EN

Forum Gdańsk przed otwarciem

16 maja mieszkańcy Gdańska po raz pierwszy będą mogli zrobić zakupy w centrum handlowym Forum Gdańsk, które powstało jako wspólny projekt Miasta Gdańska i Multi Development. Umowę między inwestorami zawarto pod koniec kwietnia 2012 roku, a w czerwcu 2015 ruszyła budowa obiektu. Forum Gdańsk powstało jako rewitalizacja Targu Siennego i Rakowego na powierzchni 6,2 ha. Przestrzeń publiczna zajmuje blisko 44 proc. powierzchni kompleksu (2,8 ha). Projekt zieleni obejmuje aż 2 ha na różnych poziomach. To także około 170 sklepów, restauracje, bary szybkiej obsługi, kawiarnie i cukiernie (łącznie 30). – Forum Gdańsk to miejsce pomyślane tak, by chciało się tu przebywać i do niego wracać. Oferuje sklepy z markami oczekiwanymi przez klientów, co potwierdziły przeprowadzone przez nas badania. To restauracje, kino, kameralne zakątki i – wkrótce – gwarne place. Nasza przestrzeń rozłożona jest na różnych poziomach i w różnych konfiguracjach – pod gołym niebem, we wnętrzach i pod przeszkleniem. Do tego tarasy widokowe odkrywające nowe i niezwykłe panoramy Gdańska – mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk.

Po otwarciu Forum Gdańsk trzeba będzie poczekać na uruchomienie Kunsztu Wodnego (nowa siedziba Instytutu Kultury Miejskiej
strefa coworkingowa, księgarnia miejska, cztery sale szkoleniowo-konferencyjne, 200 miejsc w sali audytoryjnej, klubokawiarnia
punkt informacji kulturalnej), który powstaje na terenie dawnej pętli autobusowej przy Targu Rakowym. Także niektóre sklepy i restauracje, także te z ogródkami będą otwierane w różnych terminach. Mogą jeszcze trwać ostatnie prace wykończeniowe – mniejsze i większe, np. przy elewacji budynku kina oraz na Bulwar Kanału Raduni i dokończenie prac nad budową koryta edukacyjnego – akwedukt. Teren prac zostanie zabezpieczony.

Powierzchnia zabudowy Forum Gdańsk to 31,3 tys. mkw. na siedmiu kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej, powierzchnia gastronomiczna zajęła 5,5 tys. mkw., a rozrywkowa – 3,3 tys. mkw. (kino z 9 salami projekcyjnymi), klub fitness będzie działał na powierzchni 1,6 tys. mkw.

Kategorie