EN

Trudne wybory

Architektura
Do drugiej edycji konkursu Eurobuild Awards w Architekturze zgłoszono kilkadziesiąt projektów zrealizowanych w 2016 roku. Pierwszy etap głosowania odbył się 6 września. Jury wybrało wtedy finalistów w każdej z pięciu konkursowych kategorii. Zwycięzców poszczególnych kategorii poznaliśmy tydzień później

Szesnastoosobowe jury Eurobuild Awards w Architekturze 2017 wybierało najlepsze projekty w następujących kategoriach: Biurowiec roku, Rewaloryzacja obiektu roku, Aranżacja miejsca pracy roku, Proekologiczny obiekt roku sprzyjający komfortowi użytkowania oraz Przestrzeń publiczna roku. Jurorzy oceniali walory architektoniczne budynków, to, jak zostały wpisane w otoczenie, ich funkcjonalność, zastosowane materiały i technologie, proekologiczność projektów i energooszczędność. Brali też pod uwagę kryteria charakterystyczne dla danego typu obiektów. Najwięcej zgłoszeń pojawiło się w kategorii Biurowiec roku. Były to projekty zarówno dużych, międzynarodowych deweloperów, jak i lokalnych przedsiębiorstw, zróżnicowane pod względem wielkości, stylistyki i projektowych wyzwań. Wybór w tej kategorii był wyjątkowo trudny i jury postanowiło, że po pierwszym etapie selekcji do dalszych zmagań zostanie dopuszczonych pięć projektów, a nie jak w innych kategoriach – trzy.

Kolejną kategorią była Rewaloryzacja roku, gdzie zgłaszano obiekty (nie tylko zabytkowe, ale z różnych względów ważne dla danej miejscowości), które po przebudowie zyskały nową funkcję bądź zostały przywrócone do użytkowania. Zgłoszone prace pokazały, że w Polsce jest duże zainteresowanie rewaloryzacją ciekawych obiektów również z okresu powojennego, a nie tylko np. z XIX czy z początków XX wieku. – Rewitalizacja to przyszłość architektury – powiedziała Ewa Kuryłowicz, wiceprezes Kuryłowicz Associates. – W dużych miastach coraz trudniej o dobre lokalizacje na nowe budynki, rewitalizacja może być jedną z dróg pokonania tych ograniczeń – dodała.

Aranżacja miejsca pracy to także kategoria, w której było wyjątkowo dużo zgłoszeń. Jury zwróciło uwagę na trend „domowienia” wnętrz biurowych, wykorzystywanie miękkich siedzisk i dywanów. – W niektórych realizacjach można się dopatrzyć wręcz stylu hygge – zauważyła Ewa Kuryłowicz. Widać też, że firmy, podążając ścieżką przetartą przez Google i inne spółki z sektora kreatywnego, prześcigają się w dostarczaniu pracownikom atrakcji: piłkarzyków, hamaków, huśtawek. Jury, oceniając projekty, zwracało jednak uwagę na indywidualne podejście, a nie tylko nadążanie za trendami, pod uwagę biorąc również projekty bardziej minimalistyczne i stonowane. Proekologiczny obiekt sprzyjający komfortowi użytkowania – w tej kategorii oceniano proekologiczne rozwiązania, umożliwiające oszczędność wody i energii. Członkowie jury podczas dyskusji zauważyli, że innowacyjne kilka lat temu technologie dziś stały się już oczywistością; jednocześnie widać, że polskie budynki coraz częściej spełniają najwyższe standardy.

Gorące dyskusje

Jury dużo czasu poświęciło kategorii Przestrzeń publiczna, w której zgłoszono zarówno realizacje inwestorów prywatnych, jak i samorządowych. Architekci zwracali uwagę, że niektóre z nominowanych realizacji natychmiast przyciągnęły ludzi, stały się żywą miejską przestrzenią. – To miejsce ma przyciągać użytkowników, a nie organizowane w danym miejscu atrakcje – mówił Tomasz Konior z Konior Studio. Zmagania wygrała wielomilionowa inwestycja zagospodarowania bulwarów nad Wisłą w Warszawie. Jak się jednak okazało, nie zawsze trzeba inwestować astronomiczne kwoty, by poprawić jakość przestrzeni publicznej. Dużo uznania zdobył projekt Park Stare Koryto Warty z Poznania, który polegał na zagospodarowaniu zdegradowanego i niewykorzystanego terenu w centrum miasta. Dużo czasu poświęcono też węzłowi transportowemu w Solcu Kujawskim. Niepozorny na pierwszy rzut oka, zwrócił na siebie uwagę jury nieprzeciętnym podejściem do projektowania inwestycji komunikacyjnej i wpleceniem weń dodatkowych funkcji aktywizujących lokalną społeczność.

Cenne doświadczenia

W trakcie żywej dyskusji omawiano poszczególne rozwiązania i historię powstawania konkursowych obiektów. Chwalono nie tylko architektów, ale też w wielu wypadkach otwartość inwestorów. Architekci zwracali uwagę na projekty, które mają szansę dać początek nowym, pozytywnym trendom w polskiej architekturze, i te, które już wprowadziły nową jakość w tkankę miejską, zmieniając funkcjonowanie danej przestrzeni. Podsumowując obrady kapituły konkursu Eurobuild Awards w Architekturze 2017, można powiedzieć, że były niezwykle ciekawym doświadczeniem dla nas jako organizatorów, ale również dla członków jury. – Pomimo częstej różnicy zdań i innego postrzegania budynków przez dwie grupy eksperckie zgromadzone w jury, zarówno przedstawiciele inwestorów/deweloperów, jak i architekci docenili możliwość dialogu, jaką dało to spotkanie. Główną refleksją, jaką możemy podzielić się z rynkiem, jest wniosek, że trzeba projektować mądrze. Ale jak to zrobić? To jest pytanie otwarte i pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi, bo dla każdego dobra architektura znaczy co innego. Może to być uniwersalność projektu, jego ponadczasowość, trwałość materiałów wykorzystanych w budowie czy usytuowanie budynku w otoczeniu. W efekcie dobrze zaprojektowany budynek to dobry produkt inwestycyjny. I takie projekty zostały wyłonione w wyniku głosowania – powiedziała Katarzyna Matejuk, dyrektor Eurobuild Awards.

Konkurs Eurobuild Awards w Architekturze zorganizowany został przez Eurobuild CEE oraz SARP. W składzie kapituły znaleźli się: przedstawiciel zarządu SARP, architekci oraz przedstawiciele inwestorów i deweloperów.

Jury konkursowe

Grzegorz Stiasny

przewodniczący jury

Architekt i krytyk architektury, współzałożyciel studia architektonicznego ARE Stiasny/Wacławek, w ramach którego na przestrzeni ostatnich 20 lat zrealizował wiele nagradzanych w kraju i za granicą obiektów. W 2012 roku został laureatem Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jest także wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 2013 roku był ekspertem Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award. Od 2015 roku jest wiceprezesem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Ewa Maria Kuryłowicz

prof. dr hab. inż. architekt, wiceprezes Kuryłowicz & Associates

Generalny projektant pracowni od roku 2011, wiceprezes w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates; kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, przewodnicząca Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i Faculty of Architecture, Iowa State University, Ames, Iowa, USA. Doktorat WAPW 1982, Habilitacja WAPW 1997, profesor tytularny od 2014 r. Członkini Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk w drugiej kadencji (2012-2015, 2015-2018).

Tomasz Tondera

senior partner w Griffin Real Estate

Od 2007 roku związany z platformą Griffin. Uczestniczył w aranżacji i zamknięciu funduszu Griffin Property Finance, pierwszego w Polsce funduszu mezzanine dedykowanego do rynku nieruchomości. W Grupie Griffin odpowiada obecnie przede wszystkim za portfel projektów biurowych, począwszy od inicjowania transakcji, akwizycje i optymalizację struktury finansowania oraz aktywny asset management budujący wartość portfela. Posiada blisko 10-letnie doświadczenie w bankowości, zdobyte na stanowiskach kierowniczych w obszarach nieruchomości komercyjnych oraz project finance. Pełnił również funkcję kierownika projektu w BPH Real Estate. Wcześniej związany z TDI (Towarzystwo Doradztwa Inwestycyjnego), gdzie jako specjalista doradzał w zakresie finansów korporacyjnych, wycen przedsiębiorstw, restrukturyzacji i prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Tomasz Konior

architekt i urbanista, Konior Studio

Jest założycielem i głównym architektem w autorskim biurze projektów Konior Studio. W ciągu ponad 20 lat praktyki wraz z zespołem zaprojektował ponad 160 budynków wielokrotnie nagradzanych w konkursach krajowych i międzynarodowych. Do najbardziej znanych i utytułowanych projektów Tomasza Koniora należą: Siedziba NOSPR w Katowicach z największą w Polsce salą koncertową, projektowaną wspólnie z japońską firmą Nagata Acoustics. Do najważniejszych nagród przyznanych za zrealizowane budynki należą: Nagroda Roku SARP 2008, Nagroda Międzynarodowej Unii Architektów (UIA) – Award For The Most Friendly And Accessible For All Public Project oraz trzykrotna nominacja do Europejskiej Nagrody Architektonicznej Miesa Van der Rohe.

Wojciech Grabianowski

architekt, współwłaściciel RKW Architektur +

W 1969 dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Asystent na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu 1972-1982. Architekt, a następnie partner w biurze RKW Architektur + w Dusseldorfie 1982. Współwłaściciel RKW Architektur +. Wraz z ośmioma wspólnikami zarządza biurem architektonicznym RKW Rhode Kellermann Wawrowsky i Urbanistyka, założonym w 1950 roku przez Helmuta Rhode w Dusseldorfie. Biuro RKW należy do wiodących niemieckich biur architektonicznych. Obecnie zatrudnia około 300 osób – architektów, projektantów wnętrz, techników i wykwalifikowanych pracowników administracyjnych w siedzibie głównej w Dusseldorfie oraz w biurach w Lipsku, Monachium i w Münster.

Michał Skotnicki

prezes zarządu, BBI Development

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu François Rabelais w Tours we Francji (studia magisterskie), ze specjalizacją w zakresie prawa cywilnego i handlowego. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie prawa handlu międzynarodowego (dyplom Centre de Droit du Commerce International). W latach 1999-2003 prowadził zajęcia z zakresu prawa cywilnego w Instytucie Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2001 roku prowadzi projekty deweloperskie, szczególnie związane z warszawskim rynkiem nieruchomości.

Karol Fiedor

architekt, CDF Architekci

Poznański architekt, absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej. W 1993 roku obronił dyplom pod kierunkiem prof. Jerzego Gurawskiego. Po studiach rozpoczął pracę w poznańskiej pracowni ADS, a następnie pracował m.in. w Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Rosji. Uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej zdobył w 2001 roku. Od tamtego roku jest także członkiem SARP i Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów. W 2014 roku został członkiem Rady Krajowej Izby Architektów RP. Od 1995 roku prowadzi biuro projektowe CDF Architekci.

Bartłomiej Kisielewski

architekt, partner w Horizone Studio

Architekt z 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). W latach 1996-1997 i 2002-2009 pracował w Berlinie. Współautor m.in. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Od 2009 roku współprowadzi biuro architektoniczne Horizone Studio. Zaprojektowany przez Horizone Studio biurowiec Ericpol otrzymał m.in. Nagrodę Roku SARP za najlepszy budynek biurowy zrealizowany w Polsce w 2015 roku.

Rafał Schurma

przewodniczący i założyciel PLGBC

Założyciel i prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) oraz właściciel firmy Visio Architects & Consultants prowadzącej międzynarodową praktykę w dziedzinie zrównoważonego projektowania architektonicznego oraz konsultingu. Posiada uprawnienia architektoniczne i konstrukcyjno-budowlane. Jest członkiem Polskiej Izby Architektów oraz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Członek komisji programowej oraz wykładowca na Politechnice Krakowskiej, Wydział Architektury i Budownictwa Zrównoważonego oraz w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Działa w wielu międzynarodowych komisjach, m.in. Education Task Force for ERN, EcoPlatform oraz ERN Steering Committee.

Agnieszka Kalinowska-Sołtys

członek zarządu głównego SARP, dyrektor w APA Wojciechowski

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, ukończyła studia podyplomowe Zarządzania Projektami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Zarządzania Nieruchomościami na Wydziale Ekonomii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie jest dyrektorem w pracowni APA Wojciechowski Architekci. Od 2010 roku posiada uprawnienia BREEAM Asesora i LEED GA. Współzałożycielka Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego. Od grudnia 2015 jest członkiem zarządu głównego SARP.

Kinga Nowakowska

członek zarządu, dyrektor operacyjny, Capital Park

Kinga Nowakowska jest absolwentką paryskiej Sorbony na Wydziale Prawa, ze specjalizacją Prawo Międzynarodowe Biznesu. Od 1997 roku przez 11 lat była dyrektorem zarządzającym Call Center Poland, które pod jej kierownictwem stało się jednym z największych outsourcingowych, wielojęzycznych centrów obsługi klienta w Europie Wschodniej. Od 2007 roku jest związana z Grupą Capital Park, w której jest członkiem zarządu i pełni funkcję dyrektor operacyjnej. Wraz z Dorotą Czekaj i Kasią Wierzbowską założyła i prowadzi sieć Anielic Biznesu, Black Swan Fund, inwestującą w start-up’y zarządzane przez kobiety.

Marek Dunikowski

architekt, współwłaściciel, Biuro Architektoniczne DDJM

Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, dyplom w 1974 roku. W latach 1974-90 asystent w Instytucie Urbanistyki na Wydziale Architektury PK. W latach 1986-87 stypendysta Fulbrighta w University of California, Berkley, USA. W latach 1987-1990 pracował jako visiting professor w University of Tennessee, Knoxville, USA. Posiada uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w specjalności architektonicznej bez ograniczeń. Członek Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów. Jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich, Stowarzyszenia Przedsiębiorców Miasta Krakowa i Rotary Club Kraków. Z pracownią DDJM związany od 1991 roku.

Krzysztof Giemza

prokurent w Echo Investment

W strukturze zarządu spółki zajmuje się zagadnieniami związanymi z procesem administracyjnym realizowanych projektów. Dotychczas w Echo pełnił funkcję dyrektora Działu Centrów Handlowych. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracę zawodową rozpoczął w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Urzędu Miasta w Kielcach. Kolejne doświadczenia w projektowaniu architektonicznym i przygotowywaniu inwestycji zdobywał m.in. w Exbudzie i podczas realizacji projektów ze znaczącymi inwestorami, jak m.in. BP i Metro AG. Pracę w Echo Investment rozpoczął w 1999 roku, uczestnicząc jako architekt w przygotowywaniu projektów handlowych, mieszkaniowych i hotelowych.

Mieczysław Godzisz

prezes zarządu, Hines Polska

Od momentu rozpoczęcia pracy dla Hines w 1997 roku budował pozycję firmy Hines na polskim rynku nieruchomości. Był kluczową osobą przy realizacji procesu deweloperskiego w ramach m.in. inwestycji biurowej Metropolitan w Warszawie o łącznej powierzchni ponad 37 tys. mkw. Inwestycje ukończone, zarządzane oraz w budowie, w których Mieczysław Godzisz uczestniczył i którymi kierował lub kieruje obecnie, mają łączną powierzchnię użytkową około 825 tys. mkw. Przed rozpoczęciem kariery w Hines pracował jako doradca w Arthur Andersen (1992-1997). Jest absolwentem Arabistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2001 roku otrzymał tytuł MBA na Uniwersytecie w Chicago.

Maciej Zajdel

dyrektor zarządzający Kulczyk Silverstein Properties, założyciel OTB Investment

Menedżer z 17-letnim doświadczeniem w branży nieruchomości komercyjnych i na rynku inwestycji infrastrukturalnych. W latach 2006-2014 związany z funduszem IVG Immobilien AG oraz IVG Institutional Funds GmbH, gdzie najpierw pełnił funkcję project developer managera, obejmując następnie stanowisko prezesa zarządu. Odpowiadał za zarządzanie portfelem 17 nieruchomości biurowych i handlowych w Polsce o wartości ponad 400 mln euro. W swojej karierze zrealizował transakcje zakupu i sprzedaży nieruchomości o wolumenie przekraczającym 500 mln euro oraz przeprowadził projekty deweloperskie, których wartość szacuje się na ponad 160 mln euro. W przeszłości pracował m.in. dla TNO w Holandii, następnie dla Tebodin Poland, gdzie pełnił funkcję dyrektora ds. rozwoju. Przez kilka lat był również odpowiedzialny za część inwestycji infrastrukturalnych NATO w Polsce.

Arkadiusz Rudzki

dyrektor zarządzający, Skanska Property Poland

Posiada wieloletnie doświadczenie na rynku nieruchomości. Do Skanska Property Poland dołączył w 2012 roku. Jako dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków odpowiadał za stworzenie i realizację strategii spółki związanej z wynajmem oraz zarządzaniem nieruchomościami w portfelu Skanski. Ponadto w latach 2014-2015 pełnił również funkcję członka zespołu zarządzającego Skanska Commercial Development Europe odpowiedzialnego za relację z kluczowymi klientami w ramach Europy Środkowo-Wschodniej. W styczniu 2016 roku Arkadiusz Rudzki objął stanowisko dyrektora zarządzającego w Skanska Property Poland.

BIUROWIEC ROKU

W kategorii Biurowiec Roku do wielkiego finału weszło aż pięć projektów ostatecznie zwyciężyła wieża Q22. Inwestor i deweloper 42-piętrowego biurowca w warszawskim Śródmieściu, Echo Investment, zaplanował budynek o powierzchni całkowitej ponad 82 tys. mkw. i powierzchni biurowej 51,6 tys. mkw. Autorów projektu architektonicznego, Stefana Kuryłowicza i Jacka Świderskiego, zainspirowała forma kryształu.

W tej kategorii nominowany był także – wybudowany przez Grupę Skanska w centrum Poznania – biurowiec Maraton zaprojektowany przez pracownię CDF Architekci (szefem zespołu był Karol Fiedor). Powierzchnia całkowita budynku ma prawie 39 tys. mkw., a powierzchnia biurowa – ponad 24 tys. mkw.

Inny nietypowy projekt stworzył duet architektów Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z Medusa Group – dla producenta oświetlenia, firmy Kanlux, zaadaptowali dawną stołówkę wojskową w Radzionkowie na obiekt biurowy. Powierzchnia całkowita budynku wynosi 2,75 tys. mkw., a biurowa – 880 mkw. Podstawowym założeniem projektowym było ujednolicenie zróżnicowanej zabudowy poprzez wprowadzenie ażurowego ekranu – drugiej elewacji, która wizualnie miała spoić obiekt w jedną bryłę, korygując jej proporcje.

Do finału wszedł także budynek biurowo-handlowo-usługowy Nowy Świat 2.0 położony przy warszawskim Trakcie Królewskim. Budynek, którego inwestorem jest Centrum Bankowo-Finansowe, miał stać się zwornikiem architektonicznym przyległych gmachów: XIX-wiecznej kamienicy i Centrum Bankowo-Finansowego. Projekt Nowego Światu 2.0 stworzył zespół Andrzeja M. Chołdzyńskiego, na sześciu kondygnacjach budynek ma prawie 11 tys. mkw. powierzchni całkowitej i około 4,2 tys. mkw. biur.

Natomiast Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski zaprojektowali siedzibę wydawnictwa Kropka, która mieści się we Wrześni i wydaje m.in. tygodnik „Wiadomości Wrzesińskie”. Niewielki obiekt o powierzchni całkowitej nieco ponad 800 mkw. oferuje 260 mkw. powierzchni biurowej na trzech kondygnacjach – będący strefą publiczną parter mieści biuro obsługi klienta, salę konferencyjną, kawiarnię i niewielki parking z miejscem dla rowerów, pierwsze piętro zajmie redakcja tygodnika, zaś na drugim piętrze zainstaluje się studio telewizji internetowej.

OBIEKT PROEKOLOGICZNY ROKU SPRZYJAJĄCY KOMFORTOWI UŻYTKOWANIA

Biurowiec Q22 zdobył największe uznanie jurorów także w kategorii Obiekt Proekologiczny Roku Sprzyjający Komfortowi Użytkowania. Hasłami, które przyświecały przy projektowaniu budynku, były powściągliwość, ponadczasowość, proste jednoznaczne decyzje, konsekwencja, spójność rozwiązań oraz elegancja i wysoki poziom technologii. Ta ostatnia przejawia się m.in. w zaawansowanym systemie wind firmy ThyssenKrupp, który składa się z dwóch kabin w jednym szybie, umieszczonych jedna nad drugą i poruszających się w tym samym czasie w niezależnych kierunkach.

The Park Warsaw IV o powierzchni 10 tys. mkw., należący do warszawskiego kampusu biurowego powstającego przy ul. Orzechowej, również wszedł do finału. Docelowo kompleks będzie się składał z dziesięciu budynków biurowych o łącznej powierzchni najmu 110 tys. mkw. Kompleks zapewnia wysoki standard budynków oraz elastyczne aranżowanie powierzchni biurowej, tworząc tym samym komfortowe warunki pracy sprzyjające komunikacji. Budynki otoczone są drzewami, krzewami, kwiatami oraz ziołami, a akwarium, fontanny i inne elementy architektury ogrodowej tworzą przyjazne środowisko zapewniające relaks podczas przerw w pracy. Projekt budynku powstał w pracowni APA Wojciechowski Architekci, deweloperem jest White Star Real Estate.

Także w tej kategorii został nominowany – wybudowany przez Grupę Skanska w centrum Poznania – biurowiec Maraton. Forma budynku, która w rzucie przypomina literę H, pozwoliła na stworzenie dwóch dziedzińców, a wycofanie elewacji wzdłuż ulicy Maratońskiej umożliwiło dostosowanie do linii zabudowy budynków Maraton Gardens i zachowanie spójności urbanistycznej całego zespołu.

REWALORYZACJA ROKU

W kategorii Rewaloryzacja Roku na najwyższym stopniu podium stanął projekt rewitalizacji warszawskiej Hali Koszyki, opracowany przez firmy Jems Architekci, Medusa Group, LGL, Buro Happold i RSAK. Kompleks Hala Koszyki składa się z poddanego rewitalizacji budynku zabytkowej hali targowej, trzech budynków biurowych oraz podziemia z zapleczem parkingowym i dostawczym. Zniszczona w czasie wojny hala została przywrócona do życia w latach 50. w formie całkowicie innej niż przedwojenna, a w późniejszych latach była poddawana kolejnym przebudowom i modyfikacjom. W 2006 roku zabytkowy budynek został częściowo rozebrany i odbudowany w zgodzie z oryginalną formą i współczesnymi potrzebami. Dziś kompleks należący do Griffin Real Estate oferuje 14 tys. mkw. biur oraz 10 tys. mkw. handlu i usług.

Przed dużym wyzwaniem stanęli kolejni nominowani do finału architekci: Zbigniew Maćków i Łukasz Reszka ze studia Maćków Pracownia Projektowa – zajezdnia tramwajowa z końca XIX wieku, która podczas drugiej wojny światowej została zniszczona i przebudowana na garaż dla autobusów, stała się ostatecznie obiektem muzealnym o nazwie Centrum Historii Zajezdnia. Inwestor, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, chce także wybudować obok nowy budynek szkoleniowo-badawczy, w którym mają być organizowane konferencje i wykłady. Nowoczesna placówka muzealna przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu ma zmienić oblicze całej dzielnicy, dotychczas traktowanej jako przemysłowa część miasta.

Inny uhonorowany projekt, rewitalizacja łódzkiej willi Ottona Gehliga, zakładał restaurację zabytku oraz jego modernizację. W budynku miała pojawić się funkcja usługowa, wprowadzona z poszanowaniem istniejącej tkanki zabytkowej obiektu oraz jego układów konstrukcyjnych i komunikacyjnych. Zaprojektowano dwa lokale usługowe o łącznej powierzchni użytkowej 300 mkw. – powstanie klubokawiarnia, w której odbywać się będą wydarzenia kulturalne oraz księgarnia-czytelnia. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia RWSL, inwestorem – Zarząd Inwestycji Miejskich.

ARANŻACJA MIEJSCA PRACY ROKU

Za Aranżację Miejsca Pracy Roku jurorzy uznali warszawskie biuro The Brain Embassy, mieszczące się w Adgar Park West przy Al. Jerozolimskich 181B i zajmujące 1,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Studio Trzop Architekci zaprojektowało przestrzeń, która w naturalny sposób ma sprzyjać komunikacji i tworzeniu społeczności. Centralnym punktem jest patio przypominające miejski plac, z drzewami, wygodnymi kanapami i drewnianymi ławami, które mają zachęcać do nieformalnych rozmów i spotkań. Projekt spotkał się z tak dużym zainteresowaniem użytkowników, że w sierpniu 2017 roku została otwarta druga część tej aranżacji, która po połączeniu dała 3,6 tys. mkw. powierzchni do pracy. Generalnym wykonawcą aranżacji był Artservis.

W finale znalazł się również projekt wnętrz nowego warszawskiego biura Linklaters, dzieło Doroty Kuć i Kariny Snuszki ze studia Mood Works (pozostałe firmy zaangażowane w projekt to Epstein i Pringle Brandon). Przestrzeń została zaprojektowana tak, aby w ramach jednego biura znalazło się miejsce na reprezentacyjną strefę powitalną, na wymagającą skupienia pracę indywidualną, ale także na mniej lub bardziej formalną pracę w grupach oraz strefę relaksu i spotkań integracyjnych dla pracowników. Biuro o powierzchni użytkowej 2,5 tys. mkw. zajmuje trzy kondygnacje w biurowcu Q22 należącym do Echo Investment.

Architekci Maciej Kurkowski i Julia Morawska byli autorami kolejnego nominowanego projektu – siedziby firmy Miło, która mieści się w warszawskiej kamienicy przy pl. Dąbrowskiego 8. Biuro firmy ma 250 mkw. powierzchni użytkowej, która została podzielona na kilka stref funkcjonalnych. Strefę wejściową – połączoną z częścią rekreacyjną oraz komunikacyjną wyznacza specjalna posadzka z przecieranego betonu wykończonego półmatową żywicą. Tworzy ona swojego rodzaju „kręgosłup”, od którego rozchodzą się pozostałe pomieszczenia przeznaczone na kameralne spotkania z klientami. W pomieszczeniach zachowano stary, dębowy parkiet ułożony w klasyczną jodełkę.

PRZESTRZEŃ PUBLICZNA ROKU

Przestrzenią Publiczną Roku 2016 zostały wybrane Bulwary Warszawskie, które – odcięte trasą szybkiego ruchu od pobliskiego Starego Miasta – były dotychczas miejscem zaniedbanym i mało uczęszczanym. Zaproponowane przez projektantów zagospodarowanie terenu miało na celu połączenie unikalnego obszaru nadrzecznego z kluczowymi obszarami Starego Miasta oraz Powiśla, a także utworzenie oryginalnej przestrzeni rekreacyjnej. Pierwszy etap inwestycji, która ma tchnąć nowe życie w nadwiślańską promenadę, na zlecenie Zarządu Mienia m.st. Warszawy zaprojektowały studia Artchitecture i Architektura Krajobrazu.

Z kolei Urząd Miasta Poznania zlecił architektom Mariuszowi Więckowi, Maciejowi Markiewiczowi i Małgorzacie Helman stworzenie projektu parku Stare Koryto Warty o powierzchni całkowitej 4 tys. mkw. Element projektu stanowi plac przy budynku Nowej Gazowni – miejsce spotkań i brama wejściowa, od niego rozchodzą się ścieżki piesze. Park łączy w sobie elementy zieleni z małą architekturą. Ścieżki piesze wykonano z naturalnego kruszywa, za wyjątkiem asfaltowej ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż skraju parku, bezkolizyjnie łączącej Stare Miasto z Wartą. Elementy placu zabaw zostały połączone spójną ideą z parkiem, zaczerpniętą z formy wyschniętego koryta rzeki. Główną myślą projektantów placu było stworzenie kreatywnej przestrzeni, pozwalającej na różnorodną interpretację.

Także na zlecenie samorządu kwartet Rafał Sieraczyński, Sebastian Bocian, Aleksandra Laprus i Aleksandra Kosmala-Czarnecka zaprojektował węzeł transportowy w Solcu Kujawskim. Obiekt o powierzchni całkowitej ponad 1,1 tys. mkw. ma pełnić funkcje zintegrowanego węzła przesiadkowego z punktem obsługi pasażera. Projekt łączy skarpę z peronami kolejowymi na szczycie z niezagospodarowanym terenem zielonym u podnóża, wpisuje się także w zróżnicowane otoczenie, na które składa się m.in. dworzec z początków XX wieku, modernistyczny pawilon handlowy, bloki z wielkiej płyty i ceglane domy. Intencją inwestora było stworzenie wizytówki, bramy wjazdowej do miasta.

Wydanie 10 (224) październik 2017

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie