Umówmy się na sukces
nie da się wystandaryzować W każdej umowie jedną a w szczególności dokładne – usługi będą świadczone na poziomie podstawowym, czyli przeważnie przeciętnym. Stąd też niezwykle ważnym jest precyzyjne i dokładne ustalenie zakresu, ilości i jakości świadczonych usług. Warto mieć to na uwadze, gdyż właśnie jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzenia outsourcingu jest nieprecyzyjne sformułowanie obowiązków stron, co prowadzi do konfliktów już na samym początku współpracy.
Prawdziwy partner
i nie było potrzeby drobiazgowego ustalenia potrzebnych czynności. Dlatego też do tego zadania powinny być zaangażowane osoby znające dany proces i potrafiące wyszczególnić usługi wchodzące w zakres danego działania. Można również wykorzystać w tym celu dane historyczne oraz badania oczekiwań klientów, dokumentujące i wskazujące na jakość Dla procesu outsourcingu charakterystyczna jest długoterminowość, w związku w stanie w momencie podpisywania umowy przewidzieć koniecznych w przyszłości modyfikacji świadczonych usług, dlatego też w umowie warto zawrzeć klauzule, które Wdrożenie outsourcingu wiąże się z utratą bezpośredniej kontroli nad wykonywaniem danej usługi, dlatego też kontrakt powinien przewidywać metody kontroli i monitorowania. Ponadto dla zleceniodawcy niezwykle istotne jest zmierzenie efektów outsourcingu, gdyż pozwoli to na ocenę całego przedsięwzięcia jako decyzji strategicznej, umożliwiając analizę podjętych do tej pory kroków restrukturyzacyjnych, które często miały kluczowe znaczenie dla działalności przedsiębiorstwa. Wśród najczęściej stosowanych i polecanych metod kontroli wymienia się sporządzanie przez partnera outsourcingowego regularnych sprawozdań oraz kontrole i inspekcje wykonywane przez zleceniodawcę. Ponadto przydatnymi (choć rzadziej stosowanymi) narzędziami są okresowe badania reakcji klientów (tj. odbiorców wydzielonej usługi) czy benchmarking, który bazuje na porównywaniu efektów naszej współpracy z innymi podobnymi usługami, świadczonymi na rzecz innej podobnej firmy, w podobnym otoczeniu biznesowym.
i okresowości kontroli w umowie należy określić rodzaj dokumentów i informacji, jakie powinny być udostępnione na żądanie audytora. Rzadko zawiera się klauzulę o przeprowadzaniu „tajnych” kontroli ad hoc, które jednak mogą mieć miejsce przy kontraktach o dużym znaczeniu i najczęściej wtedy, gdy strony znajdują się na nierównych pozycjach biznesowych. Kontrole tego typu z oczywistych względów podważają wzajemne zaufanie, co nigdy pozytywnie nie wpływa na relacje między partnerami. Dodatkowo swoisty rodzaj gwarancji (np. przy usługach doradczych) może stanowić obowiązek przypisania konkretnych – wymienionych z imienia W pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednie sformułowanie zakresu usług, z Agata Jurek-Zbrojska
Prawnik