Solutions w CE dla sektora nieruchomościowego, członkini grupy branżowej nieruchomości i budownictwa, Deloitte.
Wyzwania i szanse dla sektora logistycznego w 2025 roku
Wyzwania i szanse dla sektora logistycznego w 2025 roku
ID Logistics Polska
Rok 2025 zapowiada się dla branży logistycznej jako okres wyzwań, ale i szans. Umiarkowany optymizm wśród polskich przedsiębiorców potwierdzają grudniowe dane z Miesięcznego Indeks ...
Branża retailowa zaczyna coraz bardziej napędzać wzrost najmu zwrotnego w Polsce
Branża retailowa zaczyna coraz bardziej napędzać wzrost najmu zwrotnego w Polsce
INWI
Firmy retailowe i FMCG coraz częściej korzystają z najmu zwrotnego nieruchomości. Uwalniają zamrożony w nich kapitał i inwestują go w innowacje, modernizację i ekspansję. Zwiększaj ...
Nowy rok, nowy podatek od nieruchomości: rewolucyjne zmiany wzbudzają duże emocje
Nowy rok, nowy podatek od nieruchomości: rewolucyjne zmiany wzbudzają duże emocje
Rödl & Partner
17 proc. w 2019, 18 proc. w 2020, 33 proc. w 2021 oraz 11,6 proc. w 2023 roku. To statystyka przedstawiająca, jaki procent spraw wpływających do Izby Finansowej Naczelnego Sądu Adm ...