EN

LPP 500+

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
ŚWIAT Spółka LPP (właściciel marek: Reserved, House, Sinsay, Mohito i Cropp) cieszy się z rekordowego zysku netto za 2018 rok, który wyniósł ponad 500 mln zł.

Wydatki inwestycyjne firmy sięgną w tym roku 860 mln zł i będą o 8 proc. większe niż w zeszłym. W 2019 roku spółka stawia na rozwój sieci salonów w Europie, budowę centrów logistycznych i kontynuację dwucyfrowych wzrostów sprzedaży, m.in. poprzez integrację kanałów. LPP zakończyła 2018 rok wzrostem sprzedaży o 14,5 proc., uzyskując z tego tytułu ponad 8 mld zł (ponad 7 mld zł w 2017). Zysk operacyjny osiągnął poziom 756,6 mln zł, co oznacza wzrost o 30,8 proc. wobec zysku operacyjnego za 2017. Z kolei zysk netto przekroczył rekordowe 0,5 mld zł i był wyższy o 14,6 proc. niż w 2017 roku. Liczba salonów na koniec 2018 roku wyniosła 1765 w 23 krajach. Powierzchnia sprzedaży zwiększyła się o 9,1 proc. Wynik na sklepach porównywalnych powiększył się o 7,2 proc., a e-commerce osiągnął wzrost na poziomie 97 proc. W 2019 roku LPP przeznaczy 670 mln zł na rozwój sieci sklepów. 110 mln zł firma wyda na rozbudowę powierzchni biurowej w Gdańsku i nowe biuro w Krakowie. Centrala LPP powiększy się o trzy nowe budynki o łącznej powierzchni 35 tys. mkw. Pierwszy będzie gotowy na początku 2020 roku, drugi jesienią 2020 roku, a całość – na przełomie roku 2021 i 2022. W 2019 roku firma wyda również 30 mln zł na rozbudowę centrum logistycznego w Pruszczu Gdańskim i budowę nowego magazynu w Brześciu Kujawskim (ta inwestycja pochłonie łącznie 400 mln zł). W tym roku rozwój IT będzie kosztował firmę 50 mln zł. W 2019 roku LPP zamierza powiększyć powierzchnię sieci o 11 proc. Firma otworzy salony na dwóch nowych rynkach – w Bośni i Hercegowinie oraz Finlandii, co spowoduje, że na koniec 2019 roku spółka będzie obecna na 25 rynkach. Planowane wydatki na sklepy wynoszą około 670 mln zł. Nowe punkty sprzedaży powstaną także w Izraelu, a w Europie Południowo-Wschodniej nastąpi przyspieszenie wzrostu. Z kolei w regionie Wspólnoty Niepodległych Państw ekspansja będzie kontynuowana. Natomiast w Polsce LPP zapowiada przebudowę sieci.

Niedzielne kłody

– W latach 2018-2020 wygasa znacząca część naszych umów czynszowych. W związku z tym rewidujemy lokalizacje. Przedłużeniom umów towarzyszy często przebudowa sklepów i zwiększenie ich powierzchni. Zamykamy natomiast punkty nierentowane – powiedział Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes LPP ds. finansowych. Jak zaznaczył, istniejące ograniczenie handlu niedzielnego powoduje skutki negatywne. – Widzimy brak tego dnia handlowego. Nie wszystko udaje się przerzucić do e-commerce, co powoduje wolniejszą dynamikę wzrostu w Polsce – dodał Przemysław Lutkiewicz. LPP pokłada jednak dużą nadzieję w sprzedaży internetowej, którą łączy z siecią tradycyjną w model wielokanałowy. Ten związek ma wzmocnić wprowadzenie systemu RFID (metek elektronicznych) w sieci salonów Reserved do końca tego roku. Rozwiązanie będzie wprowadzane w kolejnych markach z upływem czasu. Pełna integracja z siecią logistyczną ma nastąpić na przełomie 2021 i 2022 roku. W 2019 roku e-commerce powinien przekroczyć 1 mld zł, a w 2021 roku jego udział w przychodach firmy powinien wynieść 20 proc. W drugiej połowie 2019 roku LPP planuje uruchomić e-sklep dla wszystkich krajów Unii Europejskiej i na Ukrainie oraz centrum dystrybucyjne w Rumunii. W tym roku firma LPP stawia sobie za cel kontynuację dwucyfrowych wzrostów sprzedaży, dzięki rozwojowi powierzchni, dodatnim dynamikom na sklepach porównywalnych oraz e-commerce. Marża powinna w tym czasie wynieść 54-55 proc. Spółka będzie kontrolować koszty i dążyć do utrzymania gotówki. Od 2019 roku zmieni się rok obrotowy, który zostanie uspójniony z sezonami modowymi. Rok obrotowy w 2019 roku będzie mieć 13 miesięcy, a czwarty kwartał 2019 – cztery miesiące. Pierwszy 12-miesięczny rok obrotowy po zmianie zacznie się 1 lutego 2020 roku. Zarząd rekomenduje wypłatę dywidendy z zysków za 2018 rok w wysokości 110,1 mln zł, co przekłada się na 60 zł na akcję w porównaniu z 40 zł na akcję z zysku za 2017 rok.

Grajà w zielone

W raporcie zintegrowanym za 2018 rok pod hasłem „Globalna marka, polska firma”, LPP pokazuje, jak łączy zaangażowanie lokalne z globalnymi aspiracjami. W kolekcjach marek LPP można znaleźć coraz więcej ekologicznych materiałów, w salonach Reserved pojawiły się kontenery na niechcianą odzież, która trafia do potrzebujących. – Konsekwentnie będziemy podążać w kierunku eko. Choć w skali naszej działalności daleko nam jeszcze do największych firm modowych, to jednak już teraz podejmujemy szereg inicjatyw, aby przyczynić się do globalnych zmian. W LPP wierzymy, że duże zmiany zaczynają się od małych kroków i w obliczu globalnych wyzwań środowiskowych takie podejście przyniesie widoczne rezultaty – mówi Anna Miazga, koordynator ds. CSR w LPP. Dodaje, że firma uruchomiła program „Pierwsza przymiarka”, który umożliwia młodym ludziom start w dorosłość i rozpoczęcie pierwszej pracy. Do tej pory w ramach Fundacji LPP przekazano darowizny o wartości ponad 1,5 mln zł. Z kolei na poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy w Bangladeszu firma wydała 20,5 mln zł.

Kategorie