Łucznik napina łuk
Inwestycje w Radomiu są stosunkowo nieliczne i niewielkie, jeśli uwzględnić fakt,
Mimo tego wielu atutów Radomiowi można tylko pozazdrościć – miasto leży 100 km od Warszawy, ma centralne położenie w Polsce i duże zaplecze wykształconych pracowników. Działa Politechnika Radomska (pod koniec 2005 roku prawie 500 nauczycieli kształciło blisko 15 tys. studentów), a także niemal 20 innych uczelni, w tym wiele zamiejscowych wydziałów szkół warszawskich i lubelskich. Jednak ich absolwentów – póki co z najwyższych w całym kraju – lipiec 2006” dał się nawet zauważyć wzrost liczby osób bez pracy, jednak już w zestawieniu „listopad 2005 – listopad 2006” widać spadek – z 27,5 proc. do 25,3 proc. bezrobotnych. To nadal dużo, bo średnia krajowa to 14,9 proc. Jednak to, co może odstraszać inwestorów obiektów handlowych czy mieszkaniowych, staje się magnesem dla przemysłu – w regionie występuje nadwyżka niedrogiej siły roboczej. Konkretne przykłady świadczą o tym, że ów magnes działa.
Pomysł na przemysł
Do niedawna radomski przemysł kojarzył się głównie z Zakładami Metalowymi „Łucznik”, słynnymi z maszyn do szycia i pisania, ale przede wszystkim z produkcji broni. Sześć lat temu zakład ogłosił upadłość, a wydzielona z niego Fabryka Broni „Łucznik” działa obecnie na dużo mniejszą skalę w ramach grupy Bumar. Większą część terenów dawnego zakładu włączono do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (TSSE). Podstrefa radomska obejmuje rejony inwestycyjne w Radomiu (dzielnice Wólka Klwatecka i Gołębiów – łącznie ponad 30 ha) oraz w Pionkach, Poniatowej, Ożarowie Mazowieckim i Wyszkowie. Największym inwestorem podstrefy – ruszyła budowa zakładu o powierzchni produkcyjnej ok. w strefie, co daje dodatkowe korzyści. Ponadto miasto wykazało intensywną, skuteczną pomoc w przeprowadzeniu wszelkich procedur związanych z kupnem gruntu, uzyskaniem pozwolenia na budowę i znalezieniem wykonawcy nowego zakładu.
Bodaj najbardziej znanym inwestorem radomskiej podstrefy jest producent napojów Zbyszko. W rok po otwarciu linii produkcyjnej firma kupiła przylegające 2 ha terenu, na którym buduje nowoczesny, w pełni zautomatyzowany magazyn na 25 tys. palet. Magazyn zostanie oddany do użytku latem br., a zarząd firmy myśli o kolejnych inwestycjach w Radomiu.
Najnowszą inwestycją podstrefy jest fabryka opakowań produktów spożywczych, którą kosztem 15 mln dol. ma wybudować amerykańska firma Chesapeake Packaging Poland. Miesiąc temu Amerykanie podpisali z miastem umowę dzierżawy terenu o powierzchni 4 ha w Wólce Klwateckiej, a produkcja ma ruszyć w pierwszym kwartale 2008 roku.
Przemysł rozwija się w Radomiu także poza strefą. i kompleksu zamrażalni firmy Frigo, która na 10 lat wydzierżawiła od miasta działkę o powierzchni 2,3 ha. Powstanie na niej hala na 8 tys. ton żywności oraz kompleks biurowy. Nie wiadomo kiedy inwestycja za 10 mln euro się zakończy.
W maju ub.r. roku Leszek Budochowski z MP Investment, firmy nadzorującej inwestycję, zapowiedział w lokalnej telewizji Dami, że zakład Frigo Radom zostanie uruchomiony do końca października 2006 roku. Póki co, prace budowlane nadal trwają.
– Wystąpiliśmy już o pozwolenie na budowę. Jeśli sprawy pójdą dobrym torem, nowy obiekt oddamy do użytku jeszcze w tym roku.
Na rynku handlowym coraz aktywniej działają lokalni deweloperzy – przed miesiącem ruszyła budowa niewielkiej galerii handlowej Rosa. Na działce po dawnej Wojskowej Komendzie Uzupełnień przy ul. Żeromskiego powstaje trzypiętrowy budynek (z podziemnym garażem) o nowoczesnej bryle, którego inwestorem jest lokalna firma Rosa Invest, – informuje Roman Saczywko, właściciel Rosabud.
Galeria zostanie otwarta w październiku tego roku, a powierzchnia sprzedaży jest już prawie w całości wynajęta. Lista najemców (podobnie jak cennik najmu) jest na razie objęta tajemnicą, lecz ma zostać ujawniona w ciągu najbliższych 3 miesięcy.
Chaty pożądane
Ten sam duet firm (Rosabud i Rosa Invest) wznosi pierwszy w Radomiu apartamentowiec, który powstaje przy ul. Sedlaka na miejscu dawnego pawilonu biurowego. Nowoczesny czteropiętrowy budynek, który osiągnął już wysokość drugiego piętra, będzie dysponował 90 mieszkaniami o powierzchni do 120 mkw., 17 lokalami usługowych, podziemnym parkingiem i całodobodową ochroną. W grudniu 2006 cena mkw. apartamentu wahała się – mówi Marek Biwojno, prezes Rosa Invest. – Pierwsi lokatorzy wprowadzą się na przełomie listopada i grudnia 2007.
Ponadto lokalni deweloperzy realizują obecnie w Radomiu ok. 10 projektów mieszkaniowych (każdy będzie oferował kilkadziesiąt mieszkań) oraz 2 osiedla zabudowy jednorodzinnej (po 20-30 domków). Według danych radomskiego magistratu w pierwszej połowie 2006 roku w Radomiu oddano do użytku prawie 190 mieszkań. Ceny mkw. w nowym budownictwie oscylują wokół kwoty 2,5 tys. zł brutto.
Sytuacja na radomskim rynku wtórnym nie należy do wyjątkowych. Podobnie jak
Wysokie loty
Od kilkunastu lat Radom stara się o własny cywilny port lotniczy, który kosztem ok. 70 mln zł ma powstać na bazie lotniska wojskowego w dzielnicy Sadków. Po latach chaotycznych działań w pierwszej połowie ubiegłego roku firma Parsons Brinckerhoff opracowała studium ekonomiczne dla tego projektu, z którego wynika, że lotnisko jest w stanie zarobić na siebie – nawet przy uwzględnieniu faktu, że w sąsiedztwie powstaną konkurencyjne porty (np. w Lublinie) oraz że zgodnie z zapowiedziami zostanie zmodernizowana linia kolejowa oraz wybudowana trasa szybkiego ruchu do Warszawy.
– Ministerstwo Obrony Narodowej (Siły Powietrzne RP) jest w trakcie przekazywania Agencji Mienia Wojskowego 3-hektarowego terenu, na którym ma zostać zainicjowana cywilna działalność lotnicza. AMW z kolei ma – zgodnie ze stosownymi regulacjami prawnymi – oddać między innymi ten teren w wieloletnią dzierżawę cywilnemu podmiotowi zarządzającemu lotniskiem, tj. miejskiej spółce Port Lotniczy Radom – informuje Rafał Grzeszczyk, inspektor Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miasta Radom.
Inwestycja jest wspierana przez unijny projekt DEAR (Developing the Economies of Airport Regions) powołany i Lotniczych Urządzeń Naziemnych” – stanie się jej beneficjentem. Ponadto 8 mln euro na rozwój lotniska w Sadkowie obiecał Urząd Marszałkowski.
– Trudno przewidzieć, kiedy inwestycja się zakończy. Przed nami jeszcze sporo pracy z radomskiego magistratu.