EN

Na zakupy piętro niżej

Small talk
Dietmar Reindl, COO firmy Immofinanz, opowiada o szczegółach projektu rozbudowy parków handlowych poprzez nadbudowanie nad nimi pięter mieszkalnych.

Tomasz Cudowski: Niektóre parki handlowe Stop Shop należące do Immofinanz mają zostać rozbudowane o dodatkowe piętra z przyjaznymi dla środowiska, niskobudżetowymi mieszkaniami. Skąd wziął się pomysł na połączenie handlu detalicznego i mieszkalnictwa w waszej firmie?

Dietmar Reindl, COO, Immofinanz: Zrównoważony rozwój, innowacyjność oraz atrakcyjna relacja ryzyka i zwrotu z inwestycji to stałe elementy naszej strategii. W ciągu ostatnich kilku miesięcy przyjrzeliśmy się również bardzo dokładnie temu, czego świat potrzebuje w związku z pandemią Covid-19. Dzięki temu mamy już odpowiednie oferty w obszarze biurowym (mam na myśli myhive) i handlowym (Stop Shop). W dziedzinie zrównoważonego rozwoju mamy wielkie aspiracje i ambitny program, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej. Jest natomiast jedno ważne zgadanienie, którym do tej pory się nie zajmowaliśmy: przystępne cenowo, zrównoważone budownictwo mieszkaniowe. Przez fakt, że dysponujemy największą siecią parków handlowych w Europie, mamy też ogromne zasoby, aby sprostać temu wyzwaniu.

Do kogo będzie adresowana ta oferta mieszkaniowa? Proszę opisać główne cechy tych lokali.

Tworzymy wysokiej jakości mieszkania dla osób o niskich i średnich dochodach. Apartamenty Top on Stop będą spełniać wysokie kryteria zrównoważonego rozwoju. Modułowa konstrukcja drewniana pozwala na różnorodność: i mini-lofty, i mieszkania rodzinne, i takie z pomieszczeniami biurowymi, aż po oddzielne lokale dla gości lub opiekunów. Neutralna dla klimatu koncepcja energetyczna obejmuje wykorzystanie fotowoltaiki, odzysku ciepła i energii geotermalnej, a także rozgęszczenie terenu poprzez zazielenienie i urządzenie części wspólnych, takich jak place zabaw, strefy spotkań czy ogrody na dachach. W ten sposób stawiamy czoła trzem największym wyzwaniom naszych czasów, tworzymy też wysokiej jakości mieszkania dla osób o niskich i średnich dochodach. A dzięki budownictwu drewnianemu i ekologicznym koncepcjom energetycznym możemy zaoferować mieszkania neutralne dla klimatu.

Myśli Pan, że ludzie będą chętnie decydować się na życie w sąsiedztwie obiektów handlowych? Mieszkam w pobliżu osiedlowego sklepiku i zajęło mi kilka miesięcy, żeby przyzwyczaić się do dostaw o czwartej rano.

Symbioza przystępnego cenowo budownictwa mieszkaniowego i tanich, lokalnych koncepcji zaopatrzenia z obiektami rekreacyjnymi jest sytuacją korzystną dla wszystkich stron. Realizacja atrakcyjnych i zrównoważonych pod względem ekologicznym budynków bez zmniejszania terenów zielonych oraz małe odległości między budynkami mieszkalnymi i handlowymi – na tym zależy także władzom lokalnym. Dlatego również w przypadku projektów Stop Shop ściśle współpracujemy z gminami i bierzemy pod uwagę ich opinie.

Rozpoczęliście projekt pilotażowy w Austrii. Na jakim znajduje się teraz etapie i jakie będą kolejne kroki?

Pierwszy projekt pilotażowy faktycznie już wszedł w fazę realizacji, prace rozpoczną się od razu po uzyskaniu zezwoleń od władz miejskich.

Czy może Pan zdradzić, czym jeszcze Immofinanz planuje zaskoczyć nas w tym roku?

Niestety, jeszcze nie. Ale zapewniam, że gdy tylko pojawią się jakieś wieści, dam znać!

Kategorie