EN

Polskie mieszkania nadal tanie

Rynek mieszkaniowy
EUROPA Deweloperzy w całej Europie muszą brać pod uwagę zmieniającą się sytuację demograficzną, w tym rosnący udział pokolenia Y – wynika z siódmej edycji raportu firmy doradczej Deloitte „Property Index. Overview of European Residential Markets. Affordable vs. Luxury Living”. Raport podsumowuje sytuację na rynku nieruchomości największych miast w czternastu krajach Unii Europejskiej. – Postępująca globalizacja, przepływ kapitału i siły roboczej oraz zmiany demograficzne kształtują dzisiaj rynek nieruchomości.

Młodzi ludzie, czyli millenialsi, w przeciwieństwie do swoich rodziców, nie są już skłonni do zaciągania wieloletnich zobowiązań finansowych na zakup własnego M. W zamian poszukują nowych, bardziej elastycznych form zamieszkania w duchu ekonomii współdzielenia, ale za to w atrakcyjnych dla siebie lokalizacjach. To z kolei musi wpływać na ofertę deweloperów – mówi Maciej Krasoń, partner w Dziale Audit & Assurance Deloitte, lider zespołu ds. nieruchomości i budownictwa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Warszawa coraz droższa

Wśród najdroższych metropolii w analizowanych krajach, tuż za centralnym Londynem (16,5 tys. euro za 1 mkw.) i centralnymi dzielnicami Paryża (10,7 tys. euro za 1 mkw.), znalazło się Monachium z ceną 7,5 tys. euro za 1 mkw. Z kolei najtańsze mieszkania można znaleźć w dwóch węgierskich miastach: Debreczynie (1080 euro za 1 mkw.) i Győr (1142 euro za 1 mkw.). W porównaniu z 2016 rokiem cena 1 mkw. w Warszawie wzrosła średnio o 6,8 proc. i wynosi 1847 euro za 1 mkw. Raport pokazuje również poziom cen dla trzech innych polskich miast: Krakowa (1592 euro za 1 mkw.), Wrocławia (1515 euro za 1 mkw.) oraz Łodzi (1186 euro za 1 mkw.). Spośród stolic Europy Środkowej najdroższa jest Praga, gdzie zakup mieszkania to koszt rzędu 2587 euro za 1 mkw. Najtaniej natomiast jest w Budapeszcie (1643 euro za 1 mkw.) i w Rydze (1621 euro za 1 mkw.). Największy wzrost spośród europejskich stolic, bo aż o 17 proc., odnotował Madryt. Na przeciwległym biegunie znalazły się centralne dzielnice Paryża, gdzie ceny spadły średnio o 13,6 proc. W ubiegłym roku w Polsce ponownie zanotowano rekordową sprzedaż nowych mieszkań. W sześciu największych aglomeracjach sprzedano ich 72,8 tys., czyli o 15 proc. więcej niż w 2016 roku. W jakim mieście za wynajem mieszkania zapłacimy najwięcej? Tu także zaskoczeń nie ma. Za wynajem 1 mkw. w centralnych dzielnicach Londynu czy Paryża zapłacimy powyżej 26 euro miesięcznie. Warszawa z 14,8 euro za 1 mkw. mieści się pośrodku przedziału rynkowego. We Wrocławiu jest to 11,1 euro, w Krakowie – 8,7 euro, a w Łodzi – 7,8 euro.

Ceny mieszkań w Polsce rosnà

Ceny nieruchomości w Warszawie plasują się na poziomie 140 proc. średniej ceny mieszkań w Polsce. Największe różnice w tym obszarze są widoczne w centralnych dzielnicach Londynu, w których ceny mieszkań to 376 proc. średniej ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii. W przypadku Paryża i Francji wskaźnik ten wynosi 261 proc. Z kolei w czeskiej Ostrawie ceny mieszkań stanowią średnio 60 proc. w stosunku do średniej ceny 1 mkw. w Czechach. Średnia cena 1 mkw. w Polsce wynosiła w ubiegłym roku 1321 euro, czyli o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Spośród analizowanych krajów taniej jest tylko na Węgrzech. – Wzrost cen mieszkań w Polsce jest rezultatem silnego popytu i cały czas relatywnie niskiej podaży w ostatnich latach. Nie bez znaczenia były także wdrożone wcześniej programy rządowe „MdM” (Mieszkanie dla Młodych), obecnie zastąpiony przez „Mieszkanie Plus” oraz „Rodzina 500+”, który wpłynął na wzrost siły nabywczej ludności – mówi Marta Jurek, menedżer w Dziale Audit & Assurance Deloitte i rzeczoznawca majątkowy w Zespole ds. Nieruchomości i Budownictwa w Polsce.

Mieszkań przybywa, ale wciàż za mao

W roku 2017 średnie zasoby mieszkaniowe dla krajów Unii Europejskiej wyniosły 489,4 mieszkań na tysiąc mieszkańców. Największymi zasobami może pochwalić się Hiszpania (549,7). Spośród wszystkich analizowanych krajów najmniej mieszkań jest w Polsce, gdzie wskaźnik ten wynosi 376 mieszkań na 1 tys. mieszkańców. W całej Unii Europejskiej jest do dyspozycji 249,7 mln mieszkań, z czego 14,5 mln przypada na Polskę. W 2017 roku średnia liczba nowo oddanych mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców wyniosła dla krajów UE 3,2. Podobna wartość dotyczy analizowanych w raporcie państw. Krajem, w którym do użytku oddano najwięcej mieszkań, jest Francja (7,4 mieszkań oddanych do użytku w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców). Z kolei najgorsze wyniki w tej kategorii odnotowano na Łotwie (0,8 mieszkania na tysiąc mieszkańców). Polska z wynikiem 4,6 jest powyżej średniej unijnej – w ubiegłym roku na rynku znalazło się 178,5 tys. nowych mieszkań. Jeżeli chodzi o liczbę mieszkań będących w budowie, przypadających na tysiąc mieszkańców, to średnia dla wszystkich analizowanych krajów wynosi 3,8. Pod tym względem Polska jest również powyżej średniej z wynikiem 5,4 (rok wcześniej 4,5). ν

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia