EN

Apetyt na wzrost

Small talk
Magdalena Kowalewska z LCP Properties Poland opowiada o nowych obowiązkach w nowej firmie, zdradza najbliższe plany LCP, a także wskazuje podobieństwa między obowiązkami zawodowymi i macierzyńskimi

Tomasz Cudowski: Twoje przejście do LCP było sporą zmianą, jako że przez lata byłaś kojarzona z marką Immofinanz. Jak się czujesz w nowych butach?

Magdalena Kowalewska, chief operating officer, LCP Properties Poland: To rzeczywiście duża zmiana w moim życiu, ale po kilku tygodniach w LCP czuję się, jakbym tu była od lat. Wszystko za sprawą dynamicznego rozwoju, jaki przeżywa obecnie firma – dużo się dzieje, a ja jestem w środku tych zmian.

Czym zajmujesz się w LCP?

Odpowiadam za wiele obszarów – leasing, asset management, property management, marketing, PR, dział prawny, HR… Zarządzam zarówno portfelem magazynowym, jak i handlowym i jednocześnie rozwijam marki, M Park dla parków handlowych, M Emka dla centrów handlowych i M Multipark dla magazynów. Kieruję także ekspansją, a LCP ma ogromny apetyt na wzrost. LCP należy do grupy M Core, która skupia wysoce dochodowe, rodzinne firmy inwestujące w nieruchomości i nimi zarządzające, a w jej skład wchodzą właśnie LCP, a także Proudreed, Sheet Anchor, GIPAM i Evolve Estates. Ogólnoeuropejska wartość aktywów posiadanych przez M Core przekroczyła 5,5 mld euro.

Jak się przejawia ten apetyt na wzrost i w jakich sferach LCP zamierza rosnąć?

Będziemy się rozwijać w sektorze magazynowym z naciskiem na obiekty SBU oraz w segmencie parków handlowych. Obecny portfel nieruchomości LCP ma wartość około 0,5 mld euro. i w ciągu kilku lat ma zostać podwojony. Jeśli chodzi o kwestie korporacyjne, to w Polsce intensywnie rozbudowujemy zespół, a wkrótce przeprowadzimy się do nowego, większego biura.

Czyli też wierzycie w parki handlowe?

Niezłomnie, mają przed sobą jasną przyszłość. Bezbłędnie zdały egzamin podczas Covidu, radzą sobie świetnie w obecnej trudnej sytuacji makroekonomicznej, więc na pewno poradzą sobie z innymi zawirowaniami, jeśli takie się pojawią. Tenant mix parków umożliwia realizację podstawowych potrzeb konsumentów i – co dziś bardzo ważne – zakupy nie zabierają dużo czasu. Są wygodne, bo pod każdy sklep można podjechać. Powierzchnie w parkach handlowych to także ciekawa alternatywa dla najemców – stawki najmu są niższe niż w galeriach, podobnie jak koszty utrzymania. Z tych wszystkich względów są łakomym kąskiem dla inwestorów.

W segmencie SBU w Polsce dopiero rozpoczynacie swoje inwestycje. Nie obawiacie się dużej konkurencji na tym rynku?

Fakt, w Polsce mamy dopiero trzy takie obiekty, ale korzystamy z doświadczenia europejskiego grupy i zamierzamy szybko nadrobić te zaległości. Także na tym rynku w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia, więc jesteśmy dobrej myśli. Podaż i popyt obecnie stale rosną, napędzane wzrostem branży e-commerce oraz rozwojem miast. Chcemy wyróżniać się większą elastycznością, jeśli chodzi o ofertę, w której mamy bardzo zróżnicowane moduły, nawet całkiem nieduże. Nasz atut to również standaryzacja – szybko budujemy i wynajmujemy, a dzięki posiadanemu know-how skutecznie zarządzamy kosztami.

Co jest dla Was największym wyzwaniem i zarazem przeszkodą w rozwoju? Również problemy z gruntami?

Działamy w granicach miast, gdzie odpowiednie działki występują w dość ograniczonej liczbie, czasem wymagają rozwiązania problemów z dostępnością komunikacyjną czy stanem formalnym, a na najlepsze lokalizacje chętnych nie brakuje, bo konkurujemy nie tylko z innymi deweloperami magazynowymi czy retailowymi, ale także z mieszkaniówką. Jednak zważywszy na ogromne doświadczenie naszych zespołów oraz współpracę z naszymi partnerami biznesowymi, wierzymy, że jesteśmy dobrze przygotowani do stawienia czoła takim wyzwaniom.

A co jest największym wyzwaniem dla świeżo upieczonej matki? Niedawno wróciłaś do pracy po urlopie macierzyńskim.

Tak, Janek pomaszerował już do żłobka, a ja rzuciłam się w wir nowych obowiązków. Obowiązki macierzyńskie i zawodowe mają ze sobą mnóstwo wspólnego – obie sfery wymagają nie tylko umiejętnego zarządzania kosztami, ale również prowadzenia wielu równoległych projektów czy ustalania priorytetów zadań. Także pracowitość, odporność na stres czy zwykła, ludzka empatia to bezcenne cechy zarówno rodzica, jak i managera na rynku nieruchomości.

Kategorie