EN

Persona grata

Nagrody Eurobuild Awards
Liczba 8 była ponoć uznawana za symbol doskonałości i nieskończoności. Znak dolara amerykańskiego ($) kojarzy się niektórym z cyfrą 8. Natomiast dla nas osiem to liczba osób nominowanych w konkursie Eurobuild Awards w kategorii Osobowość Roku

Konkurs Eurobuild Awards zbliża się wielkimi krokami. Kompletujemy skład jury, napływają pierwsze nominacje w poszczególnych kategoriach. Wyjątkową jest Osobowość Roku, gdyż w pierwszym etapie kandydatów nominuje zespół redakcyjny. W drugim jury, które co roku składa się z około 230-250 członków (ekspertów wyższego szczebla z branży nieruchomości i budownictwa), formułuje krótką listę. Trafiają na nią trzy osoby. W tym roku głosowanie kapituły odbędzie się w dniach 5-7 listopada. Ostateczny wybór osoby, która zasługuje na miano Osobowości Roku 2018, leży w rękach uczestników Gali Eurobuild Awards. W hotelu DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre Warsaw będzie ich około 800-900.

Siła jest kobietą

Blisko rok temu informowaliśmy, że Jolanta Nowakowska-Zimoch przechodzi z Hogan Lovells do kancelarii Greenberg Traurig, gdzie obejmie pozycję partnera i szefowej praktyki nieruchomości. Na brak zajęć w nowym miejscu nie narzeka. Wystarczy wspomnieć, że nazwa Greenberg Traurig tylko w ostatnich miesiącach pojawiła się przy okazji takich transakcji, jak przejęcie Gdański Business Center, wieży Warsaw Spire czy magazynów Amazona w Kołbaskowie. Drugą panią jest Kinga Nowakowska, członek zarządu i dyrektor operacyjna Capital Parku – zbieżność nazwisk przypadkowa, choć pozytywna energia i charyzma taka sama. Prace na budowie flagowego projektu Capital Parku, czyli ArtN obejmującego rewitalizację dawnej fabryki Norblina, rozkręcają się na dobre – nota bene kieruje nimi także kobieta. Zresztą Kinga Nowakowska wspiera panie także jako mentorka w fundacji Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, prezeska Black Swan Found, sieci Anielic Biznesu. Trzecią przedstawicielką płci pięknej nominowaną do nagrody Osobowość Roku jest Katarzyna Kuniewicz, która kieruje Działem Badań i Analiz Rynku w firmie doradczej Reas. Jeśli ktoś kiedykolwiek pracował w sektorze mieszkaniowym, musiał o niej słyszeć, spotkać, czytać jej raport lub słuchać jej wykładu. – Dostarczane przez Katarzynę raporty są na najwyższym merytorycznym poziomie. Pasja, z jaką wykonuje swój zawód, i duże kompetencje pedagogiczne sprawiają, że z przyjemnością słucha się jej wykładów i przyswaja wiedzę, którą się dzieli. Świetny menedżer mający bardzo dobry kontakt z zespołem i potrafiący stworzyć przyjazną atmosferę w pracy. A prywatnie ogromnie ciepła i serdeczna osoba z bardzo ciekawymi zainteresowaniami – podkreśla Andrzej Gutowski, członek zarządu spółki Ronson Development. Myślę, że przed rynkiem rezydencjalnym ciekawe czasy, więc chyba warto poznać osobę, która jako pierwsza zauważa kreujące się trendy.

Im roŚnie, podczas gdy innym maleje

Zmaskulinizowaną część nominacji zaczynamy od branży budowlanej i skromnej osoby szefa Mirbudu. – Jerzy Mirgos otrzymuje nominację za rozwinięcie rodzimej, niewielkiej firmy budowlanej do formatu liczącego się gracza na rynku budownictwa kubaturowego i drogowego oraz w segmencie mieszkaniowym. W ostatnim roku Mirbud skutecznie walczył o największe kontrakty budowlane, może się także poszczycić wyjątkowo dobrymi wynikami finansowymi za pierwsze sześć miesięcy 2018 roku, czyli w okresie, w którym wiele firm budowlanych boleśnie odczuło spadek koniunktury w budownictwie. Także należący do grupy deweloper mieszkaniowy, spółka JHM Development, jako jeden z nielicznych w tym sektorze odnotował w pierwszej połowie 2018 roku znaczący wzrost przychodów i wyższą sprzedaż mieszkań, podczas gdy zdecydowana większość firm tej branży informowała o spadkach – komentuje Tomasz Cudowski, redaktor „Eurobuild CEE”.

Praktycznie od zera ponad 10 lat temu zaczynał także Robert Dobrzycki, managing partner Europe, Panattoni Europe. Dziś to zdecydowany lider w realizowanych mkw. nowych powierzchni magazynowo-logistycznych. I choć szef Panattoni już kiedyś znalazł się w gronie nominowanych, to spięcie transakcji z holenderską firmą European Logistic Investment współzarządzaną przez Griffin Real Estate (GRE), na mocy której własność zmieniło dziewięć parków logistycznych wybudowanych przez Panattoni Europe (wartość transakcji wyniosła około 200 mln euro), zrobiło na nas wrażenie. A to nie koniec ich wspólnych inwestycji.

Duże zainteresowanie rynku budziła także sprzedaż warszawskiego kompleksu Warsaw Spire (w którym mieści się m.in. biuro Roberta Dobrzyckiego). Ghelamco znalazło chętnych zarówno na mniejsze budynki, jak i połowę udziałów w wieży. W kwietniu tego roku – po kilku miesiącach od sprzedaży pierwszej części kompleksu – ogłoszono, że Madison International Realty kupuje 50 proc. udziałów w wieżowcu Warsaw Spire. Wartość niebotyku oszacowano na 350 mln euro. Za chwilę kolejne transakcje, za którymi stoi Jeroen van der Toolen, managing director CEE, Ghelamco. Za co szefa Ghelamco docenia rynek? – Znam Jeroena od ponad 10 lat i muszę przyznać, że należy on do najbardziej dynamicznych osób, z jakimi kiedykolwiek miałem okazję współpracować. Zawsze jasno mówi o swoich oczekiwaniach i wymaganiach. Takie podejście bardzo pomaga w negocjacjach. W życiu prywatnym Jeroen jest osobą bardzo rodzinną, a relacje z bliskimi mają dla niego duże znaczenie. Najbardziej cenię sobie u niego to, że zawsze dotrzymuje słowa i jest godny zaufania – podkreśla Krzysztof Misiak, partner, board member, head of regional cities, Office Department w firmie Cushman & Wakefield.

Doceńmy młodych

Na rynku trwa walka o pracownika. Pracownika młodego, kreatywnego, ale także mającego spore wymagania: jeśli ma przyjść do biura, to musi być ono wyjątkowe. Wydaje się, że klucz do serca młodych leży na biurku Eyala Litwina, dyrektora generalnego firmy Adgar Poland. I to nie tylko dlatego, że w trochę biurowców w Warszawie zainwestował. Zaledwie dwa lata temu stworzył markę coworkingową Brain Embassy, a już w tym roku zaprezentował drugi koncept biura przyszłości, czyli Be Yourself. – Eyal jest jednym z najbardziej innowacyjnych ludzi w swojej dziedzinie. Stale wprowadza nowe trendy na rynek i w swojej firmie. Wie, jak inspirować ludzi wokół siebie, motywować ich i dzielić się z nimi swoją energią i pasją – i jest w tym doskonały! – uważa Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzający Colliers International w Polsce.

Na brak kreatywności, pasji i odwagi w tworzeniu i wprowadzaniu na rynek handlowy rozwiązań z zakresu e-commerce i wielokanałowości, nie może także narzekać przedstawiciel młodego pokolenia – Marcin Grzymkowski, założyciel i prezes Eobuwie, który przekształcił rodzinny biznes w spółkę, w którą zainwestował miliony Dariusz Miłek (CCC). – Doceniam go za odwagę we wprowadzaniu na rynek nowatorskich formatów łączących różne formy sprzedaży oraz za wyczucie aktualnych trendów w branży handlowej. Choć koncept salonów Eobuwie.pl to ciągle nowość i jest zbyt wcześnie, aby ocenić jak bardzo zmieni polski rynek handlowy, to wciąż jedno z pierwszych pionierskich posunięć sieci handlowych w zakresie sprzedaży omnikanałowej – wyjaśnia Aneta Cichla, zastępca redaktor naczelnej „Eurobuild CEE”.

Losy nominowanych pozostają w rękach członków jury. Osobowość Roku 2018 poznamy 5 grudnia przed północą. ν

Wydanie 10 (234) październik 2018

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie