Cały świat w (ł)apce
Biura i projekty wielofunkcyjneZ zebranych przez nas materiałów wynika, że Warsaw Financial Center jest pierwszym polskim biurowcem, którego właściciel stworzył aplikację mobilną dedykowaną najemcom. Aplikacja działa od połowy 2013 roku. Dla właściciela i zarządcy budynku stanowi ona jeden z kanałów komunikacji z najemcami, zaś dla osób pracujących lub odwiedzających WFC jest źródłem informacji o budynku. Można znaleźć w niej aktualną listę najemców, najważniejsze numery telefonów czy adresy pobliskich punktów usługowych. W wybranych okolicznych restauracjach i kawiarniach najemcy WFC mogą liczyć na rabaty za okazaniem pobranej aplikacji. Warsaw Trade Tower wraz z modernizacją i rebrandingiem także zdecydował się na aplikację (o nazwie WTT). – Można zarezerwować przez nią salę konferencyjną na 35. piętrze, a także sprawdzić menu w kantynie itp. – mówi Sebastian Świstak, senior associate z działu powierzchni biurowych w Colliers International. – Jest to dodatkowy bonus do całego pakietu usług w budynku. Przy dzisiejszym rynku najemcy trzeba oferować udogodnienia i nowości w każdym aspekcie, aby podnieść atrakcyjność obiektu – tłumaczy Sebastian Świstak.
Cały świat w jednej apce
– Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pracowników młodszego pokolenia, korzystających na co dzień z różnorodnych aplikacji. Nie wiąże się to z wyższymi cenami najmu czy dodatkowymi opłatami. Zależy nam na tym, żeby miejsce pracy było jak najbardziej funkcjonalne zarówno pod względem ergonomii i dobrze zaprojektowanej przestrzeni, jak i dodatkowych nowoczesnych rozwiązań, które ułatwią pracownikom życie – tłumaczy nam Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków w Skanska Property Poland. – Pracujemy już nad usługą opartą o concierge. Dzięki niej pracownicy będą mogli sprawnie załatwiać w godzinach pracy drobne prywatne sprawy takie, jak odbiór prania czy biletów na koncert – dodaje Ewelina Kałużna. W aplikacji budynku biurowego Corso Court w Pradze zbudowanego przez Skanskę są dostępne informacje o biurowcu, o liczbie wolnych miejsc parkingowych, jest także możliwość zamówienia posiłku z restauracji My Food znajdującej się w Corso Court, rezerwacji elektrycznego samochodu w ramach usługi car sharing czy wypożyczenia roweru ze stacji rowerowej pod budynkiem. Aplikacja jest także podłączona do serwisu zewnętrznej firmy, która podaje aktualne informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Pradze, także w okolicy budynku. Taki event można dodać do swojego kalendarza i zamówić od razu bilety. Aplikacja wyszukuje też miejsca w okolicy – restauracje, kawiarnie, bary itd. Z bardziej przyziemnych rzeczy: przez aplikację można się komunikować z zarządcami budynku. Jeśli dzieje się coś niepokojącego, wysyłamy zdjęcie uszkodzenia do zarządcy. Aplikacja ma zostać rozszerzona – niedługo będzie można przez nią zarezerwować miejsce na patio w celu urządzenia tam imprezy firmowej. Teraz można zarezerwować stół do ping ponga, miejsce do grania w szachy, a także znaleźć partnera do gry. Aplikacja ma także funkcję pokazania zużycia energii i wody w porównaniu z innymi, tradycyjnymi budynkami. W biurowcu Corso Court można także zamówić przez aplikację usługę prania. A na dodatek zabawić się. Aplikacja umożliwia zagranie w grę online z innymi jej użytkownikami. Najlepsi dostają np. zniżki w kantynie w budynku. Aplikacja została uruchomiona po wprowadzeniu się do budynku najemców w styczniu 2016 roku. W procesie jej tworzenia brał udział deweloper budynku, a także firmy partnerskie. Aplikacja jest także, w ograniczonej wersji, dostępna dla osób mieszkających w sąsiedztwie biurowca. Mogą zdobyć informacje na temat lokali i wydarzeń w okolicy.
Skanska zastosowała aplikacje także w innych budynkach. Wszystkie powstały w firmie Workroom Group. Są to: wirtualny spacer 3D w Atrium 2 w Warszawie, gdzie wykorzystano aplikację na iOS i Androida oraz sprzęt Oculusa. Wirtualny spacer po otoczeniu inwestycji i wybranych piętrach dostępny jest także dla inwestycji Generation Park w Warszawie. Natomiast na zapleczu budowy H5ive w Krakowie, w showroomie, znajduje się stół multimedialny z ekranem dotykowym i wymodelowanymi budynkami 3D sterowany z poziomu iPada.
