EN

Mistrzowie Europy i okolic

Nadejście Nowego Roku deweloperzy obiektów magazynowych przywitali hucznie.

A przynajmniej powinni byli, bo rok 2006 stał pod znakiem prosperity,

Powód podstawowy boomu to szybki wzrost gospodarczy, powodowany zarówno rosnącą konsumpcją, jak i nowymi inwestycjami.

– Wzrost konsumpcji oznacza wyższą sprzedaż, a co za tym idzie – większą ilość towaru w obrocie. Wzrost inwestycji produkcyjnych podwójnie przekłada się na popyt na powierzchnie: po pierwsze

– część nowych zakładów jest lokowana w budynkach magazynowych, a po drugie – rośnie zapotrzebowanie na dostawy komponentów produkcyjnych i odbiór gotowych wyrobów

– wylicza Tomasz Olszewski, szef działu powierzchni przemysłowych Cushman & Wakefield.

– Ubiegłoroczne sukcesy rynku powierzchni magazynowych są pochodną rosnącej siły polskiej gospodarki, ogólnoświatowych trendów globalizacyjnych oraz przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

– dodaje Przemysław Kozdój, radca prawny w kancelarii Allen & Overy. – Spodziewana rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej naszego kraju, znajdująca źródła finansowania w funduszach europejskich, zachęca zagranicznych inwestorów do inwestowania w magazyny.

Pod względem istniejących zasobów magazynowych nadal prym wiedzie region warszawski, wyprzedzając Wielkopolskę i Śląsk. Poza stolicą kraju znajduje się obecnie jedynie ok. 30 proc. nowoczesnej powierzchni, jednak w roku 2006 po raz pierwszy zarejestrowano większy popyt na pozawarszawski rynek obiektów magazynowych.

Rynek deweloperski tej branży nadal jest zdominowany przez „magazynowych majorsów”: ProLogis, Parkridge CE Development, Slough Estates, Panattoni, AIG/Lincoln, Apollo-Rida, Menard Doswell.

– Tylko nieliczni – jak Panattoni, ProLogis czy Parkridge – oferują platformy logistyczne w całej Europie Centralnej – mówi Beata Hryniewska, szef powierzchni magazynowych i przemysłowych Jones Lang LaSalle. – Powyższą listę uzupełniają lokalni inwestorzy, z których warto wymienić Biuro Inwestycji Kapitałowych (BIK), które ma nieruchomości w Krakowie, Sosnowcu i Pruszczu Gdańskim oraz CLIP w Swarzędzu.

 w Polsce gęstość dróg i linii kolejowych. Na dodatek region przecina autostrada A4, która w przyszłości stanie się częścią dwóch największych polskich korytarzy transportowych:

A4 Wschód-Zachód i A1 Północ-Południe.

– Wymieniając zalety regionu nie od rzeczy będzie wspomnieć o bliskości międzynarodowych lotnisk w Katowicach z Cushman & Wakefield.

W październiku ubiegłego roku swoje centrum dystrybucyjne w Chorzowie otworzył ProLogis. Obiekt znajdujący się 4 kilometry od centrum Chorzowa, na zachód od Katowic, docelowo będzie się składał z siedmiu budynków w marcu tego roku.

 

Północna gwiazda

Nieco mniej szczęścia do inwestycji magazynowych miał w ubiegłym roku rejon Trójmiasta. Wbrew zapowiedziom otwarcia nie doczekał się pierwszy w regionie park logistyczny w Pruszczu Gdańskim o powierzchni 11 tys. mkw., choć deweloper, Biuro Inwestycji Kapitałowych, pozyskało już pierwszych najemców. Ostateczne uruchomienie obiektu ma nastąpić w lutym br.

Docelowy kształt otrzymał w ubiegłym roku Głębokowodny Terminal Kontenerowy

w Porcie Północnym, którego inwestorem jest DCT Gdańsk, a wykonawcą spółki grupy Hochtief. Przy terminalu stanęły budynki biurowo-magazynowe o łącznej powierzchni prawie 12 tys. mkw., a obecnie trwają w nich prace wykończeniowe i montaż fasad. W styczniu br. terminal przyjął pierwszy statek, który przywiózł dźwigi do obsługi terminalu,

Grand Central

Unikalny atut w walce w Nadarzynie o łącznej powierzchni 60 tys. mkw. Natomiast Apollo-Rida rozbuduje   Żerań Park.

 1 mkw. powierzchni na miesiąc w podwarszawskich magazynach (tych bardziej odległych od centrum, np. Mszczonów i Teresin) kosztowało 2,8-3,5 euro, zaś w obiektach na terenie Warszawy – 4,5-5,25 euro. Czynsze poza stolicą kształtowały się na poziomie 2,75-3,6 euro/mkw./miesiąc.

 i dobrej koniunkturze nowoczesny rynek magazynowy i unormowanym, czynsze ustabilizowały się, zaś dzięki dobremu ich dopasowaniu do relacji popytu i podaży w 2007 roku nie powinny one ulec dużej zmianie.

– W kolejnych latach spodziewać się należy pojawienia się kolejnych wielkich międzynarodowych graczy i wzrostu znaczenia tych, którzy tu już zagościli – prognozuje Przemysław Kozdój z Allen & Overy. – Polska nie jest wyspą i – jakkolwiek lokalna specyfika czy znajomość rynku będą odgrywać swoją rolę – decydujące partie zarezerwowane są dla hegemonów światowego rynku logistycznego.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia