EN

Oportuniści dalekiego zasięgu

Biura i projekty wielofunkcyjne
Jak duży jest polski portfel First Property Group?

Ben Habib, założyciel i CEO, First Property Group: W Polsce posiadamy 22 obiekty. W Warszawie mamy Oxford Tower, Blue Tower oraz Żoliborz Plaza. W Krakowie jesteśmy właścicielami Pilot Tower (wcześniej pod nazwą Alma Tower). Mamy pewną liczbę supermarketów w Warszawie i jej okolicach. Posiadamy biurowiec w Lublinie. Właśnie kupiliśmy Kraków Business Park – jest to obecnie nasz największy obiekt w Polsce. Jesteśmy właścicielem centrali Asseco przy ul. Podolskiej w Gdyni oraz niewielkiego biurowca w Poznaniu. Należą do nas dwa centra handlowe – Corso w Świnoujściu oraz Galeria Ostrowiec w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wśród nieruchomości firmy jest także niewielkie centrum handlowe w Krasnymstawie o powierzchni 5 tys. mkw. oraz hipermarket w Łodzi. Całkowita wartość naszego portfela – z wyłączeniem Kraków Business Park – to około 320 mln euro.

Jakie jest podejście firmy odnośnie inwestowania w Polsce?

Rozglądamy się za możliwością zakupu okazyjnych obiektów – naszym najnowszym nabytkiem jest Kraków Business Park, który kupiliśmy we wrześniu ubiegłego roku od syndyka.

Ile wyniosła cena?

Poziom zadłużenia parku wynosił około 50 mln euro, my zapłaciliśmy około 750 tys. euro za udziały w spółkach, a zatem – biorąc wszystko pod uwagę – całkowita kwota transakcji wyniosła około 51 mln euro. Jednak sytuacja finansowa parku w momencie nabycia nie była dobra. Połowa powierzchni była pusta z powodu problemów stworzonych przez poprzedniego właściciela. W tej chwili zajmujemy się kwestiami zadłużenia bankowego oraz zabezpieczeniem sytuacji finansowej spółek, które nabyliśmy – i jesteśmy przekonani, że uda nam się to wszystko osiągnąć. Następnie będziemy musieli rozwiązać pewne problemy strukturalne, takie jak drogi dojazdowe, dostawy energii elektrycznej, a ponieważ pewne działki położone w środku parku są przedmiotem sporu sądowego, będziemy musieli uczestniczyć w nim aż do jego rozstrzygnięcia. Musimy także zająć się repozycjonowaniem parku pod względem marki oraz wynająć 24 tys. mkw. pustej powierzchni.

Jakie działania firma zamierza podjąć, aby to osiągnąć?

Repozycjonowanie parku chcemy osiągnąć poprzez polepszenie oferty dla najemców. W tej chwili składamy wnioski o warunki zabudowy dotyczące nowego parkingu, boiska do siatkówki, miejsca wypoczynku z ławkami, zamierzamy również poprawić ofertę gastronomiczną dwóch istniejących tam punktów. Planujemy także otwarcie przedszkola z myślą o pracujących matkach.

Gdy już firma zakończy ulepszanie parku i znajdzie najemców na całość, sprzeda park czy zatrzyma go w portfelu?

Jesteśmy zasadniczo właścicielem długoterminowym. Spójrzmy na nieruchomości, które posiadamy w Polsce – jesteśmy ich właścicielem już od dziesięciu-dwunastu lat. Krakowski park nadal posiada działki, na których można prowadzić rozbudowę, możemy więc zrealizować kolejne budynki biurowe. W każdym z nich mogłoby znaleźć się kolejne 23 tys. mkw. powierzchni.

Są Państwo właścicielem warszawskiego budynku Blue Tower, który jest dość leciwy. Czy firma planuje jego renowację?

Podjęliśmy już wiele działań mających na celu modernizację gmachu i mamy dalsze plany. Przewidujemy otwarcie elewacji, tak aby osoby przechodzące wzdłuż obiektu widziały go lepiej, a także dodanie większej ilości powierzchni handlowej na parterze. Sądzę, że jesteśmy w stanie stworzyć dodatkowe 400-500 mkw. oraz zmodernizować istniejącą powierzchnię. Planujemy także stworzenie nowej restauracji na szklanym dachu atrium, będzie można się do niej dostać umieszczoną na zewnątrz windą. Mamy już warunki zabudowy i zgodę konserwatora, jednak potrzebujemy jeszcze kilku pozwoleń. Mamy nadzieję w tym roku uzyskać pozwolenie na budowę i rozpocząć ją z zamiarem ukończenia w 2019 roku.

First Property Group posiada również Oxford Tower w centrum Warszawy. Jakie są Państwa plany wobec tego budynku?

W tym przypadku również podjęliśmy szeroko zakrojone działania modernizacyjne. Jest w naszych rękach od 2007 roku – od tego czasu zainstalowaliśmy m.in. nowy system tryskaczy, nową klimatyzację, nowe windy, a także zmodernizowaliśmy recepcję. Zamierzamy kontynuować modernizację obszaru wejścia i recepcji.

Mieli Państwo plany dotyczące budowy drapacza chmur o wysokości 220 m obok Oxford Tower. Co dzieje się w tej sprawie?

Miejscowy plan zagospodarowania pozwala nam na budowę kolejnego wieżowca obok naszego budynku. Byłby to nowy obiekt o powierzchni 100 tys. mkw. Władze wojewódzkie wstrzymały procedurę planistyczną. Jeżeli ostatecznie uzyskamy pozwolenie na realizację naszej inwestycji, zajmiemy się tym bardzo aktywnie, ponieważ działka jest duża i budowa na niej kolejnego wieżowca jest rozsądnym pomysłem. Byłby to obiekt wielofunkcyjny z powierzchnią handlową, biurową oraz hotelem.

Jak wygląda sytuacja na rynku inwestycyjnym w Polsce z punktu widzenia inwestora?

W chwili obecnej mamy do czynienia z ogromną rozbieżnością w zakresie oczekiwań dotyczących cen. Mój niepokój budzi to, co dzieje się na scenie politycznej w Polsce. Zastanawiam się, jaki potencjalny wpływ na gospodarkę może mieć sytuacja, kiedy to UE grozi Polsce sankcjami w związku z ingerencją władz w sprawy rynku oraz jego polityką w zakresie wymiaru sprawiedliwości.

Wydanie 3 (228) marzec 2018

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie