EN

Duży urodzaj na zabytki

Architektura
Praski Koneser, Fabryka Norblina czy Elektrownia Powiśle – coraz więcej dzielnic Warszawy może poszczycić się miejscem, gdzie można w efektownym, często historycznym otoczeniu odpocząć, zjeść czy wziąć udział w wydarzeniach kulinarnych. Niebawem takie miejsce spotkań – Ogrody Ulricha – zostanie oddane do użytku na warszawskiej Woli

Ogrody Ulricha mieszczą się w sąsiedztwie centrum handlowego Wola Park. – Ich bogata historia sięga czasów przedwojennych, kiedy to Jan Bogumił Ulrich założył na tych terenach pierwsze gospodarstwo ogrodnicze w Warszawie. Jego wizytówką były żelazne szklarnie, w których hodowano egzotyczne owoce i tropikalną roślinność. Aby przywrócić Ogrodom Ulricha dawny blask, postanowiliśmy odrestaurować kompleks, nadając mu jednocześnie nowe funkcje w zupełnie nowym wydaniu – opowiada Anna Bozhenko, dyrektorka Wola Parku. – Zależy nam, by odnowiona przestrzeń przypominała Ogrody z epoki rodziny Ulrichów, ale też spełniała oczekiwania mieszkańców i naszych klientów, które zgłaszano podczas konsultacji społecznych przeprowadzonych w 2018 roku – mówił Artur Drączkowski, kierownik projektu, Ingka Centres, w maju 2021 roku, kiedy to ruszały prace.

Architekt pod rękę z historią

Za koncepcję zagospodarowania Ogrodów Ulricha odpowiada pracownia architektoniczna WXCA oraz LAB3. – Każdy projekt rozpoczynamy od dogłębnych analiz, staramy się jak najlepiej odczytać kontekst, poczuć ducha miejsca. W przypadku Ogrodów Ulricha bardzo ważne były dla nas także wytyczne wojewódzkiego konserwatora zabytków, z którym prowadziliśmy dialog, by uzgodnić założenia projektowe – tłumaczy Monika Lemańska, architektka z pracowni WXCA. Jak wyjaśnia, zakres prac dotyczył łącznie prawie dwuhektarowego terenu i obejmował rewitalizację dwóch parków: zabytkowego i nowożytnego, a także szklarni i przestrzeni otaczającej. – Naszym zadaniem było scalenie tego obszaru, by stanowił atrakcyjne miejsce spotkań na warszawskiej Woli – dodaje architektka. Na Ogrody składają się zrewitalizowane Szklarnie i Park Ulricha, Ogród Codzienny, Willa Ulricha oraz Zielona Chata. – Rewitalizacja, zgodnie z intencją inwestora, Ingka Centres Polska, miała przywracać ich dawną świetność, chronić zabytkowe elementy szklarni i wprowadzać subtelne nowoczesne rozwiązania zgodne z duchem zrównoważonego rozwoju – wyjaśnia Monika Lemańska. Jak podkreśla, od początku architekci z pracowni chcieli podążać za dziedzictwem rodziny Ulrichów. – Takie podejście spotykało się z akceptacją konserwatora, który wydał pozytywną opinię. Doceniono to, że nasz projekt przywraca łączność kompozycyjną parku historycznego i nowożytnego, dzięki czemu powstanie spójna zielona przestrzeń z placem i pasażem, co wpisuje się w pierwotną ideę jednorodnego zabytku – tłumaczy Monika Lemańska. Z kolei nowa część parku ma stać się edukacyjną i rekreacyjną przestrzenią przyrodniczą. Poczucie wspólnoty ma budować m.in. idea ogólnodostępnego ogrodu społecznego. Główny plac z posadzkową fontanną i kwitnącymi drzewami będzie miejscem koncertów, wystaw, pokazów kina plenerowego, występów, potańcówek czy targów śniadaniowych. Zabytkowe szklarnie – serce całego założenia – zaadaptowane zostaną do współczesnych funkcji gastronomicznych i edukacyjnych. – W trakcie projektowania olbrzymią satysfakcję dawało nam myślenie o zachowaniu historycznych elementów, np. geometrii dachów, ceglanych kominów czy ścian, detali białej ślusarki, a jednocześnie szukanie zrównoważonych rozwiązań, które osadzają ten projekt we współczesności – np. nowoczesne technologie instalacyjne, odpowiedni dobór szkła, działania zmniejszające miejscową emisję ciepła i zwiększające retencję wody – wspomina architektka.

Pierwsi najemcy

Wartość projektów doceniają już koncepty gastronomiczne. – Wśród pierwszych najemców są cztery lokale: dwie restauracje oraz dwa bary – wylicza Anna Bozhenko. – Do grona najemców dołączają sieć restauracji street food Pasibus, pizzeria w stylu neapolitańskim Ragazzi, a także dwa bary centralne: Tap Bar i Botanic Bar, które będą utrzymane w duchu całego obiektu – zapewnia dyrektorka Wola Parku.

Na placu budowy

Generalnym wykonawcą prac budowlanych jest Budimex, z którym firma Ingka Centres podpisała umowę w maju 2021 roku. Budimex wykonuje prace związane z odbudową i rozbudową historycznych Szklarni Ulricha oraz Parku Ulricha, a także modernizacją Willi Ulricha i Zielonej Chaty. Przed przystąpieniem do prac przeprowadzono konserwację szklarni, za którą odpowiadała firma Revita Art. Zakończył się montaż stalowej konstrukcji Szklarni B, w której znajdzie się strefa gastronomiczna, trwa montaż konstrukcji Szklarni A o przeznaczeniu rozrywkowo-edukacyjnym. Postępują prace przy pozostałych budynkach, czyli Zielonej Chacie oraz Willi Ulricha, również przeznaczonych dla restauratorów. W Zielonej Chacie toczą się roboty zabezpieczające jej drewnianą konstrukcję, zaś w Willi trwają prace elewacyjne oraz wymiana okien. – Kończymy konstrukcję żelbetową i stalową oraz prace konserwatorskie w zakresie murów – wymienia Michał Wrzosek, rzecznik prasowy Budimeksu. – Do końca kwietnia planujemy zamknąć budynki szklarni i rozpocząć wewnętrzne prace wykończeniowe i konserwatorskie – deklaruje. – Wiele robót wymaga ręcznej, precyzyjnej pracy, a ich realizacja jest ściśle uzależniona od warunków pogodowych. W ramach postępu prac i odsłaniania zabytkowej tkanki obiektów pojawiają się nierozpoznane wcześniej problemy projektowe, które staramy się na bieżąco rozwiązywać z zespołem projektowym i zamawiającym. Tempo prac determinowane jest również przez dostosowywanie powierzchni najmu do potrzeb przyszłych najemców – wyjaśnia Michał Wrzosek. Według Anny Bozhenko, prace na terenie obiektu przebiegają zgodnie z planem, a oddanie Ogrodów Ulricha do dyspozycji gości Ingka Centres zapowiada na koniec lata tego roku.

Kategorie