EN

Wybór Amazona

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
EUROPA ŚRODKOWO-WSCHODNIA Być firmą najbardziej na całym globie ziemskim skoncentrowaną na oczekiwaniach klienta, dzięki której każdy może odnaleźć wszystko to, co chciałby kupić w internecie – to misja amerykańskiego giganta na rynku handlu elektronicznego – firmy Amazon, którego przychody ze sprzedaży w minionym roku przekroczyły 60 mld dolarów. Koncern rodem z Seattle rozpycha się na Starym Kontynencie.

6 tysięcy plus 9 tysięcy
Wrzesień nie był najlepszym miesiącem dla szefów Amazona w Niemczech. Pracownicy centrów dystrybucyjnych strajkowali, żądając wyższych płac. W tym samym czasie dotarły do nas sygnały o nowych halach w naszej części Europy. Efekt: zamieszanie i dość lakoniczne wypowiedzi dotyczące ekspansji – zarówno ze strony przedstawicieli amerykańskiego koncernu, jak i deweloperów odpowiedzialnych za kolejne inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej. 7 października Ministerstwo Gospodarki, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz przedstawiciel Amazona oficjalnie potwierdzili, że amerykański gigant w handlu elektronicznym otworzy trzy ogromne centra logistyczne w Polsce.

13 boisk do piłki nożnej
Jeden kompleks powstanie niedaleko Poznania (Sady, gmina Tarnowo Podgórne), drugi – w okolicy Wrocławia (Bielany Wrocławskie, gmina Kobierzyce), ich otwarcie zaplanowano na sierpień przyszłego roku. Trzecie centrum stanie w tej samej lokalizacji koło Wrocławia, ale zostanie uruchomione do połowy 2015 roku. – Każde będzie miało około 95 tys. mkw. powierzchni, czyli tyle co 13 boisk do piłki nożnej – powiedział Timothy Collins, dyrektor operacyjny na Europę firmy Amazon. Inwestycję w Bielanach Wrocławskich będzie wynajmowała od firmy Goodman, z którą współpracowała m.in. na terenie Niemiec (niedaleko Berlina, Lipska, Koblencji, Rheinberga czy Graben) oraz na francuskim rynku (Lauwin-Planque, Orlean, Montélimar). Podpoznańskie centrum zrealizuje Panattoni Europe. Temu deweloperowi przypadnie także budowa trzeciego kompleksu – pod Wrocławiem. Nakłady inwestycyjne szef firmy Amazon na Europę oszacował na setki milionów euro. – Za lokalizacją obiektów w Polsce przemawiał dostęp do wysokiej jakości kapitału ludzkiego. Polskie centra wspierają rozwój ogólnoeuropejski, co oznacza, że interesuje nas wszystkie 28 krajów Unii Europejskiej oraz szerzej blisko 50 państw w całej Europie – zaznaczył Timothy Collins. Zapewniono także, iż nie ma planów zamknięcia żadnego z pozostałych centrów logistycznych funkcjonujących w Europie.

Wygrały Praga i Brno
Natomiast ekspansja w Czechach – jak donosi agencja Colliers International – będzie opiera się na dwóch centrach, które powstaną w Pradze i Brnie. Stołeczna inwestycja stanie w Dobrovíz, niedaleko portu lotniczego im. Vaclava Hav- la. Projekt w pobliżu lotniska zrealizuje firma Panattoni Europe. Lokalizacją drugiej inwestycji amerykańskiego giganta będzie działka w pobliżu centrum Brna oraz autostrady D1. Amazon będzie wynajmował magazyny od firmy CTP Invest. Obydwa centra dystrybucyjne – podobnie do polskich – będą miały po 95 tys. mkw. powierzchni oraz zapewnią stałą pracę dla 4 tys. osób, a kolejnych 6 tys. będzie pracowało w nich w okresie wzmożonego ruchu, czyli np. przed Bożym Narodzeniem. Polskie oraz czeskie centra dystrybucyjne dołączą do sieci 25 podobnych nieruchomości zlokalizowanych w siedmiu europejskich krajach.

Kategorie