EN

Wsparcie (nie tylko) na starcie

Temat numeru
W ekskluzywnym wywiadzie dla „Eurobuildu” szefowie polskiego oddziału międzynarodowej firmy konsultingowej Arcadis przybliżają nam działalność firmy w Polsce, zdradzają, jak utrzymać lojalność klientów, oraz prognozują, które segmenty rynku będą w przyszłości najbardziej dochodowe

Alex Hayes, „Eurobuild Central & Eastern Europe”: Zacznijmy od krótkiej charakterystyki firmy Arcadis. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Jarosław Miziołek, dyrektor wykonawczy, Arcadis: Firma ma w Polsce siedem biur i zatrudnia 400 osób. Zajmujemy się trzema obszarami. Pierwszy z nich nazywamy Places – tworzy on, wspiera i ulepsza inteligentne, bezpieczne i zrównoważone miejsca, w których ludzie żyją, pracują, uczą się i rozwijają. Drugi obszar, Mobility, obejmuje wszystko, co jest związane z szeroko pojętym transportem, zaś trzeci, o nazwie Resilience, koncentruje się na działaniach związanych z ochroną środowiska naturalnego i zasobów wodnych oraz odpornością miast na zmiany klimatu. Jesteśmy obecni w Polsce już od dwudziestu sześciu lat. Spółka Arcadis zaczęła działać na polskim rynku w sektorze ochrony środowiska i sukcesywnie rozwijała się poprzez przejęcia – na początku została zakupiona spółka zajmująca się ochroną środowiska, potem przyszedł czas na inne obszary. Ostatnią znaczącą akwizycją w Polsce było przejęcie przez Arcadis spółki EC Harris.

Co można uznać za największy sukces firmy w ostatnim czasie?

JM: Sądzę, że naszym atutem jest umiejętność szybkiego adaptowania się do zmieniających się warunków otoczenia oraz przekształcanie tego w sukces. Ja mam przyjemność zarządzać spółką od roku 2018, wtedy zatrudniała ona nieco ponad 100 osób, a dzisiaj mamy na pokładzie 400. To bez wątpienia nasze największe osiągnięcie z ostatnich lat. Ponadto udało nam się wypracować efekt synergii z innymi biurami na Zachodzie, gdzie jest pewien deficyt specjalistów. My potrafimy szybko dostosować się do lokalnego rynku, uzupełnić te braki i realizować projekty dla naszych kolegów z Niemiec, Belgii, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Ale realizujemy też zupełnie samodzielnie bardzo dużo projektów w Szwecji, Estonii i Litwie, a ostatnio wygraliśmy duży projekt na Łotwie.

Piotr Matkowski, director global business area – Places | Project Management Lead | Market Sector Leader Manufacturing & Technology, Arcadis: Naszym zadaniem jest wyprzedzanie nastrojów i przewidywanie trendów na rynku nieruchomości. Konsultanci i inżynierowie są w stanie dostrzec zjawiska, które jeszcze nie są popularne czy wymagane, jak na przykład usługi ESG, w tym wdrażanie strategii dekarbonizacji czy kalkulacja i optymalizacja śladu węglowego.

Skoro jesteśmy przy temacie ESG – jakie usługi oferujecie w tej sferze?

Dominik Dąbrowski, director global business area – Places | CRE Head | Construction Management Lead, Arcadis: Oferujemy te usługi, które w dużym stopniu pomagają firmom zrozumieć, jaką strategię powinny przyjąć, żeby wpływ ich organizacji na środowisko był jak najmniejszy. Pomagamy klientom zaprojektować lub modernizować budynki tak, aby rozwiązania techniczne odpowiadały współczesnym standardom oraz wymogom ESG. Jeśli chodzi o rynek magazynowy, to trudno dzisiaj znaleźć nowy budynek, który nie byłby wyposażony w panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy oświetlenie LED. To już jest rynkowy standard oczekiwany przez inwestorów.

JM: Klienci przychodzą do nas z różnymi problemami w zakresie ESG. Pojawiły się na przykład problemy z refinansowaniem pewnych inwestycji i uzyskaniem kredytu, bo banki stawiają bardzo konkretne wymagania w zakresie ESG. Klienci przychodzą do nas i mówią: „Słuchajcie, poszliśmy do banku po kredyt, ale postawiono nam wymagania, z którymi nie wiemy, co robić. Pomóżcie nam przejść przez ten proces”.

Chciałem zapytać o konkretne transakcje, w których braliście udział. Maciej miał mi powiedzieć coś więcej na ten temat.

Maciej Tertelis, director global business area – Places | Property & Investment Sector | Pan-European Advisory TT, Arcadis: Największe transakcje, w jakie byliśmy zaangażowani jako doradca w ostatnich latach, to współpraca z CBRE, które kupiło portfele nieruchomości logistycznych w Polsce. Pracujemy również na rynku mieszkaniowym, m.in. z firmą Heimstaden przy jej kolejnych inwestycjach PRS – pomagamy przy decyzjach zakupu tego typu inwestycji, a później monitorujemy budowę.

JM: W zeszłym roku przez zespół Macieja przeszły 23 mld euro.

MT: Pracujemy ze 140 funduszami, którym doradzamy w zakupach zarówno pojedynczych nieruchomości w Polsce i za granicą, jak i całych portfeli. Dzisiaj działamy w 14 krajach europejskich, rozpoczęliśmy również współpracę z USA.

Czy Wasi klienci są zazwyczaj lojalni wobec Arcadisu?

PM: Owszem, klienci z różnych sektorów budownictwa – zwłaszcza biurowego, przemysłowego i logistycznego, a także deweloperzy i fundusze inwestycyjne – wykazują znaczną lojalność wobec naszej firmy. Zwłaszcza jeśli mówimy o bardzo zaawansowanych technicznie budynkach lub dużych albo skomplikowanych inwestycjach. Wielu klientów rozpoczyna swój biznes w Polsce lub kontynuuje inwestycje razem z Arcadisem. Począwszy od pomysłu i wczesnego planowania inwestycji, etapu koncepcji projektowej i pozwoleń, oceny budżetu, poszukiwania nieruchomości, poprzez nadzór nad realizacją projektu, jesteśmy razem z klientem. Ta współpraca jest często kontynuowana, gdy Arcadis zarządza budynkiem w cyklu użytkowania.

Jak widzicie przyszłość rynku? Jakich nowych trendów można się spodziewać?

JM: Uważam, że w perspektywie 10 lat cały rynek będzie skupiać się wokół zrównoważonego rozwoju, aspektów ESG oraz usług cyfrowych.

MT: Można też z pewnością stwierdzić, że logistyka, mieszkalnictwo oraz centra danych będą kluczowymi obszarami działalności – w tych dziedzinach widoczne są perspektywy rozwoju i znaczący popyt na usługi. Mamy na tych rynkach ugruntowaną pozycję i wykwalifikowanych ekspertów.

DD: Widzimy też, że Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla inwestycji, które przenoszą się z innych miejsc na świecie w związku z bezpieczeństwem łańcuchów dostaw. Polska cały czas jest bardzo konkurencyjna w porównaniu ze swoimi sąsiadami pod względem dostępności gruntów, kosztów budowy oraz kosztów i dostępności pracowników. Oczekujemy znacznej aktywności inwestorów produkcyjnych w najbliższej przyszłości.

Na zakończenie wywiadu powinienem zadać Wam bardziej osobiste pytanie, a zatem jakie macie plany na letnie wakacje?

MT: Moje wakacje ustawiają klienci (śmiech).

DD: Moje wakacje ustawi Jarek (śmiech).

PM: Moje wakacje zaplanował Dominik (śmiech).

***

O firmie Arcadis

Arcadis jest globalną firmą, dostarczającą zrównoważone rozwiązania projektowe, inżynieryjne, cyfrowe i doradcze w zakresie zasobów naturalnych i budowlanych. Arcadis to ponad 36 000 architektów, analityków danych, projektantów, inżynierów, planistów projektów, ekspertów ds. gospodarki wodnej i zrównoważonego rozwoju, których łączy pasja do poprawy jakości życia.

Kategorie