EN

Głębszy oddech

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
POLSKA Drudzy chcą być pierwszymi – mowa o centrach drugiej generacji, które mają ambicję stać się dla najemców lokalizacjami pierwszego wyboru. Czy im się uda?
Firma Carrefour Polska, część francuskiej Grupy Carrefour, jest przekonana, że ich obiekty już teraz spełniają kryteria, a ma być jeszcze lepiej. Firma jest właścicielem 20 obiektów na terenie całej Polski. W przeważającej części są to centra handlowe drugiej generacji, czyli oparte na hipermarkecie z dodatkową powierzchnią handlową. – Strategia Carrefour Polska dotycząca rozwoju posiadanych centrów handlowych wynika z ogólnej strategii biznesowej przyjętej dla całej grupy. Polega ona na szeroko rozumianym inwestowaniu w posiadane nieruchomości poprzez ich modernizowanie, rozbudowę lub częściowy remodeling. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich tych działań jest prowadzona równocześnie rekomercjalizacja, prowadząca do podwyższenia wartości danego obiektu, umocnienia go lub repozycjonowania – mówi Ronan Martin, wiceprezes Carrefour Polska.

Druga młodość
Właściciele centrów handlowych drugiej generacji nie rezygnują z walki o klienta. Sposobem na utrzymanie wyników i umocnienie pozycji ma być przystosowanie obiektów do obecnych wymagań klientów. – Zmiany, które Carrefour będzie wprowadzał, są więc odpowiedzią na realne zapotrzebowania rynku lub też wynikają z historii handlowej danego obiektu. Na przykład Centrum Handlowe Morena w Gdańsku zostanie gruntownie zmodernizowane. Zmieni się jego architektura oraz znacząco poszerzy się oferta handlowa. Nadal jednak będzie ono dedykowane okolicznym mieszkańcom. Tak więc profil centrum zostanie utrzymany, natomiast pozycja rynkowa – wzmocniona – twierdzi Ewa Karska, dyrektor działu galerii handlowych Carre-four Polska. Firma zdecydowała, że przeprowadzi modernizację czterech obiektów. W Centrum Handlowym Morena w Gdańsku zostanie przeprowadzony rebranding, zmienione zostanie logo, odświeżone wnętrza, nastąpi rekomercjalizacja – być może – częściowa rozbudowa. Obecnie CH Morena ma 17,5 tys. mkw. powierzchni najmu i 65 sklepów. Zmieni się również Centrum Handlowe Carrefour w Sochaczewie. Obiekt zostanie połączony z budowanym obecnie parkiem handlowym o powierzchni najmu wynoszącej 6 tys. mkw. – Poziom wynajmu nowej części wynosi obecnie 70 proc. Całość zostanie otwarta jesienią 2014 roku – informuje Ewa Karska. Zmiany w Centrum Handlowym Carrefour w Olsztynie będą polegać na odświeżeniu obiektu i pozyskaniu dodatkowej powierzchni najmu poprzez rekomercjalizację. Obecnie obiekt ma 8,4 tys. mkw. powierzchni najmu, która zwiększy się do 15 tys. mkw. Natomiast Centrum Handlowe Carrefour w Krośnie o powierzchni najmu wynoszącej 5,4 tys. mkw. zostanie powiększone o dodatkowe 2,6 tys. mkw. Oba centra zostaną oddane na jesieni 2014 roku. Klamrą, która połączy wszystkie te działania, będzie jednak rekomercjalizacja.

Rynek sprzyja
– Rynek centrów handlowych w Polsce jest nadal dość dynamiczny i intensywnie reaguje na wszelkie zmiany gospodarcze. Obecnie obserwujemy pewne ożywienie związane zarówno z ekspansją nowych marek, jak i z budową czy modernizacją centrów handlowych. Najemcy przygotowują nowe koncepty, dopasowane do wymagań klienta, a popyt na nowe marki ze strony kupujących rośnie. Cieszy nas również wyraźne zainteresowanie najemców sprawdzonymi, dobrze funkcjonującymi obiektami. Niekoniecznie są to nowoczesne centra handlowe. Najemcy zrewidowali plany rozwoju i chcą otwierać nowe punkty w obiektach już istniejących – zauważa Ewa Karska. Rzeczywiście, obserwując polski rynek handlowy, można dojść do wniosku, że najemcy wybierają obecnie stabilność. Oznacza to, że część z nich postanowiła otworzyć nowe punkty w galeriach, które wypracowały sobie miejsce na rynku. W październiku sieć H&M uruchomiła salon w działającym od 13 lat centrum handlowym Sadyba Best Mall w Warszawie, a do otwarcia szykuje się sklep w odnowionym niedawno 14-letnim Domu Mody Klif w Warszawie. Również LPP zapełnia obiekty już istniejące, np. Reserved powstanie w galerii Sosnowiec Plaza, działającej od sześciu lat. To jedynie wybrane przykłady, ale trend się umacnia i jest korzystny dla właścicieli starszych centrów handlowych. Pod warunkiem, że aktywnie zarządzają obiektem. – Z naszego punktu widzenia to bardzo pozytywny trend i rozsądne podejście ze strony najemców. Zarządca wie, jaki obiekt nadzoruje, a najemca – czego może oczekiwać. Nie będzie więc rozczarowania. To umacnia poczucie, że jako deweloper możemy nadal się rozwijać – twierdzi Ewa Karska.

Kategorie