Z apką przez gmach i na koniec świata
Specjalizująca się w rozwiązaniach digital signage polska spółka Nanovo i jej twórcy wpadli pewnego dnia na pomysł stworzenia aplikacji integrującej wszelkie funkcje biurowca w celu ułatwienia ich użytkowania. Z pomysłem udali się do Eurocentrum. Wdrożono tam system oparty na autorskim oprogramowaniu Signio, który dzięki darmowej aplikacji, pozwala m.in. trafić do wybranego miejsca w budynku (sali konferencyjnej, biura etc.). – Teraz rozmawiamy z deweloperem innych budynków, które mają dopiero powstać. Rozmowy są nakierowane na zintegrowanie wszystkich systemów biurowca oraz wielu usług dodatkowych. Dla nas nie ma znaczenia, co jest zintegrowane w naszym oprogramowaniu, wdrażamy to, czego potrzebuje zamawiający: czy to są informacje od dostawcy zewnętrznego czy car sharing, czy zamawianie roweru – wytłumaczył nam Dariusz Sobczak, prezes Nanovo. Aplikacja, która została zrealizowana w Eurocentrum, pozwala także zarabiać najemcom i właścicielom budynku. Na ekranach smartfonów mogą pojawiać się oferty lokali gastronomicznych i usługowych w budynku. Właściciel budynku partycypuje w zyskach z reklam. W innym wdrożonym przez Nanovo systemie dla Bolero Office Point można sprawdzić natężenie ruchu w okolicach budynku oraz rozkład jazdy pociągów. Ułatwia też wydostanie się z kompleksu taksówką. Obie aplikacje wspomagane są przez system monitorów – digital signage – zainstalowanych w budynkach. Gość jest prowadzony niemal za rękę.
Wspomóc wyobraźnię
Aplikację dla nieistniejącego jeszcze budynku Mennica Legacy Tower stworzyła firma Workroom Group. Nowe narzędzie służy do wsparcia wynajmu powierzchni inwestycji. – Plany pięter w 3D sprawiają, że już na wstępnym etapie najemca może zweryfikować swoje przemyślenia pojawiające się przy doborze bądź aranżacji powierzchni biurowej – mówi Paweł Kłosiński, dyrektor ds. wynajmu w Golub GetHouse. Aplikacja mobilna zawiera kluczowe informacje o budynku, wirtualną makietę, panoramiczne widoki powierzchni wspólnych i udogodnień dostępnych w obiekcie. Rozwiązania zostały przygotowane tak, aby można je było zaprezentować zarówno poprzez gogle VR, aplikację mobilną na telefony i tablety, jak również na wielkoformatowym 80” ekranie w showroomie dedykowanym inwestycji. Workroom Group stworzyła dla inwestora i dewelopera Mennica Legacy Tower – firmy Golub GetHouse – jeszcze drugą aplikację – Mennica Legacy Tower 360°. Są to panoramy wirtualne z lektorem-przewodnikiem z użyciem Google Cardboard. Jak tłumaczy firma, to pierwsze w Polsce połączenie wirtualnej rzeczywistości z wirtualnym dźwiękiem, które dodatkowo zostało publicznie udostępnione w aplikacji dla rynku nieruchomości.
W aplikacji Proximo, dedykowanej budynkowi o tej samej nazwie wybudowanemu przez Hinesa, można znaleźć: prezentację najważniejszych parametrów budynku, m.in. dane techniczne, rzuty, wizualizacje, informacje o architektach, portfolio Hines. A także bryłę obrotową 360°, która pozwala obejrzeć budynek z każdej strony. Aplikacja ma także funkcje potrzebne pracownikom – np. multimedialną mapę prezentującą elementy infrastruktury, które znajdują się w najbliższej okolicy projektu, a także rozszerzoną rzeczywistość (AR) pokazującą bryłę budynku wraz z odzwierciedleniem odległości od innych budynków, ronda, wejścia do metra itp.
Firma Workroom Group przygotowała aplikację mobilną także dla planowanego budynku biurowego Soul w Lublinie. – Na wirtualny spacer możemy wybrać się, wykorzystując aplikację na smartfon, tablet czy laptop oraz specjalne okulary VR – wyjaśnia Andrzej Horoch, prezes grupy Workroom Group. – Inwestor zdecydował się na naszą aplikację, głównie w celu przyspieszenia sprzedaży powierzchni w budynku. Jest ona przeznaczona głównie jako narzędzie pracy osób odpowiedzialnych za wynajem powierzchni oraz za marketing. Aplikacja została także wykorzystana na żywo w celu prezentacji obiektu – powiedział nam Darek Stachowiak, partner i dyrektor ds. rozwoju w Workroom Group.
Wielki brat patrzy
Aplikacje pozwalają także na zdalne monitorowanie pomieszczeń biurowych, zarówno pod kątem zużycia energii, jak i bezpieczeństwa (funkcja dla zarządców), a także sterowanie ich funkcjami, na przykład podczas konferencji, gdzie trzeba zsynchronizować kilka systemów (funkcja dla najemców). – W przypadku automatyki bezprzewodowej biura mogą korzystać przykładowo z takich urządzeń, jak czujnik dymu, ruchu, zalania, inteligentny włącznik sprzętów elektrycznych z funkcją pomiaru poboru prądu czy sensor monitorujący otwarcie drzwi i okien. System umożliwia także sterowanie roletami, światłem, systemem audio, regulacją klimatyzacji, a także podgląd z kamery monitorującej na aplikacji. Możliwość tworzenia gotowych scenariuszy przydaje się w trakcie konferencji, gdzie nie musimy dostosowywać pracy każdego urządzenia z osobna – przyznaje Rafał Ciszewski, menedżer ds. obsługi klienta biznesowego i rynku deweloperskiego Fibaro, poznańskiej firmy zajmującej się produkcją systemów do budynków inteligentnych. Usługi w rodzaju „inteligentnego biura” oparte o rozwiązania Fibaro są implementowane i sterowane z poziomu aplikacji mobilnej, co może być rozwiązaniem dla budynków już istniejących lub biur konkretnego najemcy, które są już w użyciu.
Steruj światłem
Można też mieć aplikację dedykowaną konkretnej funkcji. Taką możliwość daje zarządcom budynków LiveLink, system zarządzania oświetleniem firmy Trilux. Na instalację tego rozwiązania w swoim biurze projektowym zdecydowała się firma Draftel-eko, zajmująca się finansowaniem proekologicznych rozwiązań dla przedsiębiorstw i administracji publicznej. LiveLink to aplikacja, która pozwala na automatyzację zarządzania oświetleniem, optymalizację funkcjonowania lamp i maksymalizację korzyści wynikających z ich wymiany poprzez prosty graficzny interfejs. LiveLink wyposażono w programy dla różnorodnych pomieszczeń. Pozwalają one w kilka kliknięć dobrać optymalne parametry oświetleniowe dla danej przestrzeni. Według szacunków producenta, za pomocą LiveLink można zrealizować 80 proc. zadań stawianych przed systemami sterowania oświetleniem. W pozostałych przypadkach możliwe jest stworzenie, samodzielnie lub we współpracy z Trilux Polska, indywidualnych rozwiązań dla konkretnego obiektu. Konfiguracja i dodawanie do grup określonych, podłączonych do systemu Dali opraw oświetleniowych odbywa się poprzez przeciąganie symbolizujących ich ikon po ekranie tabletu lub smartfona. Raz ustawione parametry można później dowolnie modyfikować – na przykład w sytuacji, gdy zmieni się sposób korzystania z danego pomieszczenia. – LiveLink powstał w wyniku współpracy ekspertów Grupy Trilux ze specjalistami Steinel, firmy zajmującej się technologicznymi rozwiązaniami z obszaru czujników do układów LMS. Rozwiązanie pozwala na optymalne dostosowanie parametrów światła do sytuacji w pomieszczeniu na zupełnie nowych zasadach. Kluczowe jest maksymalne uproszczenie zarządzania oświetleniem i umożliwienie jego optymalizacji każdemu, niezależnie od kompetencji informatycznych – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia Trilux Polska. – Wszystkie elementy systemu doskonale ze sobą współpracują, a obsługa nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani dodatkowej aparatury. Wystarczy tablet lub smartfon z zainstalowaną aplikacją LiveLink – dodaje.
24 ha na dobę
Coraz większa grupa klientów oczekuje natychmiastowych rozwiązań o każdej porze, nie zawsze w godzinach pracy dewelopera. Chodzi tu o każdą możliwą aktywność budynku. Jak wynika z najnowszych badań, zdecydowana większość z nas zaczęła przedkładać kontakt z wirtualną rzeczywistością nad kontakt z żywym człowiekiem. Dedykowane jednej usłudze aplikacje, które ułatwiają życie najemcom są tworzone przeważnie z myślą o sterowaniu oświetleniem (np. systemy Philips Lighting), wypożyczeniu rowerów ze stacji rowerowej (np. Bike2Box w budynku Hinesa), ale także usłudze car pooling, którą oferuje np. Adgar. Czekamy na następne!