EN

Fasady do pozazdroszczenia

Architektura
POLSKA Siódma edycja konkursu Fasada Roku zakończona. Jury wybrało cztery najlepsze realizacje. Do rywalizacji stanęło 211 budynków zgłoszonych przez architektów, wykonawców oraz inwestorów. Organizatorem konkursu jest firma budowlana Baumit.

Postawili na odwagę

W jury konkursowym zasiadło osiem osób: Katarzyna Baranowska z Fundacji Twórców Architektury; Maciej Hawrylak z wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich; Jacek Kościuk z Instytutu Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej; Andrzej Poniewierka z Dolnośląskiej Izby Architektów; Stefan Ciecholewski ze Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże w Gdańsku; Józef Adamowski, Instytut Budownictwa PWR; Jacek Czyżewicz z Baumitu oraz Irena Walczak reprezentująca Wydawnictwo Murator. Jurorzy, oceniając zgłoszone inwestycje, zwracali szczególną uwagę na zastosowane kolory i struktury na elewacji oraz ich kreatywne łączenie. Organizator wyjaśnia, że nagrodzono realizacje, które podkreślają charakter budynku i uwypuklają jego oryginalną urodę, a najwyżej ocenione zostały projekty, które w naturalny sposób wpisują się w otoczenie i nie burzą harmonii przestrzeni, w jakiej się znajdują. – Konkursowe jury zgodnie przyznało, że z każdym rokiem przybywa doskonałych realizacji i coraz trudniej je ocenić, a tym bardziej wybrać najlepsze. Wśród nagrodzonych oraz wyróżnionych budynków znalazły się te, które zasługują na szczególną uwagę. Precyzja w doborze kolorów, odwaga w łączeniu struktur i materiałów, a wszystko przy zachowaniu oryginalnej koncepcji architektonicznej – to walory, które zachwyciły jurorów. Warto podkreślić, że po raz pierwszy zwycięskie realizacje z Polski wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu Life Challenge 66. Wśród 237 nominowanych obiektów z całej Europy znalazło się 20 budynków z Polski. Do ścisłego finału (tzw. Top 30) weszły dwie realizacje – zwycięzca kategorii „Nowy budynek” – wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa z Poznania z ul. Inflanckiej 20, jak również jednorodzinny budynek mieszkalny z Jastrzębia – obiekt wyróżniony w kategorii „Nowy budynek” w poprzedniej edycji konkursu – wyjaśnia Aleksandra Gilewska, menedżer ds. marketingu w firmie Baumit, która po raz siódmy zorganizowała konkurs. Po raz kolejny w polskiej edycji padł rekord ilości zgłoszonych obiektów (211). W pierwszej kategorii „Nowy budynek” – znalazło się 89 obiektów, w drugiej – „Budynek po rekonstrukcji i adaptacji” – 44, w trzeciej – „Budynek z wielkiej płyty” – 46, a w czwartej – „Budynek po renowacji” – 32.

Czterech wspaniałych

Nowym budynkiem z najlepszą fasadą okazał się obiekt zgłoszony do konkursu przez Przedsiębiorstwo ARI. Bezapelacyjnym zwycięzcą został budynek mieszkalny z Poznania zlokalizowany przy ul. Inflanckiej 20. Autorem projektu jest Eugeniusz Skrzypczak wraz z zespołem: Krzysztof Sikorski, Maciej Armanowski, Jacek Gilewicz i Tomasz Kusznierów. Inwestorem jest firma UWI Inwestycje, natomiast wykonaniem zajęła się firma Pil Building. Nagrodę główną w drugiej kategorii: „Budynek po rekonstrukcji i adaptacji” zdobył Budynek Rektoratu Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obiekt do konkursu zgłosił Cezary Witek z ramienia UMCS. Projekt realizacji opracowało Biuro Inżynieryjno-Wdrożeniowe Intelligent Systems pod kierownictwem Stanisława Fijałkowskiego. Wykonawstwem zajęło się Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Remar Rafał Makowski. Zwycięzcą trzeciej kategorii: „Budynek z wielkiej płyty” został blok wielorodzinny zlokalizowany przy ul. Platynowej 10 w Warszawie. Realizację zgłosił do konkursu autor projektu Dariusz Filak. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowlane Krystosiak i Syn, a inwestorem obiektu – Wspólnota Mieszkaniowa. W czwartej kategorii: „Budynek po renowacji” pierwsze miejsce zdobyła kamienica mieszkalna Zarządu Zasobów Lokalowych Poznań położona przy ul. Kościuszki 80 w Poznaniu. Obiekt do konkursu zgłosił autor projektu architektonicznego Piotr Bukowy. Renowację kamienicy przeprowadziło Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane Agad.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia