Tylko i aż biura i handel
Rynek inwestycyjny i finansowySpółka negocjuje obecnie warunki sprzedaży obiektów magazynowych, które stanowią blisko 8 proc. całego portfela grupy. Większość z nich znajduje się w Niemczech, a reszta w Polsce, Rumunii, Rosji, Słowacji i na Węgrzech. Po sprzedaży magazynów projekty handlowe mają stanowić niemal 49 proc. portfela Immofinanz, a biurowe – około 44 proc. – Jesteśmy zadowoleni z wyników naszych projektów magazynowych, jednak nasi główni konkurenci są niemal dziesięciokrotnie więksi od nas, co uniemożliwia nam zdobycie pozycji lidera na naszych głównych rynkach. A te cieszą się olbrzymim zainteresowaniem inwestorów magazynowych, co widać po cenach – powiedział Oliver Schumy, prezes Immofinanz. Obecnie aż dwie trzecie wszystkich nieruchomości notowanej na giełdach w Wiedniu i Warszawie spółki znajduje się w Europie Środkowo-Wschodniej, a reszta w Niemczech i Austrii. Według wstępnych wyników finansowych w roku 2014/2015 Immofinanz odnotował 361,4 mln euro straty w porównaniu z 72 mln euro zysku w roku poprzedzającym. Firma przypisuje ten wynik m.in. zawirowaniom gospodarczym w Rosji. Teraz skupi się na segmencie handlowym i biurowym na znacznie bardziej przewidywalnych rynkach, przede wszystkim w Polsce, Austrii i Niemczech. Środki ze sprzedaży magazynów oraz planowanego zbycia udziałów spółki Buwog zasilą przyszłe przejęcia i własne projekty deweloperskie Immofinanz w tych dwóch segmentach. Inwestycje w oba te sektory mają wynosić średnio 300 mln euro rocznie. Jeżeli chodzi o biura, w kręgu zainteresowań dewelopera są jedynie miasta stołeczne (z wyjątkiem Niemiec, gdzie weźmie pod uwagę tzw. wielką siódemkę). Z kolei w segmencie handlowym inwestor będzie zainteresowany zarówno miastami stołecznymi i ich najważniejszymi centrami handlowymi, jak i mniejszymi miejscowościami, gdzie planuje rozwijać swoje formaty handlowe – Vivo! i Stop.Shop. Na okres 2015/2016 Immofinanz zaplanował m.in. ukończenie centrum handlowego Vivo! w Stalowej Woli i pierwszego etapu kompleksu Metroffice w Bukareszcie.
W Rosji pod górkę
Immofinanz odczuwa także kryzys w Rosji. Firma przewiduje na rok obrotowy 2014/2015 stratę w wysokości 361,4 mln euro. Dla porównania w ubiegłym roku – według wstępnych wyników – firma osiągnęła zysk w wysokości 72 mln euro. – Zmiana ta wynika przede wszystkim z aktualnych warunków gospodarczych w Rosji, które widoczne są w wycenie centrów handlowych w Moskwie oraz z odpisu wartości szeregu obiektów biurowych w Europie Wschodniej z powodu wysokiej konkurencji na rynku lub planowanych projektów modernizacyjnych – informuje spółka.
A w Polsce z górki na zakupy
Natomiast w Polsce Immofinanz sfinalizował transakcję przejęcia od spółki Heitman 50 proc. udziałów w kompleksie biurowym Empark Mokotów Business Park w Warszawie. Dzięki podpisanej i zatwierdzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów umowie Immofinanz stał się pełnoprawnym i jedynym właścicielem nieruchomości. – Jako Immofinanz oceniamy transakcję pełnego przejęcia Emparku pozytywnie, gdyż wpisuje się ona w naszą długoterminową strategię związaną z dalszym rozwojem marki Immofinanz na naszych kluczowych rynkach. Empark zlokalizowany jest na jednej z najcenniejszych działek w Polsce – stanowiło to istotny czynnik przy podejmowaniu decyzji o transakcji – powiedziała Magdalena Kowalewska, country manager asset management office & logistics Poland, Immofinanz. Firma zamierza aktywnie zarządzać obiektem. Zapowiedziała wprowadzenie zmian rewitalizacyjnych oraz powołała specjalnie dedykowany zespół asset management, którego zadaniem jest zapewnienie najwyższego poziomu obsługi dla wszystkich aktualnych najemców. W transakcji firmie Heitman doradzała agencja JLL. Empark Mokotów Business Park ma około 117 tys. mkw. powierzchni. Łącznie z nowo nabytym obiektem Immofinanz posiada w Warszawie 19 inwestycji biurowych z około 270 tys. mkw. biurowej powierzchni najmu.