EN

Czysta przyjemność powrotu

Biura i projekty wielofunkcyjne
Lockdown już za nami, a kolejny może nie nastąpi, dlatego coraz więcej firm decyduje się zaprosić swoich pracowników z powrotem do biur. Zarządcy i deweloperzy muszą się jednak postarać, by najemcy czuli się w swoich wnętrzach bezpiecznie. Niektóre technologie i działania naprawdę robią wrażenie.

Oznaczenia, które informują o konieczności zachowania bezpiecznej odległości oraz zakrywania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych, stały się w biurowcach tak powszechne, że powoli przestajemy je dostrzegać, podobnie jak nie zwracamy uwagi na instrukcje przeciwpożarowe czy regulaminy korzystania z wind. Zintensyfikowano za to dezynfekcje blatów, poręczy, klamek, barierek, uchwytów i stojaków rowerowych, a niemal na każdym kroku dostępne są dozowniki z płynem do dezynfekcji oraz specjalne kosze na zużyte maseczki i jednorazowe rękawiczki. Strefy recepcji zostały w wielu biurowcach wyposażone w osłony z pleksi, a pracownicy dysponują termometrami bezdotykowymi do pomiaru temperatury. Czy zarządca lub deweloper mogą zrobić coś jeszcze? Okazuje się, że tak, a technologie bardzo w tym pomagają.

Pod okiem eksperta

Arkadiusz Rudzki, wiceprezes ds. wynajmu i sprzedaży w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej, wskazuje, że w obecnej sytuacji w biurach trzeba przede wszystkim zapewnić pracownikom komfort, poczucie bezpieczeństwa i takie warunki pracy, które pozwolą na realizację różnorodnych zadań: od skupienia nad zadaniami indywidualnymi do pracy kreatywnej w zespołach. – Nadzwyczajne sytuacje wymagają nadzwyczajnych środków, dlatego zdecydowaliśmy się opracować cały arsenał technologii i rozwiązań, które już są implementowane w naszych najnowszych projektach biurowych: The Warsaw Hub i Warsaw Unit – deklaruje Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland. Planując rozwiązania zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa, zarówno Ghelamco, jak i Skanska konsultowały je z ekspertami. Skanska sprawdziła na własnej skórze rozwiązania konsultowane z epidemiologiem i – w nawiązaniu do jednej ze swoich podstawowych wartości – zebrała je w formie nowego konceptu biurowego o nazwie „Care for Life”. Z kolei Ghelamco zaraz po wybuchu pandemii zleciło opracowanie raportu, zawierającego rekomendacje dotyczące budynków w kontekście Covid-19, naukowcom z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Konsultacje i raporty pomogły w wypracowaniu najlepszych rozwiązań, by budynki możliwie jak najbezpieczniej mogły przywitać powracających w ich mury pracowników.

Nie dotykać!

Jedną z metod ograniczania pandemii są rozwiązania bezdotykowe. Budynki Skanski wyposażone są w system kontroli dostępu, dzięki któremu można korzystać w sposób bezkontaktowy m.in. z wind. – Wykorzystaliśmy naszą istniejącą od kilku lat zintegrowaną platformę „Connected by Skanska”. Dzięki aplikacji na smartfony mamy dostęp do biura za pomocą wirtualnych kart, a goście korzystają z elektronicznej rejestracji. Dla zmotoryzowanych mamy inteligentny parking umożliwiający wjazd na podstawie automatycznie rozpoznanej tablicy rejestracyjnej – wylicza Arkadiusz Rudzki. Równie istotne w budynkach Skanski są rozwiązania wentylacyjne zapewniające strumień 100-procentowo świeżego powietrza o wilgotności na odpowiednim poziomie. Także Ghelamco wprowadza nowe rozwiązania z branży HVAC. – Nasze biurowce wyposażone zostaną w rozwiązania technologiczne, które umożliwią przejście budynków w tzw. tryb pandemii – mówi Jarosław Zagórski. Co to oznacza w praktyce? – W trybie tym m.in. system klimatyzacji będzie pracował wyłącznie z wykorzystaniem powietrza świeżego, aby zapobiegać mieszaniu się powietrza wywiewanego z nawiewanym, co uniemożliwia rozprzestrzenianie się wirusa po całym biurowcu – tłumaczy dyrektor Ghelamco. Jak zapowiada, w budynkach The Warsaw Hub oraz Warsaw Unit zostaną także zainstalowane lampy UV: w windach (uruchomią się, gdy kabina będzie pusta) oraz w systemach klimatyzacji. Ich zastosowanie zapewni dezynfekcję przestrzeni i powietrza – promieniowanie UV ma bowiem działanie biobójcze, dzięki czemu skutecznie niszczy mikroorganizmy i wirusy. Także Ghelamco zainwestowało w aplikację, która jest częścią budynkowego systemu operacyjnego opracowanego przez dewelopera. Aplikację będzie można wykorzystać także w sytuacjach zagrożenia epidemicznego m.in. do informowania użytkowników o tym, że ich biurowiec przeszedł w tzw. tryb pandemii. – Pracownicy będą mogli na bieżąco w swoich telefonach odczytać niezbędne informacje i zasady postępowania – zapowiada Jarosław Zagórski. Modelowe procedury sanitarne wdrożyła też firma Cromwell Property Group, a model bezpiecznego biurowca został opracowany we współpracy z firmą CBRE. W biurowcach Innova Work Station i Signum Work Station wprowadzono rozwiązania ograniczające kontakt osób przebywających w budynku, a także zaprogramowano windy w taki sposób, aby po przetransportowaniu pasażerów kabiny automatycznie zjeżdżały na parter i pozostały otwarte. Dzięki temu zapewnione jest wietrzenie oraz bezkontaktowe otwieranie drzwi wind na najniższej kondygnacji. Cromwell rozpoczął także wtłaczanie do pomieszczeń w 100 proc. świeżego powietrza, ponadto znacznie częściej wymienia się filtry w centralach wentylacyjnych i czyści klimatyzację. Dla użytkowników biurowców uruchomiono również specjalny serwis internetowy.

Wellem w pandemię

Zarówno Skanska, jak i Ghelamco zgłosiły swoje biurowce do programu WELL Health-Safety Rating, który został opracowany w odpowiedzi na pandemię Covid-19. Certyfikat przyznawany jest powierzchniom biurowym o najwyższych parametrach bezpieczeństwa – m.in. minimalizującym ryzyko przenoszenia chorób, a także umożliwiającym tworzenie zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy w związku z trwającą pandemią. – Do końca roku Skanska otrzyma takie potwierdzenie dla dziewięciu budynków w Europie Środkowo-Wschodniej – deklaruje Arkadiusz Rudzki. – Jako pierwsi w Polsce zostaliśmy wyróżnieni przez jednostkę certyfikująca IWBI (International WELL Building Institute) jako „early adopter” w WELL Health-Safety Rating – wskazuje Jarosław Zagórski z Ghelamco.

***

Robotem w koronawirusa

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Koszarowej we Wrocławiu pracuje pierwszy polski robot wykorzystujący promieniowanie UV-C do dezynfekcji pomieszczeń. Urządzenie może być stosowane praktycznie w każdego rodzaju wnętrzach, więc niewykluczone, że wkrótce pojawi się również w biurowcach. Autonomiczny robot skonstruowany przez inżynierów z wrocławskiej firmy ControlTec pozwala kompleksowo usuwać z pomieszczeń bakterie i wirusy, w tym koronawirusa. Szpitale od dawna używają promieniowania UV typu C do odkażania i sterylizacji, jednak używanie stacjonarnych urządzeń (jak wolnostojące lampy) może być niebezpieczne dla personelu. Firma ControlTec połączyła jeżdżącą platformę z systemem szesnastu lamp UV-C oraz stworzyła autorskie oprogramowanie, dzięki któremu zaprogramowany robot wykonuje swoją pracę samodzielnie (może sam sobie otwierać drzwi), a jeśli zostanie zintegrowany z siecią budynku, potrafi nawet przywołać windę. Robot uruchamia lampy, gdy nikogo nie ma w pobliżu, dezynfekuje wnętrze i powiadamia o zakończeniu misji.

Kategorie