EN

Po pierwsze DTZ, po drugie JLL, po trzecie Colliers

Spośród 11 warszawskich agencji, które zdecydowały się odpowiedzieć na naszą ankietę, najlepszymi wynikami mogła się pochwalić DTZ Zadelhoff Tie Leung. Od stycznia do sierpnia wynajęła ona w Warszawie ponad 27,5 tys. mkw.,
z czego 9,6 tys. mkw. to renegocjacje podpisanych niegdyś umów.

Kolejne miejsca zajęły agencje Jones Lang La Salle (20 tys. mkw.) oraz Colliers International (18 tys. mkw.). Niestety, nie wiemy dokładnie, jaka część tej powierzchni dotyczyła renegocjacji. JLL podaje przybliżoną wartość około 25 proc.

Trzymane w sekrecie
Szczegóły największej umowy, o jakiej dowiedzieliśmy się z nadesłanych kwestionariuszy, są trzymane w sekrecie. Chodzi o 5 450 mkw. wynegocjowane przez DTZ. Ta sama agencja pośredniczyła w wynajmie
3 060 mkw. dla firmy Shell w Business Centre Bitwy Warszawskiej. Kolejna z trzech największych umów to 2 850 mkw. w biurowcu Wenecja przy Alei Solidarności dla Polskich Książek Telefonicznych. Tutaj
w imieniu firmy Amerlease występowali agenci firmy King Sturge.
Wielka szkoda, że część naszych respondentów nie podzieliła się informacjami o transakcjach. Wyjaśnili nam, że nie mogą publikować "poufnych" danych.

Szukają czegoś tańszego
Jak wynika z komentarzy agencji, od stycznia do sierpnia na warszawskim rynku przeważały umowy na niewielkie powierzchnie (80-500 mkw.) podpisywane z niedużymi firmami. Tacy najemcy zdaniem agentów z Emmerson Nieruchomości, ,szukają czegoś tańszego". Według King Sturge wiele firm w ogóle zrezygnowało z nowych lokali, czy też powiększenia już posiadanych i skupiło się na uważnej obserwacji rynku.

Najemcy wciąż górą
Podczas pierwszych siedmiu miesięcy najemcom w dalszym ciągu udawało się negocjować umowy na bardzo korzystnych warunkach. Właściciele zaś w różny sposób zachęcali ich do pozostania w obecnych siedzibach.
Według większości agentów długość zawartych umów najmu wynosiła 3-5 lat. Umowy na dłuższy czas były możliwe tylko wtedy, gdy właściciele obiektów ,chcieli być elastyczni w kwestii czynszów i proponowali długie okresy bezczynszowe na początku wynajmu", twierdzi King Sturge.

Polskie firmy z ambicjami
Duża część transakcji wynajmu w ciągu omawianego okresu dotyczyła dzielnic poza centrum Warszawy, gdzie podaż przewyższa popyt i czynsze są niższe.
Kolejną tendencją dostrzeżoną przez King Sturge jest ,wynajem zmodernizowanej powierzchni klasy B w starszych biurowcach lub budynkach mieszkaniowych z częścią biurową". Ta sama agencja informuje również o tym, że obserwuje rosnący trend wśród polskich firm, które gotowe są wynajmować najlepsze powierzchnie w centrum miasta.

Czynsze w dół
W ścisłym centrum Warszawy czynsze spadły z poziomu
ok. 28-30 USD/mkw., jak informowaliśmy w październiku 2001 r., do około 18-25 USD za  mkw., jak podały agencje biorące udział w naszym kwestionariuszu. W dzielnicach poza centrum czynsze osiągnęły stawkę nawet 10 USD za mkw.

Kategorie