EN

Z pracy (nie od razu) do domu

Architektura
Zewnętrzne miejsca służące integrowaniu sąsiadów czy pracowników to już standard, ale coraz częściej deweloperzy finansują projekty służące także okolicznym mieszkańcom. Inwestycje te są coraz bardziej oryginalne i kosztowne.

Powstające w ostatnich dekadach osiedla mieszkaniowe rzadko kiedy są pozbawione terenu do odpoczynku czy rekreacji. Patio z placem zabaw dla najmłodszych, ławkami i ciekawie zaaranżowaną roślinnością – to podstawowe oczekiwania potencjalnych nabywców mieszkań. Także deweloperzy biurowi coraz więcej uwagi poświęcają miejscom, w których pracownicy mogą się spotkać i zrelaksować. Na dodatek zarówno deweloperzy mieszkaniowi, jak i komercyjni z coraz większą niechęcią grodzą swoje tereny i coraz powszechniej zapraszają tu sąsiadów.

Na łyżwy czy na koncert

Jednym z pierwszych tego typu miejsc był plac Europejski, mieszczący się wśród biurowców kompleksu Warsaw Spire. Firma Ghelamco wraz z partnerami zatroszczyła się o to, by uliczki między budynkami nie pustoszały po godzinach pracy biur. Plac, w zależności od pory roku, oferuje różnego rodzaju atrakcje: latem wszyscy chętni mogą oglądać tu filmy w kinie plenerowym, zimą pojeździć na łyżwach, a przez cały rok brać udział w koncertach i eventach, a także wybrać się na kolację czy spotkać ze znajomymi.

Takich projektów przybywa i są coraz bardziej oryginalne. Niedawno Adgar oddał do użytku amfiteatr zlokalizowany przy biurowcu Adgar Bit na warszawskim Służewcu. Projekt kosztował ponad 1 mln euro. Skąd pomysł? – Filarem działalności Adgar Poland od zawsze jest budowanie zdrowych i atrakcyjnych miejsc, niezbędnych do dobrego funkcjonowania społeczności i jej integrowania, a w przypadku biznesowego Mokotowa kwestia tchnięcia w tę dzielnicę życia, aby nie pustoszała po godzinach pracy, od zawsze leżała nam na sercu – tłumaczy Monika Kaczmarczyk, dyrektor zarządzająca i współtwórczyni konceptu
Brain Embassy. Firma nie zamierzała jednak narzucać własnych rozwiązań, więc konsultowała swoje pomysły z ekspertami, a także z pracownikami okolicznych biurowców. – Ponad 1/3 badanych uznała, że dobrym pomysłem byłoby stworzenie przestrzeni, gdzie odbywałyby się wydarzenia artystyczne – muszli koncertowej bądź amfiteatru – dodaje Monika Kaczmarczyk. W ten sposób Służewiec, borykający się z brakiem otwartych przestrzeni publicznych, zyskał miejsce na koncerty i inne wydarzenia kulturalne. – Na terenie amfiteatru odbyły się już m.in. warsztaty malarskie „Wine and Paint” oraz koncert operowo-operetkowy. Wszystkie inicjatywy cieszyły się dużym zainteresowaniem – zapewnia Monika Kaczmarczyk. Adgar Poland idzie za ciosem – firma zaangażowała się w powstanie w tej samej okolicy parku linearnego – długiego, wąskiego pasa zieleni z atrakcjami. – Razem ze stowarzyszeniem Lepszy Służewiec udało się nam przekonać urzędników do realizacji inwestycji, która pochłonie 8 mln zł. Park linearny z boiskami sportowymi, ścieżkami i ławkami powstanie dzięki zaadaptowaniu terenu dawnej bocznicy kolejowej – wyjaśnia Monika Kaczmarczyk.

Marcin Materny z Echo Investment, członek zarządu Echo Investment, odpowiedzialny za projekt Kabaty, jako przykłady otwartych inwestycji podaje Browary Warszawskie i łódzką Fuzję – w obu projektach na kilkuhektarowych działkach obiekty rewitalizowane sąsiadują z nowoczesną zabudową biurową, mieszkaniową i handlowo-usługową, a całość dopełniają otwarte przestrzenie publiczne w formie parków i miejskich placów. – W Fuzji przestrzenie wspólne i tereny zielone zajmą prawie połowę inwestycji, czyli blisko 4 ha. Będą one służyły nie tylko pracownikom i mieszkańcom, ale również sąsiadom i wszystkim gościom – mówi Marcin Materny. W ten sam sposób eksperci z Echo Investment podeszli do koncepcji, która ma być realizowana na warszawskich Kabatach. – W miejscu ogrodzonego dziś parkingu i obiektu handlowego pierwszej generacji powstanie wielofunkcyjny kompleks, którego istotną częścią będzie ogólnodostępny park – ogród na skarpie – tłumaczy członek zarządu Echo Investment. – Dzięki uniesieniu budynków mieszkalnych na filarach, ogród połączy się zielonym dywanem z istniejącym skwerem przy ul. Sępa-Szarzyńskiego – dodaje Materny. Echo Investment zaplanowało też stworzenie placu, który znajdzie się u zbiegu al. KEN i ul. Wąwozowej – zagoszczą tu kawiarnie, ogródki restauracyjne, zieleń, fontanny i mała architektura. Jak z dumą podkreśla inwestor, koncepcja zakłada dwa razy większe tereny zielone, niż nakazuje obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Nie tylko stolica

Nie tylko największe miasta i projekty zyskują wyjątkowe miejsca, bo za tego typu inicjatywy biorą się także mniejsze, lokalne firmy. Doskonałym tego przykładem jest planowana przez gdyńską grupę Vectra rewitalizacja – sąsiadującego z biurowcem firmy – parku Wzgórze Mewy. Projekt jest już gotowy. – Dostrzegamy znaczenie przyrody i doceniamy kontakt z nią w przestrzeni miejskiej. Trudny rok 2020 ze względu na Covid-19 dodatkowo wzmocnił te wartości i uzmysłowił nam, że Wzgórze Mewy to miejsce spotkań lokalnej społeczności z morzem i jego naturalnym otoczeniem – wyjaśnia Tomasz Żurański, CEO firmy Vectra. Znajdujący się obecnie nieco na uboczu park ma wykorzystać potencjał lokalizacji, której głównym atutem jest bliskość linii brzegowej. Przestrzeń podzielono na cztery strefy, a każda z nich zostanie w inny sposób zagospodarowana. Zachowany będzie główny ciąg komunikacyjny, ale na szczycie wzniesienia powstanie placyk, na którym znajdą się ławki oraz podest pełniący funkcje tarasu piknikowego, a okazjonalnie również sceny. W projekcie zaplanowano także kilka punktów widokowych. W ramach przedsięwzięcia zostanie wykonana renowacja i pielęgnacja zieleni wysokiej, w rabatach pojawią się nasadzenia kwiatowe i trawy ozdobne. Cały park otrzyma oświetlenie, nowe lampy parkowe wzdłuż ścieżek, na skarpie oraz przy ławkach. Akcentem upamiętniającym rolę Vectry jako inicjatora będzie instalacja artystyczna w formie około trzymetrowego okna z polerowanej blachy.

– Wierzymy, że w długoterminowej perspektywie to właśnie otwarte, zielone i przyjaźnie zaprojektowane przestrzenie będą jednym z ważniejszych czynników decydujących o sukcesie danego miejsca – podsumowuje Marcin Materny z Echo Investment.

Kategorie