EN

Podatkowa ruletka

Inwestorzy powinni się przygotować na większą liczbę regulacji podatkowych, powiedział nam Łukasz Kosonowski z MDDP.

– Ostatni czas to są ogromne zmiany jeżeli chodzi o opodatkowanie inwestycji w ogóle, nie tylko hoteli, ale, oczywiście, włącznie z tego typu inwestycjami. I na to składa się kilka czynników. Z jednej strony mamy istotne zmiany regulacyjne, zarówno mam na myśli klauzulę ogólną przeciwko unikaniu opodatkowania w połowie zeszłego roku, jak i opodatkowanie funduszy inwestycyjnych, które często w inwestycjach nieruchomościowych były wykorzystywane. A z drugiej strony mamy też bardzo istotną zmianę w podejściu organów podatkowych do kwestii, co do których regulacje istotnie się nie zmieniły. I to oczywiście, przede wszystkim, kwestia kwalifikacji przedmiotu sprzedaży jako przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w przypadku transakcji asset deal, gdzie organy podatkowe, nagle po kilku latach zaczęły kwestionować transakcje nawet sprzed kilku lat wstecz i twierdzić, że jest to przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – w konsekwencji odmawiając prawa do odliczania podatku VAT i twierdząc, że taka transakcja podlega 2-procentowemu podatkowi od czynności cywilno-prawnych. To wszystko daje łącznie bardzo dużą zmianę dla inwestorów inwestujących na rynku nieruchomości, także w sektorze hotelowym, ale także poczucie niepewności i tak naprawdę to jest ten czynnik, który w tym momencie odgrywa wciąż duże znaczenie przy decyzjach inwestycyjnych – powiedział nam partner z MDDP.

– Myślę, że to jest bardzo duży problem. Z jednej strony mówimy, mając na uwadze skalę transakcji nieruchomościowych, często liczonych w setkach milionów złotych czy euro, 2 procent od tego to są bardzo istotne kwoty, które potrafią wpłynąć tez bardzo istotnie na rentowność inwestycji. Z drugiej strony, ta dynamika zmian i ilość powoduje poczucie niepewności, który sprawia, że inwestorzy też wstrzymują inwestycje i mimo że ubiegły rok pewnie nie był zły na rynku przejęć, transakcji na rynku nieruchomości, to jednak widać pewną różnicę do poprzedniego okresu – powiedział prawnik z MDDP.

– Mogę nie mieć dobrych wieści dla inwestorów na rynku nieruchomości. Po pierwsze - nikt nie jest teraz w stanie przewidzieć, jakich następnych ruchów możemy się spodziewać, czy to regulacyjnych, czy to właśnie, jeśli chodzi o interpretację różnych przepisów przez organy podatkowe. Tych zmian było na tyle dużo, że niejako przyzwyczailiśmy się do tych zmian i naprawdę ciężko byłoby powiedzieć, że te zmiany są już zupełnie za nami. A z drugiej strony, cały czas trwają prace, nawet nie na poziomie krajowym, ale też na poziomie europejskim, w zakresie kolejnych tzw. regulacji antyabuzywnych, czyli takich, które mają na celu zwalczanie unikania opodatkowania. To oczywiście brzmi groźnie, ale tak naprawdę jest kwestią interpretacji, czy do konkretnej struktury inwestycyjnej te regulacje będą się stosować. Ale tych regulacji może być coraz więcej i na to inwestorzy muszą się przygotować – powiedział Łukasz Kosonowski.

Kategorie