EN

Pogoń za czołówką

pod tym względem na Litwie, choć kraj ten wszedł do Unii Europejskiej w tym samym dniu, co Polska

W opublikowanym niedawno raporcie wileńskiego biura agencji Colliers International litewski rynek obiektów handlowych określany jest jako „jeszcze nieprzepełniony (...), mimo realizacji wielu nowych projektów.” Jedną z podanych w raporcie przyczyn tego zjawiska jest problem, który powszechnie występuje także  W 2007 roku największa ilość powierzchni handlowej pojawi się na rynku drugiego co do wielkości miasta Litwy, leżącego w centrum kraju Kowna. Rekord padnie dzięki otwarciu jednego centrum handlowego o nazwie Akropolis, które jest realizowane przez dewelopera noszącego tę samą nazwę. Centrum handlowo-rozrywkowe o powierzchni ponad 81,5 tys. mkw., którego głównym wykonawcą jest firma Mitnija, ma zostać otwarte już w połowie lutego. Szacunkowy koszt tej inwestycji wynosi 275 mln litów (79,65 mln euro), a w obiekcie pracę ma znaleźć ponad tysiąc osób. Obok 180 sklepów w centrum znajdzie się supermarket Hyper Maxima oraz multipleks o powierzchni 4,5 ha w sercu Kowna obok głównych bulwarów miasta: Laisves i Karaliaus Mindaugo, naprzeciwko planowanego parku rozrywki „Nemunas Island” („Wyspa na Niemnie”). Wydaje się jednak, że centrum ma już teraz negatywny wpływ na ekskluzywne ulice handlowe w okolicy, np. w alei Laisves zamknięto już większość sklepów dużych lokalnych sieci (m.in. Bona, Chester czy Dolita), które przeniosły się do Akropolis.

Największy kredyt

w Wilnie. Obiekt za ok. 900 mln litów (260 mln euro) będzie drugą inwestycją spółki o powierzchni 13 ha należącej w przeszłości do fabryki Velga w południowo-zachodniej części miasta – lokalizację tę wybrano ze względu na łatwy dojazd autostradą Via Baltica oraz drogą Minskas w kierunku Kowna i Kłajpedy. Obok 100 tys. mkw. powierzchni handlowo-rozrywkowej projekt Akropolis Velga obejmuje także budowę 100 tys. mkw. apartamentów oraz 30 tys. mkw. biur. Prace budowlane mają rozpocząć się w tym roku, zaś cały projekt ma być gotowy w  2015 roku. W 2005 roku, w celu sfinansowania wyżej wymienionych projektów oraz innego ukończonego już centrum handlowego w Kłajpedzie, Akropolis dostał najwyższą pożyczkę bankową  Choć w 2007 roku to w Kownie najbardziej wzrośnie ilość powierzchni handlowych, to rozpoczęcie prac nad Akropolis Velga oraz kilkoma innymi projektami w stolicy oznacza, że rok 2008 będzie należał do Wilna. Jednym z takich projektów – który początkowo miał zostać otwarty jesienią tego roku, lecz jego otwarcie przesunięto na rok 2008 – jest centrum handlowe Promenada o powierzchni 65 tys. mkw. Wart 66,5 mln euro obiekt pomieści 52 tys. mkw. powierzchni przeznaczonej pod handel, zaś 6,5 tys. mkw. zajmą kawiarnie i restauracje, 5,4 tys. – miejsca rozrywki, a 6 tys. – supermarket. Deweloperem jest firma E.L.L. Nekilnojamas, realizująca także obiekty biurowe i hotelowe oraz planująca budowę obiektów przemysłowych. W tym roku firma planuje zainwestować w kilka projektów łącznie 228 mln litów (64 mln euro).

 W Kłajpedzie, trzecim pod względem wielkości mieście Litwy, w bieżącym roku zostanie ukończonych zaledwie kilka mniejszych centrów handlowych, realizowanych przez developerów Eika (5,1 tys. mkw.) oraz Siauliu Titanas (9,1 tys. mkw.). Jednak w latach 2008 i 2009 na rynek trafi kolejne ok. 60 tys. mkw., oddane przez developerów Baltijos Investicijiu Grupe (20 tys. mkw., 2008), Verdispar Project Development (10 tys. mkw., 2008-9) oraz  Edfermus Projektai (30 tys. mkw., 2009). Sumując wszystkie zapowiadane projekty można się spodziewać, że w ciągu kilku kolejnych lat na Litwie nastąpi dynamiczny wzrost podaży nowoczesnych powierzchni handlowych. 

Kategorie