Eurobuild TV: Budowa Portu Praskiego w Warszawie pochłonie około 4 mld zł
– Jeżeli w tym roku uzyskamy tak długo oczekiwane pozwolenia na budowę zabezpieczenia przeciwpowodziowego, natychmiast uruchamiamy międzynarodowy konkurs na najwyższe budynki na terenie portu – powiedział Adam Pykel, prezes zarządu Portu Praskiego.
– Te budynki będą zlokalizowane w centrum portu, tuż przy stacji metra Stadion. Będą to cztery budynki o wysokości 160, 140, 120 i 100 m, wychodzące ze ścisłej zabudowy – cała działka będzie zabudowana do wysokości 37 m – powiedział Adam Pykel. Dodał także, że ten wysokościowy kompleks budynków będzie miał 300 tys. mkw. – W tym roku planujemy rozpocząć realizację jeszcze 18 budynków na terenie Portu Praskiego. [...] Projekt budowlany będzie zakończony dokładnie 15 lipca i po sprawdzeniu go, składamy wniosek o pozwolenie na budowę. Wierzymy, że jeszcze w tym roku uzyskamy pozwolenie na budowę – powiedział prezes Portu Praskiego. Zaznaczył jednak, że firma zamierza działać „dwutorowo”, tzn. ogłosić przetarg na generalne wykonawstwo jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Umowa ze zwycięzcą przetargu zostanie podpisana zaraz po uprawomocnieniu uzyskanego pozwolenia. – Skraca to nam czas co najmniej o parę miesięcy – wyjaśnił prezes. Dodał także, że rozpoczęcie prac budowlanych może nastąpić w czwartym kwartale tego roku. W tej części projektu znajdzie się około 400 mieszkań, jak również hotel i obiekty usługowe.
– Cały Port Praski planujemy zakończyć w 10 lat, a jest to niebagatelna wartość powierzchni użytkowej, bo około jednego miliona mkw. powierzchni użytkowej. Ja oczywiście nie porównuje tego do żadnego miasta, ale analitycy, którzy pracują przy tym projekcie uważają, że to jest w zakresie powierzchni użytkowej można porównać do miast podwarszawskich, takich jak Pruszków, Piaseczno czy Wołomin. Analitycy finansowi wyliczyli, że realizacja całego przedsięwzięcia pochłonie około 4 mld zł – powiedział Adam Pykel. Dodał także, że obecnie firma realizuje projekt ze środków własnych, jednak wraz z rozwojem projektu, za około dwa, czy trzy lata, deweloper będzie chciał korzystać z pożyczek.
W projekcie oprócz powierzchni mieszkalnych znajdą się także biura i obiekty usługowe. – To jest budowa miasta w mieście, tam będzie wszystko co jest człowiekowi potrzebne, zaczynając od rekreacji, wypoczynku, poprzez instytucje bankowe, instytucje usługowe, handlowego w zakresie obiektów takich jak przedszkola, żłobi, szkoła. I najważniejsza rzecz na tym terenie powstanie ogólnodostępne centrum medyczne. [...] Nasi analitycy wyliczyli, że po realizacji Portu Praskiego, powinno w nim pracować około 40 tys. ludzi. – powiedział Adam Pykel.
– Jedna z najważniejszych rzeczy to rewitalizacja portu. Pobudzenie go do życia. Chcemy ten port za wszelką cenę uruchomić, żeby służył mieszkańcom tam i w ogóle wszystkim mieszkańcom Warszawy i przyjezdnym. Będą tam przystanie i trzy stanowiska dla tramwajów wodnych oraz droga komunikacyjna. Inwestycja ta ma być zrealizowana częściowo ze środków unijnych – powiedział prezes Portu Praskiego.
Budowa Portu Praskiego rozpoczęła się 2012 roku. W tym roku deweloper chce wprowadzić na rynek około 900 mieszkań w różnym standardzie – od mieszkań popularnych po apartamenty.
– Jesteśmy również zaawansowani przy projekcie budowy zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Liczymy, że w tym roku uzyskamy wreszcie oczekiwane pozwolenie na budowę, które pozwoli nam wejść z obiektami kubaturowymi głębiej w port. To są nasze kluczowe zamierzenia – zapowiada Adam Pykel.