EN

Orbis rzuca kotwicę nad Bałtykiem

Hotele
KRAJE BAŁTYCKIE Łotwa, Litwa i Estonia to znów jedne z najszybciej rozwijających się gospodarek Europy. Dlatego Grupa Hotelowa Orbis w każdym z tych krajów chce mieć w sieci jeden lub dwa hotele. – Strategią Orbisu jest dynamiczny rozwój sieci hotelowej w najbliższych latach, głównie przez franczyzę i zarządzanie.

Będziemy zachęcać właścicieli, inwestorów i operatorów do współpracy z nami, bo w jej ramach dostaną dobrze rozpoznawalną markę, dobry system rezerwacyjny i wszelką pomoc w zakresie zarządzania. W perspektywie trzech następnych lat nasza sieć powinna zyskać około 30 hoteli w ramach strategii tzw. asset light (na podstawie franczyzy lub umowy o zarządzanie). Liczymy na współpracę zarówno z właścicielami hoteli już istniejących, jak też tych, które dopiero będą budowane – mówi Małgorzata Morek, dyrektor ds. rozwoju franczyzy Grupy Hotelowej Orbis.

Docelowe 90
Obecnie w Grupie Orbis pod markami Accor działają dwa hotele na Litwie – Ibis Kowno Centrum (125 pokoi) na podstawie umowy o zarządzanie oraz Novotel Wilno Centrum (159 pokoi), który działa w oparciu o umowę dzierżawy. W Rydze w połowie 2014 roku zostanie otwarty hotel Mercure Riga Centre oferujący 143 pokoje w zabytkowej kamienicy z 1901 roku. – Obiekt będzie działał na podstawie franczyzy – dodaje Małgorzata Morek. Jednak to nie jedyny hotel, który tam powstanie. – Obecnie prowadzimy rozmowy z inwestorami na Litwie i Łotwie w sprawie dwóch umów franczyzy – mówi Małgorzata Morek. Spółka nie chce jednak zdradzić szczegółów negocjacji, które ujrzą światło dzienne dopiero po podpisaniu umów. Pod koniec 2015 roku grupa ma posiadać w Polsce i w krajach nadbałtyckich łącznie 90 hoteli. Obecnie pod markami sieci działają 62 hotele, a w grudniu dołączy do nich kolejny obiekt – hotel w Wiśle, który właśnie przygotowuje się do przyjęcia marki Mercure.

Co trafi pod skrzydła Orbisu?
– W tym momencie w budowie jest siedem hoteli, które będą funkcjonować pod naszymi markami. Na terenie Polski realizowane są cztery hotele Ibis Styles (w Nowym Sączu, Białymstoku, Siedlcach oraz we Wrocławiu), Mercure w Bydgoszczy oraz jeden hotel typu combo (Mercure i Ibis Styles w Sosnowcu). Pierwszych gości przyjmą w ciągu najbliższych dwóch lat, zgodnie z zaplanowanymi harmonogramami, i łącznie będą oferować ponad 700 pokoi – mówi Małgorzata Morek. Ponadto hotelowa spółka kontynuuje plan rozdzielania własności nieruchomości od zarządzania. – Uważamy tę drogę za właściwą i w ten sposób zamierzamy rozwijać naszą sieć. Hotele przeznaczone na sprzedaż będziemy oferowali inwestorom, którzy kupując nieruchomość, równocześnie zawrą z nami umowę tzw. franczyzy zwrotnej lub o zarządzanie. Przykładem takiej transakcji jest sprzedaż spółce hotelowej z Grupy Inwestycyjnej Bachleda hotelu Mercure w Zakopanem – w ramach transakcji podpisaliśmy wieloletnią umowę franczyzy. Docelowa struktura portfela Grupy Hotelowej Orbis to: 30 proc. hoteli własnych i 70 proc. asset-light (franczyza lub zarządzanie) – podsumowuje Małgorzata Morek.

Kategorie