EN

O krok przed przyszłością

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
ŚWIAT Postęp technologiczny i cyfryzacja otwierają przed branżą magazynowo-logistyczną nowe możliwości. Na tym polu chce się wyróżnić Prologis, który ogłosił, że w listopadzie ubiegłego roku otworzył w amerykańskim San Leandro laboratorium, w którym przeprowadza testy i eksperymenty dotyczące innowacji w tym sektorze. Uzupełnieniem będzie wirtualna platforma testowa.

Oba laboratoria: stacjonarne i wirtualne są ze sobą zintegrowane. Prologis chce dzięki temu przewidywać zmiany, które w przyszłości mogą wpłynąć na działalność firmy i jej klientów. – Chcemy być o krok przed tym, co przyniesie przyszłość, dlatego wykorzystujemy naszą wiedzę, doświadczenie i możliwości, aby podnosić kompetencje i ofertę usług. Nasze laboratoria to swego rodzaju szkoły i źródła wiedzy dla branży. Obecnie testujemy spektrum innowacyjnych rozwiązań: od sprzętu magazynowego po narzędzia smart meteringu, w tym czujników temperatury i inteligentnego oświetlenia. Laboratorium jest dla nas gwarancją dogłębnego zrozumienia całego sektora – podkreśla Robbert Heekelaar, vice president of architecture and emerging technologies Prologis. Obecnie eksperymenty w całym sektorze magazynowym dotyczą głównie: internetu rzeczy, czyli rynku IoT, oraz robotyki, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. – Celem badań jest optymalizacja pracy magazynów, łańcucha dostaw, usprawnienie pracy i analizy danych. Spodziewamy się, że w przyszłości sektor będzie również bardziej skoncentrowany na tym, jak pozyskiwać i zatrzymywać wykwalifikowanych pracowników – dodaje Robbert Heekelaar. Przykłady? – We Francji Prologis w jednym z budynków magazynowych zdecydował się na wdrożenie pilotażowego systemu EEGLE, który pozwala najemcom zdalnie monitorować i zarządzać procesami w magazynie, a także tworzy modele 3D w oparciu o zbierane dane. Przykładem również z Francji jest magazyn firmy FM Logistic, która zdecydowała się na wprowadzenie autodoków usprawniających rozładunek samochodów. Z kolei Amazon korzysta w swoich centrach dystrybucji z zakupionego systemu KIVA, który umożliwia m.in. wykorzystanie robotów wewnątrz magazynu – wylicza Maciej Kotowski, konsultant w dziale badań rynku i doradztwa w firmie JLL.

Maciej Kotowski, konsultant w dziale badań rynku i doradztwa w firmie JLL


Czas i pieniądz

Na razie w Polsce nie ma podobnych laboratoriów ani badań prowadzonych na taką skalę. Jednak zarówno deweloperzy magazynowi, jak ich najemcy są aktywni we wdrażaniu nowych, innowacyjnych technologii. Zdaniem Anny Głowacz, dyrektor działu Industrial w Axi Immo, innowacje wymagają dziś nie tylko testów, ale również czasu. Poza tym, według niej, deweloperzy magazynowi dostosowują się obecnie do zapotrzebowania klientów. – W zależności od tego, jak zmienia się najemca, deweloper dąży do optymalizacji i efektywności powierzchni. Poza tym innowacje w sektorze magazynowym polegają niekoniecznie na tworzeniu nowych wynalazków, ale przede wszystkim na wdrażaniu usprawnień z wykorzystaniem nowych technologii, które przyspieszają i zwiększają efektywność zarówno podczas projektowania, budowy, jak i użytkowania powierzchni magazynowo-produkcyjnej – ocenia Anna Głowacz. Jej zdaniem innowacyjne wdrożenia stosują w pierwszej kolejności firmy z wysoko specjalistycznych branż, takich jak farmacja, motoryzacja oraz międzynarodowy e-commerce. – Na przykład dystrybutor leków firma Neuca otworzyła w Toruniu zautomatyzowany magazyn, który m.in. dzięki automatom wydającym pozwala na wydanie w ciągu doby tysięcy kartoników z lekami. Z kolei firma Schenker wraz ze swoim partnerem Cisco wdraża narzędzia automatycznego rozpoznawania produktów, ich segregacji i lokalizacji w czasie rzeczywistym – dodaje Anna Głowacz.

Z kolei według Macieja Kotowskiego, rynek patrzy na innowacje ostrożnie i z dystansem, mimo że obecnie to bardzo popularny temat. – Ich powszechne zastosowanie to jednak nadal odległa perspektywa. Rynek w Polsce i Europie nie dojrzał jeszcze na tyle, aby stosować zaawansowane technologie na szeroką skalę. Wysokie koszty na razie skutecznie powstrzymują najemców przed tak długofalowymi inwestycjami, które zwrócić się mogą dopiero po okresie 10-15 lat – ocenia ekspert. Jego zdaniem obecnie najszybciej przyjmują się w sektorze magazynowym tzw. „zielone rozwiązania”, które pozytywnie wpływają na środowisko i pozwalają ograniczyć zużycie mediów.

Kategorie