EN

w skrócie

W Brukseli o Polsce

Polska poczyniła duże postępy w dostosowaniu swojej gospodarki do standardów unijnych i zostało to zauważone przez przedstawicieli biznesu. Pomimo tego, dalsze kroki są niezbędne. Modernizacja i rozbudowa infrastruktury transportowej
(w szczególności dróg, autostrad i sieci kolejowej) powinna być priorytetem. Aby sprostać wymogom Unii Europejskiej i móc lepiej wykorzystać udostępnione środki pomocowe, należy szybciej podnosić kwalifikacje urzędników administracji państwowej. To przykładowe opinie na temat naszego kraju, które przedstawił dr Uwe Krüger, prezes Zarządu Hochtief Polska, podczas European Business Summit (Szczytu Biznesu Europejskiego)
w Brukseli.
Spotkanie zostało zorganizowane na początku czerwca przez Europejski Związek Konfederacji Przemysłu i Pracodawców (UNICE - Union of Industrial and Employers' Confederations of Europe). Dr Krüger przedstawił na nim raport na temat postępów Polski w przygotowaniach do wejścia do UE. Podobne opracowania na forum UNICE zaprezentowali przedstawiciele biznesu z pozostałych 9 krajów kandydujących do Unii.
- W rozmowie z Eneko Landaburu, szefem Dyrekcji Generalnej ds. Rozszerzenia w Komisji Europejskiej i Günterem Verheugenem, odpowiedzialnym w Komisji Europejskiej za kwestie rozszerzenia, zwróciłem uwagę na fakt, że fundamentalną kwestią dla biznesu nie jest np. konflikt rządu z Radą Polityki Pieniężnej, ale to, że rząd się stara i systematycznie zamyka poszczególne rozdziały negocjacyjne - powiedział nam dr Uwe Krüger. - Poruszyłem także kwestię stawki VAT w budownictwie. Podkreśliłem, że 22 proc. to za dużo i sprawa ta powinna być renegocjowana.
Efektem spotkania w Brukseli jest raport zawierający rekomendacje ludzi biznesu dotyczące sytuacji w dziesięciu krajach kandydujących do UE. Dokument został przekazany Komisji Europejskiej.

Kategorie