EN

Jest energia, są pomysły

Small talk
Szefostwo Avison Young mówi o rozszerzaniu swojej działalności, nowych pracownikach, kondycji rynku wycen i planach dalszego rozwoju

Anna Korólczyk-Lewandowska: Od niedawna Avison Young świadczy w Polsce także usługi doradcze w zakresie wycen nieruchomości. Rozszerzanie działalności, zwłaszcza w niepewnych czasach, wielu osobom może wydać się ryzykowne.

Michał Ćwikliński, principal, managing director – Poland, Avison Young Polska: Mimo nieco mniejszego wolumenu transakcji inwestycyjnych zrealizowanego w I połowie 2021 w Polsce w stosunku do roku 2020, rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce ma się dobrze, a liczba i wartość transakcji jest jedną z największych w historii polskiego rynku. Także w Avison Young wyszliśmy obronną ręką z pandemicznych zawirowań – nie redukowaliśmy na przykład składu osobowego, a wręcz przeciwnie: w 2021 roku nasz zespół się powiększył. Uruchomienie Działu Wycen było podyktowane chęcią wyjścia do klientów również z ofertą bardziej doradczą niż transakcyjną, która była do tej pory trzonem naszej działalności w Polsce. A wyceny to jedna z podstawowych usług świadczonych przez międzynarodowe firmy doradcze rynku nieruchomości. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że międzynarodowych firm doradczych na rynku nieruchomości komercyjnych jest nadal niewiele, mają one często ograniczone zasoby, a projektów przybywa, a zatem możliwości odpowiedzi tego rynku na potrzeby klientów są nadal ograniczone. Opinia o jakości naszej pracy przyciąga do nas nie tylko nowych klientów, ale również ekspertów, także wyższego szczebla. Monika Bronicka, która stanęła na czele Działu Wycen i Doradztwa, oraz jej zespół, są tego świetnym przykładem.

Pani Moniko, jakie są Pani wrażenia po pierwszych tygodniach funkcjonowania w nowym miejscu?

Monika Bronicka, director, head of Valuation and Advisory, Avison Young Polska: Z wielką przyjemnością podjęłam się tego wyzwania. Pierwsze tygodnie mijają w atmosferze intensywnej pracy, ale również poznawania organizacji i współpracowników. Cały zespół Avison Young przyjął bardzo ciepło mnie i Agnieszkę Bogucką, która również dołączyła do Działu Wycen. A przyjazna atmosfera bardzo ułatwia start w nowej firmie. Ważnym elementem naszej pracy jest business development, więc nowemu działowi bardzo zależy, by znaleźć się na listach bankowych i móc świadczyć usługi wycen i doradztwa nie tylko na potrzeby wewnętrzne, transakcyjne czy sprawozdawczości finansowej naszych klientów, ale również przy zabezpieczaniu wierzytelności kredytowych. Każdego dnia mamy spotkania z klientami, dużo rozmawiamy, omawiamy wspólne projekty.

Czy Pani wcześniejsze doświadczenie z Colliersa pomaga w nowej firmie, czy może czasem przeszkadza?

MB: Tak się złożyło, że ze wszystkimi członkami mojego obecnego zespołu znam się z poprzedniej firmy, co zdecydowanie ułatwiło odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Darek Karaszewski i Agnieszka Bogucka to doświadczeni rzeczoznawcy i oboje odznaczają się niezwykłą dokładnością i zaangażowaniem, a to w moim odczuciu bardzo istotne cechy dobrego pracownika. Kiedy za jakiś czas będziemy rozbudowywać nasz zespół, proszę potencjalnych kandydatów, by o tym pamiętali! Czy doświadczenie pomaga budować zespół? Oczywiście. Dzięki znajomości potrzeb i wymagań klientów oraz banków, mogę lepiej zarządzić pracą zespołu i ich czasem, a także delegować zadania i dzielić się swoją wiedzą.

Które z nieruchomości najczęściej bierze na tapet nowy dział? Czy także tutaj, jak wskazują pandemiczne trendy, rządzą magazyny?

MB: Rynek wycen jest obecnie bardzo aktywny, a zapytania ofertowe i realizowane przez nas wyceny dotyczą każdego z sektorów nieruchomości. Oprócz najbardziej popularnych biur, magazynów i nieruchomości produkcyjnych oraz parków handlowych, wiele zleceń płynie także z sektora PRS. Ale centra handlowe i hotele również się tu pojawiają. Możemy zatem stwierdzić, że popularność poszczególnych segmentów rynku komercyjnego w pandemicznej rzeczywistości ma odzwierciedlenie w otrzymywanych przez nas zleceniach. Chociaż z drugiej strony wyceny są odporne na wahania koniunkturalne, bo wymaga się ich w każdej sytuacji rynkowej i we wszystkich sektorach. Jednak większość procesów, jakie realizowałam w ostatnim czasie, faktycznie dotyczyło segmentu magazynowego.

Nowy dział, rozszerzanie działalności na kolejne europejskie kraje... Co dalej? Jakie dalsze plany na rozwój firmy ma Avison Young? Możecie coś zdradzić?

MĆ: Faktycznie, w tym roku w zasadzie co miesiąc ogłaszaliśmy otwarcie nowego biura w kolejnym kraju – były to: Austria, Bułgaria, Czechy, Francja, Rosja i Węgry. Jesteśmy najszybciej rozwijającą się firmą doradczą w sektorze nieruchomości na świecie. Dodatkowo zaczynamy rozmowy z nowymi zespołami i osobami, które chcielibyśmy widzieć w Avison Young. Koncentrujemy się też na rozwoju w Polsce, także przez ewentualne akwizycje. Chcemy otworzyć nowe linie biznesowe – działy wynajmu biur oraz magazynów – jak również wzmocnić już istniejące. Pod koniec roku do naszych zespołów dołączą nowe osoby. Jest energia, są pomysły, kompetencje i zasoby, a także jasna strategia globalna. Jestem przekonany, że gdy spotkamy się podczas takiej rozmowy za rok, Avison Young Polska będzie w zupełnie innym miejscu rozwoju.

Kategorie