EN

Gorąca wiosna Panattoni

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Panattoni metodycznie oddaje do użytku kolejne obiekty magazynowo-logistyczne, w przerwach rozpoczynając realizację nowych.

Ruszyła właśnie budowa Panattoni Park Tricity East III o powierzchni blisko 33 tys. mkw. Park będzie realizowany w całości i już znalazł najemców na ponad 26 tys. mkw. Do nowego obiektu wprowadzą się dwaj operatorzy logistyczni: Greenyard Logistics Poland, który obsługuje branżę FMCG (zajmie blisko 12 tys. mkw.), oraz Omega Pilzno, który kompleksowo obsługuje łańcuch dostaw (14,5 tys. mkw.). Oddanie inwestycji do użytku przewidziano na pierwszy kwartał 2021 roku, jednak obaj najemcy uzyskają "early access" już w październiku tego roku. Panattoni wybuduje także obiekt BTS dla firmy Weber, amerykańskiego producenta grilli. Inwestycja o powierzchni 50 tys. mkw., która powstanie w Zabrzu, to pierwszy zakład produkcyjny firmy w Europie, najemca wprowadzi się do niego w sierpniu 2021 roku. Z kolei w partnerstwie kapitałowym z DH Capital deweloper ukończył w Łodzi budowę Panattoni Appliance Park – magazynu o powierzchni 30 tys. mkw., który powstał głównie na potrzeby największej w Europie fabryki zmywarek BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Wartość inwestycji w Panattoni Appliance Park to 18 mln euro.

Słodki smak biznesu

Panattoni zakończyło także budowę centrum logistycznego dla DSV Solutions o powierzchni ponad 8,2 tys. mkw. w Skarbimierzu. Obiekt BTS jest dedykowany obsłudze logistycznej dwóch zakładów produkcyjnych Mondelēz International znajdujących się w sąsiedztwie – fabryki czekolady oraz fabryki gum i cukierków. Inwestycja powstała na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a operacje logistyczne w obiekcie rozpoczęły się dwa tygodnie przed terminem. Panattoni zakończyło również realizację obiektu Panattoni Park Bydgoszcz II, inwestycja o powierzchni 36,5 tys. mkw. powstała na terenach inwestycyjnych miasta. Dotychczas deweloper dostarczył w tym regionie ponad 170 tys. mkw., w tym dwa centra dystrybucyjne – Panattoni Park Bydgoszcz I i II. Ostatnie z nich właśnie zostało oddane, a wśród najemców są firmy logistyczne, m.in. Nissin Logistics, który zajął 18,3 tys. mkw., oraz Inpost z wynajętymi około 5 tys. mkw. Ten sam operator logistyczny, DSV Solutions, zajmie blisko 12 tys. mkw. w nowym budynku kompleksu A2 Warsaw Park należącym do Panattoni. Najemca wprowadzi się w listopadzie, a w lipcu otrzyma "early access". Z kolei firma Completio, zajmująca się obsługą procesów logistycznych oraz sklepów internetowych, wynajęła 11 tys. mkw. powierzchni biurowo-magazynowej w łódzkim Central European Logistics Hub firmy Panattoni. Najemca zajmie w kompleksie blisko 11 tys. mkw. W transakcji najemcę reprezentowali doradcy Cushman & Wakefield. Central European Logistics Hub Panattoni Europe ma być nie tylko największym kompleksem logistycznym w Europie o planowanej powierzchni 600 tys. mkw., ale również klastrem biznesowym dla obecnych w okolicy przedsiębiorstw.

Deweloper z zielonym obliczem

Deweloper poinformował ponadto o wprowadzeniu nowego standardu elewacji swoich parków. Dominują aluminiowo-szklane fasady, nowy układ kolorystyczny, a także zwiększone strefy zieleni. Metamorfoza jest częścią realizowanej koncepcji zrównoważonego rozwoju, na którą składają się także redukcja emisji CO2 i wellbeing. – Obiekty charakteryzują się podwyższoną izolacyjnością ścian i dachów oraz szczelnością, dzięki czemu budynki Panattoni zmniejszają emisję spalin i dwutlenku węgla, pozwalającą zaoszczędzić nawet do 20 proc. energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania nieruchomości – wylicza Robert Dobrzycki, CEO Panattoni. Dotychczas w ramach nowego konceptu Panattoni zrealizowało pięć parków – Panattoni Park Żory, Panattoni Park Bydgoszcz II, Panattoni Park Toruń, A2 Warsaw Park oraz City Logistics Łodź II. Kolejnych siedem – m.in., w Częstochowie, Trójmieście, Lublinie Warszawie i Legnicy – dobiega finalizacji, a w kolejce stoją następne. Panattoni zadbało również o dobrostan osób pracujących w budynku – za sprawą odsunięcia miejsc parkingowych od budynków, stworzone zostały zielone placyki wyposażone w ekologiczne meble miejskie. Wybór roślinności każdej strefy buforowej ma także na celu stworzenie lepszego mikroklimatu, jak chociażby obniżenie temperatury otoczenia latem.

15 lat minęło jak jeden dzień

Przy okazji nie sposób nie wspomnieć o jubileuszu Panattoni – deweloper obchodzi piętnastolecie działalności w Europie – filia amerykańskiej Panattoni Development Company została założona w 2005 roku, na czele biura w Warszawie stanął Robert Dobrzycki. Tylko w latach 2017-2019 firma dostarczyła na rynek 6,31 mln mkw. – W ciągu ostatnich kilku miesięcy rozpoczęliśmy działalność na kolejnych strategicznych rynkach europejskich – w Holandii, a także Hiszpanii i Portugalii – informuje Robert Dobrzycki. Dotychczas firma przeprowadziła certyfikację ekologiczną obiektów o łącznej powierzchni 2,2 mln mkw., a kolejne 2,5 mln mkw. ma zostać certyfikowane. Panattoni dotychczas wybierał dla swoich obiektów systemy BREEAM, LEED bądź DGNB. Wszystkie nowopowstająceś inwestycje dewelopera są wyposażane w systemy automatycznego zarządzania energią elektryczną i ograniczające zużycie wody, a także certyfikowane w systemie BREEAM na poziomie Very Good.

Wydanie 7 (250) lipiec 2020

Wydanie 7 (250) lipiec 2020

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie