EN

Okam przyspiesza

Rynek mieszkaniowy
POLSKA Izraelski deweloper Okam Capital, obecny nad Wisłą od 2004 roku, zwiększa aktywność i informuje, że zamierza zainwestować 20 mln euro na stołecznym rynku.

Od momentu wejścia na polski rynek, spółka zainwestowała 150 mln zł w zakup gruntów. Jej kolejnym projektem, nad którym prace mają rozpocząć się w lutym 2014 roku, jest Kompozycja Residence. Inwestycja stanie przy ul. Wilanowskiej 24 w podwarszawskim Konstancinie. Osiedle, którego realizacja powinna potrwać rok, ma składać się z 18 rezydencji mieszczących się w budynkach typu „bliźniak”. Budowa pochłonie ok. 15 mln zł. Każdy z lokali ma mieć 160 mkw. powierzchni netto, a także ogródek, dwa miejsca w podziemnym garażu oraz pomieszczenia do przechowywania. Ceny rozpoczynają się od 1,2 mln zł. Obecnie trwają negocjacje w celu wyboru generalnego wykonawcy. Niedawno firma zakończyła także pierwszy etap warszawskiego projektu InCity przy ul. Siedmiogrodzkiej, który ma docelowo składać się z 483 lokali wybudowanych w czterech etapach (wykonawcą wszystkich etapów jest spółka Unibep). Ze składającej się ze 164 mieszkań fazy pierwszej, w której średnia cena wynosi 8,6 tys. zł za 1 mkw. powierzchni, dostępnych jest jeszcze 14 mieszkań. W ramach przedsięwzięcia powstanie także 3,2 tys. mkw. powierzchni komercyjnej podzielonej na lokale o powierzchni od 100 mkw., a także 496 miejsc parkingowych po 40 tys. zł każde. Prace nad drugim etapem (97 mieszkań) rozpoczęły się w lutym 2013 i powinny zostać ukończone latem 2014 roku. Start realizacji trzeciej fazy (166 mieszkań) zaplanowano na luty 2014, a jego zakończenie przewidywane jest na czerwiec/lipiec 2016. Natomiast budowa ostatniego – czwartego – etapu (56 lokali) powinna ruszyć w tym roku. Okam zamierza koncentrować swoją działalność deweloperską na Warszawie. Przyczyny takiego wyboru są dwojakiego rodzaju. Jako zagraniczny inwestor firma czuje się pewniej na międzynarodowym rynku stolicy – Warszawa jest bardziej rozwiniętym rynkiem, całkowicie różni się od drugorzędnych miast polskich – mówi Arie Koren, dyrektor zarządzający spółki Okam Capital. – Poza Warszawą ludzi interesuje zakup tylko gotowych mieszkań – twierdzi, dając do zrozumienia, że klienci nie są zainteresowani lokalami w fazie budowy.

Dalej od stolicy
Spółka koncentruje się na rynku warszawskim, ale posiada działki również w Katowicach, Krakowie, Szczecinie oraz Łodzi. Katowicka nieruchomość została nabyta w 2011 roku, a firma realizuje na niej obecnie pierwszy etap projektu W Dolinie Trzech Stawów, w który zainwestuje ok. 33 mln zł. W ramach pierwszego etapu osiedla przy ul. Sikorskiego powstanie 100 mieszkań, a termin ich oddania wyznaczono na kwiecień 2014 roku. Prace związane z realizacją drugiego etapu (60 mieszkań) mają rozpocząć się w lecie, a realizacja powinna potrwać mniej więcej rok i kosztować 20 mln zł. Średnia cena 1 mkw. wynosi 6,7 tys. zł. Na mieszkańców czekają także 364 miejsca parkingowe w cenie 30 tys. zł. Arie Koren twierdzi, że Okam zdecydował się na realizację osiedla, ponieważ na rynku brak było innych luksusowych produktów. Zdziwił go jednak fakt, że bezpłatnie dodane 50 mkw. ogródka nie przyczyniło się do wzrostu popularności mieszkań. Jest to według niego kolejny znak, iż rynek jest niewystarczająco rozwinięty. To nie jedyne nowoczesne udogodnienie, które wydaje się nowością na katowickim rynku: – To, jak sądzę, jedyny w Katowicach projekt posiadający lobby – mówi dyrektor zarządzający firmy Okam. Atrakcyjność Katowic, jako miejsca do mieszkania, wzrosła ostatnio z powodu wprowadzonych niedawno udoskonaleń infrastruktury miejskiej. – Dojazd z projektu W Dolinie Trzech Stawów do autostrady A4 zajmuje tylko trzy-cztery minuty – zapewnia Arie Koren.

Plany dla Łodzi
Z powodu słabych połączeń komunikacyjnych spółka wstrzymuje się z podjęciem decyzji odnośnie zagospodarowania działek w Łodzi, oczekując na ukończenie nowego dworca kolejowego Łódź Fabryczna oraz autostrady A1. Zamierza w pobliżu dworca wybudować centrum medyczne Galmet, a niedawno rozpoczęła prace na działce o powierzchni 1,2 ha przy ul. Piotrkowskiej (tereny dawnej fabryki), na której realizuje centrum składające się z 25 lokali przeznaczonych dla np. operatorów spożywczych czy salonów artystyczno-kulturalnych. Ponad centrum, w ramach drugiego etapu, docelowo może powstać 17-kondygnacyjny budynek mieszkalny. Firma uzyskała już warunki zabudowy, które dopuszczają realizację 40 tys. mkw. powierzchni mieszkalnej.

Kategorie