EN

Raki, siano i serce miasta

W samym sercu starego Gdańska, na działce o powierzchni 6 ha, ING Real Estate chce stworzyć ,tętniące życiem serce miasta, o wielkomiejskim charakterze". Kosztem prawie miliarda złotych deweloper chce wybudować m.in. hotel, centrum rekreacji i rozrywki, a także biura i mieszkania.

Teren, na którym chce inwestować ING Real Estate znajduje się w miejscu, gdzie spotykają się główna arteria komunikacyjna Trójmiasta (ciąg ul. Grunwaldzkiej i Al. Zwycięstwa) z Traktem Królewskim, czyli historyczną drogą prowadzącą do miasta. Kiedyś sprzedawano tam raki i siano, stąd dwa znajdujące się tam place nazywają się Rakowy i Sienny. Tak też oficjalnie nazywa się inwestycja ING - ,Targ Sienny Targ Rakowy". Gdyby plany dewelopera doszły do skutku, na tym terenie powstałoby 60 tys. mkw. powierzchni handlowej, centrum rekreacji i rozrywki na 8 tys. mkw., 23 tys. mkw. powierzchni biurowej, ponad 14 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej, a także hotel (12 tys. mkw.) i parking (48 tys. mkw.).
- Jeżeli tylko umiejętnie dobierzemy funkcje użytkowe jakie będzie świadczyć to centrum, stworzymy tętniące życiem serce miasta - twierdzi Jerzy Hańczewski z ING Real Estate.

Kłopoty z masą
ING przymierza się do tej inwestycji już od półtora roku. Pierwszy list intencyjny w tej sprawie podpisano z władzami miasta jesienią 2000 roku, jednak realizacja projektu stanęła pod znakiem zapytania.
 - Wyniki analiz i inwentaryzacji terenu wykazały, że projekt, który by na nim powstał, byłby zbyt mały i nie opłacał się z ekonomicznego punktu widzenia - twierdzi J. Hańczewski, który nadzoruje tę inwestycję. Z tego powodu ING i władze Gdańska postanowiły dokooptować do przedsięwzięcia PKP. Tereny kolejowe dołączone do działki miasta znacznie powiększyły obszar przyszłej inwestycji i tym samym sprawiły, że projekt przekroczył niezbędną masę krytyczną.

Koleją bliżej
Obecność w projekcie kolei spowodowała, że do nowego projektu architektoniczno-urbanistycznego, dodano wybudowanie nowej stacji szybkiej kolei miejskiej (SKM), najłatwiejszego środka komunikacji pomiędzy miastami trójmiejskiej aglomeracji.

Projekt
Autorem wstępnych założeń architektoniczno-urbanistycznych jest holenderska pracownia Mecanoo Architecten. Prof. Francine Houben z Mecanoo stwierdziła, że projekt na pewno będzie ewoluował i obecna koncepcja nie określa jeszcze przyszłych rozwiązań architektonicznych.
ING Real Estate, miasto Gdańsk i PKP S.A. utworzą oddzielną spółkę, która będzie prowadzić inwestycję. ING sfinansuje całe przedsięwzięcie, miasto i PKP wniosą aportem do spółki ziemię. Jeszcze nie wiadomo jak podzielone zostaną udziały między wspólnikami.

Nowy-stary plan
Działka, na której inwestują Holendrzy, objęta jest lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego i ten plan przewiduje właśnie tego typu zabudowę (strefa handlu i usług). Problem polega na tym, że plan ma zostać zmieniony, jednak - jak zapewniają władze miasta i przedstawiciele ING - zachowa te same wytyczne co do rodzaju zabudowy.

Kategorie