EN

Projekty nowej ery

Budynki aż czterech ambasad państw-członków UE zmienią wkrótce swoje oblicze. Część z nich z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej

Modernistyczni Holendrzy
Już wkrótce przy ul. Kawalerii zakończy się budowa nowej ambasady Holandii. Dyplomaci powinni rozpocząć w niej pracę w połowie października tego roku. Jak dowiedzieliśmy się od I sekretarza ambasady, J. Boedera, fakt wstąpienia Polski do Unii Europejskiej miał ogromny wpływ na decyzję o zmianie adresu: - Istniejąca ambasada jest zbyt mała, a rozwój stosunków pomiędzy oboma krajami wymaga zatrudnienia nowych osób i większego biura - powiedział nam J. Boeder.
Pełen modernistycznych szczegółów projekt nowej ambasady przygotował Erick van Egeraat. Na jej wygląd miała m.in. wpływ praca siedemnastowiecznego holenderskiego architekta Tylmana van Gamermana, który zaprojektował około sześćdziesięciu budynków w Polsce, w tym jeden w pobliżu nowej ambasady.

Francuzi remontują
Przy ul. Pięknej ambasada francuska przechodzi remont generalny prowadzony przez francuską firmę RD Bud. Roboty powinny zakończyć się we wrześniu tego roku. Na ten czas część pracowników ambasady przeniosła się do biura o powierzchni 1,5 tys. mkw. w kompleksie Europlex przy ul. Puławskiej.

Brytyjskie dostojeństwo
Brytyjskie Biuro ds. Zagranicznych i Wspólnoty Narodów wybrało w maju londyńską pracownię Tony Fretton Architects do zaprojektowania nowej ambasady i rezydencji ambasadora przy ul. Bagatela.
- Będzie to nowoczesna, funkcjonalna i dostojnie prezentująca się ambasada, która posłuży nam przez następne 25-35 lat - oznajmił rzecznik ambasady.
Architekt budynku, Tony Fretton, tak opisał swój projekt: - Budynek jest skromny i pasuje do lokalnego krajobrazu. Jego wygląd dopasowaliśmy również do budynku ambasady Szwecji (która znajduje się w sąsiedztwie - red.).
Przetarg na budowę ambasady odbędzie się w marcu 2004. r. Pracownicy powinni zacząć pracę w nowym budynku w 2006 r. W budowie będą mogły uczestniczyć polskie firmy budowlane.

Niemcom bardzo spieszno
Rolf Ankermann, administrator ambasady Niemiec, poinformował nas, że decyzja o wybudowaniu nowego kompleksu składającego się z biur ambasady, konsulatu oraz rezydencji ambasadora, nie ma związku z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Dodał również że od kilku lat ambasada przygotowywała się do tego projektu. Przyczyną opóźnień były problemy budżetowe. Teraz - jak mówi Ankermann - potrzeba ta stała się jeszcze pilniejsza, ponieważ ambasada pracuje w siedmiu różnych miejscach. Nowy, trzypiętrowy budynek o powierzchni 12,2 tys. mkw. zostanie wybudowany w miejscu obecnych działów konsularnego, handlowego i wizowego przy ul. Jazdów.
Berliński architekt Holger Klein został zwycięzcą konkursu na projekt budynku, który ma kłaść nacisk między innymi na elegancję i spokój. Przetarg na budowę odbędzie się jeszcze w tym roku, zaś prace budowlane rozpoczną się w połowie 2004 r. lub na początku 2005. Budynek zostanie oddany w 2006 r.

Dobrzy najemcy
Zdaniem Moniki Bukowskiej z londyńskiego biura Cushman & Wakefield H&B, właściciele budynków biurowych w Polsce postrzegają ambasady jako dobrych najemców. Mają z nich jednak mały pożytek, bo państwa wolą umieszczać przedstawicielstwa w zakupionych przez siebie obiektach. Wyjątkami od tej reguły - poza Francuzami - są na przykład Japończycy w Atrium Business Centre oraz Australijczycy w budynku przy ul. Nowogrodzkiej 11. Jednak Brytyjczycy i Niemcy ogłosili, że nowe siedziby ich ambasad zostaną wybudowane w ciągu nadchodzących 2 - 3 lat.

Kategorie