EN

Immofinanz pozbywa się balastu, planuje fuzję

Rynek inwestycyjny i finansowy
EUROPA Immofinanz przejmuje około 26-proc. udział (łącznie ponad 25 mln akcji) w CA Immobilien Anlagen za blisko 604 mln euro i planuje sprzedaż swojego rosyjskiego portfela. To początek fuzji – informuje spółka.

Sprzedającym jest większościowy udziałowiec CA Immo, rosyjska grupa O1, która ma pozbyć się udziałów w firmie poprzez zarejestrowany na Cyprze podmiot o nazwie Terim. Przejęcie ma być sfinansowane dzięki dodatkowym pożyczkom i emisji obligacji zamiennych. – Transakcja zakupu musi jeszcze uzyskać zgody urzędów antymonopolowych w Austrii i Niemczech oraz w innych krajach, a także zgodę rady nadzorczej Immofinanz i zarządu CA Immo. Jej finalizacja spodziewana jest w lecie tego roku – twierdzi Immofinanz, który planuje finalne połączenie obu spółek.

Rosja na sprzedaż

Jednak przed planowaną fuzją, której ewentualne zatwierdzenie miałoby nastąpić w 2017 roku, wiedeński deweloper chciałby się jeszcze pozbyć swojego – coraz bardziej ciążącego mu – portfela nieruchomości w Rosji, na który składa się pięć obiektów handlowych w Moskwie. W lutym Immofinanz spodziewał się odpisów ich wartości na kwotę 400 mln euro w trzecim kwartale roku finansowego 2015/2016. – Przejęcie udziału w CA Immo i decyzja o sprzedaży rosyjskich aktywów tworzą podstawy dla koncentracji. Połączone firmy staną się kluczowym nieruchomościowym graczem w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział Oliver Schumy, CEO Immofinanz. W ubiegłym roku obie spółki deweloperskie nieskutecznie próbowały się przejąć.

W pierwszych trzech kwartałach roku finansowego 2015/16 Immofinanz zanotowało stratę netto w wysokości 146,1 mln euro wobec zysku na poziomie 123 mln euro rok wcześniej. – Wyniki odzwierciedlają napiętą sytuację polityczną i gospodarczą w Rosji. Sytuacja ta jest widoczna w obniżonych przychodach z najmu, a z drugiej strony, w uzyskanych wynikach wyceny. Znaczące pogorszenie ogólnej sytuacji w Rosji na przełomie roku, kontynuacja sankcji UE wobec Rosji w okresie letnim i perspektywy dotyczące rosyjskiej gospodarki, która prawdopodobnie pozostanie w recesji w roku 2016 spowodowały, że zdecydowaliśmy powołać nowego rzeczoznawcę dla naszego portfela w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, tj. firmę CBRE, która przyjrzała się wycenie naszych pięciu obiektów handlowych w Moskwie – tłumaczyła spółka.

Rumunia ciągnie w górę

Przychody z najmu w ujęciu tzw. „like-for-like” (tj. skorygowane o nowe przejęcia, zakończenia realizacji projektów oraz sprzedaż) wzrosły nieznacznie o 1,5 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, do 73,9 mln euro w trzecim kwartale 2015/16. Wzrost ten był wspierany przede wszystkim przez skok najmów w rumuńskich centrach handlowych. Skorygowany przychód z najmu nieruchomości rosyjskich pozostał na stabilnym poziomie 19,8 mln euro w trzecim kwartale (19,6 mln euro w drugim kwartale), przy czym słabszy kurs rubla został skompensowany wzrostem obrotów w okresie Bożego Narodzenia. Przychody z najmu generowane w Rosji wyniosły 63,1 mln euro w pierwszych trzech kwartałach 2015/16 (wobec 124,2 mln euro przed rokiem).

W segmencie biurowym w ciągu pierwszych trzech kwartałów sfinalizowano nowe umowy najmu na około 150 tys. mkw. oraz przedłużono umowy na 150,6 tys. mkw. W segmencie handlowym nowe umowy najmu zostały podpisane na 65,9 tys. mkw., a kontrakty na 81,5 tys. mkw. zostały przedłużone. Poziom najmu w portfelu inwestycyjnym Immofinanz jest aktualnie na poziomie 83,2 proc. (92,4 proc. w sektorze handlowym, 75,2 proc. w biurowym). – Wdrożyliśmy szereg działań mających na celu znaczne zwiększenie obłożenia w naszych nieruchomościach, przede wszystkim w segmencie biurowym. Pierwsze efekty tych działań są już widoczne (...). Obłożenie w naszym portfelu biurowym wzrośnie o około pięć punktów procentowych, do około 80 proc. pod koniec kwietnia 2016 roku – zapowiedział prezes firmy.

W Polsce lepiej

Dochód z najmu w Polsce w pierwszych trzech kwartałach roku finansowego 2015/16 wzrósł i wyniósł 28,1 mln euro (wobec 17,6 mln euro rok wcześniej), co stanowi aktualnie 11,8 proc. łącznych przychodów z najmu. W Polsce Immofinanz posiada 13,8 proc. łącznego portfela nieruchomości firmy. W jego skład wchodzi 36 obiektów, z czego 24 to obiekty istniejące, 10 w budowie i 2 w trakcie planowania. Ich łączna wartość księgowa wynosi 802,9 mln euro (550,5 mln euro w obiektach istniejących, 245,6 mln euro w obiektach w budowie, 6,7 mln euro w inwestycjach planowanych). Portfel istniejących inwestycji dzieli się na 18 budynków biurowych (20,2 proc. łącznego portfela budynków biurowych firmy) oraz sześć obiektów handlowych (3,1 proc. łącznego portfela obiektów handlowych).

Kategorie